Закон про місцеві вибори: Як будемо вибирати депутатів

  1. Новини по темі
  2. Опитування
  3. Новини по темі
  4. Новини по темі
  5. Новини по темі

Місцевих депутатів вибирати будемо по вельми заплутаному закону Фото з відкритих джерел

Система обрання буде залежати від кількості виборців на території, а підрахувати підсумкові відсотки - справа не з легких

Верховна Рада у вівторок, 14 липня, довго "розгойдувалася", але ввечері прийняла закон про місцеві вибори. Минула ніч у більшості політиків пішла на те, щоб осмислити, за якими правилами тепер будуть формуватися місцеві ради. Система принципово нова і таїть в собі як багато позитивного, так і чимало ризиків. Найголовніше: розберуться в ній виборці?

Одна "галочка" для двох

Почнемо з кінця, тобто з бюлетеня для голосування. Прохідний бар'єр становить 5%. Суб'єктами виборчого процесу є партії. Передбачається, що буде єдиний бюлетень, в якому значаться назва партії і ім'я-прізвище кандидата. Все в одному рядку. Навпаки - місце для "галочки". До речі, що буде вказуватися першим: кандидат або партія, єдиної думки відразу після прийняття закону не було. Одні депутати говорили, що спочатку партія, потім кандидат, інші - навпаки. Голова профільного парламентського комітету Руслан Князевич, доповідаючи проект в сесійній залі, звернув увагу, що було побажання ЦВК - виділити назву партії жирним шрифтом. Що стосується черговості, він же підкреслив: спочатку назва партії, потім - місцевої організації і (в дужках) прізвище першого кандидата, висунутого цією організацією у відповідному багатомандатному окрузі, потім тире - і прізвище кандидата, який балотується в територіальному виборчому окрузі (тобто, в "частинці" території, від якої формується місцева рада). Інформації багато, зате вона вичерпна. Висловлюючись за партію, громадянин одночасно підтримує і зазначених кандидатів: по суті, перша особа і "свого" окружного претендента в депутати місцевої ради ".

Новини по темі

Новини по темі

Більш того, в законі з'явилися дві революційні норми, нові для українського виборчого законодавства: про гендерну рівність (не менше 30% представників однієї статі) і про механізм відкликання депутата місцевої ради.

Як бачимо, для громадян, які мають право голосу, народні депутати постаралися зробити все максимально просто і доступно.

Чого не скажеш про систему обрання та підрахунку кількості місць, які партія здобула в ході передвиборної кампанії в даному конкретному місцевій раді. Тут беруть свій початок арифметичні страждання.

Нарізка округів під відсотки

Система обрання буде залежати від кількості виборців території, які формують шляхом голосування орган місцевого самоврядування. Для невеликих населених пунктів все просто і звично. Якщо це менше 90 тисяч чоловік (сільські, селищні ради), вибори проходять за мажоритарною системою. Мери таких населених пунктів обираються за принципом "хто більше набере - той і переміг".

Опитування

Чи вважаєте ви прийнятий парламентом у 2-му читанні закон про місцеві вибори кроком до чесних і прозорих виборів в жовтні?

Якщо місцева рада представляє територію з населенням понад 90 тисяч виборців, все набагато цікавіше. Тут-то і вводиться принципово нова система. Як розповів в коментарі агентству 112.ua народний депутат (фракція партії "Блок Петра Порошенко"), член парламентського комітету з питань правової політики і правосуддя і один із співавторів законопроекту Вадим Денисенко, місто, селище, район і т.п. (Територія) ділиться на округи. Кандидатів висувають партії. Однак, незважаючи на те, що кожен партійний кандидат висувається в певному окрузі даної території, він, в разі обрання, буде «не депутатом, прикріпленим до якоїсь території, що не від Нивок або Борщагівки, наприклад, а депутатом всього міста".

Ще цікавіше з мерами. У населених пунктах або від територій з кількістю виборців понад 90 тисяч осіб мери обираються в два тури. Правда, є можливість зібрати 50% голосів +1 і перемогти в один тур.

Як рахувати голоси

Ще складніше - система підрахунку голосів. Схоже, навіть не всі ті народні депутати, які брали активну участь в роботі над проектом закону про місцеві вибори, розібралися в ній. Деякі відверто відповідали, що добре б почитати закон в остаточному вигляді.

Новини по темі

Новини по темі

"Дуже складна процедура підрахунку голосів, - нарікає народний депутат (фракція БПП) і заступник голови парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції Віктор Чумак. - Її потрібно ретельно відпрацювати виборчим комісіям для того, щоб вони встигли навчитися це робити".

У викладі лідера фракції партії "Блок Петра Порошенко" Юрія Луценка, процес підрахунку і остаточної паювання мандатів виглядає так: "Якщо я, наприклад, буду балотуватися в своєму рідному Рівному кандидатом на одному з округів цього міста, наберу 80% голосів, то партія, яку я представляю, може набрати, скажімо, 100 тисяч голосів (на всій території, - авт.). у неї, відповідно, буде квота на 20 представників в облраді (за умови подолання 5% бар'єру, - авт.). Якщо я взяв 80% голосів, я можу бути першим, а після мене ті, хто набрав 78%, 75%, 69% і т до далі ". Таким чином, люди дають партії певну кількість мандатів і навіть бачать - кому саме вони їх дають конкретно, і вони ж, а не партійні керівники, вирішують, в якому порядку кандидати стануть депутатами.

Перемагає той, хто взяв більше голосів від кількості виборців, які прийшли на дільницю, а не внесених у виборчі списки, уточнив важливий момент Вадим Денисенко.

камені спотикання

Складність нової виборчої системи таїть в собі як запобіжники від корупції, так і ризики. Можливо, саме тому ще до третьої години пополудні у вівторок, 14 липня, в парламенті не було повної ясності, чи є голоси для ухвалення закону про місцеві вибори. Джерело в парламентському комітеті з питань правової політики і правосуддя не під запис дав зрозуміти, що одна з фракцій коаліції і компактна група в найчисленнішої фракції більшості не підтримають документ. Такий розвиток подій загрожувало блокадою трибуни, короткочасної, для демонстрації своєї позиції, уточнило джерело. Проте, закон був прийнятий без особливої ​​штовханини.

Новини по темі

Новини по темі

Як натякнув Юрій Луценко, каменем спотикання стала норма про обмеження участі в місцевих виборах для партій, зареєстрованих недавно. "У законі вже є серйозне обмеження - 5% бар'єр, більше і не треба. Це демократичні вибори, в них повинні брати участь всі бажаючі, - зазначив він в ході спілкування з журналістами відразу після голосування. - Я розумію, про що мова. Колеги, які поменше хотіли поставити бар'єр перед тими, хто ще менше їх. УКРОП підняв скандал, а я, як людина, яка вибрала петрушки, не міг не пошкодувати УКРОП ", - пожартував він.

Ще один спірний момент - про вибори мерів у два тури у великих містах - швидше за все, залишився тільки тому, що винайдений обхідний маневр. Так, в кулуарах глухо висловлювалися думки, що, не виключено, вибори в Києві або перенесуть, або Віталій Кличко сподівається перемогти в один тур. Але офіційно цей момент старанно обходили стороною, аж до "не читав толком".

Кому вигідний закон

Юрій Луценко щиро переконаний, що у виграші всі без винятку політичні сили: "Закон об'єктивний для всіх, всі можуть взяти участь у виборах".

Проте, Віктор Чумак вважає, що складно передбачити, як будуть працювати люди, висунуті в округах, і на кого зроблять ставку партії: на розкручених політиків або на людей, які мають достатній фінансовий та адміністративний ресурс. "Закон в тестовому режимі покаже, в якому напрямку хочуть розвиватися наші політичні партії: в сторону політики або бізнесу", - зазначив він. Тому, на думку парламентарія, сьогодні важко визначити, кому вигідна нова виборча система на місцевих виборах.

Вадим Денисенко вважає, що закон вдалий для системних партій, які мають сильних лідерів на конкретній території, і в той же час документ "суттєво ускладнює життя партіям-одноденкам і партіям-клонам". Однак "одноденки" можуть і проскочити, і це європейська практика. Доля депутатів-мажоритарників, вважає експерт, буде залежати від конкретної людини: хтось буде домовлятися, за ким-то будуть полювати, хтось спробує і свій проект створити.

Місцевих депутатів вибирати будемо по вельми заплутаному закону Фото з відкритих джерел

Система обрання буде залежати від кількості виборців на території, а підрахувати підсумкові відсотки - справа не з легких

Кампанія буде жорсткою, навіть войовничої. Такий висновок можна зробити, виходячи зі слів Юрія Луценка. "Ми будемо перемагати" регіоналів ", - пообіцяв він, особливо підкресливши в зв'язку з цим, як важливо отримати депутатів в місцевих радах в східних областях.

густе просіювання

Проте, ризики можна прорахувати. Дрібні партії, які не мають розгалуженої мережі місцевих осередків (або якщо ця мережа - фікція), змушені будуть гарячково шукати відомих кандидатів. В якості аргументів балотуватися вони напевно запропонують не тільки ідейну платформу. В результаті, ерзац-політструктура, утрамбувавши список харизматичними персонами (партія може висувати безпартійного), має шанси пройти до місцевої ради, слабо розбираючись в проблемі даної території. У великих партій, які, в більшості своїй, лідерського типу, відомих кандидатів також може виявитися менше бажаного.

Механізм відкликання депутатів, хоча і є революційним для нашого законодавства, прописаний, за словами Юрія Луценка, пунктирно. Тому він вимагає внесення поправок в інші документи. Що вийде в підсумку, сказати складно.

Однак головний ризик - текст самого закону в цілому. Його прийняли без обговорення з понад 1500 поправок, з уточненнями, озвученими в залі для стенограми. І остаточний "продукт праці" можна буде прочитати тільки через кілька днів, після ретельної техніко-юридичного доопрацювання. Юрій Луценко прогнозує, що до кінця поточного тижня доопрацьований текст закону буде відправлений на підпис президенту, а наступного - підписаний главою держави. Отже, і всім парламентським управлінням, від яких очікуються виявлені факти та висновки, також доведеться працювати в авральному режимі, що навряд чи позитивно позначиться на якості їх роботи. Які там будуть новації, на даний момент сказати складно. І, оскільки головне часто таїться в дрібних деталях, про це стане відомо вже по ходу виборів.

запасні варіанти

Які ще і не починалися. Для цього Верховна Рада повинна прийняти відповідну постанову з датою голосування. Депутатам варто поквапитися, тому що потрібно прийняти документ до кінця поточного тижня. "Ми, як студенти, залишаємо все на останні дні", - жартує Юрій Луценко. Саме відсутність проекту постанови породило кулуарні чутки про те, що місцеві вибори або взагалі не будуть призначені, або пройдуть за старим законом. Хоча сенс в таких викрутаси не проглядається, гіпотетично, можливість є.

Новини по темі

Новини по темі

На деяких територіях країни місцеві вибори не відбудуться. На яких саме - як раз і буде визначено в вищевказаному постанові, але Юрій Луценко висловив думку, що мова йде про Крим, частини Донецької і Луганської областей, про місті Маріуполі і інших населених пунктах, в тому числі, звільнених українськими військами. Якщо з Кримом зрозуміло - окупована територія, то інші НЕ будуть охоплені виборами з тієї причини, що там не гарантується безпека виборців і проведення виборів відповідно до демократичних стандартів. "Вибори там, напевно, повинні відбутися тоді, коли буде завершена АТО і ліквідовані ВГА, - зазначив він, - і запущений механізм виборів. Закон дає саме такий напрямок дій".

Лілія Брудніцкая, спеціально для 112. ua

Найголовніше: розберуться в ній виборці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация