Замовник не підписує акт виконаних робіт КС 2

  1. Відмова від підписання акта виконаних робіт замовником - непідписання актів КС-2 і / або КС-3
  2. Підписання акту виконаних робіт КС підрядником в односторонньому порядку
формування КС-2

До теперішнього моменту арбітражна судова практика розгляду спорів у сфері будівництва, коли йде мова про підписання або непідписання актів виконаних робіт КС-2, склалася однозначно, не дивлячись на що, замовники будівельних робіт продовжують пов'язувати зобов'язання по оплаті виконаних робіт з фактом підписання або непідписання акта про виконані роботи КС-2 і довідки про вартість будівельних робіт КС-3. Перебуваючи в складному фінансовому становищі або з інших причин не бажаючи сплачувати результати робіт, замовники будівництва не підписують зазначені акти, маючи на увазі, що в цьому випадку у них з'являється право залишити проведені роботи без оплати. У даній статті я хотів би детально викласти процедуру здачі робіт, більше з юридичної, ніж з технічного боку, підстави і момент появи зобов'язання замовника щодо розрахунку за виконані роботи.

Відмова від підписання акта виконаних робіт замовником - непідписання актів КС-2 і / або КС-3

Дуже часто, на практиці для виконавців стає справжньою проблемою вручення актів КС-2 і КС-3 після виконання будівельних робіт:

  • замовник ухиляється від отримання актів виконаних робіт, не ставить позначку на актах, всіляко заперечує отримання таких
  • замовник вказує на неналежне повідомлення про закінчення робіт
  • замовник посилається на несвоєчасну здачу робіт
  • замовник будівництва не отримує пошту

Тим часом, в силу статей 720 (приймання замовником роботи, виконаної підрядником) і 753 (здача і приймання робіт) Цивільного кодексу РФ, явка на об'єкт для приймання робіт є обов'язком замовника, який отримав від підрядника повідомлення про закінчення робіт і акти про виконані роботи і їх вартості. Вся судова практика арбітражних судів, включаючи постанови Вищого Арбітражного Суду (нині Верховного суду РФ), зводиться до того, що виконані підрядником роботи вважаються прийнятими замовником у повному обсязі за відсутності своєчасно спрямованих заперечень за їх обсягом і якістю. Строк для подання відмови від підписання актів і заперечень зазвичай визначається договором і становить близько 3-10 днів (за більшістю договорів будівельного підряду, з якими я працював).

Слід зазначити, що цей строк не пресекательний і за його межами замовник також може направити заперечення, але чим більше часу пройде, тим більш скептично на них реагуватиме суд.

Підписання акту виконаних робіт КС підрядником в односторонньому порядку

При цьому, Закон і арбітражний суд не надають імперативного значення саме повідомленням підрядника про готовність до здачі результату виконаних за договором будівельного підряду робіт, вся увага приділяється дотриманню порядку направлення актів виконаних робіт:

  • вручення представнику замовника особисто під розпис (директору, уповноваженому довіреністю або договором представнику, що складається в штаті співробітнику організації);
  • відправка документів рекомендованим листом за вказаною в договорі і юридичній адресами замовника. Всупереч загальноприйнятій думці учасників будівельних взаємин, суди віддають перевагу саме цьому способу передачі кореспонденції. Слід враховувати, що забезпечення підрядником отримання спрямованих документів замовником не входить в обов'язки першого, тобто посилання замовника на те, що він не отримував спрямованих на його офіційним адресами документів буде неспроможною.

Виконавши вказану вимогу договору та Закону, підрядник знімає з себе свої зобов'язання і отримує право вимагати оплати виконаних робіт відповідно до положень договору.

Порушення терміну виконання, здачі робіт може бути підставою для нарахування договірної неустойки, проте не може бути причиною відмови в прийманні або оплаті виконаних робіт.

Відсутність відповіді від замовника протягом встановленого договором часу, є прийманням робіт. Юристи по будівельним спорам ще називають це: «приймання мовчанням». З цього моменту (як в перебігу встановленого часу не надійшов мотивовану відмову від приймання виконаних робіт), роботи вважаються прийнятими замовником в тому обсязі, в якому підрядник вказав в приймальних актах.

Укладення договору будівельного підряду має вторинну роль в такій справі. Коли договір не укладено, підряднику слід довести потребу в роботах і цінність їх результату для замовника. Само по собі не підписання договору підряду також не є підставою для несплати виконаних підрядником робіт.

Таким чином, ми приходимо до другого істотного моменту, передбаченому також абзацом 2 п. 4 ст. 753 Цивільного кодексу РФ, односторонній акт здачі-приймання робіт є дійсним і підлягає оплаті, поки замовник не доведе обґрунтованість відмови від його підписання. З написаного видно, що Закон презюмирует належну якість робіт при непідписаних «мовчанням» актах виконаних робіт і суди повністю підтримують цю правову позицію.

Існує ще безліч нюансів і деталей будівельних судових розглядів, тому що сфера будівельного підряду, можливо, одна з найбільш об'ємних і різноманітних з усіх, з якими мені доводиться працювати. Але кожен арбітражний суддя, в першу чергу, буде дізнаватися саме ті питання, які я розглянув в цій статті і можна стверджувати з великою ймовірністю, що рішення буде мотивовано, в основному, цими доводами.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация