Запитання і відповіді № 04 :: Працівник має право працювати на підприємстві за трудовим і цивільно-правовим договором одночасно

Запитання і відповіді № 04 (23.1.2012)
Ви запитали редакцію

Увага! архівна публікація

Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка в даний час, цілком можливо, втратила актуальність і може не відповідати чинним нормам бухгалтерського і податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua .

Працівник підприємства працює в штаті за ставкою і в тому ж місяці виконує роботи за договором цивільно-правового характеру (далі - договір підряду) для даного підприємства. Чи можна працювати паралельно на основному місці роботи і за договором підряду? І чи буде впливати ЄСВ, сплачений у зв'язку з винагородою за договором підряду, на розрахунок пенсії?

Відповідно до п. 1 ст. 41 Закону №10581 у складі заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, в тому числі, враховуються всі суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності Законом №1058, з яких фактично було нараховано (розраховані) і сплачені внески по державному пенсійному страхуванню. Таким чином, сума винагороди за договором цивільно-правового характеру впливати на розмір майбутньої пенсії буде.

Однак слід враховувати обмеження, встановлене тією ж нормою Закону №1058, - такі виплати потрапляють до складу зарплати (доходу), виходячи з яких розраховується пенсія, в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після вступу в силу Закону про ЕСВ2 - в межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ, визначеної відповідно до законодавства. При цьому чинним законодавством не передбачено право підприємця зменшувати ЄСВ на суму, сплачену за місцем роботи в зв'язку з нарахуванням заробітної плати. Таким чином, сплата внесків до ПФУ відбувається з усіх джерел доходу автономно, без зіставлення з максимальною величиною бази нарахування ЄСВ, а в розрахунок пенсії потрапить тільки сума доходу в межах цієї максимальної величини.

Також необхідно враховувати, що, наприклад, розмір пенсії за віком має максимальний показник, затверджений законодавчо. Так, відповідно до п. 3 ст. 27 Закону №1058, максимальний розмір пенсії (з урахуванням усіляких надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, за винятком доплат до надбавок окремих категорій осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. У I кварталі 2012 р ця сума склала 8220,00 грн щомісяця. Таким чином, навіть за умови сплати внесків у межах максимальної величини (в I кварталі 2012 р це буде 18241,00 грн), отримувати пенсії в такому розмірі на практиці зможуть далеко не всі, по крайней мере, відповідно до чинного законодавства.

Що стосується обмежень одночасної роботи працівника на одному підприємстві і за трудовим, і за цивільно-правовим договором, то заборона в чинному законодавстві на це не передбачено. Але при цьому, зрозуміло, необхідно, щоб роботи / послуги, які працівник виконує / надає за договором цивільно-правового характеру, які не входили в коло його трудових обов'язків. Звертаємо вашу увагу також на те, що роботи за договорами цивільно-правового характеру, які виконуються систематично, можуть привести:

1) до визнання такого договору трудовим договором (наприклад, в ситуації, якщо фізособа виконує одні й ті ж роботи безперервно або за договорами цивільно-правового характеру, які полягають один за іншим). У цьому випадку наслідки можуть бути самими різними, починаючи з перерахунку ЄСВ і ПДФО, лікарняних і відпускних і закінчуючи коригуванням звітності;

2) до необхідності з боку такого працівника зареєструватися самозайнятою особою (на думку різних контролюючих органів, виконання робіт від трьох до чотирьох разів на рік - це вже систематичне виконання робіт) з виконанням усіх обов'язків, передбачених чинним законодавством.

1 Закон від 09.07.2003 р №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

2 Закон України від 08.07.2010 р №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»

Порядок капіталізації фінансових витрат, пов'язаних зі створенням кваліфікаційного активу   Ви запитали редакцію   На підприємстві є кваліфікаційний актив та є кредити на поповнення оборотних коштів Порядок капіталізації фінансових витрат, пов'язаних зі створенням кваліфікаційного активу
Ви запитали редакцію
На підприємстві є кваліфікаційний актив та є кредити на поповнення оборотних коштів. Чи потрібно капіталізувати відсотки? Адже витрати на створення активу дуже істотні і по суті є відволіканням обігових коштів, на поповнення яких браліс ...

Право на відпустку перед і після відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами   № 19 (11 Право на відпустку перед і після відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами
№ 19 (11.5.2015) :: Ви запитали редакцію
Чи можна надати працівниці відпустку безпосередньо перед і одразу після
відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами? ...

Заява на відпустку - пережиток минулого   № 19 (11 Заява на відпустку - пережиток минулого
№ 19 (11.5.2015) :: Ви запитали редакцію
Які заходи має вжити підприємство, якщо працівник не пише заяву на відпустку? ...

Чи можна працювати паралельно на основному місці роботи і за договором підряду?
І чи буде впливати ЄСВ, сплачений у зв'язку з винагородою за договором підряду, на розрахунок пенсії?
Чи потрібно капіталізувати відсотки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация