Заключний урок-залік по темі «І. А. Крилов. Байки »- Гіпермаркет знань

Гіпермаркет знань >> література >> Література 5 клас >> Заключний урок-залік по темі «І. А. Крилов. байки »

Заключний урок-залік по темі
«І. А. Крилов. байки »

На дошці - портрет І. А. Крилова, назва байок, крилаті вирази з криловських байок, ілюстрації до байкам , Малюнки учнів, слова Крилова: «Люблю, де випадок є, пороки пощипати!»

Отже, байкар під виглядом тварин, птахів, рослин мав на увазі людей ... На попередніх уроках ми дізналися, що байка як літературний жанр має давню історію. Виявляється, байку можна знайти навіть на клинописних таблицях - давньогрецький поет і мудрець Езоп був родоначальником байок жанру; в Росії байкарями були Майков і Сумароков, Хемніцер і Ломоносов, у Франції - Лафонтен, в Німеччині - Лессінг. Однак найулюбленішим для дітей і дорослих в нашій країні ми вважаємо І. А. Крилова . Кожен в дитинстві чув і вчив байку «Стрекоза і Мураха». Дружно сміялися діти і дорослі над дурною Вороний, піддалася на лестощі Лисиці в байці «Ворона і Лисиця». Байки допомагають нам дізнаватися життя, бачити свої і чужі недоліки.

Повторимо необхідні для нашої теми слова. На дошці кросворди, де треба відгадати наступні слова: Езоп , Байкар, мораль, алегорія, Крилов, байка, крутійство, невігластво, нахабство, жорстокість, легковажність, іносказання, уособлення. Діти швидко розгадують кросворди, пояснюють названі слова.

П'ятикласники сидять по шість чоловік за столами, над якими невеликий прапорець; на прапорцях назви груп: «Теоретики», «Оповідачі», «Байка" Ворона і Лисиця "», «Байка" Вовк і Ягня "», «Байка" Свиня під Дубом "». На столах - книги з байками Крилова, ілюстрації до байок.

Питання до «теоретикам»: як ми назвемо письменника, що створює байки? (Байкар.) Як ми назвемо моральні правила, яких дотримуються у суспільному та сімейному житті? (Мораль.)

Як називається короткий віршований або прозовий розповідь повчального характеру, що має алегоричний сенс? Як називається прийом, коли зображуються тварини і рослини, які думають, відчувають? (Уособлення.) І т. Д.

«Оповідачі» читають індивідуально, інсценують байки. Решта оцінюють читання, інсценування, дають відгуки.

Групи, які читають або інсценують «свої» байки, розповідають, як вони розуміють байку. «Ворона і Лисиця» - «байкар висміює обмеженість розумових здібностей, некмітливість, дурість, але одночасно засуджує спритність, прихованість своїх справжніх, істинних намірів, обман, хитрість» (з відповідей учнів).

«Вовк і Ягня» - «ми бачимо, що тут засуджується безсоромність, нахабство, суворість, безжалісність, жорстокість, жорстокість. У той же час автор, як нам здається, шкодує Ягня ... »

«Байка складається з розповіді і морального виведення. Мораль іноді варто перед розповіддю, іноді в кінці розповіді. Так у Крилова і у інших байкарів »...

«У байці" Вовк і Ягня "два героя. Що можна сказати про них? Чи можна сказати, що Ягня так злякався, що онімів від страху? Ні, Ягня знаходить в собі сили вступити з Вовком в розмову, в суперечку, намагається виправдатися, довести свою невинність, але врешті-решт розуміє, що марно доводить її, і вже безнадійно вимовляє: "Ах, чому я винен?" ... »

«Як же веде себе Вовк? Чи тільки грубо і злобно? Вовк наперед знав, що Ягня ні в чому не винен. Ягня прав. Вовк це знає, тому роздратування і нетерпіння Вовка росте, тому він, нарешті, вимовляє: "Ти винен вже тим, що хочеться мені їсти" ... »

«Правда на стороні Ягня, але він беззахисний, за Вовком сила. Ось чому байкар говорить, що "у сильного завжди безсилий винен" ... Ця байка - гірка правда про несправедливі порядки ».

Далі вчителька відкриває «Аукціон прислів'їв ». Хто більше підбере прислів'їв, в яких згадувався б вовк? П'ятикласники називають прислів'я та приказки (дано без змін):

- Вовк коню не товариш.
- Вовка ноги годують.
- Вовків боятися - до лісу не ходити.
- Робота не вовк - в ліс не втече.
- І вовки ситі, і вівці цілі.
- Скільки вовка не годуй, все в ліс дивиться.
- Не за те вовка б'ють, що сер, а за те, що вівцю з'їв.
- Пожалів вовк кобилу, залишив хвіст так гриву.
- З вовками жити по вовчому вити.
- Віділлються вовку овечі сльози.

Потім школярі пояснюють прислів'я (вибірково). Називають ті, які близькі байці Крилова.

Всі групи розповідають про свої байках, читають їх, аналізують ...

Вчителька пропонує продемонструвати розповіді про байкаря. Школярі розповідають про Езопа, про Крилова, Хемницеру, Дмитриеве, Сумарокове ...

В кінці уроку вчителька запрошує показати інсценування інших байок і відповісти на питання вікторини :

1. З яких байок ці рядки?
2. Хто з героїв байок так вчинив?
3. Звідки мораль?
4. У яких байках діє Вовк, Ягня, Лисиця, Ворона?

Ми запропонували лише фрагменти уроку. Насправді урок відрізнявся різноманіттям форм і прийомів, інсценування були надзвичайно цікаві, виразне читання байок відрізнялося хорошою підготовкою. Діти були не тільки активні, кмітливі, але і зацікавлені уроком, задоволені своїми виступами і роботою своїх товаришів.

Данилов А. А. Література Росії, XIX століття. 5 клас: навч. для загальноосвіт. установ / А. А. Данилов, Л. Г. Косулина. - 10-е изд. - М.: Просвещение, 2009. - 287 c., Л. мул., карт.


онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани конспектів уроків з літератури, завдання з літератури 5 класу завантажити

зміст уроку Гіпермаркет знань   >>   література   >>   Література 5 клас   >> Заключний урок-залік по темі «І конспект уроку

опорний каркас опорний каркас   презентація уроку   акселеративного методи   інтерактивні технології Практика   завдання і вправи   самоперевірка   практикуми, тренінги, кейси, квести   домашні завдання   дискусійні питання   риторичні питання від учнів Ілюстрації     аудіо-, відео- та мультимедіа   фотографії, картинки   графіки, таблиці, схеми   гумор, анекдоти, приколи, комікси   притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення     реферати   статті   фішки для допитливих   шпаргалки   підручники основні і додаткові   словник термінів   інші Удосконалення підручників та уроків     виправлення помилок в підручнику   оновлення фрагмента в підручнику   елементи новаторства на уроці   заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів     ідеальні уроки   календарний план на рік   методичні рекомендації   програми   обговорення Інтегровані уроки презентація уроку акселеративного методи інтерактивні технології Практика завдання і вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання дискусійні питання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відео- та мультимедіа фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення реферати статті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні і додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику оновлення фрагмента в підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки

Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, Напишіть нам .

Якщо ви хочете побачити інші коригування та побажання до уроків, дивіться тут - освітній форум .

Питання до «теоретикам»: як ми назвемо письменника, що створює байки?
Як ми назвемо моральні правила, яких дотримуються у суспільному та сімейному житті?
Як називається прийом, коли зображуються тварини і рослини, які думають, відчувають?
Що можна сказати про них?
Чи можна сказати, що Ягня так злякався, що онімів від страху?
Чи тільки грубо і злобно?
Хто більше підбере прислів'їв, в яких згадувався б вовк?
1. З яких байок ці рядки?
2. Хто з героїв байок так вчинив?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация