Зарплати лікарів: чому «гроші, які ходять за пацієнтом», отримають не всі

Моя знайома, чудовий лікар, розповідала, як в літаку волею випадку опинилася поруч з французьким колегою. Вони розговорилися. Її сусід ніяк не міг зрозуміти, що 100 дол. - це зарплата українських лікарів на місяць, а не на годину. Все не вірив, багато разів перепитував, малював цифри і знизував плечима ...

Обіцянками про високі зарплати українських медиків годують давно. Однак поки всі спроби не увінчалися навіть натяком на успіх. Піднявши з 1 січня 2017 року мінімальну зарплату до 3200 грн, домоглися образливою зрівнялівки - коли молодий лікар став отримувати стільки ж, як і санітарка, сторож або менеджер з прибирання. Боротися з виниклою проблемою в Мінфіні пропонували за допомогою премій і надбавок на місцях, але ось де головним лікарям брати на це гроші, не уточнили. Можна було б розділити радість з санітарками та прибиральницями, однак навряд чи вдасться - все впирається в фінансування, якого звично недостатньо. Питання дефіциту коштів вирішили легко, перевівши персонал на половину або чверть ставки.

Напевно, тому стільки надій, нехай і стомлених довгими очікуваннями, покладають на медреформу. Всі чекають, коли «гроші, які ходять за пацієнтом», доберуться нарешті до пункту призначення. Як обіцяють в Міністерстві охорони здоров'я, вже з 1 липня флагмани медреформи зможуть розраховувати на підвищення зарплат. Потенційні доходи лікарів первинки протягом останніх півтора років озвучувалися дуже різні. Без розрахунків подібні прогнози більше схожі з ворожінням на кавовій гущі, тому скільки буде заробляти лікар, поки точно не знає ніхто. Нещодавно і. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун в одному з інтерв'ю заявила, що лікар первинної ланки (тобто сімейний лікар, педіатр і терапевт) зможе отримувати від 10 до 100 тис. грн на місяць.

У підвищенні зарплат людей в білих халатах зацікавлені не тільки самі медики, а й пацієнти, які знають, що ситий лікар краще голодного. Мабуть, тому «приписна кампанія», що почалася в квітні, набирає обертів не тільки по днях: дивним чином статистика підписали декларації зростає і ночами, і святкових днях. Багато лікарів з ентузіазмом взялися за справу, адже від кількості підписали з ними декларації пацієнтів залежатиме заробітна плата. Але чи всі з них, добре успішних за реформою, отримають обіцяні зарплати? Щоб розібратися в цьому, потрібно не тільки стежити за слайдами і обіцянками в профільному міністерстві, але і читати документи.

Спека, липень і гроші

Національна служба здоров'я (НСЗУ) в кінці травня оголосила першу хвилю укладення договорів з установами первинної медичної допомоги. Відмінники, які відповідають усім необхідним вимогам (серед найважливіших умов - підключення медустанови до електронної системи охорони здоров'я eHealth, ліцензія на провадження господарської діяльності з медичної практики, а також відповідне оснащення і т. П., Весь перелік вимог міститься в постанови Кабміну №391) і підписавши договори з Нацслужби, як обіцяють, вже з липня отримуватимуть фінансування по-новому - тобто можуть розраховувати на «гроші, які ходять за пацієнтом». Треба зауважити, що в залежності від вікової категорії пацієнтів суми будуть нараховуватися різні. Для молодих українців (18-39 років) тариф складе 370 грн на рік. Для дітей до п'яти років цю цифру примножать на коефіцієнт 4 (1480 грн), для людей старшого віку (після 65) виділять 740 грн (див. Таблицю).

Таблицю)

Припустимо, лікар первинної ланки підпише декларації з 2000 пацієнтів з тарифом 370 грн (без коефіцієнтів). Шляхом нехитрих арифметичних підрахунків отримаємо 740 тис. Грн на рік. Однак на всю суму сімейного лікаря або терапевта розраховувати не варто. Перераховують гроші не безпосередньо лікаря, а медичному закладу. Поки не прописаний механізм, як справедливо ділити фінансовий пиріг і який шматок віддати терапевта, педіатра або сімейних, головний лікар вільний розподіляти його на власний розсуд.

Ще один момент. Раніше МОЗ заявляв, що лікар первинної ланки буде мати окремий бюджет на аналізи для пацієнтів. Уважно прочитайте постанову Кабміну №407 «Про затвердження Порядку реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2018 рік», останній пункт якого говорить про те, що тарифи «включають ставку на оплату медичних послуг і ставку на оплату діагностичних послуг, в тому числі лабораторних досліджень ». Добре якщо медичний заклад має власну лабораторію, а якщо ні? Тут бачиться два виходи: або відсутні кошти заберуть з «доходу» лікаря, або дослідження ляжуть на плечі пацієнтів.

І, може бути, найважливіший нюанс. Навіть якщо медустанову серйозно і відповідально підійшло до медреформу, відповідає необхідним вимогам для підписання договору з Нацслужби здоров'я, лікарі набрали необхідну кількість пацієнтів ... підвищення заробітної плати може їх не торкнутися. Цитую все той же документ: «Національна служба здоров'я укладає договори про медичне обслуговування населення з комунальними закладами охорони здоров'я за умови одночасного укладення таких договорів з усіма комунальними закладами охорони здоров'я, які забезпечують надання первинної медичної допомоги, що фінансується за рахунок медичної субвенції з відповідного місцевого бюджету».

Якщо перевести з важкого для розуміння чиновницької мови, то увійти в реформу медичні установи зможуть тільки групами , Тобто відразу весь район або місто. Це обумовлено тим, що субвенція виплачується на бюджет і, відповідно, може бути скасована повністю для всього бюджету, а не для окремої установи. Правду кажуть, що наше оточення - це 70% нашого успіху. Мабуть, саме цим правилом і керувалися реформатори. Тому якщо вас оточують недбайливі сусіди, то ваше медустанову не зможе підписати договір з НСЗУ, а значить, отримувати по 370 грн (і більше, з огляду на коефіцієнти) за приписаного пацієнта. Для вас поки нічого не зміниться. У всякому разі, під час перехідного періоду медичної реформи.

така ситуація суперечить ст. 95 Конституції , Де йдеться про те, що блага (тут - фінансове забезпечення первинної медико-санітарної допомоги) повинні розподілятися справедливо. Виходить, що на одну дитину по субвенції виділять 240 грн, а на іншого через НСЗУ - 1480 грн.

Про конкуренції, декларованої МОЗом, мова також не йде. Ринковий механізм, коли пацієнти зможуть вибрати кращих лікарів, а решта залишаться поза справами, в нашій країні дуже сумнівний. Нам просто немає з кого вибирати. Згідно з даними Українського медичного експертного співтовариства, на початок 2017 року країні нараховувалося близько 14 тис. Сімейних лікарів та 2 тис. Педіатрів. Для повноцінного забезпечення доступності первинної медичної допомоги необхідно 22 тис. Лікарів.

З кожним роком все більше людей в білих халатах виїжджають з України працювати за кордон. Деякі поки залишаються, жартують, прикриваючи смуток і розчарування анекдотами:

Одного разу в пору революції Шаляпін прийшов до свого друга, художнику Коровіна і відразу поскаржився:

- Чорт зна що таке! Мене зобов'язали виступити сьогодні перед кінними матросами. Скажи мені, заради бога, що таке кінні матроси?

- Не знаю, що таке кінні матроси, - похмуро відповів Коровін, - але валити звідси треба.

Навіть ті, хто про від'їзд поки не думав, чекаючи обіцяного фінансування по-новому, можуть передумати. Стати тими мандрівниками, про які говорив прем'єр-міністр на недавньому «дитячому» засіданні Кабміну, куди привів 20 дітей. Нагадаю: дівчинка-учасниця запитала, чому громадяни України виїжджають в інші країни, наприклад в Естонію і Фінляндію. Після секундного замішання Володимир Гройсман відповів (під сміх і оплески), що вони просто подорожують.

Читайте також

Медична реформа: що буде з грошима лікарні і доходами лікаря

Але чи всі з них, добре успішних за реформою, отримають обіцяні зарплати?
Добре якщо медичний заклад має власну лабораторію, а якщо ні?
Скажи мені, заради бога, що таке кінні матроси?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация