Захист для захисників: Юристи та адвокати під ударом через участь в політично мотивованих справах

Право на захист є одним з фундаментальних прав людини, яке закріплено в ряді міжнародних угод. Загальна декларація прав людини проголошує принцип рівності всіх перед законом, презумпцію невинуватості, а також право на те, щоб справа була розглянута прилюдно і з додержанням усіх вимог справедливості незалежним і безстороннім судом.

Загальна декларація прав людини проголошує принцип рівності всіх перед законом, презумпцію невинуватості, а також право на те, щоб справа була розглянута прилюдно і з додержанням усіх вимог справедливості незалежним і безстороннім судом

Щоб реалізувати своє право на захист, переслідувані особи повинні мати повноцінний доступ до юридичних послуг, які надають незалежні юристи та адвокати. Відповідно до Основних принципів ООН, що стосуються ролі юристів, кожна людина має право звернутися до будь-якого юриста за допомогою для захисту і відстоювання своїх прав і захисту на всіх стадіях кримінального провадження.

Відповідно до думки Європейського суду з прав людини , Юристи відіграють ключову роль в підтримці довіри населення до судової системи і виконують функцію посередників між громадськістю та судами. Таким чином, вони є важливим елементом правової держави.

Як зазначено в пункті 16 Основних принципів ООН, що стосуються ролі юристів , Уряди повинні забезпечувати юристам умови, в яких вони змогли б виконувати всі свої професійні обов'язки в обстановці, вільної від загроз, і невиправданого втручання. Також юристи не повинні піддаватися судовому переслідуванню і санкцій за будь-які дії, вчинені відповідно до визнаних професійних обов'язків.

На жаль, в країнах, де слабо розвинені демократичні інститути і не діє верховенство права, юристи і адвокати часто стають жертвами переслідувань, а також різного роду тиску і обмежень. Особливо це стосується тих з них, хто бере участь в політично мотивованих справах.

Юристи та адвокати піддаються атакам як з боку державних інститутів і представників влади, так і з боку різних кримінальних елементів, від яких держава виявляється не здатним їх захистити. Також в переслідуванні адвокатів задіяні професійні асоціації, які проголошують своєю метою захист прав та інтересів адвокатів, проте не є незалежними від державних органів.

На даний момент відсутні ефективні механізми контролю за втручанням держави та інших суб'єктів в діяльність юристів і адвокатів. Рішенням могло б стати прийняття спеціального документа, який би на міжнародному рівні захищав юристів і адвокатів.

Ще в 2000 році Комітет міністрів Ради Європи ухвалив Рекомендацію (2000) 21 державам-членам про свободу здійснення професії адвоката. Однак на практиці вона виявилися недостатньо ефективною, оскільки не має обов'язкового характеру для держав-членів.

У грудні 2017 року Комітет ПАРЄ з правових питань та прав людини прийняв звіт доповідача пані Лаей-Батьyo (Sabien Lahaye-Battheu) про необхідність прийняття Європейської конвенції про професії юриста. Як стверджується в звіті, ідея створення такої конвенції обгрунтована зростаючим тиском на адвокатів і збільшенням кількості порушень їхніх професійних прав в таких державах-членах Ради Європи, як наприклад, Росія, Україна, Туреччина і Азербайджан. У звіті відзначені такі факти порушень, як вбивства, зникнення, фізичне насильство, допити адвокатів в якості свідків у справах їх клієнтів, обшуки правоохоронними органами, загрози і наклепницькі кампанії, використання дисциплінарного провадження як методу впливу на адвокатів і ін.

24.01.2018 ПАРЄ затвердила Рекомендацію 2121 про розробку Європейської конвенції про професії юриста.

Статутні цілі Фундації «Відкритий Діалог» передбачають захист прав людини, демократії та верховенства права на пострадянському просторі. В даному звіті розглядаються випадки переслідування і атак на адвокатів і юристів в таких країнах як Азербайджан, Казахстан, Молдова, Росія, Україна і Туреччина. Остання не входить в число пострадянських держав, проте є членом Ради Європи і тому має міжнародні зобов'язання в галузі стандартів права, демократичного розвитку, законності та дотримання прав людини.

Юристи та адвокати в цих країнах продовжують піддаватися переслідуванню за виконання своїх професійних обов'язків. Також вони стикаються з різними законодавчими обмеженнями та практиками правоохоронних органів (обшуки і вилучення матеріалів, що становлять адвокатську таємницю; обмеження доступу до клієнтів, які перебувають у закладах пенітенціарної системи; зловживання державною таємницею, щоб обмежити можливості публічного захисту). Ці обмеження не дозволяють адвокатам ефективно виконувати свої професійні обов'язки.

У зв'язку з посиленням режимів в Азербайджані, Росії, Казахстані і Туреччині зростає кількість осіб, переслідуваних за політичними мотивами. Адвокати, які насмілюються захищати їх, також стають жертвами атак і навіть поповнюють ряди політичних в'язнів.

У Молдові та Україні (країни, які визнаються міжнародними спостерігачами частково вільними (Partly free) професія юриста не є безпечною і пов'язана з багатьма ризиками. З початку 2015 року в Україні було зафіксовано як мінімум 6 випадків убивств адвокатів. У Молдові поширена практика кримінального переслідування адвокатів за сумнівними звинуваченнями.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация