З архіву: дружба з Росією, партнерство з НАТО і гімн для Каденюка (1997)

Проект Укрінформу з нагоди столітнього ювілею агентства: «100 років - 100 новин»

Так часто буває в житті: ми не поспішаємо домовлятися з тими, з ким треба було б, зате охоче простягаємо руку дружби тим, хто нас зрадить. І тільки згодом стає зрозумілою наша помилка. За часів Кучми багатовекторність, а насправді - спроба всидіти на двох стільцях, здавалися дуже виграшною політикою. За стислими рядками повідомлень Укрінформу (який тоді на деякий час був перейменований в ДІНАУ) звучить нотка торжества - ми змогли дружити з усіма! І не помічали, як різнилася ставлення до нас з боку Заходу і Сходу: перші - тягнули в космос, другі - в «тайговий тупик».

ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО - НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ

17 січня 1997 року. КИЇВ. ДІНАУ «... 16 січня 1996 року на Ранкова засіданні Верховна Рада розглянула питання про вступ на посаду новообраного депутата Юлії Тимошенко».

16 січня 1996 року на Ранкова засіданні Верховна Рада розглянула питання про вступ на посаду новообраного депутата Юлії Тимошенко»

За парламентською трибуною Юлія Тимошенко. фото Укрінформу

Довідков в: Юлія Тимошенко стала народним депутатом від округу на Кіровоградщині, оскільки попередній обранець - Василь Дурдинець був призначений першим віце-прем'єр-міністром. За Тимошенко тоді проголосували рекордні 92,3% виборців округу. На той час Юлія Володимирівна була президентом легендарної компанії ЄЕСУ, яка у 1997 році, за підрахунками експертів, контролювала 25% української економіки.

ДОГОВІР ПРО ДРУЖБУ З РОСІЄЮ

3 червня. КИЇВ. ДІНАУ. «В українсько-российских відносінах розпочалася нова ера. 31 червня Президент України Леонід Кучма та Президент России Борис Єльцин поставили свои Підписи під «Договором про дружбу, Співробітництво та партнерство между Україною и російською Федерацією».

Президент України Леонід Кучма і президент Росії Борис Єльцин (праворуч). З фондів Укрінформу

Довідково: Текст договору був парафований вже більше двох років, проте підписання і сам візит не раз відкладалися. Між двома найбільшими державами в Східній Європі виникло політичне напруження, яке заважало вирішувати економічні, гуманітарні проблеми. Але після візиту до Києва голови російського уряду В.Черномирдіна українська влада відзвітувала, що всі перешкоди (питання Чорноморського флоту) для переходу українсько-російських відносин у нову стадію зняті. Саме під час візиту Черномирдіна було підписано три угоди, які визначали умови оренди і параметри поділу ЧФ.

З підписанням договору обидві сторони остаточно визнали кордони держав, що завершило дискусію про приналежність Севастополя.

Крім того, договір називали гарантією про ненапад, яку дають один одному держави, його уклали. В українсько-російському договорі також говориться, зокрема, про повагу територіальної цілісності та принципу непорушності кордонів, що виключає можливість висунення будь-яких територіальних претензій в майбутньому. Також було задекларовано зобов'язання сторін будувати свої відносини без застосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші спроби тиску. «Жодна зі сторін не повинна допускати, щоб її територія була використана на шкоду безпеці іншої сторони», - йдеться в договорі.

Договір був укладений на десять років, при цьому зазначалося, що він буде продовжений, якщо жодна зі сторін не заявить про бажання припинити його дію.

ПАРТНЕРСТВО З НАТО

10 липня. ДІНАУ. «Вчора, 9 липня, у заключний день Засідання Ради Північноатлантічного альянсу, відбулося Підписання документу, Який безпосередно торкається Нашої держави - Хартії про особливе партнерство между Україною и НАТО».

«Вчора, 9 липня, у заключний день Засідання Ради Північноатлантічного альянсу, відбулося Підписання документу, Який безпосередно торкається Нашої держави - Хартії про особливе партнерство между Україною и НАТО»

Леонід Кучма і Хав'єр Солана під час зустрічі. З фондів Укрінформу

Довідково: Урочистої церемонії підписання Хартії передували двосторонні зустрічі нашого Президента з Канцлером Німеччини Гельмутом Колем, Президентом Болгарії Петром Стояновим, Прем'єр-міністром Британії Ентоні Блером, Генеральним секретарем НАТО Хав'єром Соланою та іншими. Також Президент України взяв участь в урочистій вечері від імені Короля Іспанії Хуана Карлоса I і Королеви Софії.

Церемонія підписання Хартії відбулася в центральному залі Муніципального палацу Конгресів. Свої підписи під документом поставили Леонід Кучма, генеральний секретар НАТО Хав'єр Солана, а також глави всіх держав-членів цієї організації.

Однак напередодні саміту доводилося чути різні коментарі щодо підписання документа. Особливо «ревниво» реагували російські ЗМІ. Найбільш поширеною була така оцінка: до рівня основного акта Росія-НАТО Хартія, мовляв, не дотягує, що ніякого постійної ради для проведення консультацій в ній не передбачено, ніяких односторонніх гарантій безпеки ні сьогодні, ні в майбутньому Київ не отримає.

Хартія була підписана. Цей історичний документ став ще одним переконливим свідченням того, що на Європейському континенті послідовно створюється нова архітектура безпеки на основі відкритості та партнерства.

Слід зазначити, що діалог між Україною і НАТО почався ще в 1992 році, коли Україна вступила до Ради євроатлантичного партнерства, а в 1994 році взяла участь у програмі «Партнерство заради миру». Після підписання Хартії почав діяти Комітет Україна-НАТО, паралельно проходило багато різних зустрічей і робочих контактів. Щодо наміри України приєднатися до Північноатлантичного альянсу на офіційному рівні вперше було заявлено в травні 2002 року на засіданні РНБО. А вже в жовтні того ж року у Верховній Раді відбулися парламентські слухання щодо НАТО, в результаті яких було прийнято рішення: «визначальності фактором успішного продвижения України ЦІМ курсом є підготовка України до членства в НАТО ...».

У червні 2003 року парламент прийняв закон «Про основи національної безпеки України», який підтвердив бажання українців інтегруватися в структури Північноатлантичного альянсу. А в 2004 році наміри України про приєднання до НАТО були викладені в новій редакції «Воєнної доктрини України». Але згодом пункти про співпрацю з НАТО були з Доктрини вилучено.

Під час президентства Ющенка Україна знову взяла курс на євроатлантичну інтеграцію. Незважаючи на це, на Бухарестському саміті НАТО в 2008 році було прийнято рішення не запрошувати Україну до приєднання до Плану дій щодо членства. Прийшовши до влади, команда Януковича в 2010 році взагалі вилучила з закону «Про основи національної безпеки України» формулювання щодо інтеграції України в НАТО. Незважаючи на це, протягом цих років Україна залишалася країною-партнером НАТО і брала участь у всіх основних поточних миротворчих місіях під її керівництвом. Українські миротворці були задіяні у виконанні завдань у складі Міжнародних сил безпеки в Косово, Тренувальної місії НАТО в Іраку, Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані.

Після російської анексії Криму і початку військових дій на території Донецької та Луганської областей співробітництво між Україною та НАТО вийшло на новий рівень. У грудні 2014 року Верховна Рада прийняла рішення про відмову України від позаблокового статусу, який не зміг врятувати від зовнішньої агресії.

У грудні 2015 року Україна і НАТО підписали дорожню карту по оборонно-технічного співробітництва. Цей документ визначає основні заходи співробітництва, розвитку України в сфері озброєння і військової техніки, досягнення сумісності з силами НАТО в цій галузі, а також надання допомоги Україні по переходу на технічні стандарти Альянсу.

6 червня 2017 року Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зовнішньополітичного курсу України», який одним із пріоритетів національних інтересів держави визначає членство в НАТО.

«ДИНАМО» - «БАРСЕЛОНА» - 4: 0

12 листопада. КИЇВ. ДІНАУ. «Розбещена славою и популярністю НЕ лишь у життя без стране,« Барселона », мов ошатна Каравела, что стоит на рейді, зізналася сім Важко« пробоїн »у корпусі, нижчих ватерлінії, у підсумку двох зустрічей Із дінамівцямі Києва».

«Розбещена славою и популярністю НЕ лишь у життя без стране,« Барселона », мов ошатна Каравела, что стоит на рейді, зізналася сім Важко« пробоїн »у корпусі, нижчих ватерлінії, у підсумку двох зустрічей Із дінамівцямі Києва»

Майстри київського «Динамо». Фото Володимира Струмковського. Київ. 1997 год. З фондів Укрінформу

Довідково: 5 листопада в Барселоні на стадіоні «Камп Ноу» київське «Динамо» завдало найбільше домашню поразку іспанському клубу «Барселона» за всю історію її виступів у єврокубках. Тоді команда Валерія Лобановського розгромила «Барсу» з рахунком 4: 0. А за сумою двох зустрічей в груповому турнірі Ліги Чемпіонів українці і зовсім обіграли іспанців з приголомшливим рахунком - 7: 0. Каталонія стала свідком бенефісу молодого Андрія Шевченка.

Обидва матчі - і київський 22 жовтня, і барселонський - можна сміливо назвати «золотою сторінкою українського футболу».

ПОЛІТ ЛЕОНІДА КАДЕНЮКА

19 листопада. КИЇВ. ДІНАУ. «Сьогодні на крилах американського корабля багаторазове использование« Шатл »гордо здійнявся над нашою планетою перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк».

«Сьогодні на крилах американського корабля багаторазове использование« Шатл »гордо здійнявся над нашою планетою перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк»

Леонід Каденюк: "Все буде добре!" З фондів Укрінформу

Довідково: З 19 листопада по 5 грудня 1997 року Каденюк здійснив космічний політ на американському БТКК «Колумбія» (англ. Columbia) місії STS-87. Сам політ тривав 15 діб 16 годин 35 хвилин і 1 секунду. Під час польоту він виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досвіду з трьома видами рослин: ріпа, соя і мох. Крім цих експериментів, в космічному польоті виконувалися експерименти Інституту системних досліджень людини по тематиці «Людина і стан невагомості».

27 листопада відбулася перша зв'язок з Україною. Вперше з космосу українець вів діалог зі своєю державою.

День в Україні починається з Гімну. Тому Леонід Костянтинович замовив його для сигналу пробудження екіпажу, який транслювався з Центру управління польотом на борт «Колумбії». Кожен член екіпажу вибирав мелодію за власними уподобаннями. Таким чином Гімн нашої держави два рази пролунав в космосі над усією планетою.

(Далі буде)

Хроніка попередніх років: 1918 , 1919 , 1920-1921 , 1922-1923 , 1924-1925 , 1926-1927 , 1928-1929 , 1930-1932 , 1933-1934 , 1936-1937 , 1937-1938 , 1939 , 1940 , 1941-1943 , 1944 , тисячі дев'ятсот сорок п'ять , 1946-1947 , 1 948 , 1949 , 1950 , 1951 , +1953 , +1954 , 1955-1956 , 1957 , 1958-1959 , 1960 , тисячу дев'ятсот шістьдесят-один , 1962-1963 , 1964 , 1965 , +1966 , 1967-1968 , 1970 , тисяча дев'ятсот сімдесят один , тисячі дев'ятсот сімдесят дві , 1973-1975 , 1976-1977 , 1978 , 1979-1980 , 1981 , +1982 , 1 983 , 1984 , тисяча дев'ятсот вісімдесят п'ять , 1986 , 1987-1988 , 1989 , 1990 , тисячу дев'ятсот дев'яносто один , одна тисяча дев'ятсот дев'яносто дві , +1993 , 1994 , 1995 , 1996

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация