Закордонні українці закликають державу не позбавляти їх громадянства України і дозволити множинне громадянство

Мінімум 500 тисяч українців отримали інше громадянство в Канаді, США, країнах ЄС та Ізраїлі / Фото УНІАН

Українці, які живуть за кордоном і мають громадянство інших країн, закликають Українська держава не позбавляти їх громадянства України і дозволити на законодавчому рівні множинне громадянство для тих, хто допомагає в боротьбі з російською агресією і сприяє поліпшенню іміджу України в світі.

Про це під час круглого столу на тему «Обговорення законопроекту №6175 про примусове позбавлення громадянства України» в агентстві УНІАН сказала доктор філософії (Університет Нансі), ініціатор і співзасновник мережі Global Ukrainians Віолетта Москалу.

Читайте також Закон про заборону подвійного громадянства може вплинути на результати майбутніх президентських виборів - експерт

Вона зазначила, що серед різних організацій іноземних українців і представників діаспори почалася хвиля протестів проти законопроекту про примусове позбавлення громадянства України, оскільки це питання є дуже комплексним і вимагає серйозної дискусії.

"Ми вважаємо, що закордонні українці є важливим людським ресурсом для Української держави. Вони зараз дуже багато роблять в напрямку просування інтересів України в світі. Вони допомагають, багато також фінансово, і навіть припустити таку норму автоматичного позбавлення українського громадянства при наявності іншого громадянства - це було сприйнято дуже і дуже неоднозначно ", - заявила Москалу.

Говорячи про чинне законодавство України, вона нагадала, що, згідно зі статтею 4 Конституції від 1996 року, в Україні існує єдине громадянство, а підстави набуття і припинення громадянства визначаються законом.

У той же час співзасновник мережі Global Ukrainians звернула увагу на те, що стаття 25 Основного Закону встановлює, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.

За словами Москалу, на сьогоднішній день Україна не визнає існування громадянства інших країн у своїх громадян. "Якщо громадянин України набув громадянство, підданство іншої держави, або, коли іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України (стаття 2 закону України" Про громадянство ")", - сказала Москалу.

Вона пояснила, що між "не визнає" і "забороняє" існує велика різниця. "Україна в деяких випадках дозволяє навіть формально, щоб її громадяни мали інше громадянство", - сказала Москалу і додала, що, наприклад, це стосується людей, які мають інше громадянство за народженням, або якщо діти народилися в родині, де один з батьків може бути іноземцем. "Таких людей ми не маємо права позбавляти громадянства", - підкреслила вона.

"Так склалося, що Україна має історично одну з найбільших діаспор у світі, тобто налічується до 20 мільйонів. Ця діаспора ніколи не була відірвана від України. Вона завжди допомагала і ще більше допомагає вже останні три роки після Майдану", - сказала Москалу.

Також вона зазначила, що фінансова допомога і грошові перекази, які приходять від зарубіжних українців в Україні, надзвичайно великі, і після Революції гідності стали ще більше. "Статистика Національного банку України: сума приватних грошових переказів, що надійшли в Україну в 2012 році, оцінюється на рівні близько 7,5 млрд доларів США, що становить 4% ВВП України в тому році. І для порівняння, загальний обсяг прямих іноземних інвестицій за той ж 2012 рік - 6 млрд доларів США ", - заявила ініціатор і співзасновник мережі Global Ukrainians.

За словами Москалу, вважається, що українська економіка втратила б близько 7% свого потенціалу без трансфертів від зарубіжних українців. Також вона сказала, що збільшення на 10% обсягу грошових переказів на душу населення посприяє скороченню на 3,5% частки людей, що живуть в бідності. За її даними, велика частина цих перекладів витрачається на проживання, споживчі товари, і певна частина також використовується для розвитку бізнесу.

"З часу Майдану закордонні українці стали певними народними послами України в світі, тому що з'явилося понад 100 нових постмайдановскіх волонтерських рухів на глобальному рівні", - сказала Москалу.

Вона повідомила, що для координації між цими різними організаціями по всьому світу було створено мережу Global Ukrainians.

"Наша мета - це створити сприятливі умови для розвитку мережі народних дипломатів, тобто українських молодих людей, які лобіюють наші інтереси", - сказала Москалу.

"Згідно з тими даними, які ми сьогодні маємо по українцях, які мають інше громадянство в Канаді, США, в країнах ЄС, а також в Ізраїлі, це мінімум 500 тис. Чоловік. Цим якраз можна і пояснити саме, скажімо, шок від сприйняття законопроекту , про який ми говоримо ", - сказала ініціатор і співзасновник мережі Global Ukrainians.

"Ми подивилися на дані ООН, 2013 рік. Чітко там визначено, що більшість країн дозволяє множинне громадянство, часом без всяких обмежень, а іноді з певними обмеженнями. Тобто, на сьогоднішній день 55% країн світу не мають ніяких обмежень щодо набуття громадянства громадянами інших держав. 19% країн в світі встановлюють певні обмеження, тобто з якими країнами можна або не можна, які права надаються, які - ні, тим новим громадянам, які отримують громадянство через натуралізацію. І тільки сть 26% країн, які вимагають автоматичного відмови від попередніх громадянств, і в основному це найменш розвинені країни світу ", сказала вона.

Як зазначила Москалу, "загальносвітова тенденція - напрямок не заборони і не вимагання будь-яких поневірянь".

За її словами, з 1960 року кількість країн, де діяла автоматична втрата громадянства після добровільного набуття іншого громадянства, скоротилося з 60% до 30%. "Ці тенденції показують, що глобальні тренди йдуть до того ... що не треба забороняти людям подорожувати, навіть деякий час проживати і працювати в різних країнах, отримувати громадянство. Чому б і ні? І різні країни якраз намагаються використовувати цей факт для того , щоб залучати людей, залучати ідеї, залучати інвестиції ", - сказала Москалу.

На її переконання, щоб не тримати іноземних українців в заручниках, потрібно прибрати із законопроекту трактування про позбавлення громадянства України, і це важливо для того, щоб не було відчуття у закордонних українців, що вони порушують закон, наприклад, при перетині українського кордону.

На думку Москалу, доцільно дозволити множинне громадянство для громадян іноземних держав, а саме держав - членів НАТО та Євросоюзу, і в окремих випадках - інших держав, якщо заявники внесли значний вклад в розбудову Української держави.

Також пропонується закріпити законодавчі принципи про неможливість позбавлення громадянина України громадянства України, про рівність перед законом громадян України, незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України, і про збереження громадянства України, незалежно від місця проживання громадянина України. При цьому для громадян Росії, а також громадян, які підтримують розв'язану нею проти України війну, слід передбачити особливу процедуру розгляду клопотань про набуття громадянства України.

Також пропонується для забезпечення національної безпеки розробити спеціальні процедури для оперативного реагування в разі антидержавних або сепаратистських дій і посилити співпрацю з правоохоронними органами інших країн в частині запобігання корупції, відмивання коштів та участі в збройному конфлікті найманців.

Наголошується на необхідності забезпечення прозорості феномена множинного громадянства, особливо для державних службовців , Тому що публічність інформації дозволить всім компетентним органам звернути увагу на потенційні конфлікти інтересів.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Чому б і ні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация