З кавказцями в армії не справлялися і радянські воєначальники

15 07 2013, 18:53

Переглядів: 25466

Коментарі: 6

розділ: дайджест , Аналітика

Кавказці в армії - притча во язицех ще з часів «Дикої дивізії». З гарячими примхливими хлопцями не справлялися і радянські воєначальники. Тільки якщо ще десять років тому їх етнічну самосвідомість не дозволяла їм прати свої шкарпетки і мити підлогу в казармі, то сьогодні їх релігійні почуття не дозволяють їм голити бороду, відповідно до статуту. Міжконфесійний конфлікт загострюється тим, що і військове керівництво поставлено не в найзручніше положення. КоАП, згідно з новим прийнятим державною думою закону «про захист почуттів віруючих», передбачає поповнити КК статтею «за перешкоджання здійснення права на свободу совісті та віросповідання» і штрафувати за нею звичайних громадян на 50 тис. Руб., А посадових осіб - на 100 тис . руб. Про те, як стикаються релігійні принципи військовослужбовців до статуту армії, читайте в матеріалі кореспондента «Кавказької політики».

Борода в армії - це чисто данина традиції. Першим наказав голити бороди в армії Олександр Македонський - перси хапали його солдатів за бороду, що не кращим чином позначалося на кінець боїв. Ось з тих пір і повелося.

У Російській армії бороду дозволяється носити - знову ж в силу традиції - тільки офіцерам флоту. Напевно тому, що їм не доводиться брати участь в рукопашних боях.

Голити або не голити, бути чи не бути

Начальник відділу військкомату ХМАО по місту Райдужний Сергій Россомахіни заявив про зростання ваххабитских настроїв серед призовників з Північного Кавказу. Він визнав наявність численних проблем з ними під час військової служби. За словами Россомахіни, він отримував інструктаж не закликати в армію уродженців Північного Кавказу і москвичів.

«Відкрите непокору наказам командирів, нав'язування національних звичаїв, що суперечать статуту, відмова від обстеження в ПНД і від проходження хірурга. Солдати відмовляються голитися, тому що вважають себе істинними мусульманами. Додатково до цього, більшість молоді (з Кавказу) схильне ідеям ваххабізму », - повідомив газеті« Сургутская трибуна »начальник відділу військового комісаріату ХМАО-Югри по місту Райдужного Сергій Россомахіни.

Вперше подібна заява прозвучала три роки тому. Військовий комісар Челябінської області Микола Захаров заявив, що не буде «закликати» кавказців. Подібні заходи нібито повинні знизити етнічну напруженість в армії, створювану призовниками з північнокавказьких республік.

Однак нововведення призвело до того, що план по призову для інших регіонів довелося збільшувати. «Першою ластівкою» в 2010 стала заява від 1 квітня військового комісаріату Дагестану, що наряд весняного призову для республіки скоротився з 2000-4000 до 400 осіб До цього дня немає точної і достовірної інформації, чи існує справді розпорядження з Генштабу, проте проблема національних конфліктів в армії варто й справді давно і не тільки через зовнішнього вигляду. Порушенням режиму несення військової служби, по військовим статутом є і п'ятиразова молитва, що включає в себе гучний заклик до молитви - азан, що трактувався командирами, як подача голосового сигналу в позаурочний час.

Хочу служити, прислужувати тошно

Північний Кавказ, в загальному, і Дагестан, зокрема, завжди відрізняв високий набір до лав російської армії і, якщо, наприклад, в північних або центральних регіонах Росії, призовники «відстібали» за можливість ухилитися від служби, то дагестанці платили якраз за можливість в неї потрапити. Особливо завзяті навіть вдавалися до нетрадиційних способів. Муслім Абдулаєв згадує, як чотири роки тому для того, щоб бути покликаним в армію поїхав до Воронезької області і прописався у дядька. «Коли я прийшов у військкомат, військовий комісар вирішив, що я божевільний. Так здивувався, що почав умовляти в армію не йти. Довго не міг зрозуміти, що відбувається, навіть до психіатра відправив », - зі сміхом згадує він. На службу потрапив до Мурманська, але проблем кардинальних там не відчував. Йому як службовцю флоту не забороняли носити бороди, та й на підводному човні сама атмосфера служби інша. «Ну і я не перегинав. Я ж там один мусульманин був. Міняв банки тушонки з пайка на гречку або щось інше, товариші по службі навіть раділи. Але може, якби у мене була підтримка, я б теж став права качати », - каже Муслім.

Везе небагатьом. Мало хто також готові «прогнутися під систему». Раніше для вирішення подібних конфліктів російські воєначальники пропонували моноетнічні підрозділи. Однак це, так само як і взагалі відмова від призову уродженців північнокавказьких республік, лише привід звернутися до Конституційного суду Росії. Спробу вирішити проблему зробили дагестанські парламентарі. У світлі нової національної політики в армії, пропонованої Шойгу, 11 депутатів від Дагестану написали звернення до нового міністра оборони з проханням збільшити заклик з республіки в 2013 році до 35 тисяч чоловік! За їхньою версією, це дозволило б спрямувати енергію молодих дагестанців в мирне русло.

Спроби зв'язатися з військовим комісаріатом Дагестану і отримати їх пояснення у відповідь на випади не вдалося «Военком дав наказ не давати ніяких коментарів з цього приводу, - сказала дівчина на тому кінці дроту. - Вся інформація тільки у відповідь письмове звернення, відповідь буде також дано в письмовій формі », але відповіді на надісланий факс не було.

Війна і мир

Насправді, подібні конфлікти характерні не тільки для російської армії. 29-річний Менахем Стерн, ортодоксальний рабин з бруклінського району Краун-Хайтс- військовий священик, його перемога над армійської рутиною полягає в тому, що після майже трьох років боротьби йому дозволили служити, чи не збриваючи бороди. Згідно зі статутом американської армії, служивий також повинен бути ретельно поголений.

Незаперечні лише цифри, за офіційними даними, в нинішньому році в російську армію призвуть 153 тисячі чоловік. З Чечні служити будуть тільки 300 строковиків, а з Дагестану - 800. Хоча щороку в цих республіках на військовий облік встають до 10 тисяч молодих людей.

Є й інші офіційні дані Міністерства оборони РФ, по ним, кількість злочинів в армії зростає, причому кожен четвертий злочин в армії пов'язано з насильством. І нерідко це насильство відбувається на національному ґрунті. У першому півріччі 2012 року кількість загальнокримінальних злочинів в Російській армії вперше перевищила кількість військових.

У минулому році було покликане близько 16,5 тис. Солдатів-строковиків з республік Північного Кавказу, і надходять скарги на те, що «розподіл їх у військах нерівномірне». А як зробити його рівномірним? «Солдатські матері» вимагають відправляти в кожну частину по одному призовнику з Кавказу. Частин в Росії раз приблизно 16 тисяч, тобто рівно по одному якраз і виходить. Однак відправляти кавказців по одному теж небезпечно - раптом будуть ображати, теж на національному грунті?

Ми навчилися зупиняти конфлікти, але не вирішувати їх і поки ми цього не навчимося, ніколи не буде примирення. Основна проблема залишається колишньою - саме суспільство не готове йти на компроміси.

Кавказька політика

дайджест

А як зробити його рівномірним?
Однак відправляти кавказців по одному теж небезпечно - раптом будуть ображати, теж на національному грунті?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация