Запејте со моркови и кромид во бавен шпорет. Трикови и тајни на готвење чорба во бавен шпорет.

 1. Едноставна говедска чорба рецепт
 2. Говедско чорба со зеленчук
 3. Говедско чорба со компири во домати
 4. Карактеристики на готвење во различни multicookers
 5. Видео рецепт "Говедско месо со зеленчук во бавен шпорет"
 6. Состојки
 7. Рецепт број 1
 8. Метод на подготовка:
 9. Метод на подготовка:
 10. Состојки:
 11. Чекор 1
 12. Чекор 2
 13. Чекор 3
 14. Чекор 4
 15. Чекор 5
 16. Чекор 6
 17. Чекор 7

Говедско месо е доста тежок вид на месо. Но, во соодветна подготовка ќе добиете тендер, сочни и ароматизирано јадење . И ова ќе му помогне на multicooker - совршен уред за гаснење.

Едноставна говедска чорба рецепт

Состојки:

 • 500 грама говедско месо.
 • 1 кромид.
 • 1 морков.
 • 2-3 лажици растително масло.
 • 250 ml вода.
 • Сол
 • Бибер

Време на подготовка: 2 часа 30 минути.

Половина контејнер: 3.

Готвење:

Говедско чорба со зеленчук

Состојки:

 • 700 грама говедско месо.
 • 2 домати.
 • 1 тиквички.
 • 1 сладок пипер.
 • 1 морков.
 • 1 кромид.
 • 2 чешниња лук.
 • 3 суп.л-патки. растително масло.
 • 50 ml вода.
 • Сол
 • Бибер

Време на готвење: 2 часа.

Половина контејнер: 6.

Готвење:

Говедско чорба со компири во домати

Состојки:

 • 800 г говедско месо
 • 2 суп.л-патки. доматно пире .
 • 500 грама компири.
 • 3 суп.л-патки. растително масло.
 • 2 кромид.
 • 2 лажиче. земјата пиперка.
 • Сол
 • Бибер

Време на подготовка: 2 часа и 20 минути.

Половина контејнер: 7.

Готвење:

Со истиот принцип, можете да готвите говедско месо со компири во павлака. За да го направите ова, домати паста, само треба да го замени разредена во мала количина на вода со кисела павлака.

Ако садот е премногу течност, во никој случај не ја исцедете супата. Таа содржи многу корисни супстанции од месо и зеленчук.

Карактеристики на готвење во различни multicookers

Едноставно затоплување во Редмонд и Поларис мулти-шпорети, како и голем број течноста ги штити производите од горење. Ако во вашиот multicooker не постои режим "Стпње", можете да го користите режимот "готвење".

Видео рецепт "Говедско месо со зеленчук во бавен шпорет"


Здраво драги читатели.

Патем, тоа само се случува, што уште еднаш ги објавувам рецептите за мултиваркот. И ова не е случајно. Впрочем, јас готвам во повеќето случаи во бавен шпорет. Многу е погодно. Еве денес ние чуваме свинско месо. Ја користам програмата за калење. Во процесот на готвење, не треба да се меша содржината на садот, се грижи дали водата не се варат.

На месо испадна меки и меки, тоа е подобро да се врие подолго. Понекогаш месото е тешко. И затоа вреди да се зголеми времето на гаснење. Јас како и секогаш чорба во Редмонд мултикикер. Но, во било кој multicooker може да се изгасне. Значи, готви месо чорба во бавен шпорет.

Состојки

 • или говедско (пулпа) - 600 грама
 • Моркови - 1 ЕЕЗ.
 • Кромид - 1 ЕЕЗ.
 • Сечење за месо или индиски кари - по вкус
 • Сол, бибер
 • Растително масло
 • Allspice.

Како да се готви месо во бавен шпорет

Јас сече кромид. Морков трепет груб ренде . Месо парчиња сместени во сад. Фрај во режим на жешко за 10-15 минути. Бидете сигурни да се меша, така што месото во бавен шпорет не се запали.


Потоа, истурете го месото со вода. Колку повеќе вода, толку повеќе ќе биде на крајот сос. Додадете сол, бибер, кари. Јас инсталирам програма калење 1,5-2 часа. Во ова време, месото ќе биде меко, сочно и многу вкусно.


Еве мешкото чорба во бавен шпорет што го добив. Ако готвите говедско месо во бавен шпорет, тогаш времето за готвење може да се зголеми за половина час. Впрочем, ова месо е обично посилно од свинско месо.


Ова чорба со сос совршено се усогласува со компири или каша.Останува да му посакувам на секој поудобен апетит.

Со почит, Олга

Подготовка на чорба во садови Редмонд RMC-M4502

(волумен на сад 5 литри, моќност 860 W)

Чорбата во бавен шпорет е идеална како главно јадење за ручек или вечера. Многу срдечна, сочна и вкусно јадење .

Рецепт број 1

Производи:

 • 750 гр. месо
 • 500 гр. компир
 • 200 гр. шампињон
 • 2 моркови
 • 2 кромид
 • 1 целер
 • 2 суп.л-патки. л брашно
 • 3 суп.л-патки. л растително масло
 • 2 мултистакана топла вода
 • 150 ml црвено вино
 • лук, свеж зеленчук сол и црно мелен пипер да вкусат

Метод на подготовка:

 1. Ситно исецка зеленчук и билки.
 2. Исечете месо во коцки и натопи во брашно.
 3. Истурете го растителното масло во садот.
 4. Додајте месо и пржете во програмата "" за 5 минути.
 5. Истурете вода и вино.
 6. Готви во програмата "Запек" 20 минути.
 7. Додајте зеленчук и зеленчук во месо.
 8. Гответе го режимот "штелување" 20 минути.
 9. Сол, бибер и добро се меша.
 10. Гответе во истиот режим 10 минути.

Рецепт број 2

Производи:

 • 1 кг свинско месо
 • 1 голем кромид
 • 1 морков
 • 2 суп.л-патки. л сончогледово масло
 • сол, црн пипер и зачини по вкус

Метод на подготовка:

 1. Свинско месо сече на парчиња, моркови во коцки, кромид во половина прстени.
 2. Истурете го сончогледовото масло во садот.
 3. Додајте кромид и морков.
 4. Фрај во програмата "Печење" до златно кафеава боја.
 5. Додајте месо во зеленчук и продолжете да пржете во програмата за печење за 10 минути, постојано мешајќи.
 6. Откако ќе го вклучите режимот "" 1 час и 30 минути.

Рецепт број 3

Производи

 • 500 гр. филе на говедско месо или свинско месо
 • 3 моркови
 • 1 кромид
 • 1 пиперка
 • 0,5 мл вода
 • сол, лук и зачини по вкус

Метод на подготовка:

 1. Исечете го месото и целиот зеленчук на мали парчиња и ставете го сè во тавата.
 2. Сол, се меша добро и додадете вода.
 3. Гответе во програмата "Смевање" 1,5-2 часа.
 4. 10 минути пред да се подготват додадете зачини и лук.

Бучињата во бавен шпорет ќе бидат помали и помеки ако, по сигнал за готвење, не го извадите од тавата, туку оставете да се загреваат во програмата "Греење" неколку минути. Со цел да се биде вкусен за чорба, треба да го изберете месото од млади животни. На готовиот сад најдобро се служи со свежи билки и зеленчук.

Месото, задушено во бавен шпорет, а приори не може да биде тешко или без вкус. Овој чудотворник ви овозможува да се справите со било кој рецепт, без оглед на избраните состојки. Во исто време, месото задушено во бавниот шпорет е уште понежна и мирисна отколку на шпоретот.

Дури и почетниците љубовница лесно ќе разбере како да се готви чорбата во бавен шпорет, бидејќи сè што треба да направите е да ја исечете храната и потоа да ги доверите термичка обработка неговата техника. Во секој од своите модели, се обезбедени соодветни режими за печено месо, гулаш, чорби и други омилени деликатеси. Во исто време тие не мора постојано да се мешаат, да се обидуваат, да го намалат или зајакнат огнот. По вклучувањето на програмата, чорбата во бавниот шпорет се готви апсолутно независно!

Може да се стави во бавен шпорет секое месо. Тоа може да биде свинско, говедско, телешко, јагнешко, сите видови на живина, зајак, колбаси па дури и најпознатите деликатни деликатеси. Намести месо на коската, како и говедско месо. Во зависност од рецептот, се сече големи или во мали парчиња додадете го соодветни зачини и маринадите.

Често кулинарски дополнуваат нивниот омилен месни состојки срдечна гарнитура, која, исто така, може веднаш да се испрати до садот за повеќе куки, без да се чека главното јадење да биде подготвено. Со месо чорба зеленчук, житарици, тестенини и тестенини, компири, печурки, како и некои свежо и суво овошје.

Чорбата во бавен шпорет се готви подолго време, но овој факт не го спречува готвачот да прави сопствен бизнис во тоа време, а не поврзан со готвењето. По бипот, садот е исто така инсистиран во режимот "Загревање" за уште повеќе богат вкус и вкус.


Компири, месо и печурки се три уникатни во нивните хранливи својства производ. Заедно тие се претвораат во неверојатно вкусно јадење што можете да го нахраните "до купот" на најгладните гости и членови на домаќинството. Се разбира, содржината на калории на таков зачини во бавен шпорет е доста висока, но дури и мал дел од храната ќе биде доволно за да се добие доволно.

Состојки:

 • 500 грама месо;
 • 1 кг компир;
 • 500 гр шампињони;
 • 1 кромид;
 • 2 заливи лисја;
 • 1 морков;
 • 2 чаши вода;
 • 2 суп.л-патки. л растително масло;
 • Зелените;
 • Сол, бибер.

Метод на подготовка:

 1. Исечете компири во коцки, коцки - месо, плочи - шампињони.
 2. Режете рендан морков и се сече на коцки кромид , ситно сецкани зеленчук.
 3. Фрај месо на растително масло со капакот на multicooker затворен во режим "Печење" до златни.
 4. По околу 20 минути додадете шампињони во месото, како и кромид и моркови, испржете го во ист режим уште 20 минути.
 5. Истурете компири во тенџере, сол и бибер, и нежно ги мешаме заедно сите состојки.
 6. Наполнете ја содржината на мултикипедија со одредено количество вода, повторно затворете го капакот.
 7. Гответе го месото 50 минути во режим "Печење", измешајте го неколкупати за време на готвењето.
 8. Украсете го садот со зелена боја.

Интересно од мрежата


Зелка е одлично гарнирче за чорба во бавен шпорет. Дури и најгорливите свинско месо со него станува лесно и свежо јадење . Во исто време, таквиот третман останува срдечен и многу вкусен. Ако чорба со зелка во бавен шпорет пилешко филе тогаш подготвен оброк погоден за храна за исхрана . Павлака може да се зема со малку масти - тоа ќе биде уште поудобно да го додадете на остатокот од состојките. Сол, бибер и избрани зачини најдобро се додаваат во сосот, така што тие се рамномерно распоредени низ садот.

Состојки:

 • 400 грама месо;
 • 1 кг зелка;
 • 1 морков;
 • 1 кромид;
 • 3 суп.л-патки. л павлака;
 • ½ чаша вода;
 • 2 суп.л-патки. л растително масло;
 • Сол, бибер.

Метод на подготовка:

 1. Исечете го месото во коцки со средна големина, загрејте го растителното масло во бавен шпорет.
 2. Фрај месо парчиња во режимот "Печење" 20-30 минути (во зависност од избраното месо).
 3. Ситно исецка на кромид и решетки моркови, ги стави на месо, се меша.
 4. Продолжете со пржење на месото со зеленчук за уште 15 минути, мешајќи повремено.
 5. Ситно се исецка на зелка, истурете на другите состојки, се меша добро.
 6. Кисела павлака разредена во вода, додадете сол и бибер.
 7. Промешајте го сосот додека не се излади и се прелива преку зелката и месото.
 8. Продолжете да готвите месо во бавен шпорет во режимот "Печење" за 40 минути или во режим "запек" за 1 час.
 9. За време на готвењето, мешајте ја содржината на multicooker два или три пати.
 10. Оставете го чорбата во бавен шпорет во режим "греење" 30 минути.


Таквиот сос ќе го претвори секое гарнирче во сочно вкус на деликатес . Во исто време, месото и зеленчукот, задушени во бавен шпорет, ги задржуваат сите нивни корисни својства , така што садот може да се нарече здрав и хранлив. Состав од зеленчук Можете да го промените на ваша дискреција, додавајќи, на пример, тиквички или модар патлиџан, неколку чешниња лук, карфиол итн Ако сакате, на готовиот сад може да се дополни со гарнир или служеше како лесен ручек. Наместо паста од домати, исто така можете да ги преземе сите сос од домати или кечап.

Состојки:

 • 400 грама месо;
 • 1 кромид;
 • 1 бугарска пиперка;
 • 1 морков;
 • 1 домат;
 • 1 суп.л-патки. л доматна паста;
 • 3 суп.л-патки. л растително масло;
 • Сол, бибер.

Метод на подготовка:

 1. Исечете го кромидот на половина прстени, решетки го моркови.
 2. Бугарски пиперка сече во сламки, домати - полу-прстени, се исецка на зелените.
 3. Исплакнете месо добро, се сече на мали парчиња.
 4. Изберете го режимот "Фрижирање" во менито со мешавина, подмачкајте го тенџере со растително масло.
 5. Скршете го кромидот на транспарентност, потоа додадете го моркови и донесете го зеленчукот во златна боја.
 6. На зеленчукот стави парчиња месо, пржете до розови.
 7. Додадете домати и пиперки, сол и бибер што по вкус, нежно се мешајте.
 8. Измешајте доматно паста со мала количина вода и истурете ја преку месо и зеленчук.
 9. Додадете уште половина чаша вода на бавниот шпорет, префрлете се на режимот "Кумирање".
 10. Гответе го чорбата во бавен шпорет со капакот затворен 40 минути, оставете го малку во режимот "греење".

Сега знаете како да готвите месо, чоржете во бавен шпорет со рецепт со слика. Бон апетит!

Месото за миење во бавен шпорет е едно од оние јадења на кои можете да посветите посебна готвачка книга. Бројот на начини на нејзина подготовка и можни состојки ви овозможува да добиете нов третман секој ден со користење на сите исти кулинарски вештини. Ова значи дека треба да запомните само неколку правила за тоа како да се готви чорбата на месо во бавен шпорет, а домаќинството секогаш ќе биде исполнето и задоволно:
 • Можете да го ставите месото во бавен шпорет не само во режимот "Кумирање", туку и во режимот "Печење". Во овој случај, со првиот ќе добиете сос, но кога се користи втората, речиси целата течност ќе исчезне. Едноставно пред-одлучи посакуваниот резултат;
 • Пред да се замрзне месото во бавен шпорет, задолжително пржете го 15-20 минути во режимот "Печење" или "Печење". Така ќе стане розова и ќе го задржи максималното количество сок;
 • За гаснење, изберете месо со минимална количина на маснотии, бидете сигурни да ги отстраните од парчиња филм и венилети;
 • Ако одберете да го изгаснете тешко месо , на пример, говедско месо или јагнешко месо, подобро е да го задржите неколку часа во марината, за конечно да добиете меки парчиња без значително продолжување на готвењето.

Време: 60 минути

Служби: 4

Ниво на тешкотија: 3 од 5

Редмонд се смета за одлично месо, што е задоволство да се готви. Впрочем, овој рецепт е направен особено брзо и едноставно, бидејќи храната за чорба е подготвена сама по себе со користење на кујнски апарати - само треба да ги подготвите производите и да ја изберете саканата програма на апаратот.

Вреди да се напомене дека никогаш не се уморни од чорба, па можете да го готви секој ден. Мека, сочна и нежна - ова е начинот на производство на говедско месо за време на готвењето во бавен шпорет.

Малку домаќинки знаат дека говедското месо во бавниот шпорет е многу вкусно и полезно од готвењето на шпоретот или во рерната. Зошто така? Факт е дека во ова кујнски апарати сè е внимателно избалансирано, од време на готвење до минути и секунди, и завршувајќи со режимот на гаснење, кој може да готви одличен и комплетен месо јадење . Во исто време, говедско месо ќе излезе особено нежно и сочно, особено ако го готвите со свеж зеленчук.

Важно е да се забележи дека програмата "Спуштање", која е на Multicooker на моделот Редмонд, се смета за нај "нежна", бидејќи со таква подготовка многу производи ги задржуваат своите корисни квалитети Впрочем, овој режим е опремен со мала температура, поради што сите состојки на витамини и елементи во трагови остануваат во состојките.

Затоа, говедско месо со зеленчук во внатрешноста кујнски апарат може безбедно да се служи како рецепт за исхрана или како гарнир за деца (главната работа во овој случај не е да додадете путер на садот, говедско месо , како и зачини и зачини).

Ако се готви високо квалитетен и корисен рецепт , можете да користите природни состојки како зачини, како што се свежи билки (магдонос, зелен кромид , копар), лук и кромид, коријандер, ѓумбир и така натаму. Овие состојки ќе дадат говедско месо одличен вкус и арома, како и најдобар начин за декорација на садот.

Треба да се напомене дека е можно не само говедско месо да се врие во multicooker со зеленчук - ако поради некоја причина не ја јадете, можете да го замените месото пилешки гради , грмушки или бутови, како и свинско месо, мисирка, зајак, па дури и патка. Главната работа е тоа што е без маснотии, бескорисно, како и цврста и густа, инаку месото ќе се шири и ќе го расипе целиот вкус на садот (затоа се препорачува да се зема говедско месо со одлична фиброзна структура и цврстина).

Служи таков рецепт на маса топла со која било страна садови. На пример, тоа може да биде компир, тестенини, леќа, ориз и така натаму. Покрај тоа, говедско месо со зеленчук често е независно јадење, бидејќи ги содржи сите потребни хранливи материи и елементи за телото.

Зеленчук за чорба може да се земе од никого - или оние кои се вклучени во рецепт, или "сопствени" состојки. Најдобро е да се готви говедско месо со модри патлиџани, домати, пиперки, кромид и морков, но многу домаќинки го дополнуваат рецептот со свој зеленчук или замрзнати сетови кои вклучуваат грашок, пченка, зелен грав и така натаму. Невозможно е да не се забележи дека замрзнатиот зеленчук може безбедно да се додаде во садот, бидејќи тие ќе можат да го надополнат на најдобар начин и нема да мора да ги подготвите и да ги исечете.

За подготовка на овој рецепт е подобро да се користи млад говедско месо, богато со тежина на хранливи материи, како и повеќе нежна и мека.

Состојки:

Важно: месото треба да се избере без коски.

Чекор 1

Кромид ситно сече, морков три рендан.


Чекор 2

Фрај зеленчук за 10 минути во "Фрај" на владата, не заборавајќи да додадете масло во садот.


Чекор 3

Измијте го месото и исечете ги на мали плочи. После тоа, исушете го говедското и нежно одвратете се. Потоа посипете го месото со скроб.


Чекор 4

Ставете го говедско месо на зеленчукот и пржете ја смесата уште 10 минути.


Чекор 5

Бибер се чистат, мијат и се сечат на коцки.


Чекор 6

Модар патлиџан е исто така мој и фино сече.


Чекор 7

Поставете го зеленчукот во чашата на мултикиклубот, поставете ја програмата "Калење" 30 минути и подгответе ја зелената боја.


Штом садот е подготвен, посипете го со зелена боја и сервирајте.

Зошто така?
Навигация сайта
Новости
Социальная политика государства
Государственная политика охватывает принципиально главные направления в развитии общества. Вместе с этим решаются стоящие перед различными отраслями общественной жизни конкретные задачи. В связи с этим

Смешанная экономика это
СМЕШАННАЯ ЭКОНОМИКА — (mixed economy) Экономика, в которой сосуществуют государственные и частные предприятия. Некоторые виды экономической деятельности осуществляются индивидами или фирмами, принимающими

Экономика для чайников
Жанр: Экономика В этой книге вы найдете описание самых важных экономических теорий, гипотез и открытий, но без огромного количества малопонятных деталей, устаревших примеров или сложных математических

Антиинфляционная политика государства
Инфляция проявляется в непрерывном обшем повышении цен, падает реальная ценность личных сбережений, хранящихся в виде наличных денег или на счетах. Рост цен неумолимо сокращает мае- су товаров, которую

Реклама
Панель управления
Информация