Засідання Уряду РФ про доктрину продовольчої безпеки

Чи загрожує голод Росії, якщо впаде імпорт продуктів, враховуючи, що за останні 20 років скоротилося виробництво сільгосппродукції? Ситуація навколо України і загроза посилити санкції, про які твердять в Європі і США, стали підставою, щоб Уряд Росії розглянуло питання продовольчої безпеки на черговому засіданні 27 березня. Чи загрожує голод Росії, якщо впаде імпорт продуктів, враховуючи, що за останні 20 років скоротилося виробництво сільгосппродукції

В останні роки сформувався стійкий стереотип, що Росія повністю залежить від продовольчого імпорту. Так, це справедливо для часів президентства Б. Єльцина: тоді, в 90-х, залежність країни за основними видами продовольства досягала 50-70 відсотків, що, в разі непередбачених ускладнень загрожувало продовольчим колапсом, і, зрозуміло, враховувалося західними політиками як інструмент потенційної загрози і тиску на керівництво Росії.

Починаючи з середини двотисячних становище стало змінюватися. До 2010 року державна політика стала набувати осмислений і системний характер, будучи сформульованої в доктрину продовольчої безпеки, критеріями якої стала питома вид вітчизняної продукції з восьми видів продовольства: зерно, цукор, рослинна олія, м'ясо і м'ясопродукти, молоко і молокопродукти, рибна продукція, картопля , сіль харчова. До базовими показниками також віднесені фізична і економічна доступність для населення якісного продовольства.

Читайте також: Рублю рано прочитали за упокій

І ось результат: у 1995 році на продовольчий імпорт припадало майже 30, в 2013 оціночно - близько 13 відсотків на суму приблизно 40 мільярдів доларів. Продовольство на суму близько трьох мільярдів ввозимо з країн СНД, які навряд чи приєднаються до можливих санкцій. 11 мільярдів припадає на ввезення продуктів з країн, що розвиваються, які в Росії не можуть бути вирощені або вироблені - кава, чай, цитрусові, банани і так далі.

Росія сьогодні повністю забезпечена внутрішнім виробництвом по борошну, макаронів, цукру. На 85-90 відсотків - щодо рослинної олії, м'ясних консервів і кондитерським виробам. Молоко і молочну продукцію наполовину закриває братська союзницька Білорусія. Німеччина дає 12, а Фінляндія - 8 відсотків імпортної потреби молока.

Поки уразливі позиції Росії в рибі (40 відсотків ввезення забезпечує Норвегія), м'ясі і молоці. Однак за цими видами постачання з зон, контрольованих США і їх союзниками, складають від 15 до 17 відсотків: практично повністю припинені закупівлі птиці яловичини і свинини в США, що пов'язано з ростом вітчизняного виробництва і переорієнтацією на ринки Південної Америки.

В цілому, щоб забезпечити повну незалежність від імпорту, необхідно додатково виробляти і вирощувати м'яса великої рогатої худоби на 2,5 мільярда доларів, риби і рибопродуктів - на 2,5, молочної продукції - на 1, яблук і груш - на 1 мільярд доларів. Загальна сума - приблизно 7 мільярдів доларів.

Читайте також: Росія без України зможе, а ось навпаки ...

Судячи з цифр, наведених на засіданні, вітчизняне сільське господарство впевнено нарощує потенціал. За найбільш проблемному увазі продовольства - м'ясу і м'ясопродуктах - обсяг виробництва склав в минулому році 5,2 мільйона тонн, збільшившись на 10 відсотків. Це дозволило скоротити майже на 10 відсотків імпорт м'яса, залишивши без роботи багатьох американських фермерів. Збільшилося виробництво молочних продуктів, вершкового масла. Загалом індекс виробництва продовольчих товарів склав 102,3 відсотка, як зазначив міністр сільського господарства Росії Микола Федоров.

Висновок простий: голод Росії не загрожує, якщо США і Євросоюз спробують заморозити постачання продовольства в нашу країну. Безперечно, деякі проблеми виникнуть, особливо з екзотичними фруктами, винами і дорогими морепродуктами і м'ясними делікатесами, але сьогодні Росія цілком самодостатня не тільки в зовнішній політиці, а й у здатності прогодувати себе. У цифрах це виглядає так: сьогодні вітчизняний виробник забезпечує на 60-90 відсотків споживання продовольства.

Проте збільшення виробництва продуктів продовжує залишатися стратегічним завданням: протягом максимум п'яти років не тільки повністю забезпечити незалежність від зовнішніх поставок за всіма видами продовольства, але і стати найбільшим в світі постачальником продуктів харчування.

Чи загрожує голод Росії, якщо впаде імпорт продуктів, враховуючи, що за останні 20 років скоротилося виробництво сільгосппродукції?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация