Захист честі президента: диявол криється в деталях. Коментар Георгія Бовта

І поважати його змусив - і краще вигадати не міг. Чи потрібен в Росії закон про захист честі і гідності президента? Для прийняття рішення в Кремлі вирішили подивитися на досвід інших держав І поважати його змусив - і краще вигадати не міг

Георгій Бовт. Фото: Михайло Фомічов / ТАСС

В ході робочої поїздки голови Держдуми В'ячеслава Володіна в Татарстан його запитали, чи не час прийняти спеціальний закон про захист честі і гідності президента. Спікер Думи підтримав ідею, а пізніше і прес-секретар президента Дмитро Пєсков дав зрозуміти, що тут є про що подумати. Про те, чи потрібно захищати честь президента, міркує Георгій Бовт.

Згідно неписаним російським традиціям, подібні ініціативи зазвичай зароджуються як голос народних низів, і відповідне питання молодого і політично небайдужого представника інноваційного граду Іннополіс здається при цьому, як кажуть в таких випадках, імплантованим. Привід свіжий: один з провідних американського телеканалу Fox News обізвав президента Росії «вбивцею». Безперечно: в наявності вульгарне хамство. А ось ким був імплантований питання в Татарстані? Якщо місцевим начальством, яке, можливо, хотіло згладити недавнє некомфортне враження від різких висловлювань глави республіки з приводу спонукання багатих регіонів ділитися з бідними, то це одна історія. Як будь-який системний політик, який володіє політичною кон'юнктурою, Володін ж не міг відповісти, мовляв, ні до чого нам такий закон, «нехай обмовляють». Якщо ж питання було імплантовано з Москви, то, можливо, не з цього приводу є якісь задумки.

У Росії люблять посилатися на якийсь міжнародний досвід, який завжди можна витлумачити за потрібне чином. У світі дійсно знайдуться країни, де гідність глави держави охороняється в тому числі кримінальними заходами. У Таїланді, наприклад, прем'єр-міністр країни для доповіді королю взагалі повзе пару десятків метрів. А ось на Америку тут посилатися некоректно. Якби там за різкості на адресу президента садили, то тисячі критиків Трампа вже були б за гратами. У США дійсно пару років назад посадили одного ненависника Обами, але все-таки не за слова, а за погрози вбити його з конкретним зазначенням місця і часу. Зате більш зрозумілі росіянам, які мають радянський досвід, приклади покарання за неповагу до вождя можна знайти в середньоазіатських республіках, але на них посилатися ніяково.

Взагалі-то в Росії є закони, що захищають честь і гідність будь-якого громадянина, а на телеведучого Fox News можна і без множення російської законодавчої суті подати в американський суд. Якщо ж приміряти якийсь закон про захист честі президента до майбутніх передвиборчих баталій на випадок, якщо розбурхався який-небудь Навальний, то і тоді виборне законодавство серйозно обмежує можливості кандидатів виступати навіть з простою критикою програми опонента.

Сама ідея офіційно впровадити в масове народне свідомість повагу до глави держави начебто виглядає явною. Перша така спроба була зроблена в самому кінці існування СРСР, коли з'явився його перший і останній президент: хотіли так підвищити його значимість у порівнянні з генсеком ЦК КПРС. Однак при всій зовнішній безспірності і очевидності самої ідеї диявол може бути в деталях, адже за дотриманням закону про президентську честі буде стежити не він сам і навіть не його адміністрація - цим займатимуться скромні виконавці на місцях, які в пориві службового завзяття можуть розв'язати таку кампанію захисту честі і гідності, яку ще товариш Сталін висловив в статті «Запаморочення від успіхів», кажучи про ексцеси колективізації, формулою «перегини на місцях».

Сьогодні слідчо-судова машина все частіше видає абсолютно фантасмагоричні випадки кримінального переслідування: то за репост, то за розпалювання на адресу незрозумілої соціальної групи, то за образу чиїхось почуттів, то ще за якісь часом просто дурні ляпи в Мережі. А що ж почнеться, коли з'являться приводи переслідувати тих, хто просто згадає всує ім'я лідера, вживаючи слова, які місцевому прокурору здадуться неналежними? Загалом, бувають ситуації, коли начебто все здається безперечним, а як почнеш розбиратися в деталях, то виходить щось не те. Як підтверджують будь-які опитування, більша частина нації поважає президента не тому, що так наказано формальним законом, а тому, що люди так дійсно думають.

Портал BFM.ru проводить опитування : Чи потрібен закон про захист честі президента? 30% відповіли вибрали варіант «Так, треба сформулювати норми висловлювань щодо глави держави». Переважна більшість, а саме 70%, вважають, що не потрібен: зараз і так є закон, який захищає честь і гідність будь-якого громадянина, різниці бути не повинно.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Чи потрібен в Росії закон про захист честі і гідності президента?
А ось ким був імплантований питання в Татарстані?
А що ж почнеться, коли з'являться приводи переслідувати тих, хто просто згадає всує ім'я лідера, вживаючи слова, які місцевому прокурору здадуться неналежними?
Ru в ваші джерела новин?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация