За що в Україні вбивають журналістів

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

21 вересня 2010, 7:16 Переглядів: 21 вересня 2010, 7:16 Переглядів:   За традицією, третя п'ятниця вересня відзначається в Україні як День пам'яті журналістів, загиблих при виконанні службових обов'язків

За традицією, третя п'ятниця вересня відзначається в Україні як День пам'яті журналістів, загиблих при виконанні службових обов'язків. Цю дату приурочують до річниці вбивства Георгія Гонгадзе. У нинішньому вересні їй не знайшлося місця в настільних календарях: загубилася серед інших, більш пафосних днів - демократії та охорони озонового шару, рятувальника і працівника лісу, винахідника і раціоналізатора, фармацевта, а також відзначається сьогодні, 21 числа, Міжнародного дня миру ...

Та й сам День пам'яті загиблих журналістів збирає все менше учасників. Цього року траурна церемонія включала молебень у Володимирському соборі, нечисленні акції на Майдані Незалежності і біля стін Адміністрації президента на Банковій. Туди прийшли лише кілька десятків людей. Запалили свічки. Розгорнули плакати "Він говорив правду", маючи на увазі Гонгадзе, і "Вони знали", маючи на увазі тих, хто його замовляв і вбивав.

Гонгадзе - хрестоматійний і, як не цинічно це звучить, для багатьох уже приївся приклад розправи з журналістом, приклад, на якому чимало політиків неабияк попіарилися. Про це говорять мама Гії, його близькі друзі. Є й інші приклади злочинів проти журналістів - з минулого, про які майже забули, і зовсім свіжі, що відбулися недавно, які наштовхують на аналогії і змушують задуматися про подібність цих трагічних подій.

Вчора з'явилася заява Євросоюзу, де висловлено занепокоєння утисками і застосуванням сили по відношенню до журналістів в Україні. ЄС звертає увагу на зникнення головного редактора харківської газети "Новий стиль" Василя Климентьєва, висловлює надію на прогрес в незавершених розслідуваннях, зокрема справи про вбивство Георгія Гонгадзе. Ситуацією з дотриманням прав і свободи ЗМІ в Україні стурбовані також ряд міжнародних організацій. До актуальної теми звернулася і "Сегодня".

СПРАВИ ПРО злочинів проти журналістів

З 2001 року порушено 30 справ, засуджено лише 9 осіб, зараз перебуває у провадженні 7 справ.

Всього, починаючи з 2001 року: 30 справ *

* Стаття 171 КК України - перешкоджання законній професійній діяльності

  • Направлено до суду: 15

  • Знаходиться в виробництві: 7

  • Припинено за пунктом 2, статті 6 КПК України (за відсутністю складу злочину): 1

  • З розглянутих судами справ 9 осіб засуджено (до позбавлення волі 2)

За результатами перевірок заяв і повідомлень за останні три роки прийнято 87 рішень про відмову в порушенні кримінальних справ:

Джерело даних: Головне управління нагляду за дотриманням законів при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства Генпрокуратури України

СПРАВА АЛЕКСАНДРОВА: дуже поспішаєте

Ігор Александров
Ігор Александров

Одна з найгучніших і заплутаних справ новітньої історії України - вбивство в липні 2001 року гендиректора Слов'янської телекомпанії "Тор" Ігоря Александрова, який виступав з гострими викривальними програмами і інтерв'ю.

Напад на нього незабаром після зникнення і загибелі Гонгадзе повісили на бомжа Юрія Вередюка, якого обманом змусили взяти на себе чужу провину, пообіцявши старенькі "Жигулі". Суд його виправдав, а сам Вередюк незабаром помер, за офіційною версією, через серцевої недостатності. Пізніше виявилося, що він був отруєний, а через роки на лаві підсудних опинилися зовсім інші люди - брати-підприємці Рибалки і ще троє жителів Донецької області. Але сім'я Александрова і їх вважає далеко не основними співучасниками злочину.

До розслідування тоді були залучені найдосвідченіші оперативники і слідчі аж до центральних апаратів МВС, СБУ і ГПУ. Як вони могли спрацювати настільки непрофесійно, чому багато матеріалів справи, а також результати експертиз виявилися сфальсифікованими, і, незважаючи на це, ряд прокурорів, міліціонерів, чекістів замість зниження в посаді, навпаки, отримали серйозні підвищення по службі?

- Уже ні для кого не секрет, що справа Александрова отримала великий суспільно-політичний резонанс, в тому числі міжнародний, і вбивство хотіли швидше розкрити, щоб не вийшло повторення справи Гонгадзе, - розповідає колишній заступник міністра Володимир Мельников, який також брав участь у роботі слідчо-оперативної групи. - Всі хотіли якомога швидше відзвітувати перед президентом Кучмою про те, що вбивця знайдений, затриманий, зізнався у злочині, і справедливість восторжествувала ... У тій справі відразу все пішло через пень-колоду. Але дуже вже квапило керівництво - генпрокурор, міністр, глава СБУ, і всі хотіли швидше відрапортувати. Звідси і те, що вийшло з Вередюком, і інші проколи ... Та ви краще за мене знаєте, як ця вся робота йшла, і що з цього вийшло ...

"ДЕЛО Климентьєва": ГЕОРГІЙ ГОНГАДЗЕ-2?

Василь Климентьєв
Василь Климентьєв

Місяць з гаком тому, 11 серпня, пішов з дому і не повернувся головний редактор харківської газети "Новий стиль" Василь Климентьєв. Він часто критикував можновладців, і основною версією його зникнення стала загибель в результаті професійної діяльності. Кримінальну справу порушили за статтею "Умисне вбивство". Главред не найден досі, ні живим, ні мертвим.

Як повідомляла "Сегодня", справа з Дзержинського райвідділу міліції забрало Головне управління МВС в Харківській області, а потім і Головне слідче управління міністерства. Результату, проте, немає. На думку деяких правоохоронців, з редактором "Нового стилю" дійсно могли розправитися "герої" його публікацій. Інші вважають таку версію хибною - пропажу Климентьєва, мовляв, штучно "пристібають" до тих, кого він критикував. Нещодавно з'явилася ще одна - про те, що редактор живий-здоровий і скоро заявить про себе. Це нагадує історію з Гонгадзе, якого після зникнення бачили то на вокзалі, то в кафе ...

Глава Київської незалежної медіа-профспілки Юрій Луканов закликав Генпрокуратуру витребувати "справу Климентьєва" в своє виробництво від МВС, оскільки є інформація про причетність до злочину "міліцейських перевертнів в погонах, а раз так, є підстави сумніватися в здатності МВС та його керівництва забезпечити об'єктивне і незалежне розслідування ".

Зникнення Климентьєва, за словами Луканова, стало логічним продовженням ігнорування фактів порушення журналістських прав з боку посадовців різного рівня, а також пасивної позиції ГПУ в розслідуванні інцидентів, пов'язаних з фактами тиску, нападів і погроз на адресу співробітників ЗМІ. Все починалося з мікрофонів, які чиновники викидали у смітник, продовжилося застосуванням надмірної фізичної сили стосовно журналістів співробітниками Управління держохорони і тиском "Беркута", а закінчується зникненням журналістів. Відсутність жорсткої реакції керівництва держави на ці події породжує відчуття безкарності. А безкарність призводить до насильства ...

На питання "Сегодня" про можливий політичний підтекст в "справі Климентьєва" (адже він, нагадаємо, зник незадовго до 10-річчя вбивства Гонгадзе), заступник міністра внутрішніх справ - начальник ГСУ Василь Фаринник відповів: "Такого підтексту я не бачу".

ГАРЯЧА ТОЧКА: ПОСТРІЛ БЕЗ ПОКАРАННЯ

Тарас Процюк
Тарас Процюк

Сім з половиною років тому, 8 квітня 2003 року, в столиці Іраку американські військові обстріляли готель "Палестина". Загинули іноземні журналісти - іспанець Хосе Коузо і українець Тарас Процюк, який представляв агентство Reuters. За словами очевидців, американцям було прекрасно відомо, що в готелі працює міжнародний прес-центр, та й в окуляр прицілів відрізнити оптику тележурналістів від снайперської труднощів не становило. Проте...

Батьки Тараса зверталися в МЗС України і до тодішнього президента Віктора Ющенка з проханням про виплату американською стороною компенсації в зв'язку c втратою годувальника. Та визнала те, що сталося нещасним випадком. Перегляду цієї позиції вимагали і представники українських мас-медіа. Але чолі НСЖУ Ігорю Лубченко на його звернення, спрямоване через посла США в Україні президенту Сполучених Штатів, не прийшло навіть відписки.

- Ми просили допомогти родині Процюка, розраховуючи, що уряд США підтримає її матеріально і хоча б частково спокутує провину своїх військових, - додає Лубченко. - На жаль, реакції не було. Так, робота в гарячій точці пов'язана з підвищеним ризиком. Але і гуманність ще ніхто не відміняв ...

А ось Верховний суд Іспанії, за словами Лубченка, домагався примусової доставки танкістів, які вбили Хосе, відшкодування американською стороною морального і матеріального збитку, заподіяного сім'ї журналіста.

ГПУ: ПРЕСУ - ПІД ЗАХИСТ

Медведько: Відкриваємо
Медведько: Відкриваємо!

На колегії ГПУ 9 вересня генпрокурор Олександр Медведько окремо зупинився на проблемах захисту представників засобів масової інформації від злочинних посягань.

За його словами, в провадженні органів прокуратури перебуває 7 кримінальних справ за фактами перешкоджання професійній діяльності журналістів. 3 з них порушено в поточному році. Ще 30 різних категорій розслідуються органами МВС - за фактами крадіжок, грабежів, розбоїв, хуліганства. Всі справи, заявив генпрокурор, знаходяться на контролі в органах прокуратури, в тому числі в ГПУ. 10 з них направлено до суду.

Так, прокуратура міста Олександрія Кіровоградської області 2 вересня направила до суду кримінальну справу за обвинуваченням якогось громадянина Осинського в скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 171, ч. 1 ст. 125, ч. 1 ст. 296 КК України. Як встановлено в ході досудового слідства, 22 липня він перешкоджав законній професійній діяльності редакторів газети "Міський кур'єр" та ТРК "Контакт", а також телеоператора, заподіявши їм легкі тілесні ушкодження. Осинському обрано запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд. На особистому контролі Медведько перебуває у раз Климентьєва. Ще одна резонансна справа, порушена за фактом хуліганських дій і заподіяння ножових поранень редактору житомирської газети "Сільське життя" Валерію Івановському 28 серпня, розкрито. Його скоїли двоє місцевих жителів, один з яких раніше судимий.

Читайте також Глава Національної спілки журналістів України: "Ми не" четверта влада ". Треба бути далі від влади"

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "За що в Україні вбивають журналістів". інші Новини політики дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Ільченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ДЕЛО Климентьєва": ГЕОРГІЙ ГОНГАДЗЕ-2?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация