«Заходиш в Радянський провулок, а там, вибачте, Жанна д'Арк»

Подарунок Франції петербурзькому містобудівної ради припав до смаку. І це незважаючи на впливові зв'язки скульптурної Жанни д'Арк з екс-претендентом на Єлисейський палац і російським мільярдером. Подарунок Франції петербурзькому містобудівної ради припав до смаку

"Фонтанка.ру"

Цілу годину на Містобудівній раді в Петербурзі вирішували долю пам'ятника Жанні д'Арк. Почати вирішили з того, що йому не місце в Радянському провулку, куди п'ятиметрове статуя захотіли встановити французи. Попутно запропонували доопрацювати і саму скульптуру - поки задумка здається хорошою тільки для паркової зони, а не вулиць історичного центру.

Іноді под'Аркі дарують без оглядки на стиль і смаки одержувача. І просять поставити на чільне місце. Яскравий приклад - статуя національної героїні Франції Жанни д'Арк, місце для якої шукають в Петербурзі три роки. За цей час п'ятиметрова (з постаментом) жінка в літньому платті з прапором і мечем з умовного Невського проспекту встигла переміститися в більш відокремлений Радянський провулок, але і там не змогла знайти спокій. Отримавши всі узгодження, включаючи КГИОП, на фінальній стадії 14 лютого вона не пройшла Містобудівна рада.

- Заходиш в Радянський провулок, а там, вибачте, Жанна д'Арк. Звідки взагалі у вас ця ідея взялася? - довго не могли заспокоїтися експерти.

«Заходиш в Радянський провулок, а там, вибачте, Жанна д'Арк»

Щоб схилити аудиторію на бік проекту, доцент СПбГУПТД Леонід Беркович, співавтор французького скульптора Бориса Лежена (випускника Ленінградського художнього інституту), був змушений вдатися до «заборонених прийомів». Кликав, як не дивно у випадку з французької статуєю, до патріотизму. Він описував «кільце ворогів» і підніс пам'ятник як «міст дружби» між Росією і Францією.

- Хтось явний прихильник санкцій проти Росії, хтось боїться відродження Росії, а хтось, особливо колишні росіяни - емігранти, прагнуть, навпаки, всіма силами підтримати, - повідомив Беркович. - Ця група (ініціаторів проекту) прагне всіма силами зняти санкції з Росії і визнати Росію як провідну країну в сенсі світового авторитету, добробуту і благополуччя і рівноваги.

У Держдумі, ймовірно, після такого патріотичного пасажу пролунали б оплески і статую встановили прямо на Червоній площі. Але петербурзькі архітектори лише посміювалися. Тоді Беркович додав, що ідея скульптури дуже проста: «це дівчина, що йде над прірвою, трохи хитка, але виходить в рівновагу». Всі аналогії з російською історією випадкові.

Рецензентом проекту на Містобудівній раді виступив голова правління Санкт-Петербурзького спілки художників Олександр Сайков. І він висловив майже одноголосне спільну думку.

- На жаль, французька сторона не врахувала стилістику нашого міста. Я не впевнений, що подібна річ зміцнить російсько-французькі відносини. Ви ж, напевно, бачили вежу на Сінний площі (мова йде про Вежі світу, яку французи подарували Петербургу на трьохсотріччя, в 2010 році її демонтували), - зазначив Сайков. - Є можливість вибрати зміцнити відносини з використанням французьких і російських художників.

Членів Містобудівної ради не влаштувало і місце установки, і вийшла композиція (спочатку за Жанною повинна була бути готична арка), і в цілому слабкий зв'язок пам'ятника з петербурзької історією. «Все-таки в Петербурзі або в Радянському провулку, або на Новаторів, Жанна д'Арк (спалена на багатті 30 травня 1431 роки) ніколи не бувала», - помітив один з виступаючих.

При цьому, незважаючи на холодну зустріч проекту, Містобудівна рада все одно дав йому шанс, резюмувавши, що їм ще належить попрацювати над ним разом з авторами. Потрібно розглядати можливі композиційні зміни і нове місце установки. Архітектори запропонували Французький бульвар. Прихильність до спірного проекту може пояснюватися його покровителями.

Статуя зі зв'язками

Ініціатором встановлення пам'ятника в 2015 році стала французька асоціація «Друзі Жанни д'Арк». як писала «Нова газета» в 2017 році, в число її членів входить Філіп де Вільє - відомий французький політик (зараз на сайті організації є тільки згадка про презентацію книги Вільє про Жанну д'Арк в 2014 році). Він затятий шанувальник особистості дівчини і в 2016 році навіть викупив у Великобританії за 377 тисяч євро кільце, яке вона нібито цілувала перед кожною битвою і навіть перед стратою, і виставив його в своєму середньовічному тематичному парку Пюї дю Фу - французькому аналогу Діснейленду.

Філіп де Вільє - лідер націоналістичної партії «Рух за Францію» (і навіть претендував на пост президента республіки в 2007 році). При цьому він один з найбільш затятих русофілів у французькій політиці, Володимира Путіна називав захисником усього християнського світу. Він зустрічався з російським президентом і навіть збирався будувати парки розваг в Криму. Тому цілком може представляти групу, домагається зняття санкцій з Росії, про яку говорив Беркович.

Контракт на будівництво філій свого парку в Криму і Москві де Вільє уклав з іншим патріотично налаштованим підприємцем з Росії, Костянтином Малофєєва. Голова ради директорів групи компаній «Царгород», засновник однойменного ТВ і засновник Фонду святителя Василя Великого, в складі якого званий в ЗМІ духівником Путіна архієрей Тихон Шевкунов. У 2013 році Фонд став найбільшою по бюджету благодійною організацією Росії і, як писали ЗМІ, допомагав козацьким частинам, які воювали на стороні ДНР і ЛНР, цивільному населенню Донбасу, а також біженцям на території Росії. Через звинувачення в підтримці сепаратизму Малофєєв в 2014 році потрапив під міжнародні санкції.

З огляду на список зацікавлених осіб, не варто забувати, що Містобудівна рада може видавати тільки рекомендації органам влади, остаточне рішення все одно залишиться за Смольним.

Ілля Казаков,
«Фонтанка.ру»


© Фонтанка.Ру

Звідки взагалі у вас ця ідея взялася?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация