З січня по потенційним пенсіонерам ударили мінімальним страховим стажем

Немає страхового стажу? Ні пенсії!

З 1 січня набув чинності президентський указ №534 від 31 грудня 2015 року «Про питання соціального забезпечення», яким внесено зміни до мінімальний розмір страхового стажу, необхідного для призначення пенсій. Відтепер право на трудову пенсію за віком або за вислугу років надається тільки при наявності стажу роботи не менше 15 років і 6 місяців зі сплатою обов'язкових страхових внесків до бюджету державного позабюджетного Фонду соцзахисту населення.

Також в документі зазначено, що з січня 2017 року мінімальний страховий стаж роботи буде щорічно з 1 січня збільшуватися на 6 місяців, поки не досягне 20 років.

Страховий стаж - це робота, підприємницька та інша діяльність зі сплатою обов'язкових страхових внесків.

«Це означає, що відтепер мінімальний стаж роботи залежить від року, в якому будуть призначатися трудова пенсія за віком або пенсія за вислугу років, - пояснила начальник відділу соціального захисту адміністрації Ленінського району Бреста Ліна Бацанова. - Потенційним пенсіонерам 2016 року у дату настання у них пенсійного віку потрібно мати не менше 15 років 6 місяців стажу роботи зі сплатою обов'язкових страхових внесків до бюджету державного позабюджетного Фонду соціального захисту населення. Якщо пенсія призначатиметься в 2017-м, то необхідно вже 16 років страхового стажу, в 2018-м - 16 років 6 місяців і т. Д. При оформленні пенсії в 2025 році і пізніше буде потрібно страховий стаж не менше 20 років ».

У страхового стажу не зараховано!

За словами фахівця, з цього правила є свої винятки. Для призначення дострокових пенсій батькам дітей-інвалідів (інвалідів з дитинства); багатодітним матерям, які народили 5 і більше дітей та виховали їх до 8-річного віку; інвалідам з дитинства; інвалідам війни; матерям військовослужбовців, смерть яких пов'язана з виконанням обов'язків військової служби; ліліпутам і карликам потрібно всього 5 років страхового стажу.

Тим, хто планує вийти на пенсію в поточному році, для її призначення необхідно мати не менше 15 років і 6 місяців страхового стажу. Якщо на дату настання пенсійного віку його не вистачає, то для отримання пенсії вам доведеться працювати до його досягнення.

Кореспондент «БГ» поцікавилася, що ж не зараховується до страхового стажу.

«Не зараховуються періоди відпустки по догляду за дитиною, військової служби, навчання, отримання допомоги по безробіттю, догляду за інвалідом або особою, яка досягла 80 років, і інші, коли обов'язкові страхові внески не сплачувались, - відповіла начальник відділу соціального захисту. - Однак все це враховується в загальний стаж для обчислення розміру пенсії ».

Це означає, якщо страхового стажу вистачає і пенсія буде призначена, то для обчислення розміру цієї пенсії будуть враховані і всі вищеназвані періоди. Тим же, у кого на момент досягнення пенсійного віку виявилася нестача мінімального страхового стажу, доведеться працювати до того часу, поки вона не буде ліквідована.

Перевірте, чи не чекає вас «сюрприз»

А ось якщо страховий стаж відсутній зовсім, то в цьому випадку претенденту світить лише соціальна пенсія. З 2015 року така пенсія призначається жінкам не молодше 60 років і чоловікам - від 65-ти.

На питання, чи зарахують до стажу для призначення пенсії ті періоди, коли роботодавець не сплачував страхові внески, відповідь була отримана негативна.

Вимога про наявність роботи зі сплатою страхових внесків для призначення трудової пенсії в національному законодавстві існує з 1998 року. Для призначення трудової пенсії за віком у 2006 році був встановлений мінімальний період роботи зі сплатою обов'язкових страхових внесків строком на 5 років. З 1 січня 2014 року мінімальний страховий стаж збільшили до 10 років, з 1 січня 2015 - до 15 років.

«Періоди роботи, протягом яких сплата страхових внесків не проводилася, не підлягають включенню до стажу і в заробіток для обчислення пенсії, - підкреслила Ліна Василівна. - У такій ситуації у працівника не формуються пенсійні права. Щоб захистити себе від таких «сюрпризів» при оформленні пенсії, порадила б працівникам заздалегідь дізнаватися, чи сплачуються за них роботодавцем обов'язкові страхові внески. Для цього необхідно звертатися в районний відділ Фонду соціального захисту населення за місцем проживання або за місцем знаходження організації ».

Навчалася і дітей народжувала? Ось стаж і втратила!

В одній із соціальних мереж активно обговорюється питання про страховий стаж. Приводом для цього стала таблиця, розміщена інтернет-користувачем Віктором Горбачевського , Де він порівнює, скільки років страхового стажу потрібно для призначення трудової пенсії в Білорусі і двох сусідніх країнах - Росії та Україні. Також він аналізує, які періоди діяльності в цих країнах включаються до страхового стажу, а які ні.

«У жінки, яка закінчила вуз і народила чотирьох дітей, зі стажу викреслять 17 років, - обурюється він. - Додзвонився до Міністерства праці та соціального захисту - і, таки так, все правда! Чесно кажучи, очманів від такого соціального держави ».

Насправді «втрата» жінки, яка отримала вищу освіту на стаціонарі вишу і має чотирьох дітей, буде менше. Справа в тому, що навіть у трудовій (не плутати зі страховим!) Стажу включається не більше 9 років відпустки по догляду за дитиною до 3 років. Так що з її страхового стажу в разі, якщо вона використовувала відпустку по догляду за дітьми по максимуму, випадає не 17, а 14 років: 5 років навчання + 9 років відпустки.

Кореспондент «БГ» попрацювала з достовірними джерелами (законами Білорусі, Росії та України), що стосуються страхового стажу, і внесла в таблицю Віктора деякі коригування.

Що пізнається в порівнянні

Що стосується тривалості мінімального страхового стажу, то на 2016 рік в Білорусі він дорівнює 15 років і 6 місяців, в Росії - 7 років, а в Україні - 15-ти. Віктором вказані ці дані як 20 років, 15 і 15 відповідно. Варто пояснити, що з минулого року в Росії щорічно до мінімального страхового стажу додається один рік. Таким чином, до 2024 року там вийдуть на 15 років. У нас до 2025-го мінімальний страховий стаж виросте до 20 років.

Тільки в Білорусі при його підрахунку військова служба не береться до уваги. У Росії і Україні вона входить до страхового стажу. В Україні страхові внески на військовослужбовців перераховуються з бюджету.

Віктор вказав в своїй таблиці, що в Білорусі лікарняні листи не враховуються в страховий стаж, але насправді це не так. Вони йдуть в залік у всіх трьох країнах. У тому числі і листи з тимчасової непрацездатності, видані на період декретної відпустки. Чого не скажеш про відпустку по догляду за дитиною до 3 років. Втім, він виявився зовсім не при справах тільки в Білорусі. В Україні його включають в мінімальний страховий стаж повністю, а в Росії - по 1,5 року на кожну дитину, але не більше 4,5 років в цілому.

Якщо в Росії і Україні періоди догляду за інвалідом або особою, яка досягла 80 років, враховуються, то білоруси в цьому сенсі залишаються в прольоті. Те ж саме можна сказати і про час отримання білоруським претендентом на пенсію допомоги по безробіттю. На жаль і ах, статус безробітного в Білорусі не дає приводу для включення періоду відсутності роботи до страхового стажу. Хоча країни-сусідок це встановлено законодавчо.

Час навчання у вищих навчальних закладах, ссузах та інших навчальних закладах не входить до страхового стажу ні в Білорусі, ні в Росії. А ось в Україні ті, хто навчався до 1 січня 2004 року, цілком можуть розраховувати, що цей період буде включений до їх страхового стажу

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Немає страхового стажу?
Навчалася і дітей народжувала?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация