Зайці, що не зайці

На знімку на першій обкладинці заєць-русак, що живе в Європі, Азії, а також завезений в Америку і прижився там. Та й у нас в країні його спеціально розселяли ще до війни як цінний, в тому числі хутровий, об'єкт полювання.

Морський заєць - молюск аплізіі. Фото: D. Siskopoulos / CC-BY-SA-2.0.

Морський заєць - риба. Фото: Etrusko25 / PD.

Ще один морський заєць, найбільший - лахтак. Фото: Alastair Rae / CC-SA-2.0.

Земляний заєць - тушканчик. Малюнок з «Життя тварин» Брема (1890).

<

>

Важко сказати чому, але в назви деяких тварин, мало пов'язаних і навіть зовсім не пов'язаних родинними зв'язками з зайцями, увійшло слово «заєць».

Найдалі від справжніх зайців відстоїть морської заєць. Насправді це молюск, щось на зразок слимака, що живе в теплих морях. Наукове його назва - аплізіі. Деякі види морських зайців за розміром наближаються до сухопутних, досягаючи довжини 75 см і ваги близько двох кілограмів. Морські зайці - улюблений експериментальний об'єкт нейробіологів: вся нервова система цих молюсків складається з 20 тисяч клітин, причому клітини настільки великі, до міліметра в діаметрі, що видимі неозброєним оком. Біологам зручно вводити в ці нейрони різні сполуки, підключати до них електроди і записувати реакцію нервової системи.

Кілька ближче до наших сухопутним зайцям морської заєць - риба. Все ж хребетна тварина. Але чому її так прозвали - неясно. У молюска головна частина тіла з двома товстими щупальцями хоча б злегка нагадує заячу морду з вухами, але вже риба з зайцями зовні не має нічого спільного. Швидше їй підходить її наукове ім'я - химера жахлива. Їстівна, але істотного промислового значення не має.

Ще ближче до сухопутних зайцям - теж ссавець, морський заєць, він же лахтак - найбільший тюлень в фауні Росії. Довжина до 2,5 м, вага до 300 кг. Поширений у всіх приполярних морях Північної півкулі, цих тюленів зустрічали навіть в районі Північного полюса. Раніше північні народи полювали на лахтака; шкура йшла на байдарки, м'ясо і жир - в їжу. Але зараз полювання заборонене, вид близький до зникнення.

І нарешті, найближчий родич зайця - земляний заєць, великий тушканчик із загону гризунів, що є сусідами з загоном зайцеобразних. Земляний заєць живе в степах на півдні Росії, в Туркменії, Казахстані, Узбекистані та на Україні, на півночі Китаю. Як і багато гризунів, може шкодити сільському господарству. Довгі ноги дозволяють цьому невеликому звірку (вага до 300 г) стрибати в довжину на три метри.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация