X Міжнародний фестиваль (виставка) піщаних скульптур у Санкт-Петербурзі, «Шедеври світової культури»

Час: з 7 липня по 31 серпня 2011 року, для відвідувачів виставка відкрита щодня з 12 липня по 31 серпня, з 10 до 22 годин

Місце: Санкт-Петербург, Росія; пляж Петропавлівської фортеці, Заячий острів; ціна квитка для дорослих 200 руб. (Для пільговиків - 100 руб.), Фотографувати можна безкоштовно

Подія: Міжнародний фестиваль (виставка) піщаних скульптур-2011, «Шедеври світової культури»

Подія: Міжнародний фестиваль (виставка) піщаних скульптур-2011, «Шедеври світової культури»

Цього літа на пляжі Петропавлівської фортеці в Петербурзі за традицією проходить Міжнародний фестиваль піщаних скульптур.

Ми вирушили на виставку на Заячому острові в майже прохолодний недільний день, скориставшись коротким затишшям в спекотному натиску пітерського літа, яке навіть вже не можна назвати рекордно спекотним, до того звичної стали ці аномальні температури в наших широтах.

У цій замітці ми хотіли б поділитися своїми враженнями і фотографіями з петербурзького фестивалю піщаних скульптур-2011. Наш фотозвіт про попередніх виставках можна подивитися в розділах « VIII Міжнародний фестиваль піщаних скульптур у Санкт-Петербурзі »І« IX Міжнародний фестиваль піщаних скульптур у Санкт-Петербурзі ».

На цей раз фестиваль проводиться вже в десятий раз, і відчувається, що за ці роки він помітно зміцнів: збільшилася кількість учасників, розширилася їх географія, зросла кількість робіт. Мабуть, настільки строкатого спектра майстрів не спостерігалося ще ні на одному пітерському фестивалі піщаних скульптур. Тільки уявіть: у цьому році ми отримали можливість милуватися піщаними статуями художників аж з 16 країн світу, причому не тільки з Європи, Прибалтики та країн СНД.

У фестивалі беруть участь понад 30 команд, які представляють такі різні країни, як Австралія, Австрія, Угорщина, Німеччина, Данія, Західна Африка (вперше), Італія, Латвія, Литва, Португалія, Росія, Сирія, Україна, Фінляндія, Чехія та Швейцарія. Всі майстри за традицією працювали в парах, і загальна кількість учасників склала 58 осіб. Всі вони увійшли до складу учасників конкурсу після ретельного відбору ескізів і на підставі відгуків організаторів виставок піщаної скульптури в інших країнах.

Схоже, організаторам виставки вдалося досягти своєї мети - вивести фестиваль на міжнародний рівень за кількістю та якістю робіт, а також загальним статусом конкурсу серед світових культурних подій. Дійсно, з кожним роком у фестивалі бере участь все більше прославлених скульпторів по піску. У той же час він цікавий тим, що тут можна побачити і роботи людей, які не є професійними скульпторами або архітекторами, однак вважають ліпка піщаних скульптур своїм хобі і вже зуміли досягти в цьому мистецтві чималих висот.

У той же час він цікавий тим, що тут можна побачити і роботи людей, які не є професійними скульпторами або архітекторами, однак вважають ліпка піщаних скульптур своїм хобі і вже зуміли досягти в цьому мистецтві чималих висот

Приємно, що виставка служить і ще однієї благородної мети: популяризації петербурзької культури в світі. Тому не дивно, що петербурзька тема - в першу чергу, зображення пітерських пам'яток архітектури - знайшла відображення в кількох роботах конкурсантів.

Як і в минулому році, пісок для створення скульптур спеціально доставлявся на пляж Петропавлівської фортеці з кар'єрів Ленінградської області. Це не простий, а ретельно відібраний дрібнозернистий пісок, трохи липкий, з достатньою домішкою глини - в загальному, що ідеально підходить для того, щоб матеріал добре трамбувати і фігури довго тримали форму.

Технологія створення піщаних скульптур все та ж, традиційна: пісок засипають в опалубку, утрамбовують важкою калаталом і постійно поливають водою, потім опалубку знімають і приступають до різьби. У міру готовності верхніх частин, опалубка розбирається, і піраміда піску поступово перетворюється в піщану скульптуру.

Основні матеріали скульпторів по піску - найпростіші: пісок та вода. Однак щоб структура споруди утримувалася як можна довше, закінчені скульптури в кінці обприскуються стабілізуючим покриттям: сумішшю клею ПВА з водою. Закріплені таким чином піщані композиції можуть, незважаючи на дощі і вітер, простояти не один місяць. Основні робочі інструменти - теж нехитрі: лопата, кельму, пляшка з водою. За бажанням майстра в хід також можуть йти інші інструменти для будівництва або живопису, а щось робиться просто руками. Згідно з вимогами фестивалю, композиції з піску не можуть перевищувати певних параметрів: вони повинні бути не більше двох з половиною метрів у висоту і не більше трьох метрів в ширину.

Згідно з вимогами фестивалю, композиції з піску не можуть перевищувати певних параметрів: вони повинні бути не більше двох з половиною метрів у висоту і не більше трьох метрів в ширину

Серед членів журі фестивалю - відомі скульптори, художники, критики, представники Державного Ермітажу, Державного Російського музею, Державного музею образотворчих мистецтв імені Пушкіна, Третьяковської галереї та інших.

Серед членів журі фестивалю - відомі скульптори, художники, критики, представники Державного Ермітажу, Державного Російського музею, Державного музею образотворчих мистецтв імені Пушкіна, Третьяковської галереї та інших

У журі увійшли, зокрема, голова Комітету з питань культури Санкт-Петербурга Антон Губанков, заступник директора Музею історії Санкт-Петербурга Олександр Бушмакін, заступник директора Музею міської скульптури Надія Єфремова, Генеральний консул Угорщини Сергій Сюч та інші видатні чиновники і діячі мистецтва.

У журі увійшли, зокрема, голова Комітету з питань культури Санкт-Петербурга Антон Губанков, заступник директора Музею історії Санкт-Петербурга Олександр Бушмакін, заступник директора Музею міської скульптури Надія Єфремова, Генеральний консул Угорщини Сергій Сюч та інші видатні чиновники і діячі мистецтва

Урочисте відкриття конкурсу та жеребкування відбулася 7 липня. Потім майстри приступили до роботи. На виконання скульптур командам було відведено 5 днів. Нарешті, 12 липня журі оцінило представлені твори, були підведені підсумки і відбулася церемонія нагородження і офіційного відкриття виставки піщаних скульптур. Так що з 12 липня фестиваль працює вже в режимі відкритої для всіх виставки, яка триватиме до кінця літа.

Так що з 12 липня фестиваль працює вже в режимі відкритої для всіх виставки, яка триватиме до кінця літа

Тема для нинішнього, ювілейного, фестивалю піщаних скульптур заявлена гранично широка: «Шедеври світової культури». Якщо в минулому році учасники створювали з піску твори на тему світового кінематографа , То в цей раз простір для фантазії ще більше. «Пісочного справ майстри» отримали можливість відобразити в піску не тільки образи відомих пам'яток з області скульптури і архітектури, а й звернутися до інших видів мистецтва: живопису, літературі, музиці, того ж кінематографу ... Більш того, скульптори змогли втілити в піску не тільки прославлені твори мистецтва, а й портрети знаменитих особистостей: художників, композиторів і т.д., а також придумати різноманітні філософські, фантастичні, колажні композиції.

, а також придумати різноманітні філософські, фантастичні, колажні композиції

Скульптори і справді підійшли до питання досить винахідливо і не стали обмежуватися лише класичними, античними зразками (на що натякала афіша фестивалю ), А розширили поняття культури, включивши в нього в тому числі і масову, поп-культуру (зокрема, у вигляді героїв мультиплікації і творінь Енді Уорхола). Таке трактування теми виявилася дуже несподіваною і привнесла в виставку свіжу нотку сучасності.

Порадувала і географічна широта представлених сюжетів (що частково пояснюється різноманітним складом учасників, які прагнули показати багатство і унікальність культури своєї країни): глядачі змогли побачити і давньогрецькі вази, а бовванів з острова Пасхи, і Сіднейський оперний театр, і Пізанську вежу, і статуї крилатих духів з Ассирії, і фігуру індуїстського бога Ганеша, і різноманітні пагоди, мечеті і храми ...

Головним завданням кожного скульптора стало максимальне розкриття заданої теми. У всякому разі, це відігравало основну роль при оцінці робіт членами журі. Ми ж, як звичайні глядачі, звертали увагу в першу чергу на оригінальність сюжетів, фантазію автора і майстерність, з яким зроблені скульптури.

Отже, подивимося на деякі твори піщаного мистецтва, які були створені в цьому році в Санкт-Петербурзі. Почнемо, як завжди, з переможців.

Перше місце на фестивалі завоювала композиція «Пелюстки світобудови», автори якої - Агнесе Рудзите (Agnese Rudzite) і Карліс Ілі (Kārlis Īle) з Латвії. Агнесе Рудзите живе в Ризі і є професійним скульптором, художником і декоратором. Разом з Карліс Ілі вона також працює в жанрі льодової скульптури.

Разом з Карліс Ілі вона також працює в жанрі льодової скульптури

Представлена ​​латвійської командою композиція зображує жінку як символ творчості. Скульптура складається з трьох абсолютно різних жіночих фігур (Богоматір, Нефертіті і кубічна дівчина Пікассо), які, як пелюстки, обрамляють земну кулю. Ідея скульптури полягає в тому, що весь світ тримається на жінках. В роботі латвійських скульпторів втілилося жіноче начало і його роль в розвитку світу. Образи обрані дуже яскраві і виразні, що символізують Мистецтво, Знання і Творчість як різні жіночі іпостасі, пелюстки світобудови.

Образи обрані дуже яскраві і виразні, що символізують Мистецтво, Знання і Творчість як різні жіночі іпостасі, пелюстки світобудови

Особливо вразив нас в цій композиції навіть не вибір образів (хоча поєднання Божої Матері і кубічної дівчата, безумовно, незвично), а майстерність і ретельності їх опрацювання і дуже високу художню якість. Подивіться, наприклад, на ніжний і хвилюючий образ Богоматері, виліплений з якоюсь особливою дбайливістю. Не менш сильне враження, втім, залишила і кубічна дівчина Пікассо. Образи сучасного мистецтва взагалі зустрічаються на фестивалях піщаної скульптури досить рідко. А тут вони ще й втілені з такою майстерністю і смаком.

А тут вони ще й втілені з такою майстерністю і смаком

Друге місце на конкурсі зайняла робота «В Дали», автори якої - Едуард Абдулганіев і Теймур Абдулганіев з Іжевська. Це як раз один з тих нечастих випадків, коли скульптори по піску торкнулися у своїй роботі тему сучасного мистецтва. Композиція присвячена сюрреалістичним образам в творчості Сальвадора Далі, тієї таємничої і загадковою реальності, в яку в його роботах переломлюється сприйняття світу. Як стверджують автори, найголовніша потреба художника - відкрити очам глядача скринька, в якому лежить палаюче серце творця. І скринька цей, майстерно зроблений у вигляді шухляди, дійсно присутній в піщаної композиції.

І скринька цей, майстерно зроблений у вигляді шухляди, дійсно присутній в піщаної композиції

В роботі також використані образи зі знаменитої картини Сальвадора Далі «витікає час», відомої також під альтернативними назвами «М'які годинник» (Les Montres molles) і «Сталість пам'яті» (La Persistance de la mémoire). На цьому полотні годинник звисають і розтікаються по поверхнях подібно розплавленого на сонці камамбер, який і надихнув сюрреаліста на написання цього незвичайного каталонського пейзажу. У Лондоні музей Сальвадора Далі знаходиться прямо навпроти Біг-Бена, звідси, очевидно, і виник символ англійської столиці, також частково розм'якшений і ніби прийшов в рух разом з шарфом довговусого Сальвадора.

У Лондоні музей Сальвадора Далі знаходиться прямо навпроти Біг-Бена, звідси, очевидно, і виник символ англійської столиці, також частково розм'якшений і ніби прийшов в рух разом з шарфом довговусого Сальвадора

Третє місце на конкурсі зайняла робота, присвячена музичному мистецтву. Композицію «Музи маестро Паганіні» ( «Таємничий маестро Паганіні») створили Сергій Целебровскій з міста Жуковський Московської області та Сергій Заплатин з Єкатеринбурга. З роботами Сергія Заплатина ми вже зустрічалися, наприклад, на восьмому і Дев'ятому фестивалі піщаних скульптур у Санкт-Петербурзі . На цей раз композиція розповідає про загадки Нікколо Паганіні, цього яскравого віртуоза, який відкрив світові нові горизонти скрипкової техніки.

На цей раз композиція розповідає про загадки Нікколо Паганіні, цього яскравого віртуоза, який відкрив світові нові горизонти скрипкової техніки

Основними елементами композиції є величезна скрипка, сувої нотних листів і красуня в венеціанської гондолі, а також види італійських міст. Особливу красу твору надає цікава деталь: карнавальна маска і розкритий футляр з-під скрипки, куди після відкриття виставки відвідувачі стали кидати дріб'язок. Між іншим, саме у Венеції Паганіні познайомився зі співачкою Антоній Бьянкі, яка подарувала маестро довгоочікуваного сина. Відомі також написані ним варіації «Венеціанський карнавал». Звідси, мабуть, і народилися образи Венеції в цій піщаній скульптурі.

Звідси, мабуть, і народилися образи Венеції в цій піщаній скульптурі

Перейдемо тепер до скульптур, які не завоювали призових місць, але здалися нам оригінальними і такими, що заслуговують на увагу.

По-перше, варто відзначити дуже позитивну і незвичайну композицію «Джузеппе Арчімбольдо. Осінь ». Автори цієї роботи - Єва Карху з Фінляндії і Марія Грізна з Австрії - втілили в піску, в тривимірному вимірюванні, одну з найвідоміших картин «батька сюрреалізму» - італійського художника, декоратора і «артистичного директора» імператора Максиміліана II, Джузеппе Арчімбольдо (1527-1593 ). З творчістю Єви Карху і Марії Грізній ми вперше познайомилися на попередньому фестивалі піщаних скульптур . Їх нова робота запам'яталася несподіваним вибором теми і гумором.

Картина «Осінь» (Один тисяча п'ятсот сімдесят три) відноситься до створеної Арчимбольдо серії алегорій пір року і зберігається нині в Луврі. Полотно представляє собою фантастичний портрет-колаж, складений з осінніх овочів, фруктів, грибів, квітів і ягід. У цьому антропоморфному образі наочно видно, як вміло Арчимбольдо використовував в своїх картинах властивості оптичної ілюзії, зорові метаморфози. У той же час в картині «Осінь» знайшла відображення тема середнього віку, зазначеного рясним врожаєм. Цікаво, що винну бочку, з якої народжується голова цього чудо-людину, дотепні художниці доповнили плодами наших північних городів - капустою і буряками.

Постійні учасники пітерського фестивалю піщаних скульптур Валерій Петренко (Україна) і Дмитро Клименко (Росія, Санкт-Петербург) представили на цей раз композицію, присвячену науці як частини світової культури, що об'єднує всіх людей. Свою роботу вони назвали «Від бинома Ньютона до випромінювання Хокінга". Умілі портретисти, Валерій Петренко та Дмитро Клименко створили двосторонню композицію, одну грань якої утворює портрет Ісаака Ньютона з неодмінним яблуком на голові, а іншу - фігура фізика Стівена Хокінга, який сидить в своєрідній ніші, утвореної перукою Ньютона. Вийшла скульптура з майже круговим оглядом: з усіх боків можна побачити щось цікаве.

Основною ідеєю композиції є велика роль науки в сучасному суспільстві та утвердження, що науковий погляд на речі зовсім не виключає можливості бачити красу і поезію природи. Навпаки, вчений, можливо, здатний бачити навіть більше, ніж художник.

Навпаки, вчений, можливо, здатний бачити навіть більше, ніж художник

Валерій Петренко - професійний скульптор, який закінчив Академію ім. І.Є. Рєпіна; Зараз живе на Україні. Крім фігур з бронзи та інших традиційних матеріалів, Валерій уже багато років займається створенням сезонної скульптури. У співпраці зі своїм другом, також професійним скульптором, Дмитром Клименко з Ростова (Дмирий закінчив Ростовське художнє училище ім. М. Б. Грекова і Санкт-Петербурзьку художньо-промислову академію), він створює композиції зі снігу, піску, льоду. Валерій і Дмитро беруть участь в більшості фестивалів піщаної скульптури в Петербурзі та інших містах Росії, а також за кордоном; кілька разів вони займали призові місця. Багатьом, наприклад, запам'яталася композиція «Собаче серце», представлена ​​цим російсько-українським дуетом на минулій виставці піщаних скульптур , Де вона завоювала спеціальний приз.

Багатьом, наприклад, запам'яталася композиція «Собаче серце», представлена ​​цим російсько-українським дуетом на   минулій виставці піщаних скульптур   , Де вона завоювала спеціальний приз

Андрій Александров з Челябінська і Тетяна Верхотурова з Санкт-Петербурга створили роботу під назвою «Творчість Альбрехта Дюрера». Композиція, як нескладно здогадатися, присвячена творінь цього видатного майстра західноєвропейського Відродження. Художники поставили собі за мету висловити творчу обстановку епохи Дюрера (1471-1528). Візок є символом творчого шляху цього німецького живописця і графіка. У композиції було використано мотиви, що супроводжували Дюрера протягом всього життя: «Мадонна з немовлям», «Житіє Діви Марії», «Автопортрет».

У композиції було використано мотиви, що супроводжували Дюрера протягом всього життя: «Мадонна з немовлям», «Житіє Діви Марії», «Автопортрет»

Цікаву роботу представили російські майстри Павло Соловов і Сергій Асєєв. Їх твір отримав жартівливу назву «Раніше треба було думати! »Ми бачимо Мислителя, який підтримує падаючу Пізанську вежу і думає, що робити. Тут же зображені персонажі останнього дня Помпеї, вони в паніці, а ангели Рафаеля з непідробним інтересом спостерігають, що станеться далі. Авторам цього своєрідного колажу з піску вдалося поєднати в своїй роботі відразу кілька знаменитих шедеврів світового мистецтва, та ще й обіграти цю, в общем-то, апокаліптичну тему в задерикувато дусі.

Авторам цього своєрідного колажу з піску вдалося поєднати в своїй роботі відразу кілька знаменитих шедеврів світового мистецтва, та ще й обіграти цю, в общем-то, апокаліптичну тему в задерикувато дусі

З персонажів світової літератури на виставці можна було зустріти Гамлета. Скульптори з Санкт-Петербурга Руслан Арсланбаев і Микола Коровін назвали своє творіння «Гамлет Шекспіра». Автори скульптури нагадують глядачам про те, що самотність, невпевненість, метання Гамлета властиві кожній людині, що переживає розчарування. Цей герой Шекспіра є знаковою фігурою у світовій культурі, і його історія не втратила актуальності і сьогодні. Гамлет зображений в знаменитій сцені на кладовищі. Він тримає в руках череп Йоріка, королівського блазня.

Він тримає в руках череп Йоріка, королівського блазня

Латвійські майстра Айнарс Зінгнікс и ЗІЛі Озоліня-Шнейдер придумали цікаву композіцію «Аку-аку». Для свого творіння вони вибрали мотив знаменитих монолітних кам'яних ідолів з острова Пасхи в Тихому океані. Композиція названа в честь книги Тура Хейєрдала, в якій цей мандрівник описав ці шедеври минулого. Основною ідеєю роботи є контраст простий, грубою кам'яної скульптури з живою природою. Авторам добре вдалося передати спокійне велич і фактуру цих могутніх людських голів, які називаються моаї.

Авторам добре вдалося передати спокійне велич і фактуру цих могутніх людських голів, які називаються моаї

Дуже сподобалася казкова композиція «Скульптура Ассирії». Її автори - Олександр скнарість з Тюмені і Анатолій скнарість з Пермі. Олександр скнарість - випускник Уральської архітектурно-художньої академії, працює в тому числі і в жанрі льодової скульптури. Одну роботу цих майстрів (образ Голлума з «Володаря кілець») ми вже бачили на минулому фестивалі піщаних скульптур .

Одну роботу цих майстрів (образ Голлума з «Володаря кілець») ми вже бачили на   минулому фестивалі піщаних скульптур

На цей раз російські скульптори звернулися до теми ассірійської цивілізації, однієї з найдавніших у світі. До нашого часу дійшло багато оригінальних творів образотворчого мистецтва ассірійців. У всіх пластичних фігурах цих древніх майстрів проявилося прагнення до створення ідеалу краси і мужності, здоров'я та фізичної мощі, які виражаються в неймовірно розвиненої мускулатури і густих і довгих кучерявого волосся. Крім створення образів царів-переможців, скульптура в Ассирії відігравала велику роль в декорі палаців. Біля входу до палацу відвідувача зустрічали кам'яні фігури крилатих духів-охоронців царя: незворушні, величні леви і крилаті бики з людськими головами.

Вражаюче, як скульпторам вдалось передати тріщини, що проступили на древніх каменях ассірійських статуй.

Треба сказати, крилаті духи древньої Ассирії непогано гармоніюють з класичною панорамою Петербурга. Напевно, тому, що вони народжують асоціації з нашими «рідними» сфінксами.

Інеса Вальтера-Уланда з Латвії і Педро Світу з Португалії продемонстрували піщану композицію «Енді Уорхол». У своїй роботі вони спробували відобразити творчість цієї культової персони в історії поп-арт-руху. Куби передають міць його творінь, але в той же час вони тонуть в нескінченному просторі сучасного мистецтва.

Грані цих кубів прикрашають, зокрема, портрет самого Енді Уорхола, зображення квітів і тварин, а також портрет Мерилін Монро. На одній з граней автори помістили дотепну напис Image not available. В цілому композиція запам'яталася високою майстерністю виконання та сучасним звучанням, через що завоювала симпатії багатьох глядачів.

Боб Атіссо з Гани і Петес Томаш з Угорщини виліпили дуже людяну роботу під назвою «Людські знання як засіб світової еволюції». Автори розмірковують на тему розвитку світу і людини в ньому: в своїй роботі вони зобразили піраміди як одну з найдавніших будівель на землі, яка є уособленням минулого і пам'яті предків, а також жінку з комп'ютером, що є символом сучасного світу, уособленням справжнього. Дитина біля ніг жінки представляє майбутнє, поки нам невідоме.

Вражаюче жваво і реалістично зроблена фігура жінки з дуже опуклими рельєфними рисами доброго особи.

австралійські скульптори Метью Хардінг (Matthew Harding) і Бенджамін Гілберт (Benjamin Gilbert) в своїй композиції «Сплеск» спробували провести паралель між таким шедевром сучасної архітектури, як відкритий в 1973 році Сіднейський оперний театр, і цивілізацією аборигенів австралійського узбережжя, яка налічує понад 40 тис. Років. Вони закликають звернути увагу на очевидну подібність архітектурного рішення оперного театру в Сіднеї і створених самою природою, а потім оброблених аборигенами раковин молюсків.

Тетяна Тікка з Санкт-Петербурга і Олександра Грізна з Москви виконали своєрідну композицію «Зустріч культур», з одного боку якої зображений індуїстський бог Ганеша, символ мудрості і благополуччя, втілення багатовікової культури сходу, а з іншого боку - мультиплікаційний герой Уолта Діснея Міккі Маус, символ сучасної західної культури. Бог Ганеш, безумовно, добре, а ось Міккі Макс ... Одним відвідувачам він сподобався чи не найбільше інших персонажів виставки, а ось інших ця усміхнена пика навела швидше на думки про деградацію сучасного суспільства.

Своєю динамічністю і могутнім стихійним духом сподобалася робота «Бетховен», яку створили Олександр і Анастастія Кім з Петрозаводська. З одним творінням цих майстрів ми вже познайомилися під час торішньої виставки піщаних скульптур . На цей раз петрозаводські майстри присвятили свою композицію безсмертної музики великого німецького композитора, його вірі в перемогу світла над темрявою, боротьбі за свободу і братство людей, демократизму, людяності і гуманізму. «Музика повинна висікати вогонь з людських сердець», - говорив Бетховен.

У композиції знайшла вираження сильна особистість бунтаря Бетховена, який в своїй творчості кидав виклик долі. Суттю його життя стала непохитна воля, боріння і подолання страждань. Навколо голови Бетховена ми бачимо цілий всесвіт, що народжується з гриви його волосся. Зверніть увагу на три оплившіх свічки, майстерно зроблених з піску іншого відтінку.

Забавну композицію з російськими матрьошками представили на фестивалі Павло Мильніков і Баграт Степанян з Москви. До речі, саме ці майстри в минулому році порадували нас роботою «Холмс і Ватсон», яка завоювала друге місце. В цьому році вони назвали свою скульптурну композицію «Матрьошки наступають», і вона запам'яталася нам не тільки незвичайним вибором сюжету (хоча чому б і ні; матрьошку абсолютно справедливо можна назвати шедевром світової культури, тим більше що вона несе в собі нескінченні можливості для фантазії) , а й тим, що в неї були включені єдині на всій виставці поліхромні фігури з піску.

Дуже сподобалася композиція «Гонка», автори якої, Андріус Петкус з Литви і Ійрі Каспар з Чехії, представили шедевр світової культури - давньогрецьку вазу з дивовижною розписом - в своєрідному форматі 3D. Скульптори стверджують, що тривимірне зображення сьогодні прийшло в усі сфери мистецтва, і це є одночасно і прогресом, і свого роду гонкою.

Прекрасна задумка і прекрасна реалізація. Здорово передані тріщини на давньогрецькій вазі, і особливо цікаво зроблений той самий «3D-ефект»: композиція являє різні моделі руху запряженій в колісницю коні. Ми можемо бачити весь спектр варіантів візуалізації: від площинного зображення, через різного ступеня опуклості барельєфи до горельєф.

Вадим Грядов з Нижнього Тагілу і Володимир Спірідонов з ревда створили композицію під назвою «Йамаха». Основною ідеєю роботи є мистецтво як машина часу. Кращі зразки мистецтва залишаються з людьми на всі часи і дають можливість навіть через багато століть доторкнутися до породила їх культурі. У назву композиції автори заклали хитромудру гру слів: з одного боку, в ньому міститься натяк на назву відомої японської фірми-виробника сучасної техніки; з іншого - ми бачимо тут знаменитий портрет пензля Франсиско Гойї «Маха оголена», один із шедеврів світового мистецтва.

Композиція «Пісочниця» була створена двома жителями Єкатеринбурга: Олександром Савінова та Олександром Хамзін. Оскільки цьогорічний фестиваль піщаних скульптур ювілейний, майстри вирішили зобразити у своїй роботі десять культових споруд, шедеврів світової архітектури, різних за стилями, конфесійної приналежності та місця на планеті. У назві композиції міститься натяк на те, що багато творці в дитинстві грали в пісочниці, а в підсумку це призвело до створення найбільших творів мистецтва.

Автори розставили будівлі в хронологічному порядку: від давнини до наших днів. Серед представлених в композиції пам'ятників архітектури - пагода (позолочена ступа) Шведагон в Янгоні (М'янма), Парфенон в Афінах, буддійський храм Махабодхи в Бодх-Гая (Індія), собор Св. Софії в Константинополі, собор Паризької Богоматері , Собор Св. Петра у Ватикані, петербурзький Спас на Крові, церква Саграда Фамілія в Барселоні, церква Халлгрімура (Хатльгрімскіркья) в Рейк'явіку, мечеть шейха Заїда (Зайда) в Абу-Дабі. Ми змогли ідентифікувати всі елементи композиції, крім храму Саграда Фамілія. Мабуть, він постраждав під час однієї з бур. А шкода, адже саме це творіння Гауді як ніяке інше так і проситься бути створеним з піску. Його вежі-дзвіниці так схожі на обпливають свічок або піщані замки.

Його вежі-дзвіниці так схожі на обпливають свічок або піщані замки

Кирило Баїр з міста Корольова і Микола Гет'ман з Лосіно-Петровського створили композицію за мотивами найвідомішого роману Германа Мелвілла (1819 -1891) «Мобі Дік, або Білий кит», який розповідає про боротьбу людини з природою. Роман сповнений ліричних відступів, проникнуть біблійної образністю і багатошаровим символізмом. Твір не було зрозуміле і сучасниками письменника, але нині вважається хрестоматійним зразком американської літератури.

Твір не було зрозуміле і сучасниками письменника, але нині вважається хрестоматійним зразком американської літератури

Художники зобразили величезного спрута з безліччю щупалець і присосок, якого пожирає кашалот. Поруч зображена шлюпка з моряками, яка здається зовсім маленькою поруч з цими морськими гігантами.

Поруч зображена шлюпка з моряками, яка здається зовсім маленькою поруч з цими морськими гігантами

Красива композиція з піску під назвою «Вона мовчить, я теж» навіяна славнозвісним полотном Марка Шагала «Над містом» (1914-1918). Автори цієї романтичної роботи - Тетяна Кузнєцова та Марина Єркович з Пермі. На пояснювальній табличці до скульптури художниці привели цитату з автобіографічної книги Марка Шагала «Моє життя»: «Вона мовчить, я теж. Вона дивиться - о, її очі! - я теж. Наче ми давним-давно знайомі і вона знає про мене все: моє дитинство, мою теперішню життя і що зі мною буде; як ніби завжди спостерігала за мною, була десь поруч, хоча я бачив її в перший раз. І я зрозумів: це моя дружина. На блідому обличчі сяють очі. Великі, опуклі, чорні! Це мої очі, моя душа. <...> Я увійшов в новий будинок, і він став моїм назавжди ». Ось вам ще один приклад інтерпретації сучасного живопису, її «перенесення» в тривимірній простір піщаної скульптури. Основу композиції складає казковий ліс і пейзаж рідного Вітебська, майже злився з подолом героїні, а задній план утворюють масивні листи якоїсь книги.

Основу композиції складає казковий ліс і пейзаж рідного Вітебська, майже злився з подолом героїні, а задній план утворюють масивні листи якоїсь книги

Скульптори Яссер Курди з Сирії та Артем Карамишев з Челябінська спорудили композицію «Пальміра», в якій вирішили поєднати два світових шедевра зі схожими назвами: нашу Північну Пальміру (місто Санкт-Петербург) і стародавню Пальміру - місто легендарної краси, який колись був культурним центром древньої Сирії.

Скульптори Яссер Курди з Сирії та Артем Карамишев з Челябінська спорудили композицію «Пальміра», в якій вирішили поєднати два світових шедевра зі схожими назвами: нашу Північну Пальміру (місто Санкт-Петербург) і стародавню Пальміру - місто легендарної краси, який колись був культурним центром древньої Сирії

Жителі і гості Санкт-Петербурга зможуть милуватися піщаними скульптурами на пляжі Петропавлівської фортеці до кінця літа. Виставка буде відкрита щодня, з 10 до 22 годин.

♦♦♦♦♦♦

Інші матеріали про виставки піщаних скульптур у Росії і світі:

- VIII Міжнародний фестиваль піщаних скульптур у Санкт-Петербурзі, «Давньогрецький олімпійський вогонь»

- IX Міжнародний фестиваль піщаних скульптур у Санкт-Петербурзі, «Світове кіно»

- Найбільший в Скандинавії міжнародний фестиваль піщаних скульптур у місті Сёндервіг, Данія

(1527, Мілан - 11 липень 1593, Мілан) -

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация