Закохані дарували курильні трубки

Протягом декількох століть Ізраїль входив до складу Османської імперії. На зображеннях XIX століття нерідко можна бачити жінок, що палять чубуки. Нещодавно під час розкопок в Єврейському кварталі Єрусалиму була виявлена керамічна люлька з присвятою коханому, виконана арабською в'яззю. Жінки курили не лише тютюн, але і гашиш. Протягом декількох століть Ізраїль входив до складу Османської імперії

У буквальному перекладі ця арабська фраза звучить так: "Серце - мова закоханих". На думку археологів з Ізраїльського товариства охорони старожитностей, знайдена близько двох тижнів тому трубка могла бути подарунком коханій або коханої. Не дивно, куріння було дуже поширене на території колишньої Османської імперії. Навіть слова для позначення спеціальних приладів для куріння, такі як кальян або наргиле, несуть з собою неповторний аромат Сходу. Протягом декількох століть, з XVI по XIX століття, територія нинішньої держави Ізраїль входила до складу Блискучої Порти, як ще називали Османську імперію.

Турки відомі своєю пристрастю до паління. У всякому разі неспішна церемонія набивання курильної трубки цілком відповідала життєвої філософії турків, які вважали за краще все робити з розумною повільністю. У деяких балканських слов'янських мовах є ідіоматичний вираз "курить, як турок", яке відповідає російському фразеологизму "димить, як паровоз". Ця звичка поширилася серед народів, що населяли багатонаціональну імперію або Оттоманську імперію.

Читайте також: Першу жінку-фараона погубив лосьйон

Керамічні трубки нерідко використовувалися в якості прикрас. Пристрасть до тютюну поширюється в Туреччині до кінця XVI століття, за султана Мехмета Третьому (вступив на престол в 1595 році), і дуже скоро все - як чоловіки, так і жінки - приймаються палити трубку, яку тут називали чубук.

"Обидві статі курять, зазвичай кожен сам по собі, з юності. Їх тютюн, особливо в палаці, більш приємний, ніж той, який в Європу ввозиться з Вест-Індії: жінки додають в нього мастику від мастичного дерева, а також частки деревовидного алое (Aloe arborescens) - для пахощів ", - читаємо ми в подорожніх записках Франсуа Обрі де Ламотре (François Aubry de La Motraye. Le grand voyage de La Motraye en Europe, Asie et Afrique), виданих в 1727 році. За свідченням італійського мандрівника, письменника і композитора П'єтро делла Валле (Pietro Della Valle / 1586-1652), залишеного їм у творі Viaggi di Pietro Della Valle il pellegrino, "вони (турки. - Ред.) Взяли за звичай палити тютюн мало не щогодини в дружній компанії в якості розваги ... Розвалившись в мальовничих позах, вони курять одну трубку за одною, причому випускають дим навіть з носа, що мені представляється огидним, а їм - верхи мистецтва ".

"Цей тютюн доставляється в Стамбул з Балкан, особливо з області Салоніки, з Малої Азії і Сирії, де він обробляється в області Латакія, - повідомляє французький історик Робер Мантрала (Robert Mantran / 1918-1999) в своїй книзі" Повсякденне життя Стамбула в епоху Сулеймана Пишного "(Istanbul au siècle de Soliman le Magnifique). - Тютюн спочатку не зустрів в Туреччині одностайного визнання: деякі противники куріння покладали на курців відповідальність за пожежі, які в Стамбулі не рідкість".

Султан Мурад IV (1611-1640) навіть скористався великою пожежею в кварталі Джибао (1637) як приводом для заборони і куріння, і кафе одним указом. У деяких мечетях читалися проповіді проти тютюну. Але нічого з цього не вийшло. Султан Мехмет IV, на прізвисько Авджі, що означає Мисливець (1642-1693), зняв з куріння всі заборони і обмеження і ввів державну монополію на торгівлю тютюном, яка чимало збагатила скарбницю. До речі, мисливцем він був не до тютюну і інших шкідливих звичок. Повелителя правовірних так прозвали за любов до спортивних змагань та постійне перебування не в сералі, а на свіжому повітрі.

Читайте також: Шекспір: вигляд за останками і артефактів

Точна дата виготовлення курильної трубки невідома, стверджують представники Управління старовини Ізраїлю. Чи не відомо також, що набивав люльку її власник. Крім того, що в громадських кав'ярнях було поширене куріння тютюну, з яким влада довго і безуспішно намагалися боротися, чоловіки і жінки курили канабіс. Під канабісом мається на увазі будь-який з різних видів наркотиків, похідних від індійської коноплі, включаючи марихуану і гашиш. Багато читачів пам'ятають, як довгий час подорожував по країнах Сходу граф Монте-Крісто пристрастився там до тамтешнього звичаєм курити опіум.

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация