Закон про Нацбезпеки: Що Порошенко пропонує змінити в армії і оборони

Сьогодні "Проект Закону про національну безпеку України" в залі ВР набрав 265 голосів в першому читанні.

Він був зареєстрований в Раді ще 28-го лютого. На власній прес-конференції Порошенко пояснював, що законопроект розроблявся спільно з партнерами по НАТО і передбачає перехід до громадянського контролю над військовими. Зокрема, Порошенко зазначив, що в майбутньому буде призначений цивільний міністр оборони, що було передбачено Стратегічним оборонним бюлетенем. Також він покликаний врегулювати недоліки в законодавстві, що передбачено положеннями Стратегії національної безпеки України, затвердженої указом президента від 26 травня 2015 року.

У пояснювальній записці говориться про мету проекту закону - визначення механізмів керівництва у сфері національної безпеки і оборони, нормування структури, складу сектора безпеки і оборони, системи управління тощо. Тому що існує чимало моментів, які необхідно вдосконалити, в тому числі і після прийняття Закону про реінтеграцію Донбасу. Особливо в частині роботи Об'єднаного оперативного штабу ЗС, який тепер є головним на Донбасі . Командувачу оперативного штабу підпорядковуються силовики, він координує роботу між цивільними та військовими адміністрацій і призначається президентом.

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони рекомендував парламенту прийняти 5 квітня за основу законопроект про Нацбезпеки. І доповнити проект переліком національних інтересів і загроз нацбезпеці в гуманітарній, енергетичній, фінансовій сферах та ін. До другого читання він буде доопрацьовуватися, використовуючи також пропозицію від "Самопомочі" в законопроекті 8068 ..

Західним партнерам НАТО, зокрема, не зовсім сподобався проект Порошенко. У березні вони прислали свої пропозиції, зосередивши увагу на відсутності парламентського контролю над СБУ, механізмів прозорості в оборонці, а також на Ставці Верховного Головнокомандувача.

Цікаві моменти Закону

Для початку законопроект про нацбезпеки кілька змінює Стаття 1 Закону про СБУ. Якщо зараз спецслужба є державним правоохоронним органом спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України, то в законопроекті це визначення трошки зміниться. СБУ стане державним органомспеціального призначення з правоохоронними функціями. Відповідно, СБУ повинна вийти зі списку правоохоронних органів, до яких відносяться прокуратура, МВС, військова служба правопорядку, органи охорони державного кордону та ін. Але правоохоронні функції збереже. Це робиться насамперед для того, щоб вивести СБУ з підпорядкування Об'єднаного оперативного штабу ВС. Вона збереже свої функції і автономність діяльності.

Згідно з президентським законопроектом, парламентський контроль над СБУ обмежувався лише ознайомленням з щорічними письмовими звітами спецслужби до Верховної Ради про діяльність сектора безпеки і оборони. Також керівника СБУ призначає ВР за поданням президента. Втім, виступаючи у ВР, нардеп від БПП Іван Винник зазначив, що парламентський контроль за СБУ буде повноцінно реалізований Верховною Радою відповідно до статті 89 Конституції України. І ці зміни будуть внесені вже до другого читання. Таким чином, рада західних партнерів був прийнятий до уваги.

Крім того, законопроект пропонує зміни в Закон про РНБО. А саме стосується повноважень Секретаря РНБО Олександра Турчинова за статтею 13. Зараз Турчинов, згідно з пунктом 8 озвученої Статті, координує і контролює виконання рішень РНБО центральними і місцевими органами влади, правоохоронцями та військовими, введеними в дію указами президента в багатьох сферах. Зокрема, держбезпеки, правоохоронної діяльності, боротьби з корупцією. Законопроект Порошенко прибирає перелік цих сфер, роблячи акцент на контролі за рішеннями, які введені в дію указами президента.

Полторак - на вихід

Найбільш важливі зміни, зазначені в законопроекті, торкнуться Міноборони і ЗСУ.

У Статті 15 законопроекту, яка стосується Міністерства оборони України сказано про те, що міністр повинен призначатися на посаду Верховною Радою за поданням президента України з числа цивільних осіб. Перший заступник і заступник міністра оборони також повинні бути цивільними, що відповідає принципу, який сповідують в країнах НАТО, а також Стратегічному оборонному бюлетені. До кінця 2018 го Степан Полторак повинен піти з посади глави МОУ.

Крім цього, з введенням воєнного стану Нацгвардія України підпорядковується не Міноборони, а безпосередньо Головнокомандувачу ЗСУ. Так само, як і Державна спеціальна служба транспорту.

Серед фундаментальних національних інтересів держави названі інтеграція України в європейський політичний, економічний, безпекове, правовий простір, набуття членства в Європейському Союзі та НАТО. Законопроект також містить положення про засади цивільного захисту України, стратегію якого має розробити МВС, а також розвитку оборонпрому "з використанням механізмів державно-приватного партнерства із залученням міжнародної консультативної, фінансової, матеріально-технічної допомоги".

Що з керівництвом

Законопроект розмежовує посади начальника Генштабу і головнокомандувача Збройних сил України, змінюючи Статтю 8 закону про ВСУ. Найвищим військовою службовою особою в Збройних силах, згідно з новим проектом закону, повинен бути Головнокомандувач ЗСУ. Керівництво армією він буде здійснювати через Генштаб, а територіальною обороною - безпосередньо. Головнокомандувача призначатиме і звільнятиме президент. Зараз же в чинному законодавстві безпосереднє військове керівництво ВСУ здійснює начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України.

Об'єднаний оперативний штаб

Командувач об'єднаних сил призначається і звільняється Президентом України. Також президент може призначати командувача (командирів) об'єднаних сил для здійснення управління операціями на окремих напрямках. У законопроекті чітко прописані функції Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ, а також командувачів видів, окремих родів військ (сил). Повноваження останніх, завдання та функціонування визначаються Головнокомандувачем ЗСУ. Командувач об'єднаних сил також підпорядковується Головнокомандувачу ЗСУ, а вже йому - Об'єднаний оперативний штаб, за який він відповідальний, як і за військову операцію на Донбасі. Крім цього, командувач об'єднаних сил відповідає за військових, які беруть участь в міжнародних миротворчих операціях - саме за наш контингент. Сам Об'єднаний оперативний штаб є органом управління міжвидовими та міжвідомчими угрупованнями військ.

Боєздатні сили і засоби Командувачеві об'єднаних сил надають командувачі видів, окремих родів військ, а вже він стежить за придбанням ними бойових якостей і використовує в бойових цілях. У той же час командувачі видів та окремих родів військ, а також керівники військових формувань, які надали "ресурс" Об'єднаному штабу, відповідальні за здійснення укомплектування власних сил особовим складом, матеріально-технічними засобами, озброєнням та ін. Вони ж відповідальні за розвиток їх військ (сил), їх технічне оснащення, підготовку, забезпечення і ін. Командувачі розробляють доктрини, настанови, бойові статути, оперативні і тактичні стандарти підготовки до застосування та ведення операцій.

Важливий момент: командувачі видів та родів військ можуть проводити військові операції в мирний час поза затверджених Головнокомандувачем ЗСУ меж відповідальності Командувача об'єднаних сил. Його ж повноваження, основні завдання та порядок функціонування Об'єднаного оперативного штабу визначаються в положенні, яке затверджується президентом.

Задум застосування об'єднаних сил в операціях затверджується президентом України. Командувач об'єднаних сил бере участь в стратегічному плануванні застосування Збройних Сил України та інших складових сил оборони.

Ставка Верховного Головнокомандувача

"У випадках, передбачених законом, Рада національної безпеки і оборони України подає на розгляд Президентові України пропозиції про створення Ставки Верховного Головнокомандувача і його персонального складу. Положення про Ставці Верховного Головнокомандувача затверджує Президент України".

Цей момент в Законі не зрозуміли наші партнери, зазначивши, що він суперечить принципам Альянсу.

"Не дивлячись на те, що ми кілька разів зверталися з проханням обґрунтувати збереження Ставки і її повноважень, ми так і не отримали ніякої інформації", - говорилося в листі партнерів.

Порошенко залишив за собою додаткові повноваження там, де ЄС і НАТО рекомендували їх позбутися. Згідно із законопроектом Порошенко, положення про Ставці Верховного Головнокомандувача затверджує президент України, а Генеральний штаб ЗСУ є робочим органом Ставки, в разі її створення.

кібербезпека

Важливо, що в законопроекті про нацбезпеки виділяється окрема стратегія кібербезпеки, яка повинна схвалюватися рішенням РНБО і затверджуватися президентом. У Статті 27 законопроекту йдеться про комплексний огляді сектора безпеки і оборони, серед якого виділяється стан кіберзахисту держресурсів і критичної інфраструктури. Мабуть, наша держава нарешті робить спробу відреагувати на хакерські атаки Укренерго в 2016-м і вірус notPetya, який вдарив по Україні, і не тільки в 2017 році.

Реалізація стратегії повинна здійснюватися з використанням механізмів державно-приватного партнерства, а також з міжнародною консультативною, фінансової, матеріально-технічною допомогою.

Верховна Рада

Верховна Рада України в сфері безпеки і оборони здійснює контрольні функції відповідно до закону про Нацбезпеки. У ньому прописано, що вона приймає закони, створює комітети, які контролюють діяльність органів сектору безпеки і оборони, згідно зі статтями 85, 89 Конституції. Також Верховна Рада в межах своїх повноважень може створювати тимчасові спеціальні комісії для проведення розслідування з питань, що становлять суспільний інтерес. Кабмін, СБУ та Управління держохорони подає щорічні письмові звіти в ВР про діяльність сектора безпеки і оборони. Також ВР здійснює парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина, може викликати для заслуховування посадових осіб сектору безпеки і оборони, тощо.

Що означають ці зміни

Цивільний міністр оборони і його заступники, а також розмежування посад начальника Генштабу і головнокомандувача Збройних сил України - це зміни, на яких наполягали західні партнери. Вони цілком відповідають принципу, за яким працюють військові країн-членів НАТО. Без цих змін ніякі реформи ЗСУ не мали б сенсу. Важливо також, що були прописані пункти діяльності Об'єднаного оперативного штабу і ВСУ в цілому.

Крім цього, важливим моментом в законопроекті є залучення приватних компаній до розвитку вітчизняної оборонки. Ще в 2016-му була створена "Ліга оборонних підприємств" - об'єднання приватних компаній, які виробляють товари військового та подвійного значення. Такі зміни в теорії повинні збільшити конкуренцію, в тому числі, і за державне оборонне замовлення серед приватних компаній. Не кажучи вже про більш активну участь в інвестуванні нашої "оборонки" іноземними компаніями.

Окреме місце займає кібербезпека. І цим Україна вклинилася не тільки в тренди, але і в реальні загрози сучасності, яким потрібно відповідати. Тим більше, що ми фактично знаходимося на передовій кібервійни. З цим ми запізнилися, як мінімум, на 2 роки. І наскільки ефективно буде втілена в життя стратегія залежить від матеріальної складової та якісного складу фахівців, які будуть залучені до процесу. Так чи інакше, захист енергетичного сектора повинна стояти в пріоритеті, оскільки вивести з ладу ТЕЦ або навіть АЕС російські хакери, при бажанні, цілком здатні.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация