З архіву. Німецько-радянська війна: відступ, евакуація і ... фунікулер (1941-1943)

Проект Укрінформу з нагоди столітнього ювілею агентства: «100 років - 100 новин»

22 червня 1941 року гітлерівські війська перейшли радянський кордон і вторглися на територію Радянської України. Німецька авіація бомбардувала Київ. Відразу після початку війни десятки журналістів та інших працівників РАТАУ були мобілізовані в ряди збройних сил. А ті, хто залишився в Києві, продовжували висвітлювати хід бойових дій на території України, а потім і оборону Києва. З вересня 1941 року РАТАУ знаходилося в евакуації. Але матеріали співробітників агентства широко використовувалися в тогочасній пресі і в передачах радіостанції «Радянська Україна».

Воєнний стан і мобілізація

22 червня 1941 року. РАТАУ поширило указ Президії Верховної Ради СРСР «Про воєнний стан», який встановлював, що за непокору розпорядженням і наказам військових властей, а також за злочини, вчинені в місцевостях, де оголошено військовий стан, винні підлягають кримінальній відповідальності за законами військового часу. Іншим указом - від 23 червня була оголошена мобілізація військовозобов'язаних 14 вікових груп (1905-1918 рр. Народження) в 14 військових округах.

Народження) в 14 військових округах

Будівництво укріплень на одній з вулиць Києва, липень 1941 року. Фото: tsdkffa.archives.gov.ua

Довідково: вранці 22 червня всі газети вийшли ще з мирними заголовками та інформацією за минулий день. В цей день в Києві було заплановано відкриття Республіканського стадіону імені Хрущова. Напередодні РАТАУ повідомило, що «почався прийом заяв у вищі навчальні заклади країни» ...

Перший день війни був для журналістів РАТАУ надзвичайно напруженим. Передплатникам агентства була підготовлена ​​і передана серія матеріалів про бомбардування Києва, розповідалося і про перші жертви.

В той день нацистська Німеччина атакувала радянські частини по всій лінії кордону від Балтійського до Чорного моря. Однак український напрямок, згідно гітлерівського плану «Барбаросса», був одним з найголовніших.

Залежність обох воюючих сторін від українського економічного, сировинного потенціалу і людських ресурсів зумовила вкрай жорстокий характер бойових дій на нашій території. Через це Україна найбільше постраждала від гітлерівської агресії і від згубних прорахунків сталінського керівництва. Нищівний вал війни двічі прокотився по Україні, не пройшовши повз самого маленького населеного пункту.

Нищівний вал війни двічі прокотився по Україні, не пройшовши повз самого маленького населеного пункту

Радянські війська залишають Київ, вересень 1941 року. Фото: tsdkffa.archives.gov.ua

Уже на початок грудня 1941 року війська вермахту окупували практично всю українську територію. Вона покрилася мережею таборів смерті. Десятки тисяч людей різних національностей були розстріляні в Києві, Харкові, Дніпре, Рівного та інших містах. Страшною трагедією часів окупації стало винищення мирного населення (в основному євреїв) в Бабиному Яру в Києві. Всього за роки окупації в Україні загинуло 3,9 млн цивільних людей. На роботу в Німеччину було примусово вивезено близько 2,4 млн українців. Десятки тисяч з них загинули.

Україна не тільки серед радянських республік, а й з усіх країн світу зазнала найбільших втрат за роки Другої світової. На руїни перетворилися 714 міст і селищ міського типу, понад 28 тис. Сіл, 10 млн людей залишилися без житла.

А людських втрат у Другій світовій війні українці понесли більше, ніж Британія, Канада, США і Франція разом узяті. Загальна кількість загиблих в тій війні оцінюється в 8-10 мільйонів життів як серед військових, так і серед цивільного населення. Такими виявилися наслідки зіткнення двох тоталітарних режимів.

звільнення Києва

У серпні 1943 року РАТАУ повертається з евакуації і починає свою роботу в уже звільненому Харкові. З перших днів агентство почало готувати матеріали для центральної і місцевої преси і радіоредакцій. Вже 21 вересня 1943 року РАТАУ повідомило про звільнення Чернігова, в наступні дні - про форсування радянськими військами Дніпра і створення плацдармів на його правому березі. Згодом, в жовтні - про звільнення Запоріжжя і Дніпропетровська, на початку листопада - Києва.

Центр Києва після окупації, грудень 1943 року. Фото: tsdkffa.archives.gov.ua

У січні 1944 року РАТАУ перебралося до Києва. З архівних матеріалів відомо, що агентство відновлювало свою діяльність і в регіонах. Так, в серпні 1944 року було прийнято рішення про створення філії у Львові.

28 листопада. Київ. РАТАУ «З 27 листопада после детальної Перевірки Всього обладнання почав працювати київський фунікульор. Затверджено тариф: Червоноармійський квиток - 20 коп., Цивільний - 40 коп. та вантажний - 1 крб. Фунікульор працює від 7 до 18 години ».

Фунікульор працює від 7 до 18 години »

Київський фунікулер, листопад 1943. Фото: tsdkffa.archives.gov.ua

Довідково: 6 листопад 1943 Київ був звільнений від гітлерівських окупантів. Київська наступальна операція тривала з 3-го по 13 листопада 1943 року й була складовою частиною Битви за Дніпро - однієї з наймасштабніших і найкривавіших військових операцій в світовій історії. У ній було задіяно до чотирьох мільйонів людей по обидва боки, а втрати становили більше двох мільйонів загиблих.

Радянські війська понесли величезні втрати через те, що за негласним наказом Сталіна столицю України треба було звільнити до чергової річниці Жовтневої революції.

Ніч з 5 на 6 листопада стала вирішальною в битві за Київ. За Брест-Литовському шосе (проспект Перемоги) в місто прорвалися перші танки. До четвертої ранку опір противника в місті було зламано. Після обіду в Київ увійшли основні частини Червоної армії, а з ними і деякі керівники партійно-державних органів на чолі з членом Військової ради І Українського фронту Микитою Хрущовим.

Звільнений місто було зруйнованим і майже порожнім. У центрі - одні обгорілі руїни, серед яких можна було побачити окремих виснажених, деморалізованих киян. Більше жителів зустрічалося в робітничих кварталах Подолу, Шулявки, Деміївки. Всього в місті на цей час залишалося близько 100 тисяч осіб - десята частина довоєнного населення. Так закінчилася 778-денна окупація Києва.

Відразу після звільнення міста через Дніпро був зведений понтонний міст, були розгорнуті сили протиповітряної оборони, відновлений випуск газети «Київська правда». 7 листопада на Софійській площі пройшов військовий парад.

Переправа через Дніпро, 1943 рік. Фото: Укрінформ

Майже з наступного дня РАТАУ почав готувати матеріали про відновлення мирного життя в Києві. Так, 12 листопада було повідомлено про відновлення роботи водопроводу в центральних районах, 15 листопада - про перший концерт в Державному академічному театрі опери та балету, присвяченому визволителям столиці України.

(Далі буде)

Фото вгорі: Пам'ятник на могилі Тараса Шевченка в Каневі. Фото: Укрінформ

Хроніка попередніх років: 1918 , 1919 , 1920-1921 , 1922-1923 , 1924-1925 , 1926-1927 , 1928-1929 , 1930 -1932 , 1933-1934, 1937-1938 , 1939 , 1940

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация