Закон про ветеранів бойових дій - поняття, основні положення і пільги

  1. Хто може отримати статус ветерана
  2. Посвідчення - основний документ ветерана бойових дій
  3. Отримання ветеранського посвідчення
  4. Документи для видачі ветеранського посвідчення
  5. пільги
  6. Податок на майно
  7. Транспортний податок
  8. Земельний податок
  9. Державне мито
  10. Кого вважають учасником чеченської війни
  11. Які пільги можуть використовувати учасники (ветерани) чеченської війни
  12. Які податкові пільги може використовувати учасник чеченської війни
  13. Учасники боїв в Таджикистані можуть стати ветеранами
  14. Юридична колізія
  15. Рішення проблеми
Ветерани бойових дій

Федеральний закон про ветеранів бойових дій № 5, прийнятий в січні 1995 року - основний нормативний і правовий акт.

У ньому міститься повна інформація про права ветеранів, пільгових умовах та інших заходи державної підтримки.

Навігація по статті

Хто може отримати статус ветерана

У ст. 3 ФЗ № 5 зазначено, що ветеранами бойових дій можуть стати громадяни , Які:

  • служать в армії РФ, знаходяться в запасі або пішли у відставку, а також ті, хто бере участь у військових зборах
  • служив в ОВС і воювали в Афганістані
  • знаходяться в запасі, пішли у відставку, а також є рядовими і начальниками ОВС

Для того, щоб стати ветеранами, військові повинні підтвердити те, що вони:

  • Розмінували СРСР і зарубіжні країни в 1945-1951 рр. Або ці особи могли здійснювати бойове тралення, знищувати міни під час підривних робіт в 1945-1957 рр.
  • служили в автомобільному батальйоні. В такому випадку маються на увазі батальйон, який займався переміщенням вантажів з РФ до Афганістану в період військового конфлікту там.
  • Були льотчиками, які здійснюють польоти з СРСР до Афганістану. При цьому льотчики повинні були здійснювати вильоти під час війни в Афганістані.
  • відповідали за матеріально -технічне стан військових частин РФ або СРСР, розквартированих за кордоном в період участі країни у військовому конфлікті. При цьому ці громадяни були поранені або контужені.
  • Були нагороджені орденом, медаллю, забезпечуючи військові частини в період проведення боїв.
  • Були відряджені до Афганістану в період 1979 року - кінець 1989 г. При цьому військові жили там протягом усього цього часу або були відправлені на батьківщину достроково, маючи поважну причину.

За перерахованим вище критеріям будь-який військовий має право на отримання ветеранського статусу.

Посвідчення - основний документ ветерана бойових дій

Всім військовим, які брали участь в бойових діях, видається ветеранський посвідчення. цей документ повинні бути у всіх громадян, які можуть використовувати пільги, призначеними для ветеранів.

Отримання ветеранського посвідчення

Про те, як отримати ветеранський посвідчення, докладно написано наказі МВС РФ від 7 липня 2004 року № 282. Посвідчення робиться на ім'я військовослужбовця. Він повинен написати заяву і принести до відповідних органів правовстановлюючі документи .

Документи для видачі ветеранського посвідчення

Список документів, що дають право військовим на ветеранські пільги, безпосередньо пов'язаний зі статусом особи, яка претендує на отримання ветеранського посвідчення.

Документами, які встановлюють право особи на отримання посвідчення, є наступні:

  • військовий квиток - громадянин воював за кордоном
  • особисті справи - військовий своєчасно розміновував певну територію
  • довідка про поранення - військовий займався бойовим траленням
  • виписка з наказу про прийняття на службу до військової частини - громадянин служив у складі автомобільного батальйону, який бере участь в афганській війні
  • льотні книжки - військовий був льотчиком і робив вильоти до Афганістану під час війни

Зібравши ці документи, військовослужбовець може отримати статус «ветеран бойових дій».

пільги

Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО)

Розраховуючи суму ПДФО, учасники війни - ветерани можуть щомісяця знижувати оподатковувані доходи на 500 р. у місяць. Ця пільга називається вирахуванням податку, яка зафіксована в ст. 218 НК РФ.

Цією пільгу можуть застосувати і громадяни РФ, які перебувають в запасі і виконували інтернаціональний обов'язок в зарубіжних країнах, провідних військові конфлікти.

У підсумку з таких громадян держава стягує податок в заниженому розмірі. Використовуючи таке вирахування, можна знизити будь-який дохід, який обкладається ПДФО (зарплату, дохід від продажу різних видів майна, дохід по підрядним договорами та ін.).

Цими пільговими умовами можна скористатися на робочому місці (ПДФО буде утриманий в заниженому розмірі) або в податковій інспекції в кінці року (надміру сплачений податок ветеран отримає назад).

У першій ситуації треба написати заяву про отримання вирахування і віднести його до фінансового відділу своєї організації, додавши до нього копію документа, в якому відображено той факт, що особа законно вважається учасником боїв (військовий квиток).

день ветеранів

У другій ситуації в кінці року треба відвідати податкові органи і подати декларацію (3-ПДФО), скласти заяву на відшкодування ПДФО і копію військового квитка.

Якщо громадянин став інвалідом 1-3 групи, при цьому був поранений або контужений під час захисту СРСР, РФ або при виконанні інших військових дій, то для нього сума податкової пільги збільшується. Вона дорівнює не 500, а 3000 р. в міс.

У цьому випадку учасник військового конфлікту, який став інвалідом під час несення служби, може скористатися цією пільгою в підвищеному розмірі. Ця пільга також встановлена ​​ст. 218 НК РФ.

Податок на майно

Ветерани - учасники збройних конфліктів можуть скористатися пільгами по майновому податку. Вони встановлені ст. 407 НК РФ.

Мають правом не сплачувати до бюджету цієї податок і громадяни, які пішли в запас зі служби чи брали участь в зборах, при цьому виконуючи інтернаціональний обов'язок в країнах, що ведуть військові конфлікти.

Влада місцевого рівня можу ввести ще кілька пільг для ветеранів - учасників війни. Але на даний момент у багатьох областях РФ такої пільги для цих осіб немає.

Ветеран - учасник військових конфліктів зможе скористатися пільгами з такого податку, якщо подасть відповідну заяву до податкової інспекції.

Пільгу можна отримати тільки по одному об'єкту нерухомості. Наприклад, у ветерана володіє гаражем, квартирою і житловим будинком. У цьому випадку громадянин може не сплачувати до бюджету податок на майно, тому що пільга буде дійсна на всі 3 об'єкти нерухомості.

Однак, якщо ветеран має у власності 2 квартири і 2 гаража, то він має правом не сплачувати до бюджету податок тільки на 1 квартиру і 1 гараж. За 2 гаражу і квартирі ветерану потрібно заплатити податок.

Транспортний податок

У НК РФ не прописані пільги ветеранам - учасникам війни з транспортного податку. У той же час в ст. 356 НК РФ на обласному та міському рівні влади можуть встановити податкову пільгу для учасників військових конфліктів.

На даний момент невелика кількість регіонів встановило пільги з такого податку для учасників військових конфліктів. При цьому військовослужбовець може користуватися такою пільгою, тільки якщо її встановили в тій області, де він має місце постійної реєстрації (де прописаний). При цьому місце реєстрації транспортного засобу не враховується.

Так, якщо ветеран живе в Санкт-Петербурзі, а свій автомобіль зареєстрував в Бєлгороді, то він може використовувати податкову пільгу, яка введена в Санкт-Петербурзі - за місцем його фактичного проживання. Однак дія пільг рідного міста - Бєлгорода на нього не поширюються.

Земельний податок

Також, учасник збройних конфліктів може використовувати пільги з податку на землю, які встановлені ст. 391 НК РФ. Ця пільга не звільняє ветерана від обов'язку сплатити до бюджету податок.

У той же час, при обчисленні податку на землю громадянин може знизити вартість землі по кадастру (податкову базу) на 10 000 р. У підсумку ветерани повинні вести розрахунок податку за такою формулою: (вартість землі по кадастру - 10 000 р.) Х податкова ставка = сума податку на землю.

Якщо вартість землі по кадастру дорівнює або нижче 10 000 р., То учасник збройного конфлікту може не сплачувати до бюджету податок на землю. Якщо вище, то громадянин повинен сплатити податок на землю з завищеної суми.

Державне мито

Ветеран - учасник військового конфлікту може не сплачувати до бюджету державне мито з діловодства, якими займаються світові судді. Громадянин може використовувати цю пільгу тільки тоді, коли ціна, зазначена в позові, не вище 1 000 000 р.

Якщо ціна, зазначена в позові, більше, то мито слід платити в зменшеному розмірі.

Кого вважають учасником чеченської війни

Закон про ветеранів бойових дій в Чечні говорить про те, що учасниками боїв у Чечні вважаються співробітники ОВС (як рядові, так і вищі чини), які безпосередньо воювали і боролися з тероризмом в Чечні з серпня 1999 року.

Документом, за яким військовий може підтвердити свою участь у війні, вважається військовий квиток. У ньому зафіксовано цей факт. На підставі цього документа громадянин отримує ветеранський статус.

Які пільги можуть використовувати учасники (ветерани) чеченської війни

У ст. 16 ФЗ «Про ветеранів» зазначено, що учасники боїв у Чечні можуть користуватися нижченаведеними пільгами:

  • ветеранам, які хочуть поліпшити свої умови житла, надається житлоплощу за рахунок виділених коштів з бюджету РФ, якщо вони стали на облік не пізніше 1 січня 2005 року
  • учасник військових конфліктів у Чечні може оплачувати тільки 50% від суми комунальних платежів, які нараховуються на всій займану загальну житлову площу
  • громадянину можуть в пріоритетному порядку встановити стаціонарний телефон в квартирі
  • учасник чеченської війни може скористатися правом на застосування медичних послуг в пріоритетному порядку, відповідно до положень державних програм про гарантії РФ, в будь-яких спеціалізованих медичних центрах (зокрема, у ветеранському госпіталі) відповідно до розпоряджень уряду РФ, а в лікарні - за законами цих суб'єктів
  • ветеран може отримати від держави нові протези (крім протезів для зубів) і різні види ортопедичних виробів
  • учасник чеченської війни може піти в щорічну відпустку в будь-якому місяці. При цьому він не отримає зарплату протягом 35 днів в році
  • ветеран чеченської війни може в пріоритетному порядку користуватися всіма послугами пошти, будинків культури та спортивних споруд, а також має право купувати квитки на будь-який вид транспортного сполучення
  • учасник чеченської війни може відвідувати курси перепідготовки за місцем роботи і підвищувати кваліфікацію безкоштовно. Ці заходи буде оплачувати його роботодавець
  • ветеран може, не проходячи конкурсу, вступити в будь-якого ВНЗ, ссузів, пройти безкоштовні курси навчання певної професії, також громадянин має право отримати спеціальну стипендію, яка встановлена ​​міністром освіти РФ

Вищепереліченими пільгами учасник військових дій в Чечні, незалежно від свого віку і положення в суспільстві, може користуватися протягом усього життя.

Які податкові пільги може використовувати учасник чеченської війни

При обчисленні ПДФО учасник чеченської війни може скористатися щомісячним зниженням податкової бази (його доходу) на 500 рублів. Ця пільга є податкове вирахування. Вона прописана в ст. 218 НК РФ.

Учасники боїв в Таджикистані можуть стати ветеранами

До теперішнього дня, для того щоб стати ветераном, військовим потрібно було показувати документи, в яких було зафіксовано їх участь у війні в Таджикистані (зокрема, довідку про присутність в зоні боїв). Однак пересічні і офіцери, які жили і працювали в Таджикистані у воєнний час, цю довідку не змогли отримати.

Військово-лікарські комісії, які виносили рішення про присвоєння або відмову в отриманні військовослужбовцям РФ особливого ветеранського статусу, в більшості випадків відмовляли їм, тому що у громадянина не було потрібної довідки.

У підсумку тільки 25% від загального числа учасників таджицької війни стали ветеранами. Детальніше про пільги ветеранам в Таджикистані - на відео:

Юридична колізія

З початку 2012 р став діяти закон про ветеранів бойових дій в Таджикистані, згідно з яким ветеранами бойових дій могли стати 23 000 громадян РФ. Вони виконували накази щодо припинення війни в Таджикистані.

У січні 2012 р - травні 2015 р близько 7000 колишніх учасників війни в Таджикистані подали заяви про те, щоб стати ветеранами.

В результаті отримали ветеранські посвідчення стали щонайменше 1500 військових - по судових постанов. Ці громадяни, у яких на руках були потрібні довідки. У них було зафіксовано присутність військових в боях в Таджикистані.

У той же час документи, які фіксували б присутність військових РФ в боях, в більшості випадків, оформлені були.
У 99% військових РФ (як прикордонників, так і з Міністерства оборони РФ), відправлених в Таджикистан, в особистих справах не був зафіксований факт участі у війні.

У документах записано, що вони охороняли закріплені в конституції прав громадян, відновлювали світ, стабілізували обстановку, обороняли кордон, підтримували порядок, охороняли державні підприємства і військові бази в умовах воєнного стану і на війні в Таджикистані.

У той же час ці військові були присутні в такій країні і здійснювали військові дії, дотримуючись різних конвенції та постанови органів влади.

Рішення проблеми

Однак в даний час ці учасники боїв можуть домогтися відновити справедливість завдяки прийняттю нового закону про розширення можливостей отримання ветеранського посвідчення військовими, які проходили службу в Таджикистані в 1992-97 рр. Цей законопроект був прийнятий Держдумою РФ в листопаді 2015 року.

Ветерани в Таджикистані

Закон прибирає ці юридичні колізії.

Згідно з цим документом, військовий може стати ветераном, незважаючи на те, що в його військовому квитку немає такого терміну як «бойові дії».

Цей статус можуть отримати військовослужбовці, які підтримували порядок на кордоні Таджикистану з Афганістаном.

Чисельність військовослужбовців, які були учасниками війни в Таджикистані, дорівнює 33 600. Зокрема, з Міністерства оборони РФ в Таджикистані служили 26 600 військових, з Федеральної служби безпеки (ФСБ) Росії - 7 000 громадян РФ.

З них 23 500 військових не стали ветеранами. Інші стали - як учасників боїв в Чечні і в Афганістані. У Таджикистані в 1992-1997 рр. було вбито 302 військових, і 384 були поранені. Соціальна підтримка цих військовослужбовців і їх домочадців вже відбувається в рамках діючих законів.

І вже в найближчі місяці за новим законом 23 500 учасників таджицької війни стануть ветеранами.

Тепер чиновники не зможуть свавільно трактувати закон. Вони не мають права відмовити військовому в тому, щоб визнати його ветераном бойових дій. Для того щоб отримати на руки ветеранський посвідчення, військового тепер досить мати тільки відповідну позначку у військовому квитку.

Ще по цій темі:
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация