Захист за спасибі. Чи зможе безкоштовний адвокат врятувати від в'язниці?

З 1 листопада адвокати з Свердловської обласної колегії адвокатів (СОКА) обіцяють оголосити страйк і припинити роботу. Причина - борги по зарплатах. 14,9 мільйона рублів повинні виплатити в регіональному управлінні судового департаменту, ще близько семи мільйонів - в місцевому управлінні МВС.

Це ті адвокати, яких держава надає підсудним безкоштовно. Але, якщо при цьому чиновники не платять їм зарплату (або платять копійки), можна розраховувати на якісний захист?

Вибрати не можна, але можна замінити

Згідно із законом кожен громадянин Росії, на якого завели кримінальну справу, має право отримати послуги адвоката безкоштовно.

- Адвокату держава оплачує години роботи за ставкою, затвердженою законом. І зазвичай такого захисника не вибирають, він є черговим на тій чи іншій ділянці. За запитом суду або правоохоронних органів він надається колегіями адвокатів, - розповів адвокат Сергій Головін.

Адвокат Людмила Айвар зазначила, що підсудний, якщо йому не подобається, як працює його державний адвокат, може написати скаргу в адвокатську колегію. Потрібно попросити надати іншого захисника. Серйозний привід для заміни - це конфлікт інтересів адвоката і підсудного, упередженість захисника або ж відкрите небажання адвоката встати на сторону свого підопічного.

Вибір захисників звужується в тому числі тому, що їх стає все менше. За статистикою Мін'юсту, в Росії зараз працює близько 73 тисяч адвокатів. При цьому за першу половину 2017 року їхня стало на одну тисячу менше, тому що не всі витримують конкуренцію і самостійно відмовляються від посвідчення адвоката.

У минулому році скорочення було ще помітніше - мінус п'ять тисяч людей.

Іменитих адвокатів безкоштовно отримати не можна

Іменитих адвокатів безкоштовно отримати не можна

- Будь-який адвокат, незалежно від його статусу та імені, зобов'язаний надавати допомогу підзахисним безкоштовно, якщо держава його попросить. Це святая адвокатська обов'язок: в будь-якому випадку виконувати свій обов'язок, - розповів юрист Костянтин Трапаідзе. - Однак деякі адвокати, якщо у них є така можливість, спеціально платять збільшені внески в адвокатську колегію, щоб їх не турбували. За них цей обов'язок відпрацьовують інші адвокати.

Тобто фахівцям з ім'ям, які отримують хороші гроші, простіше "відкупитися" - навряд чи ви зустрінете їх на суді в якості безкоштовного захисника. Тільки якщо це не гучна справа, яка висвітлюють всі ЗМІ.

За словами адвоката Сергія Головіна, згідно з постановою уряду, держава платить адвокату не більше 1200 рублів, а в нічний час - не більше 1800 рублів. У вихідні та в нічний час - максимум 2400 рублів.

При цьому адвокати, які займаються приватною практикою, заробляють в рази більше. Один з адвокатів, який працює в Москві, анонімно розповів Лайфу про розцінки своїх колег.

- У середньому за ведення однієї кримінальної справи адвокати отримують від 100 тисяч рублів. Якщо у юриста є репутація, відоме ім'я, то ціна збільшується в рази навіть просто за появу в суді, - пояснив він.

Навіть безкоштовний адвокат повинен мати досвід роботи

- Щоб отримати статус адвоката, потрібно мати стаж з юридичної професії два роки і здати іспити. Ні студенти, ні стажисти, ні просто юристи (без статусу адвоката) представляти інтереси - навіть безкоштовно - в кримінальному процесі не можуть, - розповів Сергій Головін.

Серед безкоштовних адвокатів трапляються відмінні фахівці, але рідко

- Багато адвокатів, працюючи з державою, отримують дуже хороший досвід, їх ім'я дізнаються, і в майбутньому їх можуть запрошувати на інші справи за хорошу оплату, - сказав Костянтин Трапаідзе.

Тому вони зацікавлені в тому, щоб не халтурити, а працювати добре.

- Зараз адвокатами за угодою працюють, як правило, юристи-, у яких немає своєї клієнтури, - пояснювала Мара Полякова. - Оскільки ставки мізерні, їм доводиться брати якомога більше справ. Часу, щоб якісно працювати по кожній справі, у них, як правило, немає.

- Адвокати, які безкоштовно надаються громадянам, просто не виконують свої функції і в 90% випадків підтримують звинувачення, - сказав правозахисник Валерій Борщов. - Серед них багато колишніх співробітників правоохоронних органів, і їм, швидше за все, близька така позиція.

Але, якщо при цьому чиновники не платять їм зарплату (або платять копійки), можна розраховувати на якісний захист?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация