Зарубайте собі на носі, «Йоббік»: в Україні державне утворення - державною мовою!

Ні румуни, ні серби, ні словаки не ведеться на угорські провокації щодо мови її нацменшин в цих країнах. Чому це має робити Україна?

Ні для кого не секрет, що Угорщина проводить на Закарпатті досить агресивну політику, спрямовану на формування у 150-тисячного населення етнічних угорців менталітету, який би працював на відособленість від України. Мрійники з числа «збирачів» земель Австро-Угорської імперії навіть не приховують своїх глобальних цілей. Докладаючи величезних фінансові та організаційні зусилля, вони намагаються сформувати «правильне» самосвідомість у громадян України угорського походження - через освіту, культуру, мову, паспорта.

І тому негативна реакція уряду Угорщини на новий український закон про освіту цілком зрозуміла. У прийнятому днями Верховною Радою документі зафіксовано: за державний рахунок утворення в Україні дається тільки державною мовою - українською. Викладання навчальних предметів на мові національних меншин допускається тільки в дошкільній освіті та молодшій школі (для забезпечення «меньшінскіх» прав громадян). Або ж в приватних навчальних закладах, до фінансування і змістом яких держава не має ніякого відношення. Все в рамках українського та міжнародного права. «Стратегов» з Угорщини це не влаштовує - вся їх схема поступової «мадяризація» українських громадян за український же рахунок розсипається.

Дійсно державний підхід: охороняти інтереси держави, що не дивлячись на чужі істерики

Уряд Угорщини висловило рішучий протест проти нового закону "Про освіту", прийнятого Верховною Радою України 5-го вересня. Мовляв, прийняття цього закону "фактично позбавляє національні меншини, що проживають в країні навчання на рідній мові". Офіційний Будапешт зачеплений одним принциповим пунктом в нашому законі - у державній системі освіти на мовах нацменшин можна викладати тільки в дошкільних навчальних закладах і в молодшій школі (1-4 клас). Починаючи з 5-го класу викладання предметів ведеться державною мовою.

Ні румуни, ні серби, ні словаки не ведеться на угорські провокації щодо мови її нацменшин в цих країнах

Габор Вона, лідер угорської ультраправої політичної партії "Йоббік"

Угорські опозиціонери з правоекстремістській партії «Йоббік» взагалі назвали кроки української влади в освітньому законодавстві «шовіністичними». І паралельно розкритикували чинний уряд Угорщини за те, що, незважаючи на істотну матеріальну підтримку угорських громад з боку материнського держави в сусідніх з Угорщиною країнах (Сербії, Словаччини, України), офіційний Будапешт не наважився жорсткіше вести розмову про «утиски прав угорських національних меншин».

Посилаючись на те, що «Йоббік» друга за величиною політична сила в Угорщині, угорські правоекстремісти пригрозили , Що в разі приходу до влади не підтримають вступ Сербії і України в Євросоюз, якщо ці держави не змінять свого ставлення до угорської меншини (в сербській Воєводині до 300 тисяч угорців, в два рази більше, ніж в нашому Закарпатті).

У відповідь на угорський протест міністр освіти і науки України Лілія Гриневич і міністр закордонних справ України Павло Клімкін цілком слушно зауважили: володіння громадянами України державною мовою - це ніякий не радикалізм, а звичайна світова практика.

Спочатку «русифікація», потім «венгерізація», потім маємо те, що маємо

Слід зазначити, що угорські діаспори в Сербії і в Україні - не найбільші. У Словаччині живе близько 500 тисяч угорців, а в Румунії - понад мільйон (обидві країни - члени Євросоюзу). Але жодна з цих країн навіть не подумала виконати побажання угорської влади, коли та аналогічно «співала» про мовні порушення в системах освіти і утиски. Більш того, в 2010 році лише за спробу неофіційного візиту до місцевих угорським нацменшин екс-президенту Угорщини Ласло Шойому взагалі відмовили у в'їзді в Словаччину та Румунію.

Починаючи з 2010 року в українському Закарпатті масово роздаються угорські паспорти

А ось в Україні Угорщина вже давно перейшла до практичних заходів по реалізації своєї «великодержавної» політики, повністю засукавши рукава. Так, починаючи з 2010 року в українському Закарпатті масово роздаються угорські паспорти. Зараз число «паспортірованних» українських угорців, за різними оцінками, становить близько 70 тисяч осіб. І це при тому, що подвійне громадянство українським законодавством заборонено.

З анексією Криму та російською агресією на Донбасі Угорщина посилила свою активність в спробах дестабілізувати ситуацію в західному регіоні України, використовуючи фактор національних меншин в сепаратистських процесах. Одним з напрямків деструктивної політики з її боку стала масова підтримка освітніх проектів угорської національної меншини.

Аналіз, який опублікував журналіст Олександр Ніконоров за два місяці до своєї трагічної загибелі 6 вересня, свідчить, що на території українського Закарпаття угорська сторона практично «відтворила» власну повноцінну систему освіти, в якій навчальний процес проходить виключно угорською мовою. Цю систему складають 91 школа, 21 з яких - україно-угорські, 70 - угорські; Центр унгарологіі на базі Ужгородського національного університету, приватний вищий навчальний заклад - Закарпатський угорський інститут ім. Ф. Ракоці ІІ, розташований в м Берегово.

При цьому офіційний Будапешт через різноманітні угорські благодійні фонди виділяє на функціонування цієї системи близько EUR2 млн. Щорічно. У 2015 році, наприклад, було виділено 45 млн. Грн, в 2016 році - 60 млн. Грн. Тобто спостерігається тенденція до зростання обсягів фінансування Угорщиною освітніх проектів і програм на Закарпатті. Згадаймо також, що депутати Закарпатської обласної ради в 2016 році звернулися до міністра освіти і науки України з проханням включити мови національних меншин в перелік предметів Зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).

Іншими словами, угорська сторона намагалася створити ситуацію, коли громадяни України по завершенні навчання в середній школі замість української мови здавали б іспити по угорському. Потім випускники шкіл мали б можливість продовжувати навчання в ЗВИ ім. Ф. Ракоці ІІ. «Головним ризиком в цій ситуації бачиться можливість отримання на виході громадянина Угорщини, а не України, відірваного від гуманітарно-культурного простору України. Якщо не піднімати цю проблему сьогодні, то ситуація буде складатися так, що українська держава вносить свій внесок у відновлення так званої Великої Угорщини, причому по кримському сценарієм », - звертав увагу нині покійний політолог.

Фото: BBC

Україні потрібні громадяни, а не «чужі» серед своїх

Зізнаємося, не часто нам доводиться хвалити своїх правителів, але у випадку з угорськими «наїздами» їм все ж можна поставити «відмінно» за відстоювання державних інтересів. Все логічно і обгрунтовано. Там, де держава має свій інтерес в освіті, навчальні заклади мають фінансуватися з державного бюджету. Хочуть батьки вчити своїх дітей на угорському, китайською або будь-якому іншому - нехай організовують і фінансують такі «іншомовні» закладу. Законодавством це не заборонено. Є Міністерство освіти, де можна отримати навчальну ліцензію. Є спонсори, які можуть профінансувати подібні проекти. Є, зрештою, фахівці, які здатні організувати освітній процес відповідно до діючих норм. Хоче національна меншина створити на території громади «свою» школу? Будь ласка! Але тоді і приміщення, і комунальні послуги, і зарплати вчителям, і обладнання та посібники нехай оплачує за свій рахунок, за громадський. Чи захоче випускник такої школи вступити потім в угорський або інший іноземний вуз - без питань! Держава нікого не обмежує в цих законних правах. Але якщо випускник такого навчального закладу захоче вступити до українського ВНЗ, а тим більше розраховувати на державну стипендію - то, будь добрий, здай ЗНО з української мови. Вивчить він його самостійно або за допомогою своєї національної школи - його справа.

Завдання держави забезпечити, щоб представники нацменшин України були інтегровані в українське суспільство, відчуваючи себе максимально комфортно як громадянина України, а не сусідніх країн, не боячись при цьому дискримінації за національною ознакою.

Оксана Поліщук, Київ

Заголовне фото: Радіо Свобода

Чому це має робити Україна?
Хоче національна меншина створити на території громади «свою» школу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация