заробляти самостійно

  1. На дворі - літо. У дітей - канікули, і для багатьох батьків набуває особливої ​​актуальності питання:...
На дворі - літо. У дітей - канікули, і для багатьох батьків набуває особливої ​​актуальності питання: Чи варто підліткам працювати? Це залежить від того, з якою метою і як підліток хоче підробити. Якщо він бачить, що у батьків не такий великий дохід, щоб забезпечити його бажаним, і він йде підробляти у вільний від навчання час - чудово! І неважливо, чим він займається - фарбуванням парканів або програмуванням, якщо це не шкодить його основної справи - навчання - і допомагає родині. Але! Ні в якому разі не можна давати гроші дітям за підробіток "господарську" (фарбування парканів, винесення сміття, прибирання квартири). Адже це дитина робить і для себе, і для своїх близьких, це - його внесок в сімейне життя, і основне завдання батьків виховувати його так, щоб він це робив із задоволенням, відчуваючи себе при цьому дорослою людиною, зайнятим корисною справою. Допомагаючи родині, дитина набуває самостійність, відповідальність, вчиться поважати чужу працю. Нагороджуючи грошима за домашню роботу, ви будете ростити егоїста. Думки батьків з приводу трудової діяльності підлітків розходяться. Давайте уявимо собі, що ми з вами присутні на передачі "К барьеру!" І перед нами розгортається полеміка. За і проти в імпровізованому діалозі висловлюють прихильник і противник.
Прихильник: Підліток має можливість спробувати свої сили в реальній справі, подивитися, що у нього добре виходить, що не дуже, що подобається робити, а що - ні, а також краще пізнати свої особистісні особливості, схильності. І, навіть якщо тимчасова підробіток не має нічого спільного з обраної ним професією, ці знання про себе можуть допомогти йому в професійному самовизначенні, так як він зуміє в дії побачити свої сильні і слабкі сторони. А це допоможе зробити професійний вибір більш усвідомленим, самостійним і адекватним.
Противник: Якщо бажання отримати більше грошей опановує душею дитини, стає для нього метою, той перестає бути дитиною. Виростає покоління, для якого головний інтерес і сенс життя полягає в зароблянні грошей. Буде вельми радіти прагматизм як основний підхід до життя.
Прихильник: Заробляючи самостійно, підліток може таким чином задовольнити і розвинути з'явилося у нього почуття дорослості.
Противник: Підлітки не вміють розпоряджатися грошима; крім того, гроші будуть їх розбещувати, піддавати спокусам, підштовхувати до вживання тютюну, алкоголю та наркотиків.
Прихильник: Робота допоможе зміцнити в підлітку почуття відповідальності, навчить приймати власні рішення і за них відповідати. Крім того, працюючи, підліток починає краще розуміти, як дістаються гроші, і починає більше цінувати працю інших людей взагалі і своїх батьків зокрема.
Противник: Працюючий підліток виходить з-під батьківського контролю, що заробляються гроші перетворюються для нього в засіб непокори, свавілля, протидії батьківської влади.
Прихильник: Власні гроші не тільки дають підліткам додатковий ступінь свободи, а й накладають на них істотні обмеження: вони вимагають вміння управляти своїми бажаннями і задовольняти їх тільки в тій мірі, в якій дозволяють наявні кошти. Підліткам необхідно вчитися раціонально поводитися з грошима, здійснювати витрати обдумано і планувати покупки.
Противник: Зовсім не відсутність, а наявність грошей розбещує підлітків, створює зайві спокуси і підштовхує до протиправних дій.
Прихильник: Нехай вони спочатку навчаться заробляти, а потім вже витрачати, людина повинна відчути смак грошей, які сам заробив.
Противник: Підліток - ще недостатньо доросла людина, і рано йому бути самостійним, всі його потреби можуть задовольнити батьки, підліток не вміє керувати своїми бажаннями і не вміє витрачати гроші, більш того, підліток витрачає гроші собі на шкоду. Коротше кажучи, у нього є батьки, навіщо йому гроші?

Коротше кажучи, у нього є батьки, навіщо йому гроші

Отже, і прихильник, і противник ставлять під сумнів питання вміння дитини правильно поводитися з грошима. З цим же питанням стикаються рано чи пізно будь-які батьки. А як, насправді, навчити дітей цього, і коли, в якому віці це треба робити? Чи можна використовувати гроші як засіб виховання дитини, розвитку його особистості, виховання ощадливості, відповідальності?

Розповім свої враження від давньої поїздки в Німеччину. Моїм гідом в місті Галле була дружина директора одного з найбільших в Європі хімічного комбінату, розташованого в цьому місті, сама - педагог, директор місцевої школи. Як ви розумієте, сім'я у неї була досить заможна. Формувати ставлення дітей - їх у сім'ї було двоє - до грошей і їх витрат вони почали вже з 1-го класу. І це характерно для більшості німців, запевнила мене Хельга. Звичайно, розповідала вона мені, коли ми готуємо дитину до школи, ми купуємо все необхідне, повний комплект. А далі, спочатку кожен день, потім щотижня, видавали синові й доньці певну, досить скромну, суму грошей (вона, природно, збільшувалася з року в рік відповідно до зміни потреб дитини. Але кожне поповнення детально обговорювалося). Обов'язково перед видачею грошей на початковому етапі обговорювалася, на що дитина буде їх витрачати. Коли ви побачите, що дитина з цим справляється - можна буде видавати йому певну суму вже на місяць (але не в перших класах, звичайно). Ця сума повинна бути по можливості постійна (може змінюватися як виняток, якщо має бути витрачено на щось конкретне). Грошей не повинно бути занадто мало, щоб дитина не відчувала себе постійно ущемленим, не економив би на всьому, але і не повинно бути багато, щоб не сформувати недбалого ставлення до них.

Таким чином, з першого класу дитина знала, що якщо зламав олівець або втратив ручку, порвав зошит або книгу, тобто не бережеш те, що у тебе є, купуй зі своїх грошей. Якщо хочеш в кіно, будь ласка, коли гроші є, йди. Вирішив побалувати себе і друзів морозивом, можеш відразу використовувати всі гроші, але це загрожує тим, що до кінця терміну ти не зможеш собі нічого дозволити. Якщо друг запросив на день народження, нікому з дітей в голову не прийде просити батьків купити подарунок, немає, ти в чомусь відмов собі, і зроби приємне одному. Діти всі різні і, якщо їх до цього не привчати, то хтось і в 7 років зможе розпланувати свої покупки на тиждень, а хтось і в 10 років буде все витрачати в перший день. Тому, ми допомагали вирішити якісь питання, часом додавали грошей, обговорювали, чому створилася така ситуація. Коли діти підросли, щоліта вони підробляли на комбінаті у батька, звичайно, не у шкідливих цехах. Зароблені гроші вони відкладали на якусь покупку для себе або подарунка батькам. Одного разу діти внесли деяку суму на туристичну поїздку, до якої ми готувалися всією сім'єю, і дуже цим пишалися. До закінчення школи накопичення сина дозволили йому придбати собі першу машину (звичайно, частина суми ми додали).

Ніде правди діти, перша моя реакція на цю розповідь була негативною. Так само, як і моїх друзів в Союзі, яким я його переказала. Але з часом я зрозуміла далекоглядність такого виховання: з 7 років дитина вчиться поводитися з грошима, розумно їх витрачати, планувати витрати, обмежувати свої бажання, а не капризно нити: "Хочу то" або "Купи мені це". Впевнена, що якщо правильно сформувати ставлення дитини до грошей, то вони можуть стати потужним розвиваючим, навчальним та виховують засобом. Хоча, безумовно, цей момент не повинен бути вирішальним у формуванні особистості і світогляду.

Складається враження, що робота підлітків за наймом сприймається як ще одне виховний засіб, яке має застосовуватися під наглядом і на розсуд батьків, але не як початок самостійного життя і не як певний етап входження в доросле життя.

Батьки цінують швидше виховну функцію праці, але не той факт, що підліток починає реально заробляти гроші. Розмежування праці та заробітку, позитивне ставлення до першого і насторожене - до другого добре простежується в наведеному вище діалозі.

Але, яку б точку зору кожен з нас ні підтримував, якщо вже наші діти влаштовуються на роботу, наш борг захистити їх інтереси і убезпечити підлітка від недобросовісного роботодавця. Якщо господар каже: "Попрацюй пару тижнів. Подивимося, як у тебе вийде, а потім і про зарплату поговоримо ... ", найкраще відразу повернутися і піти - пахне обманом. При вирішенні цих питань будьте поруч з вашими дітьми, не в прямому сенсі слова, а щоб він відчував, що ви захистите його інтереси.

Ліка Брик


Ліка Брик

Мітки: вік , гроші , підліток , робота , сім'я , характер

У дітей - канікули, і для багатьох батьків набуває особливої ​​актуальності питання: Чи варто підліткам працювати?
Коротше кажучи, у нього є батьки, навіщо йому гроші?
А як, насправді, навчити дітей цього, і коли, в якому віці це треба робити?
Чи можна використовувати гроші як засіб виховання дитини, розвитку його особистості, виховання ощадливості, відповідальності?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация