За два століття Шевченко встиг побувати і Буддою, і деревом

Відео: Юрій Кузнєцов

Супергерой. Поет в коміксах

Микола Іванович. Перейняв від поета любов до музики та літератури

Наталія Олександрівна. Уже 35 років працює в музеї Шевченка

Стріт арт. Одна з "ікон революції"

Кобзар тепер з "Молотова", в образі Елвіса і ... навіть в костюмі ніндзя

Шевченко. Тепер в образі Будди

1/8

У неділю, 9 березня, виповнюється рівно 200 років з дня народження Тараса Григоровича Шевченко . Його творчість в Україні заново ожило на Евромайдане.

Його творчість в Україні заново ожило на Евромайдане

РЕП І ПОРТРЕТИ. З початку протестів в столиці пісні на вірші Шевченка неодноразово виконували зі сцени на головній площі: наприклад, 20 грудня співали "Тополі", 22-го - "Кругом неправда і неволя", 6 лютого - "Реве та стогне Дніпр широкий". Серед озвучених зі сцени поезій - "Мені однаково ...", "Заповіт", "Свою Україну любіть" (її 14 грудня на англійському, наприклад, читав зі сцени американський сенатор Джон Маккейн . - Авт.), "Кругом неправда і неволя", поема "Кавказ" ... А 14 січня біля Лядських воріт читали поему "Холодний яр" ... в стилі реп. Так молодь хотіли долучити до оновленого творчості Шевченка. Активісти обліпили Майдан плакатами з цитатами з "Кобзаря", малювали його зображення на щитах. Портрети Шевченка висіли і на барикадах, і на сцені. Величезний портрет прикрашав і вхід в захоплену Київраду (їм замінили викликав скандал портрет Степана Бандери). А на вході на закритий 5-й поверх Будинку профспілок (його ще називали "сектором націоналістів". - Авт.) До пожежі 18 лютого висів портрет Кобзаря з чорною пов'язкою на обличчі і цитатою: "Вставайте, Кайдани порвіте и вражою злою кров'ю волю окропіте ". "Євромайдан вдихнув в Шевченко" друге життя ". Його вірші допомагали нам триматися до кінця, адже до цього він і закликав", - говорить активіст Андрій. За його словами, збірники Кобзаря часто читали на Майдані, цитуючи і кажучи: "Не можна здаватися!".

Нігоян Сергій Гагікович І "екстремістів". З Шевченком порівнювали і продовжують порівнювати загиблого активіста євромайдан Сергія Нігоян Сергій Гагікович: після його смерті Мережа облетів ролик, де хлопець цитує вірші поета. Нагадаємо, 20-річний Сергій буквально за кілька днів до смерті читав уривок з поеми "Кавказ" на камеру в рамках проекту до 200-річчя від дня народження Кобзаря. У цьому ж ролику миготіли портрети молодого Шевченка. "Це Кобзар нашого часу", - плачучи, говорили активісти. На плакатах із зображенням Нігоян Сергій Гагікович також цитували уривок з "Кавказу": "... Борітеся - поборете, Вам бог помагає! За вас правда, за вас сила І воля святая!"

Обіграли образ Шевченка і в зв'язку з прийняттям 16 січня скандальних законів. "Кайдани порвіте и вражою злою кров'ю волю окропіте", - цитували Кобзаря на плакаті, уточнюючи, що згідно із законом про "безпеки громадян" Тарас Шевченко - "злісний екстреміст", і йому загрожувало б 3 роки в'язниці.

КОКТЕЙЛИ І Будда. На одній зі стін будинку на Грушевського київський стріт-художник Sociopath намалював чорно-червоний портрет Шевченка з закритим хусткою обличчям і схрещеними "коктейлями Молотова" по обидві сторони голови. "Вогонь запеклася НЕ пече!" - підписав він картину. Крім Шевченка, він зобразив в такому стилі Івана Франка і Лесю Українку, назвавши триптих "Іконами революції". А художник-нонконформіст Андрій Єрмоленко з намету "Мистецький барбакан" на Майдані зобразив Кобзаря у вигляді Елвіса Преслі з гітарою, у вигляді Будди, в формі даішника і навіть ... в обладунках черепашки-ніндзя. Як пояснює автор, він мріє зробити Шевченка "новим брендом України". Відповідаючи на питання "Сегодня", чому він малює Кобзаря в настільки сміливих образах, художник говорить: "Тому що Шевченко був дуже сміливою людиною! Я хотів зробити його образ більш людяним, щоб його портрет захотіли повісити в кожному будинку - і рокер, і олігарх , і любитель коміксів, і навіть даішник, тоді і виникла ідея цієї серії. Хотілося збити "забронзовіла" з його образу. Якби Шевченко жив у наш час, він був би панком або рокером, або кимось таким. Але він і тоді таким був: епатував публіку, як міг, цими шапками і кожухами, його вірші зриву Чи людям дах. Це рок-н-рол того часу ".

А днями Майдан поповнився ще одним чином відомого поета: навпроти сцени встановили дерев'яну статую Тараса Шевченка з осики віком понад 200 років. Над нею три роки вели роботу кілька скульпторів, однак вона і зараз не завершена: внести свою лепту може будь-хто - за допомогою молотка і ножа.

Над нею три роки вели роботу кілька скульпторів, однак вона і зараз не завершена: внести свою лепту може будь-хто - за допомогою молотка і ножа

Нащадки. Грають полонез і вивчають древо

"Сегодня" розшукала двох родичів великого Кобзаря по лінії брата поета, Йосипа Шевченка, - Миколи Кузнєцова та Наталію Лисенко. Вони пишаються великим предком і вважають, що його вірші зараз актуальні, як ніколи.

Лисенко - пра-пра-правнучка брата поета. Наталія Олександрівна - вже пенсіонерка 60 років, але за контрактом до сих пір (вже 35-й рік. - Авт.) Працює старшим науковим співробітником Національного музею Тараса Шевченка в Києві. "Я пишаюся своїм родом, пишаюсь тим, що я до нього належу. Шевченко писав на всі часи, його послання можна цитувати кожен день, а зараз його творчість особливо актуально", - ділиться Наталя. Зізнається, що, як і її предок, любить живопис і класичну музику. "Регулярно відвідую різноманітні виставки, сама займаюся художньою фотографією", - похвалилася "Сегодня" Наталія. Вибрати улюблений вірш знаменитого предка їй важко: "Улюблених творів - весь" Кобзар ", але, напевно, найбільше мені близька поема" Тризна ". Хоч і по-російськи, але для мене ці слова - напуття:" Без малодушно докору, пройти митарства важке життя, вимірювати прірви пристрастей, зрозуміти на ділі життя людей ... "

56-річний Кузнєцов доводиться Наталії племінником, а братові Тараса Григоровича - пра-пра-правнуком. Зараз він працює доцентом кафедри систем і методів прийняття рішень в Національному університеті податкової служби України. У минулому - полковник запасу, два роки відслужив в Афганістані. Микола Іванович багато років становив генеалогічне древо сім'ї Шевченко. "Довго вивчав родовід, склав древо всіх поколінь, починаючи від самого поета. Його вірші я спеціально не вчу, але багато років вивчав його творчість і біографію, - розповів нам Микола і додав, що перейняв від предка захоплення музикою (може зіграти на піаніно" полонез Огінського ") і літературою.

Привілеїв завдяки походженню нащадки Кобзаря не отримували, запевняє Кузнєцов. "Хіба що" по блату "потрапив в Афганістан, - жартує Микола. - А живу в службовій квартирі, незважаючи на те, що учасник бойових дій".
У Лисенко і Кузнєцова немає ніяких особистих речей Шевченка. "У мене багато залишилося від бабусі, теж родички, старі книги, зібрання творів Шевченка, три старих видання" Кобзаря "- і все, мабуть. Але, природно, це не його особисті речі", - каже Микола.

Але, природно, це не його особисті речі, - каже Микола

Відсвяткуємо. "Заповіт" на 10 мовах і фільм про Тараса

До 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка тільки в Києві планується більше 40 заходів. Найрізноманітніші виставки, спектаклі в театрах і концерти пройдуть по всій країні. При цьому пишні заходи в палаці "Україна" новий міністр культури Євген Нищук скасував. Він назвав таке святкування "пережитком совка" і заявив, що основні гуляння пройдуть на Майдані і в КМДА. "Програма буде велика, планується також, що всі, хто матиме бажання, зможуть виступити в колонній залі, це і хорові ансамблі, і дітки будуть читати вірші. Триватиме все 9-го, а може ще й 10-го продовжиться", - розповідає координатор комендатури КМДА В'ячеслав.
Ще в столиці на фестивалі "Шевченкоманія" в "Мистецькому арсеналі" 9 березня безкоштовно покажуть знятий до ювілею фільм Сергія Проскурні "Тарас Шевченко. IDентіфікація". Киян і гостей міста також звуть в Пирогово - подивитися на літургію, хресний хід і виставку дитячих робіт, присвячену Кобзарю. До 9 березня відкриють і оновлений Національний музей Тараса Шевченка.

Плануються і флешмоби. Наприклад, організатори флешмобу "Весь світ читає Шевченка" просять українців з усіх куточків світу прочитати на камеру "Заповіт" і надіслати відео на сторінки заходу в соцмережах. Зібрані цитати об'єднають в один ролик. У Львові 9 березня студенти сформують живий ланцюг на проспекті Шевченка. А ввечері одягнені в національні костюми різних країн школярі читатимуть "Заповіт" на 10 різних мовах. 10 березня підлітки збудують на площі Ринок живий напис "Шевченко 200", тримаючи в руках синьо-жовті кульки з цитатами поета. А в Запоріжжя вже сьогодні будуть читати Кобзаря вголос в бібліотеках, скверах, парках, школах, на радіостанціях і телеканалах.

А в   Запоріжжя   вже сьогодні будуть читати Кобзаря вголос в бібліотеках, скверах, парках, школах, на радіостанціях і телеканалах

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация