Загадки Давнього Єгипту

  1. Геродот
  2. Рамсес II
  3. Тутанхамон
  4. Kmt
  5. мати Клеопатри
  6. єгипетське мистецтво
  7. великий сфінкс
  8. Нова раса
  9. Східна пустеля
  10. зуби

У 2014 році відомий голлівудський режисер Рідлі Скотт зняв фільм «Вихід: Царі і боги». Ролі древніх єгиптян в картині зіграли светлокожие актори. Цей факт викликав бурю обурення у людей, які вважали, що далекі предки сучасних єгиптян були темношкірими. Хто правий? На жаль, точну відповідь на це питання вам не дадуть навіть вчені, десятиліттями досліджують цивілізацію Стародавнього Єгипту. Але є факти, які можуть допомогти нам з'ясувати відповідь на цю загадку.

Геродот

У 2014 році відомий голлівудський режисер Рідлі Скотт зняв фільм «Вихід: Царі і боги»

Геродот називав нащадків єгиптян темношкірими

Уславлений давньогрецький історик Геродот був одним з перших людей, побічно які пролили світло на питання про зовнішність древніх єгиптян. Ще за 100 з гаком років до завоювання Єгипту полководцем Олександром Македонським Геродот написав, що мешканці Колхіди (історичної області, що розташовувалася уздовж східних берегів Чорного моря, що займає Колхидськую низовина і прилеглі райони) мали єгипетські коріння. Їх шкіра була темною, а волосся - густими і кучерявим. Крім цього, представники обох етнічних груп практикували обрізання і аналогічним способом виготовляли тканину.

Небагатослівне опис Геродота викликало нескінченні дебати. Найбільш спірними стали слова melanchroes ( «темна або чорна шкіра») і andoulotriches ( «кучеряве або кучеряве локони»). Деякі вчені стверджують, що слово melanchroes означало будь-яку людину, шкіра якого була більш темною, ніж у греків. Крім того, Геродот писав, що зовнішність мешканців Колхіди «не може щось доводити, адже схожі риси мали і представники інших народів». Що він мав на увазі? Може бути, то, що жителі цього регіону по зовнішності не сильно відрізнялися від інших азіатів?

Рамсес II

ДНК-аналіз останків Рамсеса II показав, що у фараона було руде волосся

У XIX столітті прихильники рабства почали стверджувати, що предки сучасних єгиптян були настільки просунутими тільки тому, що мали кавказьке походження. Вони припустили, що правителі і жерці в Стародавньому Єгипті мали білу шкіру, а їх раби були темношкірими. У той же час афроцентрістскіе історики запевняли всіх в африканське походження давньоєгипетської цивілізації. На їхню думку, стародавні єгиптяни були представниками негроїдної раси. Правда, швидше за все, десь посередині.

Це цікаво: У 1881 році була виявлена ​​мумія Рамсеса II (давньоєгипетського фараона, що правив приблизно в XIII столітті до нашої ери). Минуло майже 100 років, перш ніж французькі дослідники вирішили детально її вивчити. Результати проведених аналізів показали: фараон мав руде волосся. Чи варто нагадувати, що у темношкірих африканців такий колір волосся не зустрічається? Вважається, що Рамсес II мав лівійські коріння. Якщо це так, значить, він був світлошкірим.

Тутанхамон

Тутанхамон мав скандинавські коріння?

Сучасні зображення одного з найвідоміших староєгипетських фараонів, Тутанхамона, стають причиною серйозних розбіжностей серед вчених.

Це цікаво: Тутанхамон став правителем Єгипту у віці 9 років. Сталося це приблизно в 1330 році до нашої ери.

Багато афроцентрістскіе вчені впевнені, що зображення фараона Тутанхамона як білошкірого є расистським і неточним. Але ще більше пристрасті розпалилися, коли сучасні єгипетські вчені розшифрували генетичний код Тутанхамона.

Незважаючи на те що дослідники, які аналізували ДНК Тутанхамона, не надали жодної інформації щодо його приналежності до будь-якої раси, представники різних неонацистських організацій почали стверджувати, що Тутанхамон мав світлу шкіру. Більш того, за їхніми словами, фараон мав скандинавське походження.

У той же час єгипетський уряд недавно було звинувачено у приховуванні відомостей про те, що Тутанхамон насправді був євреєм. І кому вірити?

Kmt

При розливах Нілу пустелі перетворювалися в оазиси, багаті чорноземом

Жителі Давнього Єгипту називали свою державу Kmt (вимовляється як «Кемет»), що означає «чорний». Але чому єгиптяни використовували таку назву? Деякі вчені вважають, що малося на увазі вираз «земля чорних людей». Інші запевняють, що воно мало відношення до «чорної землі».

Сучасні лінгвісти схиляються до другого варіанту. За їх словами, щорічні розливи Нілу перетворювали суху пустельну територію в квітучий оазис, багатий родючим чорноземом. Чорноземи контрастували з покритими піском землями, які єгиптяни іменували dsrt (в перекладі - «червона земля»).

мати Клеопатри

Клеопатра могла бути темношкірої

Єгиптологи вважають, що у Клеопатри були греко-македонські коріння. Але достеменно невідомо, ким була мати Клеопатри і звідки вона була родом.

Історики стверджують, що з політичних мотивів велика давньоєгипетська цариця наказала позбавити життя свою зведену сестру (ймовірно, мала того ж батька, що і Клеопатра, але іншу матір) Арсіною IV.

Відомо, що Арсиноя була наполовину африканкою. Отже, мати Клеопатри, як і сама цариця, також могла мати африканське походження. У дев'яностих роках минулого століття археологи заявили, що знайшли могилу Арсинои IV. На жаль, ДНК-аналіз виявленої в ній скелета виявився марним.

Класики ж вважають за краще взагалі не обговорювати расову приналежність Клеопатри. Вони вважають, що нам слід оцінювати тільки її великі справи, не звертаючи уваги на такі несуттєві речі, як колір шкіри або походження.

єгипетське мистецтво

Стародавні єгиптяни зображували себе з коричневою, червоною або чорною шкірою

У збережених до наших часів давньоєгипетських храмах зберігаються статуї, папіруси, численні настінні малюнки та інші артефакти, що дозволяють скласти нам більш-менш повне уявлення про те, якими себе бачили їх творці.

Стародавні єгиптяни зображували своїх сучасників з різною за кольором шкірою - від світло-коричневої до червоної, жовтої або чорної. Причому шкіра чоловіків зазвичай була темніше жіночої. Ця різниця, швидше за все, було зумовлено тим, що представники сильної статі велику частину часу працювали на вулиці. На жаль, твори мистецтва, створені представниками давньоєгипетської цивілізації, були не особливо реалістичними. Цілком можливо, що і колір шкіри у зображуваних на малюнках людей мав символічний характер.

Наприклад, зображення людей з особами або волоссям червоного кольору означало, що вони перебували під владою бога Сета, володаря пустелі. Деякі дослідники припускають, що єгиптяни при створенні своїх творів могли спеціально зображати себе з червоною або мідної шкірою, щоб відрізнятися від жителів Судану, нубійців, які мають чорну шкіру на малюнках.

великий сфінкс

Сфінкс має риси обличчя людини негроїдної раси

Статуя Великого Сфінкса в Гізі була побудована приблизно за 2,5 тисячі років до нашої ери. Багато єгиптологи вважають, що особа Сфінкса належить фараонові Хафра, але абсолютної впевненості в цьому немає.

У 1780 році історик Франсуа Вольней після відвідування Гізи написав, що Сфінкс «має риси обличчя, властиві негроїдної раси». Іншими словами, жителі Давнього Єгипту були темношкірими. Але сучасні вчені заперечують це припущення, стверджуючи, що по обличчю статуї практично неможливо вирішити загадку про етнічну приналежність. Справа в тому, що за кілька тисячоліть дощі, вітер, спеку та інші погодні явища сильно зіпсували зовнішній вигляд Сфінкса.

Це не завадило експерту-криміналісту Френку Домінго провести на початку дев'яностих років минулого століття виміри особи Сфінкса і зробити на підставі отриманих даних висновок, що воно точно не належить фараонові Хафра. На думку Домінго, статуя, найвірогідніше, зображує людину, що належить до негроїдної раси.

Нова раса

Археологи дозволяють нам дізнаватися про древніх єгиптян все більше

В кінці XIX століття староєгипетськими артефактами всерйоз зацікавився британський учений Вільям Меттью Фліндерс Питри.

Це цікаво: Питри зробив вагомий внесок в єгиптології, адже саме він першим виявив доісторичну культуру, що передувала Стародавньому Єгипту.

Але багато інших ідей, висунуті Вільямом, були досить спірними. Наприклад, він стверджував, що цивілізація раннього Єгипту з'явилася внаслідок вторгнення «Нової раси», яка зуміла завоювати «декадентську доісторичну цивілізацію». Вчений стверджував, що єгипетські артефакти доісторичного періоду не мають нічого спільного зі своїми пізнішими аналогами. Тобто «Нова раса», ймовірно, знищила або вигнала на інші території все населення доісторичного Єгипту. Питри припускав, що представники «Нової раси» могли мати лівійське або перське походження.

Східна пустеля

Предками єгиптян могли стати кочівники зі Східної пустелі

У 2002 році єгиптолог Тобі Уілкінсон представив громадськості результати дослідження наскальних зображень, виявлених на території так званої Східної пустелі (регіон Сахари, що простягнувся від Червоного моря до долини Нілу). Наскальні малюнки, що датуються приблизно 4000 роком до нашої ери, показують типову долину річки Ніл з човнами, рибалками, крокодилами, бегемотами і т. Д. Аналогічні образи зустрічаються також в більш пізніх малюнках, що відносяться до династическому періоду історії Єгипту. Ця схожість дозволило Уілкінсон припустити, що стародавні єгиптяни прийшли зі Східної пустелі.

Вчений упевнений, що їх предками стали напівкочові скотарі, що переміщалися між берегами річок і посушливими територіями Східної пустелі. Вона охоплювала землі сучасного Єгипту, східній частині Судану і Ефіопії.

зуби

Як же виглядали представники давньоєгипетської цивілізації?

Це цікаво: Дослідження майже тисячі скелетів древніх єгиптян, проведене в 2006 році, показало, що їхні зуби були однаковими незалежно від віку останків. Таке ж будову щелепи мають представники сучасних народів південно-африканського регіону. Зуби ж європейців і мешканців Близького Сходу кардинально відрізняються від досліджених.

Автор дослідницької групи, Джоел Айріш, висловив припущення, що стародавні єгиптяни мали змішане походження (у них були нілотськие, Левантской, лівійські та інші коріння). На думку Айріш, змішання народів відбулося задовго до династичного періоду - «Золотого століття» Стародавнього Єгипту.

Як бачите, навіть авторитетні вчені, озброєні сучасним обладнанням, не можуть прийти до спільної думки з приводу того, як виглядали древні єгиптяни. Але невже ця загадка насправді така важлива? Може, нам варто просто пишатися спадщиною, залишеною давньоєгипетської цивілізацією і не здаватися зайвими питаннями?

Хто правий?
Що він мав на увазі?
Може бути, то, що жителі цього регіону по зовнішності не сильно відрізнялися від інших азіатів?
Чи варто нагадувати, що у темношкірих африканців такий колір волосся не зустрічається?
І кому вірити?
Але чому єгиптяни використовували таку назву?
Але невже ця загадка насправді така важлива?
Може, нам варто просто пишатися спадщиною, залишеною давньоєгипетської цивілізацією і не здаватися зайвими питаннями?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация