За кілька годин до смерті Ленін передав кухареві записку: «Мене отруїли ... Скоро помру ... Скажи всім ...»

90 років тому помер Володимир Ілліч Ульянов-Ленін

21 січня 1924 року пішов з життя Володимир Ульянов. Людина, яка, захопивши владу в Росії, створив перше соціалістичну державу і тим самим змінив хід світової історії. Над методами боротьби і керівництва вождя світового пролетаріату сперечаються досі. Як, втім, і з приводу причин його смерті. У 1924 році офіційно було заявлено, що Ленін помер від атеросклерозу, який спровокував крововилив в головний мозок. У західній пресі, а в перебудовні часи і в СРСР, висловлювалися припущення про загибель Леніна від венеричного захворювання. На думку ж кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН Володимира Горака, вождю жовтневого перевороту 1917 року допомогли піти в інший світ за допомогою отрути. Аргументи цієї версії вчений виклав «ФАКТАМ».

- Перші чутки про вбивство Володимира Ілліча з'явилися вже через кілька днів після його смерті, - розповідає Володимир Сергійович Горак. - Російські робітники, підозрюючи, що Ленін був отруєний, навіть брали на своїх зборах відповідні резолюції. Думка про отруєння висловлював і найближчий соратник Леніна Лев Троцький. Незадовго до своєї загибелі, в 1940 році, в одній з публікацій він прямо вказував в зв'язку з цим на Йосипа Сталіна. Правда, ніяких серйозних доказів своєї версії Троцький не надав. Детальні відомості «розкопала» пізніше Олена Лермоло - російський літератор, політкаторжанка, яка в 1930-х роках на засланні зустрілася з Гавриїлом Волковим - кухарем Володимира Ілліча. Саме Волков розповів, як 21 січня 1924 року приніс Леніну їсти. Вождь, будучи вже у важкому стані і не в силах розмовляти, простягнув кухареві записку: «Гаврюшенька, мене отруїли, я отруєний. Скоро помру. Скажи про це Льву Давидовичу Троцькому, скажи Надії Костянтинівні Крупській, скажи всім іншим керівникам радянської держави і моїм близьким людям ».

- Тобто Ленін сам поставив собі діагноз?

- Так воно і було. Але на підставі чого? Адже він таки не був медиком - що ж спонукало його думати про отруєння? Вивчаючи це питання, ми з колегами виявили в архівах свідчення, які підтверджують, що в останні три дні життя у Леніна була сильна нудота, що не припинялося до самої смерті. Причини могли бути різні. Нудоту могла викликати, наприклад, неякісна їжа, ті ж гриби або лікарські препарати. За документами відомо, що в останні дні Володимир Ілліч пив касторку. Можливо, він підхопив інфекцію, або ж його нудило від недоброго стану шлунка. І, нарешті, остання версія, яку я вважаю правильною, - це отрута. Їду ретельно контролювали, ліки - теж. Шлунок, як показав розтин, був практично в ідеальному стані. Інфекції подібного роду частіше вражають людей влітку, а на дворі стояв січень. Отже, найімовірніше припустити саме отрута.

- А чому роль отруйника Леніна приміряли на Сталіна?

- Факти, в общем-то, лежать на поверхні. Всім відомо ленінське лист з'їзду, в якому Ілліч різко критикував Сталіна і його стиль державного партійного керівництва. Ленін називав Сталіна людиною грубим, жорстоким і підкреслював, що той не завжди обережно користується владою, ввіреній йому партією і народом. Для Сталіна подібна ленінська оцінка могла означати кінець партійної кар'єри. Тим більше що в кінці січня планувалася 13-а партійна конференція, на якій повинні були вирішуватися і кадрові питання ...

- Щоб ось так спокійно отруїти Леніна, його ворогам, напевно, потрібно було мати доступ до кухні, де вождю готували їжу?

- У 1930-ті роки співробітники Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС) заарештували одного з кухарів Леніна. Волков це був чи хтось інший, сказати точно не можу. Але заарештований зізнався, що протягом певного періоду часу регулярно підмішували в їжу Володимира Ілліча отрута. Сказав, що йому «це завдання дали люди, які назвалися членами Політбюро». Вина Сталіна, природно, не доведена. Та й крім нього у Леніна було дуже багато ворогів. Я думаю, що коло можливих замовників вбивства напевно був досить широким - від білогвардійців до членів масонських організацій.

- Кажуть, стан здоров'я Володимира Ілліча під кінець було вельми невтішним.

- На мій погляд, дані про те, що Ленін був чи не живим трупом в останні роки свого життя, були кимось свідомо сфальсифіковані. Ймовірно, щоб підвести народ до думки про неминучість його швидкої смерті. Не виключаю, що такий сценарій був вигідний саме змовникам, цієї смерті бажали. Насправді ж, хоча вождь дійсно був дуже нездоровий, приблизно з червня 1923 він досить відчутно пішов на поправку. Самостійно виїжджав на полювання і збирав гриби. Покращився зір, відновився його прекрасний музичний слух. Соратники часто чули його наспівує «Інтернаціонал» і улюблені російські народні пісні. Він знав мови і чудово орієнтувався в змісті радянських і іноземних кінофільмів, які регулярно привозили в Горки. Словом, мозок у Леніна працював! Один з його лікуючих лікарів навіть запевняв, що «ще трохи - і Ленін може практично в повному обсязі повернутися до виконання партійних і державних функцій».

- У числі багатьох інших домислів про смерть вождя світового пролетаріату ходили і чутки про те, що всьому виною був сифіліс ...

- Дійсно, ряд вітчизняних і зарубіжних фахівців у галузі медицини вважали, що саме це вензаболеваній вразило мозок Володимира Ілліча. Особливо відстоював цю версію професор Арон Залкинд - відомий радянський психіатр і психоневролог. Врешті-решт його заарештували і, за моїми даними, розстріляли. Адже для керівників радянської держави така інформація була неможливою, оскільки кидала тінь на всю велику країну.

* Труну з забальзамованим тілом вождя п'ять днів і ночей стояв в Колонному залі Будинку Союзів в Москві, де проходила офіційна церемонія прощання
* Труну з забальзамованим тілом вождя п'ять днів і ночей стояв в Колонному залі Будинку Союзів в Москві, де проходила офіційна церемонія прощання. А 27 січня був перевезений в спеціально побудований Мавзолей на Червоній площі

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

Тобто Ленін сам поставив собі діагноз?
Але на підставі чого?
Адже він таки не був медиком - що ж спонукало його думати про отруєння?
А чому роль отруйника Леніна приміряли на Сталіна?
Щоб ось так спокійно отруїти Леніна, його ворогам, напевно, потрібно було мати доступ до кухні, де вождю готували їжу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация