Західний погляд на російські сили спеціального призначення в Криму і на Донбасі. Частина 2


Наш блог продовжує публікувати переклад статті старшого наукового співробітника Організації оборонних досліджень Норвегії (Forsvarets forskningsinstitutt - FFI) Тора Букволь (Tor Bukkvoll) "Russian Special Operations Forces in Crimea and Donbas". Пропонуємо ознайомитися з поглядом західних аналітиків на дії Росії на Донбасі.
Наш блог продовжує публікувати   переклад   статті старшого наукового співробітника Організації оборонних досліджень Норвегії (Forsvarets forskningsinstitutt - FFI) Тора Букволь (Tor Bukkvoll) Russian Special Operations Forces in Crimea and Donbas
Військовослужбовці без розпізнавальних знаків [насправді не що були військовослужбовцями члени групи Стрєлкова] в Слов'янську, 2014 рік (c) svopi.ru

Донбас

Грунтуючись в основному на «Селфі» російських солдатів в інтернеті, група українських волонтерів «ІнформНапалм» з'ясувала імена військовослужбовців різних підрозділів ССО, що були на території України. У них входять всі сім бригад спецназу ГРУ, 45-я окрема бригада спеціального призначення ВДВ, а також співробітники ФСБ [14]. Однак ні в одному з відкритих джерел не затверджується, що ССО взяли участь в цих операціях. Відповідно до російського військового оглядача Олексію Нікольському, «з огляду на наші знання про ССО і їх завдання, їх присутність в східній Україні не має необхідності» [15]. Тобто оглядач не знайшов ніяких підтверджень присутності ССО на Донбасі. Їх можлива відсутність там вписується в уявлення про ССО як про ексклюзивне інструменті, що застосовується тільки там, де ескалація бойових дій малоймовірна. Також це підкреслює те, що Сили спецоперацій з їх високими можливостями і «вартістю» застосування використовуються тільки тоді, коли ніхто інший не може вирішити поставлене завдання.

Перший співробітник ГРУ був затриманий на території України СБУ в березні 2014 року. Він був затриманий разом трьома іншими під час збору розвідувальної інформації про позиції збройних сил України на півострові Чонгар на північ від Криму. Його звали Роман Філатов і він зізнався в тому, що є офіцером ГРУ. В результаті особистих домовленостей між Міністром оборони Росії Сергієм Шойгу і главою адміністрації президента України Сергія Пашинського, Філатова обміняли на українського контр-адмірала Сергія Гайдука і восьми інших осіб, затриманих новою владою Криму [16].

Крім спецназу ГРУ, російський інтернет-сайт «Забутий полк» заявив, що 45-й полк спеціального призначення був помічений в українському місті Новоазовськ. Більш того, генштаб України заявив про наявність доказів активної присутності СЗР в регіоні, а також говорилося про участь у бойових діях загонів Альфа і Вимпел ФСБ Росії. Однак остання заява не знайшло підтвердження в інших джерелах [17].

Невідомо, коли саме спецназ ГРУ почав засилати своїх співробітників на Донбас. Одним з перших очевидців була український військовий кореспондент Інна Золотухіна. В її книзі «Війна з перших днів» вона заявляє, що сили, які захопили будівлю СБУ в Слов'янську в кінці квітня 2014 «були одягнені і екіпіровані так само, як і бійці кадировського батальйону« Схід », яких я бачила два місяці тому в Криму ». [18] Також вона стверджувала, що «високопоставлений представник силовиків міста Слов'янська сказав мені, що близько 150 інструкторів з ГРУ більше місяця перебували в місті» [19]. Якщо ця інформація правдива, то спецназ ГРУ знаходився на сході України з середини березня 2014 року. Це за місяць до початку повномасштабного антиурядового руху в Донбасі.

Український олігарх Сергій Тарута також заявив, що російський спецназ з високою ймовірністю зіграв роль на початку заколоту. Тарута брав участь в переговорах уряду і повстанцями в Донецьку. За його словами, 8 квітня українська влада підкупили повстанців, щоб ті покинули будівлю адміністрації Донецька. Однак як тільки домовленості були досягнуті, в Донецьк зі Слов'янська прибутку «зелені чоловічки» і переконали повстанців. Після цього візиту компромісу вже не вдалося досягти [20]. Згідно з цим Росія була залучена в часткове розв'язання Антикиївська повстання на Донбасі, і російські сили спеціального призначення були одним з головних інструментів. Це яскравий приклад використання спецназу в укритті діях гібридного типу. В цей же час ці факти ніяк не відкидають того, що в повстанні Донбасу проти Києва високу роль грала місцева ініціатива [21].

У той час як активність російського спецназу в Криму здебільшого були пов'язані з замкнутими діями, їх участь у подіях на Донбасі починаючи з липня-серпня 2014 року також мало на увазі повномасштабне залучення. Український військовий оглядач Костянтин Машовець заявляє, що спецназ ГРУ задіяв на Донбасі від трьох до чотирьох підрозділів / батальйонів. Ці підрозділи складалися з 250-300 чоловік і були присутні в регіоні на ротаційній основі в числі семи бригад спецназу ГРУ. Вони працювали в групах по 10-12 чоловік і координували дії з підрозділами радіоелектронної розвідки ГРУ [22].

Що стосується безпосередніх бойових дій, то в цілому російський спецназ на Донбасі намагався уникнути прямих зіткнень. Однак це не завжди вдавалося. Наприклад, один з виявлених на Донбасі офіцерів ГРУ - людина на прізвище Кривко. Він був поранений в бою за Санжарівка в кінці січня 2015 г. Також в травні 2015 р два військовослужбовців з тамбовського 16-ї бригади спецназу ГРУ були поранені в бою за місто Щастя поруч з Луганськом [24]. Ці приклади дозволяють стверджувати, що спецназу ГРУ не завжди вдавалося уникати прямих боестолкновеній.Что стосується взаємин російських спецназівців і місцевих повстанців, то спецназ займався навчанням місцевого населення і надавав їм розвіддані. У той же час спостерігалося деяке небажання співпрацювати, особливо там, де приїхали з Росії волонтери (НЕ кадрові військовослужбовці) могли самі виконувати ту ж роботу. Машовець також зазначає, що кожну групу спецназу ГРУ супроводжував представник агентурної розвідки ГРУ. З цього випливає, що Росія мала на меті відокремити один від одного завдання військового і політичного характеру. Спецназ ГРУ займався розвідкою і військову допомогу, в той час як вирішенням політичних питань займалися додані «куратори» з агентури [23].

Інші безпосередні прямі дії спецназу включали в себе саботаж на підконтрольних Україні територіях. Наприклад, у вересні 2014 р одне з подібних завдань провалилося, в результаті чого в Харкові був убитий імовірно агент ГРУ. Він підозрювався в підриві цистерн з авіапаливом на станції Основа - цілком ймовірно, для створення проблем української авіації.

Українські джерела також заявляють, що влітку 2015 р особливо активізувалися зведені підрозділи місцевих повстанців і спецназу ГРУ в тилу. Вони займалися диверсійною діяльністю, включаючи мінування і напад на погано захищені українські конвої [25].

У прямих діях іншого типу брав участь спецназ ФСБ. Український військовий оглядач Дмитро Тимчук заявляв, що особливими завданнями спецназу ФСБ були нагляд і підвищення дисципліни серед різних груп сепаратистів. Це включало в себе як дипломатію, так і «заходи фізичного характеру» проти особливо непокірних індивідів [26].
У прямих діях іншого типу брав участь спецназ ФСБ
Олександр Можаєв на прізвисько Бабай у барикад біля будівлі міськради в Краматорську (c) ria.ru

Таким чином, як і в більшості країн, в наявності проблеми з координацією дій різних відомств. Російський оглядач Костянтин Гаазе зазначає, що як мінімум три російських державних відомства реалізують політику на Донбасі. Найчастіше вони не хочуть або не можу координувати свої зусилля. Наприклад, помічник президента Владислав Сурков відповідав за політичне керівництво ДНР і ЛНР, в той час як їх збройними силами займалися російські військові. До того ж певні завдання, про які мало кому щось відомо, вирішувала ФСБ. За твердженням Гаазе, всі троє мало інформують одна одну про свої дії [27]. Однак в жовтні 2015 року (згідно з українськими джерелами) для вирішення даної проблеми в Донецьку був заснований спільний координаційний центр ГРУ і ФСБ [28].

Підсумком перерахованих вище прикладів використання сил спеціального призначення в Криму і Донбасі може бути дана таблиця:

Крим Донбас Прямі дії X Спеціальна розвідка X X Військова допомога X Приховане дії X X

Висновки для США

Як це зазвичай і буває, сутність цих двох операцій передбачає, що їх складно вивчити з метою вилучення висновків для інших країн. Наявність великої кількості етнічних росіян і проросійськи налаштованих громадян, а також історичні зв'язки цих регіонів з Росією роблять Крим і Донбас унікальними і відрізняються від будь-яких інших регіонів, де в майбутньому Росія може стати потенційним учасником конфлікту. Незважаючи на це, можна витягти три основні уроки.

По-перше, уваги заслуговує зрослі можливості Росії по швидкого розгортання і задіяння сил спеціального призначення. Особливо слід відзначити створення ССО, які значно посилили Росію в цьому напрямку. Вони змогли блискавично створити ситуацію fait accompli, на яку в українського керівництва не було можливості відреагувати. Цілком імовірним є подібний сценарій і щодо інших країн. Якщо виникне конфлікт між Росією і якоюсь країною, Росія може швидко задіяти сили спеціального призначення для створення fait accompli, що може створити дилему для уряду країни. Прийняти вчинене Росією буде непросто, однак відповідні дії можуть привести до ескалації конфлікту, що може бути ще гірше. Це особливо важливо в разі, коли політичний чи матеріальної шкоди прийняття нового статусу кво невеликий. Країнам НАТО треба взяти до уваги те, як інші країни-члени альянсу будуть оцінювати ситуацію, що склалася. Не факт, що союзники НАТО захочуть підтримати військове вирішення конфлікту - будуть значні побоювання ескалації. Країні-учасниці конфлікту доведеться спочатку упевнитися в гарантованої допомоги союзників, перш ніж приймати рішення про відповідні дії.

По-друге, кожен раз використання сил спеціального призначення і «гібридні» війни в цілому будуть від разу до разу відрізнятися. Тому підготовка до сценарію, подібного українському, буде не дуже цінною. Навпаки, кожна країна повинна оцінити свої точки уразливості в разі потенційного конфлікту з Росією і зосередитися на їх усунення.

По-третє, ефект застосування сил спеціального призначення може бути доповнений іншими невійськовими інструментами. У разі Криму і Донбасу це була пропаганда російського телебачення і саботаж інформаційної інфраструктури. В інших випадках це може бути щось зовсім інше. Головний урок - бути готовим до того, що можливе одночасне виникнення загроз різного типу.

Також Сполученим Штатам важливо врахувати факт, що зрослі можливості Росії по блискавичному застосуванню сил спеціального призначення загрожують їх союзникам. Відповідна реакція може бути простіше, якщо завчасно будуть вжиті заходи військового та / або політичного характеру. Що стосується солідарності НАТО, то червона межа, за якою повинне послідувати застосування 5-й Статті договору, може стати ще більш розмитою.

Ще однією проблемою для США може стати те, що російський досвід використання сил спеціального призначення може бути експортований за кордон. У Росії вже є подібний досвід - в кінці 1990-х рр. російські військові допомогли створити спецназ Ефіопії. Росія має тісні військові зв'язки з країнами, у яких натягнуті відносини з США. Посилення сил спеціального призначення потенційних супротивників Сполучених Штатів може стати проблемою для військового планування.

Якщо не відбудеться зміна режиму, то відносини Росії з багатьма країнами ще довгий час можуть залишатися проблемними на багато років. Це означає, що навіть якщо Росія не буде йти на конфронтацію, то зіткнення інтересів і різні інтерпретації політичних реалій цілком можуть привести до реального конфлікту. Поки не буде налагоджено взаєморозуміння і стійкі відносини з Росією, для багатьох країн вірогідність конфлікту залишається високою. У цих умовах зростаючі можливості сил спеціального призначення Росії викликають занепокоєння.

[14] ІнформНапалм, informnapalm.org/12174-russianpresence.

[15] Nikolsky, «Little, Green and Polite», 130.

[16] Юрій Бутусов, «Як українська контррозвідка рівно рік тому захопила першого шпигуна в російсько-українській війні», Цензор.нет, 12 березня 2015 першого http://censor.net.ua/resonance/328206/kak_ukrainskaya_kontrrazvedka_rovno_god_nazad_zahvatila_pervogo_shpiona_v_rossiyiskoukrainskoyi_voyine

[17] Див. https://joinfo.ua/politic/1057527_Rossiyskie-aktivisti-opublikovali-polniy-spisok.html ; і «Російська армія і спецслужби РФ у війні проти України», Цензор.нет, 25 листопада 2014 року, http://censor.net.ua/resonance/313320/rossiyiskaya_armiya_i_spetsslujby_rf_v_voyine_protiv_ukrainy .

[18] Батальйон «Схід», що складається переважно з чеченців, в 1999-2008 роках безпосередньо підпорядковувався ГРУ. У 2008 році він був офіційно розпущений, але за твердженнями російського журналіста і експерта по Кавказу Івана Сухова, «насправді його ніколи не розпускали, а просто перепрофілювали і інкорпорувала в підрозділ Міноборони, розташоване в Чечні». Див. Claire Bigg, «Vostok Battalion: A Powerful New Player in Eastern Ukraine», Radio FreeEurope / Radio Liberty, 30 травня 2014 року, http://www.rferl.org/a/vostok-battalion-a-powerful-new-player-in-eastern-ukraine/25404785.html

[19] Інна Золотухіна, Війна з перших днів (Київ: Фоліо, 2015), 70.

[20] Соня Кошкіна, Майдан - нерасказанная історія (Київ: BraitBooks, 2015), 400.

[21] Ця точка зору серйозно обговорюється серед фахівців. Для оцінки ролі місцевої ініціативи см. Serhiy Kudela, «Domestic Sources of the Donbas Insurgency», PONARS Eurasia Policy Memo No. 351. Для оцінки ролі Росії, див. Andreas Umland, «In Defense of Conspirology» http://www.ponarseurasia.org/article/defense-conspirology-rejoinder-serhiy-kudelias-anti-political-analysis-hybrid-war-eastern , І Yuri Matsiyevsky, «The limits of Kudelia's Argument: On the Sources of the Donbas Insurgency», PONARS Eurasia, October 31,2014, http://www.ponarseurasia.org/article/limits-kudelias-argument-sources-donbas-insurgency .

[22] Костянтин Машовець, «Про« туристах »Путіна або війна малих груп», Інформаційне опір 30 липня 2015 року, http://sprotyv.info/ru/news/kiev/o-turistah-putina-ili-voyna-malyh-grupp .

[23] Там же.

[24] Falcon Bjorn, «Royal Flush". Russian Special Forces soldier fighting in Ukraine showed us all! », InformNapalm, 25 травня 2015» Royal Flush ". Russian Special Forces soldier fighting in Ukraine showed us all !; і Falcon Bjorn «Ukrainian Army Destroys Russian Spetsnaz GRU Recon Group near Shchastya and Captures Two Russian Servicemen», InformNapalm, 17 травня 2015 https://informnapalm.org/en/ukrainian-military-destroys-a-russian-spetsnaz-incursion-into-shchastya-and-captures-two-wounded-spetsnaz-troops/ .

[25] Див. «Спецназ ГРУ почав полювати на українських військових в тилу», Новий час, 17 липня 2015.

[26] Інтерв'ю з Тимчуком в статті Віктора Степаненко «Російських Грушники на окупованих територіях змінює ФСБ», Новий час, 20 жовтня 2015.

[27] Костянтин Гаазе, «Вибір Суркова: навіщо Кремль знову змінює донецьке начальство» Forbes Russia 7 вересня 2015 року, http://www.forbes.ru/mneniya-column/vertikal/298849-vybor-surkova-zachem-kreml-opyat-menyaet-donetskoe-nachalstvo .

[28] http://nv.ua/ukraine/events/vtorgshiesja-v-ukrainu-fsb-i-gru-obedinilis-dlja-teraktov-i-diversij-is-78415.html .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация