Запитайте тварин: химерна краса

  1. матеріал підготувала Маріанна Загіка

А тепер зоопауза! Рубрика СПИТАЙТЕ ТВАРИН представляє одеситам і читачам з інших міст і країн новий матеріал ...

СПИТАЙТЕ ТВАРИН

Автор рубрики Маріанна Загіка підготувала для читачів захоплююче дослідження в двох частинах про секрети Чорного, Червоного та Білого морів. Ви дізнаєтеся, хто співає під водою, а хто літає над нею!

Світ дикої природи століттями вивчають люди, але він як і раніше сповнений таємниць і загадок. Наприклад, представники сімейства летючих риб здатні планувати в повітрі до 42 секунд, долати відстані близько 400 метрів, зі швидкістю 80 км / год. А висота польоту цих дивовижних риб може досягати 5 метрів.

Секрет таких аеродинамічних властивостей завжди цікавив людство. З давніх-давен моряки розповідали легенди про вражаючу рибі, яка махає плавниками немов крилами.

Літаючі риби мешкають в теплій воді, температура якої вище 20 С. Всього налічується 64 види летючих риб: 20 з них можна знайти в східній частині Тихого океану, 16 видів - в Атлантичному океані, 7 видів живе в Червоному морі, а в Середземному - 4 . Найбільша кількість летючих риб зустрічається в Карибському морі біля берегів Барбадосу. Тому ця країна має ще одну неофіційну назву - «Земля летючої риби».

Тому ця країна має ще одну неофіційну назву - «Земля летючої риби»

Зовні летючі риби нічим не примітні, поки їм не розправити «крила». Їх грудні плавники досягають великих розмірів, порівнянних з довжиною тулуба. Вони можуть бути як безбарвними, так і зеленими, синіми, з цятками або в смужку. Сіро-блакитне забарвлення тіла дозволяє залишатися непомітними у поверхні води. У цих риб короткі щелепи з зубами, зовні дуже схожі з полуриловимі, ​​від предків яких і ведуть своє походження.

У цих риб короткі щелепи з зубами, зовні дуже схожі з полуриловимі, ​​від предків яких і ведуть своє походження

Всі летючі риби харчуються планктонними організмами, що живуть в поверхневому шарі в основному дрібними ракоподібними і крилоногих молюсками, а також личинками риб. У той же час самі летючі риби служать важливою їжею багатьох хижих риб тропічного океану (корифен, тунців і ін.), А також кальмарів і морських птахів. Від них рятуються втечею по воді.

Виділяють два види летючих риб: двокрилі і четирехкрилими. Перші при польоті використовують тільки грудні плавці, а у других політ здійснюється не тільки за допомогою грудних, але і черевних плавників. Серед риб кращі авіатори - четирёхкрилие летючі риби. Розгорнувши значну швидкість, риба вискакує з води і, розкривши черевні плавники, планує над її поверхнею. У деяких випадках летюча риба при польоті стосується води хвостом і, енергійно вібруючи їм, отримує додаткове прискорення.

Як правило, летючі риби тримаються невеликими зграйками, які можуть групуватися в більш великі косяки.

Під час нересту вони прикріплюють ікру до водоростей або різному невеликому морському сміттю, наприклад, пір'ям птахів, кокосовим горіхів. У цей період в Індії, Китаї, Індонезії, на островах Карибського моря і особливо в Японії існує значний промисел. Рибалки виловлюють рибу в нічний час, залучаючи їх до човнів яскравим світлом. Також проводиться збір ікри летючої риби, відкладеної на прибережній рослинності.

Найбільше значення летючі риби мають в Японії, де їх промисел становить 50% від усього улову. Золотисто-жовті ікринки підсолюють і через деякий час вони стають помаранчевими. Ще їх розфарбовують васабі (для досягнення зеленого кольору), імбиром (світло-оранжевого) або чорнилом каракатиці (чорного кольору). Ікра летючих риб відома під японською назвою «тобико» і широко використовується в суші.

Складні абіотичні і екологічні фактори, суворі океанські течії, великі і небезпечні хижаки ускладнюють виживання дрібних риб. В результаті, літаючі риби адаптувалися до умов проживання і придбали унікальні риси.

Дослідження показали, що летюча риба зазнала безліч морфологічних змін протягом усієї своєї історії. Насамперед скелет риби обзавівся розширеними нейронними арками, які мають корисну властивість при польоті. Крім того, у літаючих риб розвинулися спинні і хвостові хребці. Це дало рибам велику силу, дозволяючи їм фізично піднімати своє тіло з води, робити потужні стрибки і ковзати на значні відстані.

Це дало рибам велику силу, дозволяючи їм фізично піднімати своє тіло з води, робити потужні стрибки і ковзати на значні відстані

Кожен рибалка знає, що летюча риба дуже сильна. Щоб її зловити потрібно бути в курсі, що вона дає здачі. У 1947 році норвезький мандрівник і письменник Тур Хейєрдал і п'ять його супутників вирушили в експедицію на плоту «Кон-Тікі» за маршрутом міграції передбачуваних предків полінезійців з Південної Америки. Під час плавання був зафіксований випадок, коли летюча риба збила з ніг одного з членів екіпажу.

Під час плавання був зафіксований випадок, коли летюча риба збила з ніг одного з членів екіпажу

«Летючі риби дощем блискучих снарядів виривалися з води, неслися вперед і, вичерпавши сили, зникали в хвилях.

«Летючі риби дощем блискучих снарядів виривалися з води, неслися вперед і, вичерпавши сили, зникали в хвилях

Іноді з палуби лунав вибух міцних слів - це вистрибнула з води летюча риба і на великій швидкості ляснув по обличчю потерпілого. Вони мчали зазвичай як оголошені і якщо потрапляли в обличчя, то воно відразу починало горіти і щипати. Але потерпіла сторона скоро забувала про це не спровоковане напад. Адже це і було, незважаючи на всі мінливості, романтикою моря ... »

Існує давньогрецька легенда про те, що Меліта - кохана Посейдона, рятуючись від переслідував її морського бога, перетворювалася то в рибу, пірнаючи в хвилі, то в птицю, піднімаючись в хмари.

На вулканічному острові Мілос, батьківщині статуї Венери Мілоської, британські археологи зробили революційні розкопки. У руїнах палацу Милоса були виявлені фрески, серед яких особливо знаменитої стало зображення «літаючої риби». Імовірно, роботи в стилі камарес і натуралістичні стінні розписи зроблені критськими майстрами в 2000-1600 рр. до н.е.

Один з найяскравіших прикладів дивовижних процесів еволюції допоміг авіаконструкторам, які з 1900 по 1930-й рік вивчали летючих риб для проектування перших літаків. Нам теж є чому повчитися у них!

Рубрика СПИТАЙТЕ ТВАРИН підготувала для Вас незвичайний подарунок: аудіозапис пісні Білого кита (Білухи), що мешкає в Білому морі!

Біле море унікальне тим, що це єдине замерзає море в Європі. Саме тому найтепліше море Арктики і називається «білим». Всього в Білому морі налічується 1570 видів іхтіофауни і близько 200 видів різних водоростей.

Білухи також названі в честь своєї забарвлення, яка змінюється з віком: новонароджені - темно-сині, після року стають сірими та блакитно-сірими; шкіра особин старше 3-5 років - чисто біла. Їх шкіра до 15 мм завтовшки, захищає тіло від ушкоджень при плаванні серед льодів.

Білухи - єдині представники китоподібних, здатні повертати голову і виражати емоції за допомогою міміки. Вони можуть залишатися під водою до 15 хвилин.

За різноманітність видаваних ними звуків, білух називають - морськими канарейками. Відомі 50 звукових сигналів білух.

23 липня, у Всесвітній день китів і дельфінів, ви дізнаєтеся про чудеса нашої планети: афаліна Чорного моря, рожевих дельфінів, бойових дельфінів, дельфінів-рятувальників, підводних піснях і інтелекті людського рівня!

матеріал підготувала Маріанна Загіка

матеріал підготувала   Маріанна Загіка

МАРИАННА І ДРУЗІ

Летюча риба в Червоному морі

Летюча риба в Червоному морі

Схожі Записи

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация