«Зараз у татар все є: газ, вода, світло. Тому коней вони тримають тільки для скачок »

7.08.2017

Чому балтасінци рекомендують всім перейти на самооподаткування

В останній день з'їзду Всесвітнього конгресу татар делегати з'їзду відвідали райони Татарстану. В один з них - Балтасінскій - вирушила і кореспондент «БІЗНЕС Online». Хан Татар з Афганістану, балтасінскіе невістки в Арабських Еміратах, співаючий депутат Держдуми Астрахані, парк від Наталії Фішман як справжня пам'ятка, справжні комбайни і музей дружби народів ... Чим ще здивували мешканці Балтасінского району Татарстану - в нашому репортажі.

В останній день VI з'їзду Всесвітнього конгресу татар група делегатів відвідала Балтасинський район Татарстану В останній день VI з'їзду Всесвітнього конгресу татар група делегатів відвідала Балтасинський район Татарстану

«ЗУПИНІТЬ АВТОБУС! МИ ДУЖЕ ДАВНО НЕ БАЧИЛИ СПРАВЖНІ КОМБАЙНИ, ХОЧЕМО ПОДИВИТИСЯ ... »

В останній день VI з'їзду Всесвітнього конгресу татар делегати з усього світу, розбившись на п'ять груп, вирушили в райони Татарстану, щоб познайомитися з побутом і досягненнями татарського села. Кореспондент «БІЗНЕС Online» разом з делегатами вирушила в Балтасинський район. Вже на кордоні району в автобус з гостями району підсіла екскурсовод по імені Ільсіяр, яка до самого селища ділилася успіхами балтасінцев.

Прямо на в'їзді в Балтаси нас зустріла одна з визначних пам'яток району, на яку Ільсіяр попросила звернути особливу увагу, - обеліск загиблим в інтернаціональних війнах, в тому числі в Афганістані. Тут трапився невеликий казус: в числі делегатів, які обрали Балтасинський район, були і представники Афганістану. В даному випадку виявилося благом те, що «афганці» давно забули другу державну мову республіки, на якому власне і йшла екскурсія. Татари проживають в Афганістані з XIII століття. Зберігши самосвідомість, що не зберегли мову, повністю злилися з місцевими жителями, а ось імена і прізвища пам'ятають їх походження: прізвище одного з делегатів з Афганістану так і звучить - Хан Татар. За словами Парвіза Ахмаді - магістра КНІТУ з Афганістану, татари в Афганістані з'явилися в XIII столітті за часів походу Чингісхана. «Татарське населення в Афганістані за нашими підрахунками становить приблизно близько 300 тисяч чоловік! Зараз афганські татари використовують в основному перський, узбецький і туркменський мови як мови спілкування, проте в топоніміці сіл і в назвах місць в селах збереглися татарські за звучанням назви - Тішак Таш, Кара Кол, Кара Котал і так далі. Також татари Афганістану щорічно відзначають свято - аналог Сабантуя: влітку в селах народ піднімається в гори, покриті зеленою травою, і залишаються там кілька днів, живуть в наметах, готують їжу, беруть участь в таких іграх, як "буз каші" (схопити живого козла) , "асп давання" (скачки на конях), "куштуйте гирі" (боротьба на поясах, аналог татарської національної боротьби "кореш") і інше », - розповів він кореспонденту« БІЗНЕС Online ». За словами Парвіза, у інших народів Афганістану такого звичаю немає.

«Ми дуже давно не бачили справжні комбайни, хочемо подивитися», - здивували всіх делегати з Тюменської області «Ми дуже давно не бачили справжні комбайни, хочемо подивитися», - здивували всіх делегати з Тюменської області

А екскурсовод продовжувала тим часом знайомити делегатів з досягненнями свого району - тут живуть працьовиті люди (звідси і назва району: «Балтача» - «тесля»): «Якщо зламається комбайн, люди вручну зберуть весь урожай», - спробувала описати якості своїх земляків вона . У районі успішно працює система самооподаткування - на кожен зібраний рубль республіка додає субсидій з розрахунку один до чотирьох. Так, балтасінци, зібравши з кожного двору по 400 рублів, тільки в цьому році отримали з бюджету РТ 35 млн рублів. На ці гроші виклали асфальт, проклали тротуари, оновили кілька мостів через річки, упорядкували нове кладовище. Ця програма працює всього три роки, але жителі району в числі перших випробували її на собі і з задоволенням нею користуються, а також рекомендують всім іншим районам не упускати таку чудову можливість. До слова, про плюси самооподаткування на всіх великих республіканських заходах розповідає головний казий республіки Джаліль Фазлиев, який живе тут.

Ще одна визначна пам'ятка Балтаси - парк, створений командою Наталії Фішман в рамках року скверів і парків в республіці. Молодята облюбували парк для організації виїзних реєстрацій шлюбів, тут же працює автокінотеатр, дитячий майданчик.

Пишаються балтасінци і своїми знаменитими земляками - екс-президентом АН РТ Ахметом Мазгаровим, головним Казі Татарстану. До слова, нещодавно призначений ректор Булгарської ісламської академії, заммуфтія Татарстану Рафік Мухметшін також є уродженцем Балтасінского району. Чим не привід для гордості!

Балтасінци пишаються тим, що в районі немає ні п'яді кинутої землі Балтасінци пишаються тим, що в районі немає ні п'яді кинутої землі

Ще один привід похвалитися - в районі немає ні п'яді необробленої землі. До слова, про комбайнах: по шляху в село Ціпья по ліву сторону від дороги комбайнери збирали врожай. «Зупиніть, будь ласка, автобус», - почулося з задніх рядів автобуса. "Що трапилося? - занепокоїлися представники району та водій. - Комусь стало погано »? «Ні, просто ми дуже давно не бачили справжні комбайни, хочемо подивитися», - відгукнулися делегати з Тюменської області.

Галімджан Галієв: «Будь ласка, пам'ятайте, якою ціною було завойовано щастя Галімджан Галієв: «Будь ласка, пам'ятайте, якою ціною було завойовано щастя. Дуже жорстока війна ж була, біль від неї не проходить до сих пір, вона передасться ще й третього покоління »

Але головна гордість району - це дружба народів. Є навіть музей, присвячений їй. Туди делегатів і повезли в першу чергу. Екскурсоводом виступив засновник музею, його керівник - 90-річний ветеран війни, кавалер ордена слави Галімджан Галієв. Бадьорий дідусь розплакався, коли дійшов до експонатів, присвячених тій самій війні. «Будь ласка, пам'ятайте, якою ціною було завойовано щастя. Дуже жорстока війна ж була, біль від неї не проходить до сих пір, вона передасться ще й третього покоління », - зі сльозами на очах звернувся він до делегатів.

У ДК делегатів чекав чай ​​з гордістю місцевих - ароматним медом і татарської випічкою У ДК делегатів чекав чай ​​з гордістю місцевих - ароматним медом і татарської випічкою

«СЕЙЧАС У ТАТАР ВСЕ Є - І ГАЗ, І ВОДА, І СВІТЛО. ТОМУ КОНЕЙ ВОНИ ТРИМАЮТЬ ТІЛЬКИ ДЛЯ скачок »

У самому ж Балтаси перед будинком культури наш автобус зустріла бабуся з букетом квітів. Нарешті, розгледівши в натовпі знайоме обличчя, 78-річна Гульнур Габдулганіева розплакалася. Виявилося, в числі делегатів була дочка її двоюрідної сестри, яка приїхала з Прокопьевска Кемеровської області і з якої вони не бачилися шість років. У самому ДК делегатів зустрів чай з гордістю місцевих - ароматним медом і татарської випічкою, а в залі чекав глава району Раміль Нутфуллін.

Раміль Нутфуллін: «Зараз у татар все є - і газ, і вода, і світло - все в будинку є Раміль Нутфуллін: «Зараз у татар все є - і газ, і вода, і світло - все в будинку є! Тому зараз татари тримають коней тільки для скачок »/ Фото: tatarstan.ru

Нутфуллін познайомив делегатів з основними економічними показниками району. Так, за словами Нутфулліна, в минулому році район виробив продукції на 10 млрд рублів, 50% з яких - продукція фермерів. Левову частку в поповнення місцевого бюджету, на подив гостей, вносить квітковий бізнес. «Роблять чи в районі кумис?» - поцікавився делегат з Башкортостану. «Поки що ні, але в планах є», - відповів глава. Як виявилося, останнім часом серед балтасінцев зростає увага до конярства: в районі налічується вже близько двох тисяч голів коней, і поголів'я збільшується приблизно на 10% щорічно. Але вирощують їх жителі району не для того, щоб виробляти м'ясо, а для душі, у вигляді хобі. «Зараз у татар все є - і газ, і вода, і світло - все в будинку є! Тому зараз татари тримають коней тільки для скачок », - під загальне схвалення залу додав глава. Спеціально для цих цілей в районному центрі навіть побудували іподром.

У Гульнур Габдулганіевой в числі делегатів була дочка її двоюрідної сестри, яка приїхала з Прокопьевска Кемеровської області і з якої вони не бачилися шість років У Гульнур Габдулганіевой в числі делегатів була дочка її двоюрідної сестри, яка приїхала з Прокопьевска Кемеровської області і з якої вони не бачилися шість років

А ось делегат з Пензи поцікавився більш сакральними речами: якою мовою йде навчання в школах і не лінуються чи люди спілкуватися один з одним на татарською? «85 відсотків - татари, всі розмовляють татарською, все робочі наради в районі також проходять на татарською. І решта 15 відсотків удмуртів, марі також вільно спілкуються рідною для татар мовою », - на загальну радість повідомив глава.

«Сваха, здрастуйте! Односельці, здрастуйте, - піднявся на сцену ще один делегат з Башкортостану. - Я став свідком двох історичних подій. Перше, коли на святкуванні ювілею Балтачевского району в Башкортостані глави двох районів поставили підписи під угодою про співпрацю. Друге - сьогоднішня зустріч ».

До слова, в Башкортостані є два райони, які повністю дублюють назви районів Татарстану. Так, Балтасінскій (в РТ) і Балтачевскій (в РБ) по-татарськи обидва звучать однаково - «Балтача». Є версія, що збіг це не випадкове: щоб уникнути насильницького хрещення, татари після взяття Казані Іваном Грозним переселяючись в інші місця і засновуючи нові села, давали їм назви своїх рідних місць. Однак академік з цією версією не згоден: за його словами, назва башкирського Балтача походить від імені його засновника - Мішаріна Кулу Балтачева. До слова, Балтачево сусідньої республіки є батьківщиною лідера мусульманського повстання Батирші .

Відвідали делегати дитячий сад, навчання в якому ведеться на трьох мовах - російською, татарською та англійською, причому англійської тут навчають безпосередньо з татарської мови Відвідали делегати дитячий сад, навчання в якому ведеться на трьох мовах - російською, татарською та англійською, причому англійської тут навчають безпосередньо з татарської мови

Відвідали делегати також медресе при центральній мечеті і один з п'яти дитячих садків. Як розповіла завідувачка, навчання в садку ведеться на трьох мовах - російською, татарською та англійською, причому англійської тут навчають безпосередньо з татарської мови.

Завершилася екскурсія в Балтасинський район урочистим обідом, де місцеві татари організували концерт для гостей, а делегати ділилися своїми враженнями від району.

Завершилася екскурсія урочистим обідом Завершилася екскурсія урочистим обідом

«Я вибрав Балтасинський район не просто так: в нашій великій родині є дві невістки з Балтасінского району. Спасибі вам за них, вони - що треба! - пояснив свій інтерес до району син відомого татарського бізнесмена з Арабських Еміратів Іслам Шангареев. - Я давно хотів побувати тут і подивитися, чим же їх тут годують. Куди б я тепер ні поїхав, всім буду говорити, щоб брали приклад з балтасінцев! »

А депутат Держдуми Астраханській області Анвер Алма і зовсім розчулився і виконав пісню про рідне село.

Ситі і задоволені гості розійшлися по домівках Ситі і задоволені гості розійшлися по домівках

«ПОЛОВИНУ МОГО ДОПОВІДІ вирізати. СКАЗАЛИ: «або виступають З ТАКИМ ДОПОВІДДЮ, небудь не виступало ВЗАГАЛІ»

На зворотному шляху делегати ділилися один з одним своїми враженнями від минулого з'їзду.

- Дуже гладенько все пройшло, всі гострі кути згладили, - невдоволено похитав головою делегат з Москви.

- Половину мого доповіді вирізали. Сказали: «Або виступаєш з такою доповіддю, або не виступаєш взагалі». Я з принципу вибрав другий варіант, - приєднався до нього делегат з далекого зарубіжжя.

- А про що був твій доповідь? - поцікавилася «БІЗНЕС Online».

- Про патріотизм. Про те, що кожен татарин повинен бути патріотом Татарстану.

- А що там могли вирізати? Може, про договір йшлося? - дивувалася я.

- Ось про патріотизм і вирізали. Сказали, розкажи краще, які ви там заходи проводите ...

- Ясно. Останні два доповідача, мабуть, за таким принципом і виступили. А ось бабусі з Австралії слова не дали, - приєднався до розмови ще один делегат.

- Занадто солодко все було, «солі» не вистачило, - додає делегат з Європи.

Багато з них були незадоволені тим, що жодна пропозиція, яка пролунала на дискусійних майданчиках і під час пленарного засідання, не було включено в підсумкову резолюцію, яка зазнала деяких змін. Про це делегати, до речі, також дізналися з публікацій в ЗМІ. Свої голоси під час пленарного засідання вони віддали за іншу резолюцію ...

- По-іншому і бути не могло, неможливо вирішити всі проблеми за п'ять днів. Ось виконком буде збиратися, працювати, - спробував виправдати організаторів з'їзду делегат із сусідньої республіки.

До слова, як стало відомо «БІЗНЕС Online» ще до того як всі делегати встигли роз'їхатися, новообраний голова національної ради «Міллі шура», віце-прем'єр Татарстану Василь Шайхразіев зібрав весь виконком, де познайомився з кожним членом і представив себе. Встиг Шайхразіев познайомитися і з співробітниками виконкому Всесвітнього конгресу татар, а також оглянути офіс ВКТ, що знаходиться в історичному особняку на площі Свободи.

Що трапилося?
Комусь стало погано »?
«Роблять чи в районі кумис?
А про що був твій доповідь?
А що там могли вирізати?
Може, про договір йшлося?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация