Захисна промова адвоката в кримінальному процесі

28 березня 2017

Захищати підсудного важче, ніж звинувачувати. Після обґрунтованого виступу, з яким погодилася аудиторія, встає адвокат і пропонує поглянути на справу з іншого боку, іноді зворотного. Найчастіше це зробити дуже важко, але треба.

Оскільки адвокат проголошує свою промову після прокурора, він повинен внести щось нове у висвітленні фактів, по-новому досліджувати докази, розкрити характеристику підсудного. Але захисник не повинен забувати про об'єктивність, видавати чорне за біле, перекручувати факти. Як правило, зміст захисної промови адвоката складається з двох основних елементів - фактів і оціночних суджень.

Схематично промова адвоката ділиться на наступні частини:

- вступна;

- встановлення фактичних обставин справи;

- аналіз і оцінка зібраних у справі доказів;

- обгрунтування кваліфікації злочину;

- характеристика особистості підсудного;

- заключна частина захисної промови.

Як правило, з перших фраз адвоката можна більш-менш точно визначити, який з нього захисник, судовий оратор. Чим менше шаблону, тим краще сприймається судова мова. Засоби і прийоми вступної частини можуть бути різними. Її можна почати з оцінки суспільно-політичного значення справи, яка розглядається; вказівки на специфічні особливості кримінальної справи; відсилання до окремих положень промови прокурора тощо.

Виступаючи із захисною промовою в суді, адвокат передусім повинен висвітлити обставини, встановлення яких необхідно для правильного вирішення справи. До таких обставин відносяться: подія злочину (час, місце, спосіб та т.п.); винність підсудного у вчиненні злочину і мотиви злочину; обставини, що впливають на ступінь і характер відповідальності підсудного, а також інші обставини, що характеризують особистість підсудного; характер і розмір шкоди, заподіяної злочином, а також розмір витрат на лікування потерпілого від злочинного діяння; причини і умови, що сприяли вчиненню злочину.

Виклад фактичних обставин не повинно повторювати фабулу справи в тому вигляді, в якому вона викладена в обвинувальному висновку. У такому вигляді виклад фактичних обставин справи тільки втомить суддів і всіх присутніх в залі судового засідання і викличе у них байдужість.

Аналізуючи і оцінюючи процесуальні докази, захисник обґрунтовує ними свої міркування про те, чому ті чи інші докази він вважає достовірними, а інші - ні, чому ті чи інші докази сумнівними або суперечливими. Крім того, аналізуючи докази по справі, захиснику часто доводиться не тільки спростовувати звинувачення і висловлювати сумніви, але і доводити. Це необхідно робити в тих випадках, коли він щось стверджує, висуває іншу версію, яка суперечить обвинувальної. Закінчивши аналіз доказів, даючи оцінку кожному з них і всім доказам у сукупності, захисник повинен зробити мотивовані висновки, які відповідають доказам.

Від захисника потрібно: абсолютна точність і чіткість юридичних формулювань і посилань на закон; ретельна підготовка до обгрунтування кваліфікації злочину (аналіз постанов Пленуму Верховного Суду України, теоретичних статей, судової практики і т.д.)

Завдання захисника - розкрити внутрішній світ підсудного, його світогляд і світосприйняття, зрозуміти його психологію, переживання і пояснити їх суддям. І коли захисник зможе це зробити, його мова стане яскравою, переконливою, а отже, вплине на всіх учасників судового розгляду.

Виконуючи покладену законом функцію захисту, адвокат, як і прокурор, повинен домагатися того, щоб в результаті дослідження доказів у суді була встановлена ​​істина, але при цьому захисник сприяє підсудному в здійсненні його прав і законних інтересів.

Вікторія Криворучко

адвокат АТ "АФ" ДОМІНАНТА "


Рейтинг сторінки: 0/5 на основі 0 оцінок.




Повернення 1% Пенсионного збору при ПОКУПЦІ житла

При підпісанні договором купівлі-продажу житла покупець, окрім безпосередно вартості житла, сплачує такоже збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (далі - збір) в размере 1% від вартості такого житла.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация