Загальні питання про вибори / сенс ходити на вибори

- Мені здається, що результат виборів постійно фальсифікується. Чи варто взагалі ходити на вибори? Скільки людей має не прийти на вибори, щоб вони не відбулися? Реформа російського виборчого законодавства, проведена в 2000-і роки, була спрямована на те, щоб вибори по можливості визнавалися такими, що відбулися, незважаючи ні на тенденцію до зниження «явки» виборців, ні на зростаючу «протестне голосування» (тобто кількість виборців, голосуючих «проти всіх»). В даний час «поріг явки» на виборах в Росії відсутня. Теоретично це означає, що навіть якщо в день голосування на виборчу дільницю прийде всього лише один виборець, і це буде один з кандидатів, і цей виборець проголосує за себе як за кандидата, то вибори відбудуться, і він переможе з 100% результатом. Ходити на вибори варто. І тому є кілька причин. По-перше, чим більше явка, тим менше можливостей для фальсифікації: не так складно приписати три-чотири відсотки голосів, коли проголосувало всього сто чоловік; набагато складніше зробити подібні махінації, якщо проголосували тисячі виборців. По-друге, право голосу - це Ваше конституційне право, реалізація якого дозволяє брати участь в управлінні державою. І, нарешті, по-третє, саме наявність активної громадянської позиції відрізняє сучасної цивілізованої людини від асоціальної особистості.

- Я вважаю, що мій голос нічого не змінює. Навіщо ходити голосувати?





Відповідь: взяти участь в голосуванні. Чим більше виборців візьме участь у голосуванні, тим більше вагомішим буде їхня позиція. Ходити голосувати треба - Ви можете виявити, що Ви не самотні.



- По передвиборної кампанії я бачу, яка партія витрачає більше грошей на агітацію і точно переможе на виборах. Я хотів голосувати за іншу партію, але не бачу сенсу. Чи варто мені йти на вибори, якщо мій голос не зіграє ролі? Практика участі у виборах останніх років показує, що немає нічого очевидного в російських виборах. Професіонали, багато років працюють на виборах, приведуть Вам не один приклад того, як в тій чи іншій виборчій кампанії кандидат або партія, які витратили колосальні кошти на ведення виборчої кампанії, за підсумками голосування програвали кандидатам, фінансова складова кампаній яких залишала бажати кращого. Не буду довго шукати приклади (кампанія з виборів Глави міста Пущино Московської області в 2010 році, не полінуйтеся, зайдіть в Інтернет, там є всі дані, проаналізуйте самі, і Ви все зрозумієте і побачите самі). Фінанси - дуже важлива складова частина будь-якої виборчої кампанії. Але, повірте, далеко не найважливіша. А головне - фінансами необхідно вміти грамотно скористатися. Так що в Вашому прикладі партія, яка витрачає шалені гроші на агітацію, є далеко не найочевиднішим фаворитом виборчих перегонів. Варто йти в день голосування на свою виборчу дільницю і голосувати так, як Ви вважаєте за потрібне!
- Мені не подобається жодна партія (жоден кандидат), а графи "проти всіх" немає. Як мені висловити свою громадянську позицію? Чи повинен я зіпсувати бюлетень або зробити щось ще? На жаль, коли в середині 2000-х років готувалися поправки до виборчого законодавства, що скасовують графу «проти всіх», то розробники цієї новації, а потім і депутати, які проголосували «за» скасування цієї графи, «не почули» розумних доводів щодо того, що зараз наше суспільство не готове ще до таких радикальних змін. Цікаво, що в 2004 році тодішній Голова ЦВК РФ А.А.Вешняков відзначав, що графа "проти всіх" дає виборцям більше варіантів для вираження свого ставлення до виборів і «може бути корисна влади, щоб приймати відповідні кроки». Він стверджував: «високий відсоток голосування" проти всіх "свідчить про таку собі аномалії в конкретному регіоні. Якщо цю графу прибрати, то у виборців звузиться можливість висловити своє ставлення до кандидатів ». Правда, вже в квітні 2005 році А.А.Вешняков поміняв свою точку зору і виступив вже «за» скасування графи «проти всіх»: «Немає вибору - жити простіше. Тому коли в бюлетені 10-15 партій, деяким не хочеться напружувати думки, за кого і чому голосувати. Простіше поставити галочку в графі "проти всіх", наявність якої в якійсь мірі провокує такий підхід », - заявив він. Незабаром графа «проти всіх» була виключена з російського виборчого законодавства. На цьому етапі розвитку законодавства про вибори графа «проти всіх» у бюлетенях як і раніше відсутня (специфічне виняток становлять ситуації на муніципальних виборах, коли в ході кампанії перед днем ​​голосування залишається лише один кандидат - в цьому випадку в бюлетені з'являються графи «за» і «проти»; кандидат перемагає тільки в тому випадку, якщо більше 50% від які взяли участь в голосуванні проголосувало «за» його кандидатуру). У цій ситуації єдиний спосіб висловити свою громадянську позицію - це знайти для себе аргументи на користь голосування за будь-якого кандидата. Факт псування бюлетеня ні до чого не приведе - бюлетень буде визнаний недійсним, і на підсумки голосування в цілому це ніяк не відіб'ється.
- Чому коли йде попередній підрахунок голосів спершу повідомляють одні цифри, а потім вони міняються. Чи можна вірити таким результатам? Справа в тому що різні території голосують по різному. Місто і великі ділянки часто відрізняються від сільських чи маленьких ділянок. А дані про попередні результати спершу приходять саме з маленьких ділянок, де голоси підрахувати просто швидше, а ось останніми приходять дані з найбільших ділянок і різниця в голосах там буває істотна в абсолютних значеннях. Тому і дані остаточного підрахунку можуть відрізнятися від перших результатів. Крім того, навіть попередні результати необхідно уточнювати на інформаційних ресурсах виборчої комісії.
- За результатами виборів багато хто програв партії і кандидати говорять про фальсифікації, а реальних кримінальних справ ніколи не заводять. Кому вірити? Кримінальна відповідальність за фальсифікацію існує і застосовується. Кому в цьому випадку вірить вирішувати вам, але якщо у кандидата є підстави припускати незаконне формування результатів то він зібравши докази за допомогою спостерігачів звертається до суду, для скасування результатів виборів. Або ж досить часто просто кандидат, який програв таким чином виправдовує свій програш, звалюючи всю провину на комісію, не зважаючи на думками виборців. Безумовно є випадки фальсифікацій, більшість з яких розглядаються правоохоронними органами і судами.

- Чи ведеться десь облік моїх відвідин виборів? Чи позначиться на моєму майбутньому, якщо я не ходжу на вибори?

Участь у виборах в Росії є вільним і добровільним (на відміну від ряду зарубіжних держав, де голосування є обов'язком громадянина, невиконання якої тягне за собою накладення штрафу або обмеження в правах). Це, зокрема, означає, що ніхто не має права примусити Вас до участі чи неучасті у виборах, а також контролювати Вашу участь в них. Облік Вашої участі у виборах здійснюється тільки в списку виборців на конкретних виборах, який після закінчення голосування опечатується і зберігається в опечатаному вигляді в умовах, що виключають доступ до нього, як правило, протягом одного року, після чого знищується. Ніякої «загальної бази» осіб, які беруть участь або не беруть участі у виборах, в Росії не ведеться. Таким чином, Ваше неучасть у виборах не спричинить ніяких наслідків для Вас, за винятком, зрозуміло, обрання відповідних органів державної влади та місцевого самоврядування без Вашої участі.

- Я проголосував за кандидата, а він віддав всі свої голоси іншому кандидату. Чи можу я оскаржити це, забрати свій голос? Чинним законодавством про вибори не передбачено механізму, який дозволяв би кандидату «віддавати» голоси виборців, отримані ним в результаті голосування. З Вашого питання слід, що Ви, швидше за все, зіткнулися з досить поширеною «технологією», коли напередодні дня голосування один з кандидатів за допомогою агітаційних друкованих матеріалів (листівок, газет і т.д.) або через засоби масової інформації, а іноді і просто на зустрічах з виборцями поширює інформацію про те, що він «віддає всі голоси» на користь іншого кандидата. Фактично, це всього лише один із способів передвиборної агітації одного кандидата - того, який «віддає» голоси, - на підтримку обрання іншого кандидата. Оскаржити в судовому порядку таку «процедуру» неможливо через те, що за фактом ніхто нікому ніякі голоси не передає. Але і «забрати» свій голос - в тому випадку, якщо Ви вже проголосували за того чи іншого кандидата, - у Вас не вийде: якщо Ви вже реалізували своє конституційне право на голосування, і вибори визнані такими, що відбулися, а підсумки виборів не визнані недійсними, то змінити Ваше волевиявлення законним способом вже не вийде.

- У нас вибори проходять у два етапи. Якщо я голосував в першому турі, а на другий не пішов, мій голос щось вирішить? Відповідно до пункту 3 статті 3 Федерального закону від 12 червня 2002 року № 67-ФЗ «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» участь громадянина Російської Федерації у виборах і референдумі є вільним і добровільним. У Росії законодавчо не передбачено будь-яких санкцій за неучасть у виборах, як це зроблено в ряді країн (так, наприклад, в Італії до осіб, які не беруть участі у виборах застосовується така санкція як громадський осуд; в Аргентині виборець, який не з'явився на вибори, буде оштрафований і позбавлений права отримати посаду на державній службі протягом 3 років; а в Греції, Туреччині і навіть в Австрії за неучасть у виборах деякий час назад було передбачено позбавлення волі, щоправда, на незначний термін). У Росії ж заходів державного примусу щодо виборів законодавством не передбачено, тому Ви можете, на свій розсуд, приймати рішення: брати участь Вам у другому турі (в повторному голосуванні, якщо бути більш точним у формулюваннях) чи ні. Але при цьому, на жаль, Ви повинні усвідомлювати, що відповідь на поставлене Вами питання буде негативним.
Справа в тому, що за підсумками повторного голосування обраним вважається кандидат, який отримав при голосуванні більше число голосів виборців по відношенню до числа голосів виборців, отриманих іншим кандидатом. Іншими словами, сам факт того, що Ви не з'явитесь на повторне голосування, не вплине зовсім ні на що, - оскільки вибори все одно будуть визнані такими, що відбулися, а Ваш голос, відданий тому чи іншому кандидату в «першому турі», ніякого впливу на підрахунок голосування «в другому турі» не зробить.

- Кандидат багато років перебував в одній партії, а зараз балотується від іншої. Це законно? Чи можу я вимагати, щоб його не допускали до виборів? Дійсно, в Федеральному законі від 11 липня 2001 року № 95-ФЗ «Про політичні партії» міститься норма (пункт 3.1 статті 36), відповідно до якої політична партія не має права висувати кандидатами в депутати, в тому числі в складі списків кандидатів, і на інші виборні посади в органах державної влади та органах місцевого самоврядування громадян Російської Федерації, які є членами інших політичних партій. Звернемо увагу, що у Вашому питанні не міститься достатньо інформації для прийняття законного рішення. На практиці цілком імовірна ситуація, коли людина тривалий час був членом однієї партії, потім припинив своє членство в цій партії і вступив в іншу партію. А може мати місце і ситуація, коли він був членом партії, потім припинив своє членство в ній, і тепер, будучи безпартійним, балотується від іншої партії. Все це відповідає закону. Однак, якщо у Вас є докази того, що даний конкретний кандидат на момент (на день) висунення від однієї партії, перебував на обліку в якості члена іншої політичної партії, - то в даному випадку мова йде про істотне порушення закону: такому кандидату має бути відмовлено в реєстрації, або він повинен бути виключений зі списку кандидатів (в разі, якщо він балотується в складі списку). У подібній ситуації Ви маєте право звернутися до виборчої комісії, яка реєструє даного кандидата, з вимогою перевірки зазначених Вами фактів і прийняття відповідних негайних заходів реагування. (Хоча на практиці набагато ефективніше буде звернутися в штаб опонентів цього кандидата - юристи штабу в найкоротші терміни перевірять інформацію і доведуть справу, в разі підтвердження інформації, до кінця).

- У нашому місті проводиться вуличне голосування за партії з реальними бюлетенями і урнами для голосування. Це справжні вибори?

Ні. Це не справжні вибори. Якщо подібна акція проводилася в день голосування і при цьому використовувалися, як Ви говорите, «реальні» бюлетені та урни для голосування, то Ви зіткнулися з грубим порушенням чинного законодавства про вибори і спробою сфальсифікувати виборчі документи і підсумки голосування. Однак, беручи до уваги як раз ту обставину, що описана Вами ситуація занадто явно містить ознаки відповідного складу злочину, передбаченого статтями 142 і 142.1 КК РФ, то, швидше за все, мова йде трохи про інше. Швидше за все, описана Вами акція проводилась не в день голосування, а, як мінімум, за кілька днів до цього, тобто в офіційний агітаційний період. При цьому, швидше за все, використовувалися не справжні бюлетені та урни для голосування, а якісь «реквізити» для проведення відповідної акції. Питання про законність проведення подібного заходу лежить в площині дотримання законодавства про зборах, мітингах та інших публічних заходах. Однак, не можна виключити також ситуації, що проведене подібним чином захід повністю відповідає закону: якщо організатори в установлені строки повідомили органи місцевого самоврядування про проведення заходу, якщо бюлетені та урни є лише «реквізитами» відповідного заходу і не є «підробкою» справжніх бюлетенів та урн для голосування. У будь-якому випадку, остаточні висновки про законність описаного Вами заходи можна зробити тільки за підсумками ретельної перевірки всієї наявної інформації.

- Чиї гроші витрачаються на організацію виборів? Вкладають чи кошти партії або це робимо ми, платники податків?

Витрати, пов'язані з підготовкою і проведенням виборів депутатів Державної Думи, здійснюється за рахунок коштів, виділених на ці цілі з федерального бюджету, на регіональні та місцеві вибори - з відповідних бюджетів. Таким чином, організація виборів - це витрати платників податків.

- Хто фінансує вибори? Це гроші партій і кандидатів або виборців?

Дивлячись що розуміти під організацією виборів. Якщо діяльність виборчих комісій, то вона повністю фінансується з державного бюджету. Іншими словами, вибори проводяться за наш з вами рахунок - за гроші платників податків. Що ж стосується засобів політичних партій (виборчих об'єднань) і окремих кандидатів, [1] то вони акумулюються на спеціальних рахунках виборчих фондів за рахунок власних коштів і пожертвувань фізичних і юридичних осіб. Почасти це теж наші з вами гроші, оскільки парламентські партії щорічно отримують кошти з бюджету - певну суму за кожен отриманий ними на виборах голос.

Кошти виборчих фондів можуть витрачатися тільки на організацію виборчої кампанії, відповідно, виборчого об'єднання чи кандидата [2] .


[1] Підпункт «а» пункту 5 статті 58 Закону «Про основні гарантії ...».

[2] Пункт 2 статті 59 Закону «Про основні гарантії ...».

- Чи можливий перерахунок виборчих бюлетенів або вони вважаються тільки один раз дільничною виборчою комісією?

Бюлетені можуть бути перераховані самої дільничною виборчою комісією в тому випадку, якщо результати первинного підрахунку зійдуться з числом виданих бюлетенів, недійсних бюлетенів та бюлетенів, опущених в скриньки для голосування. [1] Ручний перерахунок можливий і при використанні комплексів обробки виборчих бюлетенів (КОІБ), встановлених на ящиках для голосування, в разі такої розбіжності. [2]

Крім цього рішення про перерахунок голосів може бути прийняте вищестоящої комісією, якщо в результаті перевірки протоколу про підсумки голосування дільничної комісії будуть виявлені невідповідності та помилки. Перерахунок голосів в цьому випадку може бути проведений як самої дільничною комісією, так і безпосередньо вищою. [3]

Перерахунок також можливий з ініціативи дільничної комісії, вищестоящої комісії і суду в разі виявлення істотних порушень виборчого законодавства під час проведення виборів. [4] На практиці лише кілька разів вдавалося ініціювати в судах питання про перерахунок бюлетенів. І кожен раз при доставці бюлетенів до суду довелося зіткнутися з їх абсолютно недобросовісним зберіганням. Бували й такі випадки, коли бюлетені виявлялися знищеними.

Порада: оскільки основні фальсифікації проісходятіменно під час підрахунку голосів, складання та підписання протоколу на виборчих дільницях, завжди простіше та ефективно настояти на перерахунку бюлетенів в дільничній комісії, ніж відкладати цю процедуру на невизначене майбутнє, багаторазово знижує ймовірність перерахунку.


- Хто може бути присутнім при підрахунку голосів, крім членів комісії і спостерігачів?

Крім членів комісії і спостерігачів при підрахунку голосів можуть бути присутніми тільки:

1) члени вищих комісій і працівники їхніх апаратів;

2) кандидати (зареєстровані даної або вищестоящої комісією) або їх довірені особи;

3) уповноважені представники чи довірені особи виборчого об'єднання (список кандидатів якого зареєстрований даної або вищестоящої комісією) або кандидат зі списку даного об'єднання;

4) представники засобів масової інформації (але від них, як правило, будь-якими способами намагаються позбутися). [1]

Порада: Чітке дотримання законодавства про вибори буде забезпечено з більшим ступенем імовірності в разі, якщо більше активних число громадян контролюватимуть підрахунок голосів. Тому потрібно не лінуватися і йти в спостерігачі, отримавши від учасників виборчого процесу відповідні повноваження.


[1] Пункт 1 статті 30 Закону «Про основні гарантії ...».

[1] Пункт 22 статті 68 Закону «Про основні гарантії ...».

[2] Підпункт «д» пункту 24 статті 68 Закону «Про основні гарантії ...».

[3] Пункт 9 статті 69 Закону «Про основні гарантії ...».

[4] Пункти 1 і 1.2 статті 77 Закону «Про основні гарантії ...».

- Все частіше можна почути заклики ігнорувати майбутні вибори депутатів Державної Думи РФ 4 грудня 2011 або зіпсувати бюлетень, тим самим висловивши свою недовіру процедурі і організаторам виборів. Чи вплине це на підсумки голосування?

Чи вплине, але зовсім не тим способом, на який ви розраховуєте. Поріг явки виборців на всіх виборах був скасований ще в 2006 році, вибори будуть визнані дійсними, навіть якщо в їх візьме участь всього лише одна людина. Вашої відсутності ніхто не помітить - більш того, йому будуть навіть раді, адже призначений для вас бюлетень так і залишиться незаповненим, його можна заповнити і за вас. У підсумку ваш голос без вашої волі дістанеться партії, що має більший вплив на виборчу комісію, що стане внеском, в тому числі, побічно, і вашим в фальсифікацію виборів.

Немає толку і в псуванні бюлетенів. Ваше недовіру виборів і їх організаторам так і залишиться тільки вашим. Депутатські портфелі будуть розподілятися тільки між партіями, які набрали від 7 і більше відсотків голосів виборців, які брали участь в голосуванні. Решта голосів і недійсні бюлетені, фактично, будуть розподілені між партіями-переможцями, пропорційно їх результатами. Якщо серед партій є один фаворит, можна бути практично впевненими, що вас голос за фактом все одно буде поданий за неї, знову ж проти вашої волі.

Тому, якщо ви не хочете, щоб долю вашого голосу визначили за вас - зробили саме те, через що ви вже зараз не довіряєте майбутніх виборів, - прийдіть на дільницю і проголосуйте за партію, найбільш близьку вам за переконаннями.

- Рівнозначно чи взяття відкріпного посвідчення приходу на виборчу дільницю в день голосування?

- Взяття відкріпного посвідчення тягне виключення виборця зі списку виборців на дільниці за місцем його проживання, а в разі, якщо він їм не скористається, - виключення зі списку виборців на цих виборах взагалі. У той час як прихід на дільницю в день голосування передбачає отримання виборчого бюлетеня і голосування.

- Чи будуть зіпсовані бюлетені перерозподілятися на користь партії, що отримала більшість голосів?

- Зіпсовані, а кажучи юридичною мовою недійсні бюлетені, самі по собі не перерозподіляються. Вони не враховуються при розподілі мандатів Державній Думі. Таким чином, можна говорити про те, що голоси виборців, які зіпсували бюлетень, розподіляються між проходять в Думу партіями пропорційно числу отриманих голосів виборців.

- Ходять чутки, що ЦВК Росії підробляє результати виборів на користь правлячої партії. Скажіть, чи існує набір засобів громадського моніторингу за ходом виборів, достатній для того, що б кожен, хто має доступ в інтернет, при бажанні, міг упевнитися в тому, що:
на всіх виборчих дільницях вибори проходять відповідно до регламенту ЦВК,
всі виборчі дільниці є реальними об'єктами,
всі виборці є реальними особистостями і голосують власноруч,
результати по кожній ділянці публікуються в ЗМІ,
і нарешті, результати підрахунку в присутності спостерігачів відповідають опублікованим результатам?
В даний час за рішенням ЦВК Росії реалізується програма по он-лайн трансляції з приміщень для голосування деяких виборчих дільниць. Їх перелік і посилання на трансляцію можна знайти на сайті виборчої комісії відповідного суб'єкта РФ. Думаю, що з часом кількість ділянок, обладнаних камерами, буде збільшуватися.
Крім того, з даними, внесеними до протоколу кожної дільничної виборчої комісії, Ви також маєте можливість ознайомитися на сайті виборчої комісії відповідного суб'єкта РФ. Дані з кожної виборчої дільниці вводяться системними адміністраторами ГАС «Вибори» і в он-лайн режимі потрапляють в мережу інтернет, в загальний доступ.
Перевірити реальність всіх виборців, правильність складання протоколів ДВК (внесення в нього даних, що відповідають реальним результатам) в даний час можуть спостерігачі від кожної з беруть участь у виборах політичної партії

НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ РОЗДІЛУ

Чи варто взагалі ходити на вибори?
Скільки людей має не прийти на вибори, щоб вони не відбулися?
Навіщо ходити голосувати?
Чи варто мені йти на вибори, якщо мій голос не зіграє ролі?
Як мені висловити свою громадянську позицію?
Чи повинен я зіпсувати бюлетень або зробити щось ще?
Чи можна вірити таким результатам?
Кому вірити?
Чи ведеться десь облік моїх відвідин виборів?
Чи позначиться на моєму майбутньому, якщо я не ходжу на вибори?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация