Загальний страйк моряків Каспійського торгового і нафтоналивного флоту - OurBaku

  1. Загальний страйк моряків
  2. 9 (10) березня - 25 квітня, 1907 год ...
  3. Красноводськ ...
  4. Порт-Петровськ ...
  5. Підсумки ...

Загальний страйк моряків

Каспійського торгового і нафтоналивного флоту

Передумови ...

Відступ революції і наступ реакції почалося після поразки грудневого збройного повстання 1905 г. Але революція не була пригнічена, а відступала з боями.
Більшовики закликали робітничий клас і селянство продовжувати боротьбу з царизмом в умовах розпочатої реакції.
У цих умовах соціал-демократичні та ін. Організації Азербайджану, Туркестану і Дагестану продовжували боротьбу.
До травня 1906 р робітничий рух в Азербайджані, Туркестані і Дагестані, як і по всій країні, наростало.
Почалася нова спроба робітничого класу призупинити відступ і знову перейти в наступ.
Протягом періоду відносного затишшя відбулося кілька страйків - настав другий період революції, що тривав до середини 1907 р
Продовжувалася і боротьба робітників на економічному грунті. З кінця грудня 1906 г. почалася ланцюгова реакція бакинських нафтовиків на надприбутки їх господарів у зв'язку з підвищенням цін на нафту.
При цьому висувалися воістину безпрецедентні вимоги: 8-годинний робочий день, засновано одноразову винагороду в розмірі певного відсотка (від 12 до 50) з прибутку нафтовидобувних фірм за останні два роки, підвищення заробітної плати на 30-60%, а також офіційне визнання промислових комісій, до функцій яких входили прийом і звільнення робітників.
Страйки тривали до початку лютого 1907 року і охопили близько 40 тис. Робітників.
Зрозуміло, що домогтися повного задоволення таких високих вимог страйкуючі не змогли і їм довелося задовольнятися лише частковими поступками нафтопромисловців. [1]

Одним з найбільш потужних і організованих виступів моряків торгового і нафтоналивного флоту в цей час був страйк на Каспії навесні 1907 р
Вона охопила флот, торговельні порти Баку, Порт-Петровськ і Красноводськ. [2]

9 (10) березня - 25 квітня, 1907 год ...

Баку ...

З листа П.А. Столипіна графу І.І. Воронцову-Дашкову.
11 квітня 1908 р

"Шановний добродію граф Іларіон Іванович.

"У квітні 1907 року в Баку виникла досить серйозна страйк суднових команд і робочих.
Рух почався власне ще з осені 1906 р і вже в лютому, при сильній напрузі революційної агітації, стан справ на нафтових промислах прийняло серйозний оборот.
3 лютого в Баку був убитий енергійний противник страйків, начальник торгового порту Михайлов . [3]
У місті наполегливо говорили, що страйк - справа двох-трьох тижнів, і, хоча ваша світлість на повідомляються Вам мною з Високого схвалення попереджувальні повідомлення висловлювали впевненість у відсутності близької небезпеки, а так само і Бакинський розшукової пункт дивився на справу оптимістично, покладаючись на деякі арешти і закриття Союзу каспійських моряків, проте страйк спалахнула на кількох судах, а потім охопила й інші, відразу призупинивши вивезення нафти в Імперію ... " [4]

Загальний страйк моряків 1907 р на торгових судах Каспію була одним з великих революційних виступів періоду спаду першої російської революції.
В ході напруженої боротьби проти меншовиків та есерів бакинські більшовики, керуючись вказівками партії, організували революційні виступи, до числа яких належить і страйк моряків Каспію.
Вона стала результатом всієї попередньої боротьби бакинського пролетаріату. У 1905 був створений Морський район Бакинської організації РСДРП, який проводив організаторську роботу на кораблях флоту і організовував їх бойові виступи.
Про революційному русі на Каспійському торговому флоті в 1907 р свідчать виходили в той час газети - "Бакинське відлуння", "Гуммет", "Каспiй", більшовицька "Дро" (на груз.яз.), "Текамюль" (на аз. яз.).
Численні донесення і рапорти чинів жандармерії та охоронного відділення підтверджували зросле революційний рух на Каспійському торговому флоті.
Так, генерал-майор Таубе Ф.Ф., відряджений Миколою II в Баку для придушення страйку моряків у портах Каспійського моря, в своїй доповіді царю про страйк писав:
"Найближчим організатором страйку була соціал-демократична партія, прагнення якої були спрямовані в даному випадку до того, щоб виховати в революційному дусі морської пролетаріат, створити урядової влади труднощі її діяльності до умиротворення країни, посіяти смуту в суспільстві, і при вдалому для партії розвитку страйку , перекинути її на Волгу і взагалі за межі Каспійського моря ".
Торговий флот Каспію був важливим фактором в економічному житті Росії. Перевезення бакинської нафти Каспійським наливним флотом доходила до 400 млн. Пудів, що становила 77-82% загальної річної видобутку. Інша частина нафти вивозилася залізницею і за допомогою гужового транспорту.
За даними Міністерства торгівлі і промисловості до 1907 року в Каспійському торговому флоті значилося 10,200 моряків і берегових робітників-судноремонтників, вантажників.
Багатонаціональний торговий флот Каспію складався з азербайджанських, російських, Лезгінська, грузинських, дагестанських, і ін. Моряків.
Значна частина моряків були азербайджанці - їх налічувалося 4,000 чол. Моряки-азербайджанці, в основному, складали екіпажі на вітрильних судах, які належали дрібним фірмам.
Робочий день моряків флоту тривав майже цілодобово. Широко застосовувалися нічна праця і понаднормові роботи, які проводилися під час короткочасного відпочинку команди після вахти.
Заробітна плата моряків протягом десятків років залишалася на одному і тому ж злиденному рівні = 15-20 руб.в місяць, що не забезпечувало їх мінімальні потреби.
Більше 2000 моряків звільнялися в зимові місяці з роботи.
Їх правове становище визначалося застарілими законами, введеними ще в XVIII в. Згідно з цими законами командир пароплава мав повне право звільнити моряка, піддавати його тілесному покаранню, використовувати його як прислугу для миття посуду, прання білизни, чищення чобіт.

До початку страйку Страйковий комітет за участю передових моряків виробив вимоги: запровадження 8-ми годинного робочого дня, щотижневого вихідного дня, обов'язкових відпусток зі збереженням змісту, знищення штрафів, встановлення на всіх судах однакового розміру платні, скасування надурочних робіт, відкриття бібліотек, шкіл для дітей моряків, і т.д.
Вимоги були пред'явлені судновласникам.
Судновласники, вважаючи, що моряки не підготовлені до страйку, вимоги відхилили.

Ще 8 і 9 березня моряки ряду пароплавів не вийшли в море з огляду на майбутній страйк.
10 березня 1907 р Бакинський страйковий комітет оголосив страйк, яка охопила команди 135 судів Каспійського торгового флоту.
У перший же день все життя в торговому порту завмерла. Припинилася доставка палива в Астрахань, що істотно впливало на стан промисловості і транспорту. Страйк всполошила весь торговий і промисловий світ. Економічна страйк моряків, яка охопила всі узбережжі Каспію, загрожувала паралізувати господарське життя багатьох районів Росії, які потребували азербайджанському і середньоазіатський бавовні та нафти.
Біля причалу стояли без руху вантажні, пасажирські, і навіть поштові суду. У страйку взяли участь моряки найбільших торгових фірм: «Східного товариства», товариства «Кавказ і Меркурій», компанії «Надія», товариства «бр.Нобель», бр. Расулова, Асадуллаева, товариства «Мазут», Куринського-Каспійського акціонерного товариства, бр. Тагієва, Західова, Скріпінского, Дадашева, Усейнова, і ін.
12 березня в Баку відбувся масовий мітинг моряків. Зібралося до 5,000-6,000 моряків і робітників-нафтовиків. Поліція перешкодила провести мітинг до кінця. Моряки в оточенні поліції відправилися в місто.

Газета "Русское Слово" від 13 березня 1907 року в повідомленні «На Каспійському морі 12.III." Писала:
"Почався страйк всього каспійського торгового флоту. Заміський мітинг з шести тисяч моряків розтоптаний козаками."

13 березня до страйку приєдналися механіки і капітани суден.
У міру прибуття з плавання нових судів, страйк поширювалася і на них. 18 березня до страйку приєдналися команди ще 5 суден компанії «Надія», 27 березня - команда парової шхуни «Евеліна», що прибула з Ірану.
У той же день до страйкуючих приєдналися суднові фельдшера.
Страйкував весь Каспійський торговий флот.

Страйк торгових моряків Каспію сильно відбилася на економічному житті країни.
До відкриття літньої навігації 1907 р нафтовий ринок Росії у своєму розпорядженні невеликими запасами наявної нафти.
Скорочення запасів нафти в Росії був результатом страйкового руху бакинського пролетаріату протягом усього періоду революційної боротьби.
Цих запасів вистачило б max на півтора місяця при існуючій тоді щомісячної нормі споживання нафти.
Тимчасове припинення вантажообігу по Каспію, Волзі та її притоках позбавляло підприємства Росії необхідного їм палива, загрожувало зупинкою промислового району, порушувало рух суден по Волзі, що користуються нафтовим паливом.
З іншого боку, на нафтових коморах і складах бакинського району зібралося 130 млн.пудов. нафти. Починаючи з 10 березня ціни на нафту в Баку падали з небувалою швидкістю. Цим скористалися нафтові королі, в першу чергу Нобель і Ротшильд, а також «Східне суспільство» і товариство «Мазут». Маючи велику кількість нафтових комор і складів, ці фірми скуповували за дешевою ціною нафту у дрібних підприємців. На допомогу капіталістам в справі придушення страйкового руху в Каспійському торговому флоті прийшло царський уряд Росії.
"Уряд не могло залишитися байдужим, бо при будь-якої економічної боротьбі з капіталістами дістається і уряду, - писала газета" Дро ".- Боротьба з капіталістами неминуче породжує боротьбу і з урядом".

З листа П.А. Столипіна Миколі II:
14 березня 1907 р
"... Приймаю борг доповісти Вашій Величності, що мене сильно бентежить страйк суднових команд в Баку, в усіх портах Каспійського моря, що загрожує припиненням вивезення нафти і повної зупинки всієї нашої заводської промисловості.
Я попереджав про це намісника, з дозволу Вашої Величності, шість тижнів тому і рекомендував йому збільшити гарнізон і вжити інших заходів. Однак кавказьке начальство попередження не повірило і нічого не зробив.
Тепер, на мою думку, настійно необхідно: негайно послати в Баку не менше двох полків (там тепер лише 3500 багнетів) і під охороною військ поставити на суду нові команди, а страйкарів, хоча б 1000 чоловік, вислати з краю. На посилку відповідної телеграми наміснику просити дозволу Вашої Величності. " [5]

Для боротьби зі страйком в Каспійському торговому флоті Миколою II був приведений в рух весь урядовий апарат. У Баку була відправлена ​​каральна експедиція під проводом командира Окремого корпусу жандармів генерал-майора барона Таубе Ф.Ф., який був наділений надзвичайними повноваженнями. Йому було дано право висилати страйкуючих, недопускати зборів і мітингів моряків.
У телеграмі Столипіна від 27 березня 1907 р повідомлялося:
"Для прийняття екстрених заходів до припинення страйку і попередження зупинки експлуатації нафти, за височайшим повелінням, відряджений ... командир окремого корпусу жандармів барон Таубе, якому надані особливі повноваження і право робити в екстрених випадках розпорядження без зносини з міністерствами і Намісником Кавказьким".

"Одним словом даний військовий стан, - писала газета« Бакинське відлуння »- Через що? Через те, що робітники на судах не захотіли служити при каторжних умовах, захотіли здійснити своє невід'ємне право відстоювати кращі умови праці".

Таубе Ф.Ф. дав морякам дводенний термін для закінчення страйку і погрожував їм висилкою.
Царський генерал незабаром зрозумів, що ні гарматами, ні рушницями неможливо придушити страйк водників.
За розпорядженням царя в Петербурзі формувалися морські команди Балтійського військового флоту, які повинні були замінити на торгових судах Каспію забастовавших моряків.
1 квітня 1907 року через Кронштадта прибула в Баку морська команда в кількості 170 чол. для укомплектування трьох пароплавів. Однак балтійські моряки відмовилися грати роль штрейкбрехерів.
"Прибулі сюди моряки не хочуть зайняти місця страйкуючих, та й інші моряки, що перебувають десь поблизу, стали вести себе так неспокійно, що довелося відправити їх скоріше подалі від страйкуючого Баку". [6]

У березні 1907 року в Думі обговорювалася терміновість запиту з приводу страйку суднових команд в портах Каспійського моря. Повідомлялося, що "з огляду на загальнодержавного значення виниклих заворушень" урядом був відряджений в Баку "з особливими повноваженнями командувач окремим корпусом жандармів генерал-майор Таубе".
За терміновість запиту виступив М. Махмудов, пропонуючи передати його в комісію для "запобігання має бути зіткнення між страйкуючими і знову формується складом команди". З ним солідарний 3. Зейналов, який пропонував вироблення заходів, що сприяють угодою між робітниками і промисловцями.
Терміновість запиту була відкинута, він був переданий в комісію запитів. Комісія, в свою чергу, не знайшла "даних для пред'явлення уряду запиту про незакономерного дій" і постановила "запиту не вносити", але, розуміючи значення бакинської нафтової промисловості, просити "уряд дати Думі роз'яснення про стан справ в бакинському районі". При цьому додано було, що "питання про втручання в боротьбу праці з капіталом вирішено не торкатися" ... [7]
АЛЕ ...
Cоціал-демократи - депутати II Державної думи були іншої думки ...

"Коли бакинські страйкар-моряки почули про наш запиті з приводу їх страйки, вони повели боротьбу енергійніше ..."

12 квітня припинилися переговори зі страйкарями. У той же день Таубе Ф.Ф. видав обов'язкову постанову, в якому наказав судновим командам до 13 квітня припинити страйк і відновити рух на море. При цьому він погрожував тим, хто не підкориться наказу, тюремним ув'язненням, висилкою або штрафом у розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Загроза Таубе Ф.Ф. і на цей раз не залякала моряків.
13 квітня жодного один моряк або судорабочій не з'явився на роботу як на приватних, так і на громадських судах.
18 квітня по заклику міського комітету РСДРП, мусульманської соціал-демократичної групи «Гуммет», есерів і вірменської партії «Дашнакцутюн» бакинські робочі в знак протесту проти арештів і висилки страйкарів провели 25-тисячну загальний страйк солідарності з моряками Каспію.
Робітники-нафтовики Баку і околиць за призовом бакинської організації РСДРП надавали страйкуючим морякам як моральну підтримку, так і матеріальну допомогу.
Союз нафтопромислових робітників [8] взяв активну участь в підтримці і наданні матеріальної допомоги учасникам загального страйку моряків Каспійського торгового флоту. На мітингах моряків були присутні делегати від робітників промислів і заводів, які обіцяли надати всіляку підтримку страйкуючим. На заклик партійних організацій члени Союзу проводили збір грошей в фонд страйкового комітету моряків. До 18 квітня було зібрано 1200 руб.
За участь в зборі грошей були вислані з Баку члени Союзу нафтопромислових робітників Мамед Алі Аббас огли, Д. Лесюк, Гасанов Абдул Керім огли і Д. Петров.

В знак солідарності з каспійськими моряками 18 квітня 1907 р бакинська організація РСДРП провела загальний політичний страйк. У ній брало участь, за неповними даними, понад 25 тисяч осіб.
У цей день буржуазна газета «Баку» зазначала:
"Як нам повідомляють, настрій робітників всіх промислових районів м Баку вкрай тривожне і піднесений. Цими днями на всіх без винятку промислах і заводах відбуваються численні і бурхливі збори робітників. Виносяться резолюції". [9]

Запекла боротьба моряків Каспію, підтримана робітниками-нафтовиками, закінчилася перемогою страйкуючих. [10]
25 квітня 1907 р страйк в Баку організовано закінчилося.
"Маси моряків зовсім по-іншому відчувають, думають, чим раніше. Економічна боротьба розбудила моряків до політичного життя", - писала газета «Дро». [11]

Красноводськ ...

Даже в период настане Реакції підтрімуваліся зв'язку между робочими Азербайджану и Туркестану.
У напруженій обстановці революційної БОРОТЬБИ продовжувалося зростання и Зміцнення рядів соціал-демократичної организации Красноводська.
У цьом Чима заслуга належала Бакинська комітету РСДРП, Який з самого качана підтрімував з нею зв'язок через свого представника В.Д. Дмитрієва, Який БУВ членом Бакинська комітету РСДРП и БУВ соратником Петра Монтіні.

У лютому 1906 р Бакинська комітет направивши В.Д. Дмитрієва в Красноводськ для безпосередно керівніцтва робочими Виступ на місці. Прібувші в Красноводськ, В.Д. Дмитрієв влаштувався на роботу механіком міського опріснювача и відразу ж ВСТАНОВИВ тісній зв'язок з РОбочий масою міста. В организации булу досягнуть сувора конспіратівність. Шляхом таємних віборів в лютому 1906 БУВ Створений комітет РСДРП в складі В.Д. Дмитрієва, А. Тарана и X. Яричів. До середини 1906 року в місті була створена міцна партійна організація, здатна забезпечити соціал-демократичні організації Закаспія листівками, нелегальної партійної літературою, шрифтом для підпільних друкарень. [12]
"Характерною рисою роботи закаспійських соціал-демократичних організацій, - говориться в спогадах учасника подій тих років, - був тісний зв'язок з Бакинським комітетом РСДРП, під керівництвом якого протікала вся революційна робота. Бакинські партійці надавали серйозну допомогу своїм Закаспійська товаришам, надсилали організаторів, літературу і т.д. ". [13]

Спільна революційна боротьба бакинських і Красноводськ соціал-демократів яскраво проявилася під час двомісячної страйку Красноводськ моряків.
Під керівництвом Красноводського комітету РСДРП відбувся страйк Красноводськ моряків в березні - квітні 1907 р стала однією з найяскравіших сторінок революційної боротьби трудящих Красноводська проти самодержавства.

Страйк, яка тривала з 10 березня по 29 квітня, була частиною загального страйку моряків Каспійського флоту, що проходила під керівництвом Бакинського комітету РСДРП.
Цей страйк, що почалася 10 березня 1907, вважалася прямим продовженням страйку їх бакинських колег. Під час цього страйку пароплавне рух на Каспійському морі повністю припинилося.
"Всього застрайкувало 180 осіб, що складають команди семи пароплавів і однієї парусної шхуни, які перебували в Красноводську до початку страйку".
У числі страйкарів були також матроси поштово-пасажирських пароплавів «Адмірал Корнілов», «Великий князь Михайло», «Імператор Микола II», якими володіло товариство «Кавказ і Меркурій» і приписаних до Красноводськ порту.
"Цього числа службовці на пароплавних товариства припинили роботу. Жоден пароплав з Красноводська не вийшов, вимоги службовців економічні", - телеграфував 10 березня 1907 р начальнику Закаспійській області начальник Красноводського поліцейського управління ротмістр Осипов.

У наступні дні до страйкувати приєдналися команди ще п'яти вантажних суден. Таким чином, к Детально 15 березня страйкувало вже 8 суден з екіпажем близько 200 чоловік.
Моряки заявляли, що будуть страйкувати до повного задоволення вимог, пред'явлених всім Каспійським флотом. А пред'явлені судновими командами вимоги виражалися в наступному: збільшення платні і видача столових на всіх судах Каспійського Торгового Флоту; особи, що займають одні й ті ж посади, повинні отримувати платню в однаковому розмірі; страхування та лікування команди за рахунок судновласників з таким розрахунком, що і за перші три дні страйку отримувати повний зміст; зобов'язання судохозяев не звільняти службовців під час зимівлі і ремонту суден; введення розрахункових книжок для команди; та ін.
Однак наведені вимоги зустріли відмову з боку судновласників, результатом чого стала загальний страйк моряків.

У рапорті начальника Красноводського Повіту (помічника начальника Закаспийский області) генерал-майора Волковнікова Г.А., який прибув в Красноводськ "для вжиття заходів на місці" і був наділений надзвичайними повноваженнями, з цього приводу говориться:
"Ніяким умовлянням люди не піддаються ...
Вони заявили командирам, агентам і начальнику порту, що вони страйкують згідно з розпорядженням Бакинського страйкового комітету. Страйкувальники поводяться ... тихо, не порушують загального порядку і благочиння, але в той же час ... стежать за тим, щоб жодне судно не пішло звідси ...
Безсумнівно, серед них є агітатори, які прибули з Баку з останнім рейсом пароплавів ".

У дні страйку страйковий комітет в Баку була випущена листівка під назвою "Про нашу страйку", в якій, зокрема, йшлося:
"Наша морська страйк проходить чудово дружно. Всі суднові команди поводяться так, як личить робочим, який боровся за своє право. З Красноводська повідомляють про те, що страйк моряків триває планомірно і що моряки блискуче ведуть своє власне страйковий справа".
Далі в листівці повідомляється про те, що в інших містах, в тому числі і в Красноводську, провокатори поширюють чутки про те, що в Баку моряки припинили страйк і приступили до робіт. Ті ж чутки, щодо Красноводськ робітників-моряків поширювалися в Баку. Але ця була чистісінька провокація, якими деякі елементи намагалися дезорганізувати морську страйк і розбити стійкість і солідарність робітників.
Самі моряки надавали великого значення цій страйку. У випущеної з цього приводу листівці говорилося:
"Наша страйк паралізує морське рух на Каспії, і тим самим зачіпає інтереси всієї промисловості Росії ... Нашою страйком викликається недостача палива всюди, що відбивається на збільшенні цін на нього. На всьому Каспійському морі припинено рух не тільки товарних і наливних, але і поштово Пасажирський пароплавів. у всіх портах відбувається скупчення маси термінових вантажів. Доставка бавовни і нафти в промислові райони з берегів Каспійського моря припинена. Таким чином, наша морська страйк паралізує всю промисловості і морехідне рух у всій східній частині Російської імперії. Таке значення нашої страйку "

Страйком в Красноводську керував представник Бакинського комітету, який спеціально прибув для цієї мети з Баку. У Красноводську він зв'язався з місцевим комітетом РСДРП. Керівник Красноводського комітету РСДРП В. Дмитрієв писав у своїх спогадах:
"Приїжджає т. Белоусов, вручає мені мандат на право керівництва страйком під псевдонімом" Дарьял ". Ставлю це питання в комітеті РСДРП Красноводськ організації, який теж виносить постанову взяти участь, а головне, влаштувати зручність відвідувань страйкуючими і зібрати кошти для прожитку страйкуючих. Прийнято термінових заходів, написані листи по Середньоазіатської залізниці про допомогу страйкуючим морякам: допомога була надана вчасно і в достатньому розмірі ".

Страйкові комітети Баку і Красноводська сповіщали одне одного про хід страйку. Так, в телеграмі отриманої з Красноводська повідомлялося, що страйк триває, настрій моряків відмінне.
Далі в телеграмі говорилося: "Серед страйкуючих моряків-мусульман настрій міцне. Вирішили твердо відстоювати всі вимоги моряків.
Агітація якихось підозрілих осіб проти страйку зустрічає належну відсіч. Листки і газети читаються з великим бажанням. Цілковита солідарність з усіма страйкуючими товаришами ".

Страйк моряків Каспійського торгового флоту, почалася одночасно в Баку і Красноводську, викликала велику тривогу у влади, так як вона порушила зв'язку з Баку, Астраханню, Петровському та Іраном, загрожувала поширитися на промисловість і залізничний транспорт.
Газета «Новий час» від 25 березня 1907 року повідомляло:
"З огляду на страйки суднових команд в Каспійському морі хлопковладельци, велика частина яких в той же час пароплавники, побоюються, що збунтувалися команди підпалять склади бавовни в Красноводську. Тому вони клопочуться перед міністерством шляхів сполучення про затримку всіх відправок бавовни на станціях відправлення, а що знаходяться вже в дорозі - на проміжних станціях. "

Царські влади були вельми стурбовані страйком моряків і з перших же днів прийняли енергійні заходи до її якнайшвидшого придушення. Прем'єр-міністр і Міністр внутрішніх справ Росії Столипін в своїй телеграмі на ім'я начальника Закаспійській області від 14 березня 1907 відзначав крайню небезпеку виниклої страйку в Красноводську і вимагав про «негайне вилучення головних призвідників».
І далі: "З огляду на велику небезпеку, що виникла в Красноводську страйку, телеграфуйте, які вжиті заходи до припинення".
Заходи були прийняті.
"15 березня Агентства ... оголосили страйкувати морякам, що вони все розраховуються і видали їм розрахункові книжки. Але моряки відмовилися взяти розрахунок. Тоді все страйкарі були видалені з пароплавів, а розрахункові книжки і належні їм гроші ... були перепроваджені в Портове управління . Але моряки відмовилися отримати ці гроші ".
Генерал Волковніков намагався знайти штрейкбрехерів, шукав потрібних людей в місті, щоб відправити хоча б один пароплав з пасажирами в Баку. Він також виробляв випробування з пароплавом "Корнілов". Однак нічого не вийшло, так як набрана малокваліфікованих команда лише спалила котли під час випробування.
Тоді генерал домовився з військово-морським командуванням в Баку про надсилання військового судна, яке взяло б на буксир один з бездіяли пароплавів. Коли про це стало відомо, то Бакинський Страйковий комітет рекомендував всякими заходами, за винятком насильства, перешкодити прибулим стати на місця страйкуючих. Засобом для цієї мети Страйком вважав широку агітацію серед прибулих про не порушення страйку.
Але прибулі моряки, дізнавшись, для якої мети їх прислали, самі відмовилися буксирувати пароплав.
За порадою Красноводського представника пароплавства Тагієва Волковніков звернувся із запитом до Баку до Тагієву "про висилку звідти спеціального пароплава для відправки пасажирів з Красноводська". Але як показали подальші події, всі заходи прийняті генералом Волковніковим, не увінчалися успіхом, у чому він сам змушений був зізнатися. [14]

Страйк моряків, що тривала майже два місяці, за свідченням голови Красноводського страйкового комітету В.Д. Дмитрієва, "була доведена до кінця".
Судновласники змушені були задовольнити частину вимог страйкуючих моряків, які відновили роботу лише 29 квітня 1907 року після вказівки Бакинського страйкового комітету. [15]

Порт-Петровськ ...

У 1907 р робітничий рух в Дагестані йшло на спад.
У 1907 р була закрита текстильна фабрика Г.З.А. Тагієва «Каспійська мануфактура» в Порт-Петровську.
Було ліквідовано ще один дуже важливий центр революційного руху.

Проте страйки тривали ...

Великим виступом в 1907 році, в якому активну участь брали робітники міста, був страйк моряків Каспійського торгового флоту.
Страйк спалахнула 5 березня на 15 судах, що стояли в Петровському порту. Поштовхом до неї послужили мізерна зарплата, каторжні умови праці, свавілля начальства, звільнення одного з робітників.
10 березня 1907 року почалася загальний страйк моряків торгового флоту Каспійського басейну.
Моряки висували економічні вимоги, і страйк носила економічний характер, але тим не менш, будучи останньої великої страйком вона мала дуже важливе значення, показавши згуртованість трудових мас в період спаду революції.
Робочі промислових підприємств Петровська підтримували моряків.
Страйк в порту Петровська, яка тривала з 10 березня по 29 квітня, була частиною загального страйку моряків Каспійського торгового флоту, що проходила під керівництвом Бакинського комітету РСДРП.
Петровська група РСДРП, яку в кінці 1906 року очолював відомий революціонер, згодом один з 26 бакинських комісарів І.В. Малигін, організувала збір пожертвувань на користь страйкуючих.
В страйк включилися вантажники Петровського порту, бондарі, прикажчики.
18 квітня в знак солідарності з моряками застрайкували 25 тисяч робочих міста Баку.
Судновласники за підтримки влади репресіями і за допомогою штрейкбрехерів намагалися зламати волю страйкуючих. Вводяться війська. Але і це не допомогло.
Півтора місяці суду не виходили з портів. Страйк скувала рух суден на Каспії. Накопичилася величезна кількість вантажів, припинилася доставка нафти і бавовни.
Страйки, що тривала 46 днів, закінчилася перемогою моряків - більшість їхніх вимог було задоволено судновласниками. [16]

Підсумки ...

Страйкова боротьба моряків торгового флоту Каспію за підтримки пролетаріату Баку, Красноводська і Порт-Петровська закінчилася розгромною перемогою.
На 24 квітня 1907 року всі пароплавні товариства і компанії Каспійського торгового флоту змушені були дати згоду задовольнити вимоги страйкуючих.
Завоювання моряків були записані в обов'язкових постановах, виданих за підписами Таубе Ф.Ф. і власників всіх пароплавних фірм і компаній Баку, Порт-Петровська та Красноводська.
25 квітня страйк був організовано закінчена.


Примітки:

  1. [1]
  2. [2]
  3. Михайлов А.П. (1861-1907) - начальник Бакинського торгового порту, капітан 2 рангу; був убитий 3 лютого 1907 р
  4. [3]
  5. [4]
  6. Як приклад, "Лейтенант Постєльніков 2-й Павло Юрійович в 1907 р перебував з командою нижніх чинів в м.Баку під час страйку каспійських моряків." [5]
  7. [6]
  8. Союз нафтопромислових робітників - профспілка, установчі збори якого відбулися в Баку в вересні 1906. Включав робочих всіх професій, зайнятих в нафтовій промисловості.
    Правління містилося в Балаханов - найстарішому нафтовому районі Баку. Діяльністю союзу керували більшовики. Його відділення були на Бібі-Ейбат, в Сураханах і Чорному місті.
    У березня 1908 союз налічував понад 7 тис. Член Він керував страйкової боротьбою, вів просвітницьку роботу серед робітників, домагався поліпшення медичної допомоги робітникам і т. Д.
  9. Євсєєв І. М. «Вирує Каспій». - Баку: Азерб. держ. вид - во, 1970. - 110 с .: іл.
    Євсєєв Іван Михайлович (р. Ок. 1895), моряк, учасник революційного руху.
    1907 - 1960 - і рр. Робота на каспійських торгових судах, прилучення до революційного руху.
    Загальний страйк моряків Каспійського торгового флоту (9 березня - квітень 1907).
    Діяльність Бакинського комітету РСДРП. Допомога робочих страйкуючим, загальний політичний страйк солідарності в Баку 18 квітня.
    Підпільний професійна спілка моряків каспійського торгового флоту (1908). Поширення "Зірки" і "Правди" серед суднових команд. Арешти. Висновок в Бакинської каторжній в'язниці, знайомство з С. Г. Шаумяном. Посилання в Сибір. [7]
  10. [8]
  11. [9]
  12. ЦГА ППОД Азербайджану, ф. 276, оп. 1, д. 422, Л.15. [10]
  13. Спогади М.Корецкого. - ЦДА Політичних партій і громадських рухів Туркменістану, ф. 1, оп.2, д. 566, л. 20-21.
  14. [11]
  15. [12]
  16. [13]
Інформація - матеріали з відкритих джерел в Internet'е. Чи користуєтеся відомостями даної публікації?
Не забудьте дати посилання на сайт "Наш Баку" (www.ourbaku.com)!
Обов'язково !!!

- Sibor 4:14, 23 січня 2016 (CET)

Quot;Одним словом даний військовий стан, - писала газета« Бакинське відлуння »- Через що?
Чи користуєтеся відомостями даної публікації?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация