Заощаджуємо на комісії: як обміняти старі гроші?

Серед купюр, залишених удома в якості невеликого запасу, може виявитися стара або пошкоджена банкнота, з якої раніше не хотілося возитися Серед купюр, залишених удома в якості невеликого запасу, може виявитися стара або пошкоджена банкнота, з якої раніше не хотілося возитися. Чи складно використовувати такі гроші?

гривнева банкнота

Це найбільш простий випадок. Якщо, наприклад, в магазині стару купюру приймати не хочуть, сміливо вирушайте в будь-який банк. Національний банк України (НБУ), згідно зі своїми правилами, безкоштовно приймає на обмін від комерційних банків і від населення старі, порвані, випрані, окислені і інакше пошкоджені гривні.

Комерційні банки, правда, несуть витрати на збір і транспортування пошкоджених купюр в НБУ. Тому в деяких з них касири, буває, ухиляються від прийому пошкоджених гривень. У такому випадку потрібно або наполягати на тому, що банк зобов'язаний обміняти купюру на нормальну, причому безкоштовно, або звернутися в інший банк.

Обмеження є одне: гривневу купюру не приймуть, якщо вона зберегла менше 50% своєї площі. Якщо ж вона настільки стара, що взагалі мало схожа на гроші, її візьмуть на експертизу, яка може тривати місяць і більше.

Іноземна валюта

В обмінних пунктах нерідко відмовляються міняти в звичайному режимі долари або євро, якщо в них є, наприклад, маленька дірочка, або потертість, напис. Помітивши пошкодження на іноземній купюрі, касир, швидше за все, запропонує вам два варіанти:

1) обміняти банкноту з комісією, яка у різних банків становить від 5 до 15%;

2) звернутися до місцевого відділення Національного банку (що марно, тому що територіальні відділення НБУ не змінюють валюту фізособам, - хіба що залишите там скаргу).

Однак в більшості випадків можна обійтися без комісії і походів в НБУ.

Згідно із законом, без комісії

Справа в тому, що згідно з інструкцією з проведення в Україні валютно-обмінних операцій, затвердженої постановою Правління НБУ від 12декабря 2002 року № 502, визначено ознаки платіжності іноземних банкнот.

Купюра може бути обміняна з комісією банку, якщо вона:

* З потертостями і загальними забрудненнями (включаючи забруднення, які викликають локальну люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях);

* З невеликими масляними та іншими плямами, написами, відбитками штампів (крім штампів, які свідчать про те, що банкнота є неплатіжними засобом), що перекривають одна з ознак платіжності не більше, ніж на 20%;

* Надірвана і заклеєна будь-яким способом, якщо кожен з надривів не перевищує однієї четвертої ширини банкноти та місце склеювання не заважає визначити ознаки платіжності;

* З проколами і отворами діаметром до 0,5 мм.

На банкноті повинні бути читані:

  • найменування банку-емітента;

  • номер та серія;

  • номінал цифрами та літерами;

  • основні зображення лицьового та зворотного боків;

  • елементи захисту - водяний знак, магнітні мітки, захисні стрічка і волокна, мікро- і макротексти, голограма.

Однак, як нам вдалося з'ясувати, комерційні банки на ділі нерідко пред'являють більш суворі вимоги до валюти, з метою отримання комісії. І якщо клієнт вважає, що пошкодження на його купюрі менше, ніж в цьому переліку, він має право на обмін без комісії. Для цього потрібно написати запит з проханням обґрунтувати причини відмови. При цьому слід послатися на згадану постанову №502. Заява пишеться в довільній формі із зазначенням номера банкноти. Запит потрібно написати на ім'я начальника відділення банку, зареєструвати в канцелярії і залишити собі копію.

Швидше за все, після цього купюру вам обміняють без комісій і зайвих слів (якщо купюра дійсно пошкоджена не більше, ніж зазначено в наведеному вище списку). Адже жоден банк не бажає потрапити в число порушників нормативних актів НБУ.

Бійтеся мічених і склеєних купюр Бійтеся мічених і склеєних купюр!

Згідно з постановою НБУ №422 від 23 жовтня 2013 року, фізичним і юридичним особам заборонено приймати банкноти, забруднені спеціальним розчином в результаті несанкціонованого втручання в спеціальний пристрій для зберігання цінностей (простіше кажучи, при крадіжці), а також зобов'язав банки вилучати їх при отриманні готівки.

Також будуть вилучатися без компенсації банкноти, оброблені реактивами під час проведення оперативних заходів або слідчих дій (з написом «Хабар» і подібними).

До категорії непридатних до обігу віднесені також банкноти, склеєні з двох частин із загальною площею менше 98% від початкової, тоді як раніше було 92%.

Корисні поради

* Не намагайтеся «реанімувати» євро або долари за допомогою підручних засобів (наприклад, скотчу) - від цього їх шанси на успішний обмін тільки знизяться.

* Вирушаючи в обмінний пункт, не забудьте паспорт або інший документ, що засвідчує особу.

Сергій Марін

* Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Чи складно використовувати такі гроші?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация