Закон про освіту 2017. Які зміни очікують українські школи після реформи

Депутати Верховної Ради оголосили старт реформі освіти. У перший пленарний день нової сесії парламентарії прийняли закон, яким дано хід реформи.

Документ вже підтримав президент України Петро Порошенко, який заявив, що нова українська школа відкриває свої двері для нового покоління українців - компетентних, патріотичних, відкритих до світу.

Впровадження здебільшого положень цієї реформи намічено на 1 вересня 2018 року.

Які новації насправді чекають українську освіту - розбиралася "Країна".

1. Мільйони українців не зможуть навчати своїх дітей рідною мовою

До сих пір в Україні існувало безліч шкіл з навчанням російською мовою, а також іншими мовами нацменшин - угорською, румунською та інших.

Наявність російськомовної освіти (хоча число російських шкіл поступово скорочувалася) було одним з головних аргументів на користь тієї тези, що Україна поважає права російськомовного населення, сприймаючи їх як повноцінних громадян держави.

Тепер це все в минулому.

Закон вводить фактичну заборону на отримання освіти на будь-якій мові, крім української.

У другому читанні в законі була прийнята наступна норма: з 2018 року тільки в молодшій школі залишаться класи з викладанням предметів мовами національних меншин. З 5 класу викладання предметів на мовах національних меншин ліквідується. З 2020 року і для молодших класів цю норму скасують. Тобто з 2020 року освіта в Україні стане цілком україномовним.

"На першому рівні вивчається українська мова і можуть вивчатися дисципліни на мовах нацменшин. З 5 класу все дісіціпліни вивчаються українською мовою і може вивчатися мову нацменшин. Шкіл нацменшин немає, тільки класи", - прокоментувала новації депутат від Народного фронту Вікторія Сюмар.

Невеликі поблажки законом передбачені лише для представників "корінних народів" (їм дозволять мати окремі класи), а також для англійської мови і мов Євросоюзу, на яких можна буде викладати в школах "один або кілька предметів" (мабуть, невелика поступка для угорців і румун ). Але російськомовне освіту зникне повністю.

Блогер, активний учасник підготовки даного проекту Тарас Шамайда на своїй сторінці в Facebook збирає захоплені відгуки про цю ідею.

Блогер, активний учасник підготовки даного проекту Тарас Шамайда на своїй сторінці в Facebook збирає захоплені відгуки про цю ідею

Варто окремо відзначити, що поняття "корінні народи" ніде чітко не прописується. При цьому самі автори проекту відносять до "корінним народам" кримських татар, кримчаків, караїмів і гагаузів.

При цьому самі автори проекту відносять до корінним народам кримських татар, кримчаків, караїмів і гагаузів

В опозиції мовні новації жорстко критикують.

"Коли в середніх класах на рідній мові можна викладати тільки два уроки на день, а в старших класах середньої школи жодного не можна викладати рідною мовою, то це не європейський шлях. Та мова, що є для дітей рідною, практично буде заборонений для випускників середніх шкіл, тому що в старших класах він просто не буде вивчатися ", - говорить" Країні "народний депутат від Опозиційного блоку Олександр Вілкул.

Експерти відзначають, що позбавлення русскоязчних громадян права на освіту на своїй рідній мові матиме серйозні політичні наслідки, посилюючи розкол в суспільстві.

"Відсоток незадоволених діями влади виросте, і запит на повне перезавантаження влади і на зміну курсу країни дійде до критичної точки, - вважає політолог Андрій Золотарьов. - Уже з 1 вересня батьки побачать, що повсюдно закриваються російські школи і старші класи перекладають українською мовою. І це в південно-східних регіонах може викликати вибуховий ефект. Тим більше, не потрібно забувати, що саме у вересні 2018 року де-факто почнеться кампанія з виборів президента ".

2. Запровадження 12-річної навчання в школах

Другий найбільш обговорюваною новацією нового проекту стало введення 12-річної освіти в школах. Уже в 2018 році шестирічки і семирічки, які прийдуть до перших класів, вчитимуться 12 років в школі.

Ця новація також породила бурхливе обговорення в сесійній залі.

"Реально на сьогоднішній день немає передумов для того, щоб збільшувати на рік термін перебування навчання в середній школі. Автори посилаються на західний досвід, але навіть в європейських країнах в одних країнах діти вчаться 12 років, в інших - 11. У Чехії вчаться 11 років , у Франції школу закінчують в 16-17 років і ці країни досить успішно готують свої кадри. Я знаю, що багато хто з колег відвідали районні, обласні конференції вчителів, які брали участь в урочистих лінійках, спілкувалися і з батьками, і вчителями. Скажіть, хто у вас просив підтримувати повели ення навчання до 12 років? Давайте не робити зі школи шлюбне агентство, давайте дамо можливість дітям продовжити професійне навчання після 11 років в школі ", - закликав колег по парламенту депутат від Радикальної партії Ігор Попов, але голосів для збереження в школах 11-річка не вистачило.

Міністр освіти Лілія Гриневич, в свою чергу, переведення шкіл на 12-річну освіту пояснила тим, що за підсумком реформи останні 3 роки в школі будуть профільними - учні зможуть зробити упор на тих предметах, які їм знадобляться в вузах. Але якщо тривалість навчання в школі збільшиться на 1 рік, то на бакалавра у ВНЗ необхідно буде вчитися на рік менше - не 4 роки, а 3.

Втім, противники цієї новації кажуть, що найчастіше навіть випускники шкіл погано розуміють, ким вони хочуть стати в майбутньому. А тепер такий вибір доведеться робити на 3 роки раніше - в 14-15 років. По-друге, семирічки, які провчаться в школах по 12 років, дійсно, стануть випускниками в 19. Багато батьків вже зараз гірко зітхають, що весілля і народження онуків святкуватимуть прямо в школі. Ось що пишуть читачі "Країни" під новиною про введення 12-річного навчання в школах.

Також багато користувачів соцмереж неоумевают чому в умовах важкого соціально-економічного становища держави, сотням тисяч людей будуть продовжувати "шкільну" життя.

3. Реформа вимагатиме 87 мільярдів гривень, яких немає

Втім, багато хто з новацій, передбачених законопроектом, можуть залишитися на папері. Причина банальна - на них немає грошей.

Ще влітку навколо реформи вибухнула фінансова скандал. Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман назвав реформу освіти занадто затратною для держави, підрахувавши, що вона обійдеться платникам податків в 87 млрд грн. Глава Мінфіну Олександр Данилюк закликав Верховну не підтримувати проект, заявивши, що на його реалізацію коштів в бюджеті немає і не буде.

Міністр Лілія Гриневич на це відповідає, що вартість реформи розділена на довгі роки, і самими витратами виявляться 2029-2030 роки, коли майбутні першокласники будуть закінчувати 12-й клас.

4. Підвищення зарплат одних вчителів компенсують звільненням інших

Тим часом, кошти доведеться виділяти вже в найближчому майбутньому - педпрацівникам обіцяють підвищення зарплат.

Законопроект передбачає поетапне підвищення посадового окладу педагогогов до трьох мінімальних заробітних плат до 2023 року (за сьогоднішніми мірками Це є 9600 гривень). При цьому оклад педпрацівника кожної наступної кваліфікаційної категорії буде підвищуватися не менш, ніж на 10%. Також педагогічним і науково-педагогічним працівникам встановлюються щомісячні надбавки за вислугу років в розмірах: понад три роки - 10%; понад 10 років - 20%; понад 20 років - 30% посадового окладу. Ще по 20% докинуть вчителям, які пройшли сертифікацію. Мінімальну зарплату для вчителів планується встановити на рівні 6400 гривень.

Ще недавно сама міністр заявляла, що в Україні в середньому вчитель вищої категорії отримував 6,5 тисячі гривень. А вже з наступного року зарплата такого педагога виросте в 2 рази.

Але, повторимося, поки уряд не має розуміння звідки ці гроші взяти.

В опозиції вважають, що проблема буде вирішена за рахунок скорочення числа вчителів.

"Експерти вже підрахували, що близько 2/3 вчителів просто можуть втратити роботу", - каже "Країні" Олександр Вілкул.

5. Замість 22 предметів в школі вивчатимуть 9

Масове скорочення вчителів дійсно може початися через повсюдне впровадження "інтеграції предметів". Що означає скорочення їх кількості.

"Країна" вже детально аналізувала цю ідею . Нагадаємо лише, що зменшення обов'язкових предметів з 22 до 9 станеться через те, що замість фізики, хімії, біології, географії та астрономії будуть створюватися інтеграційні курси "природа і людина", "людина і світ". Мови і літератури зіллються в предмет "словесність", а алгебра і геометрія повернуться в загальний курс математики.

На даний момент вчителів, підготовлених за такими універсальним предметів, в країні немає. Але ідеологи реформи обіцяють масове перенавчання. Хоча, за логікою речей, для викладання 9 предметів, потрібно явно менше педагогів, ніж для викладання 22-х.

Ще навесні в Національній академії наук критикували ідею Міносвіти щодо об'єднання природничих дисциплін в один предмет, заявляючи, що це призведе до подальшого падіння загального інтелектуального рівня випускників, зменшення потреби у вчителях з даних предметів, а в подальшому - до масових звільнень шкільних вчителів природничих дисциплін.

Експерт у сфері освіти Андрій Черних також вважає, що кількість науково-педагогічних працівників буде знижуватися. "Є великий ризик скорочення вчителів, які читали свої" окремі предмети ", - говорить він" Країні ".

6. Норовливих директорів приструнять контрактами

Одне з важливих нововведень - це впровадження механізму найму вчителів на роботу за контрактом. Директорам шкіл дозволять займати цю посаду не більше 6 років. Самі педагоги говорять про те, що підпадуть в повну залежність від тих, хто буде візувати ці контракти. Директор однієї з київських спеціалізованих шкіл у розмові зі "Країною" передрікає масове непідписання контрактів з непокірними і занадто принциповими, з точки зору чиновників, директорами.

"Більше 10 років я відстоюю територію нашої школи, на яку поклали очі недобросовісні забудовники. У нас школа стара, сюди регулярно приходять з райвно і РДА з домовленостями знести стару будівлю і побудувати на його місці нове. Але всім зрозуміло, що після знесення старої школи , тут нової школи не буде. Це ласе місце для того, щоб забудувати цю територію багатоповерхівками. Я не йду на такі поступки, значить, завтра запросто призначать іншого директора, який підпише все, що треба ", - говорить" Країні "директор спецшколи.

7. Репетиторство поставлять на потік

Законопроект фактично легалізував репетиторство для шкільних вчителів. Документ дозволяє вчителям, або будь-яким особам, які зареєструються як ФОПи, займатися викладацькою діяльністю.

В принципі, ні для кого не секрет, що більшість вчителів займалися репетиторством з учнями. Тепер таку діяльність хочуть вивести з тіні, а репетиторів змусити платити податки.

8. Школярам в селах доведеться їздити по 50 кілометрів

Законопроект відкриває дорогу для подальшого скорочення числа шкіл в сільській місцевості.

Цей процес йде вже зараз у вигляді створення так званих опорних шкіл. Тобто, коли залишається всього одна школа на всю об'єднану громаду. Якщо станом на 1 вересня 2014 в Україні було 17 600 шкіл, на 1 вересня 2016 - 16. 900 шкіл, то до цього навчального року залишилося всього 16 566.

Під час розгляду проекту депутати закликали колег підтримати рішення, щоб опорна школа перебувала не далі, ніж 15 кілометрів від сіл, де проживає учень. У підсумковому проекті йдеться про 50 кілометрах.

9. Професійно-технічна освіта скинуть на місцеві бюджети

Без підтримки залишилася і норма про збереження бюджетного фінансування профтехосвіти.

ПТУ скинули на місцеві бюджети.

"Відповідно до програми децентралізації, ПТУ повністю переходять на баланс місцевих громад, які фізично не зможуть забезпечити їх існування. У найближчій перспективі не буде де отримувати кваліфіковану робочу професію", - вважає депутат-мажоритарник Володимир Пилипенко.

10. За крамолу в школах - кримінал

Цікаво, що приймаючи в цілому весь текст законопроекту, депутати затвердили і одну поправку, яка не була окремо проголосована в сесійній залі. Йдеться про поправку 814, яка дає право розпочати адміністративне переслідування педагогів, які будуть принизливо відгукуватися про українські символи або самій державі. Дану поправку вніс депутат від БПП Олег Мусій.

"Якщо ми залишимо в моїй формулюванні, то тоді ми змушені будемо внести відповідні пропозиції до законів про працю та про адміністративні правопорушення. Якщо цієї норми не буде, то скажуть, і нічим не передбачено, і взагалі нехай далі вчителя сепаратисти викладають" русскій мір " в наших школах. Мало того, навіть не можна їх оштрафувати за будь-які порушення ", - закликав колег по парламенту підтримати його поправку Мусій.

Один з авторів проекту, Олександр Співаковський заявляє, що поправка стосується того, що "педагогічні працівники, які паплюжать Україну, паплюжать атрибути її, Державний Гімн і т.д., не можуть працювати в системі освіти".

Незважаючи на те, що остаточний її текст ніхто не бачив, поправка була проголосована автоматично, разом з усім текстом законопроекту.

Скажіть, хто у вас просив підтримувати повели ення навчання до 12 років?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация