Засуджені рвуться за кордон. Закон не пускає

Засуджені до умовного терміну і достроково звільнені з місць позбавлення волі вимагають вільного виїзду з Росії. Конституційний суду 10 листопада розглянув справу про пересування по світу російських громадян з непогашеною судимістю. Адвокати вважають, що рішення КС має принципове значення для всіх росіян. Засуджені до умовного терміну і достроково звільнені з місць позбавлення волі вимагають вільного виїзду з Росії

alpobg.com

Засуджені до умовного терміну і достроково звільнені з місць позбавлення волі вимагають вільного виїзду з Росії. Конституційний суду 10 листопада розглянув справу про пересування по світу російських громадян з непогашеною судимістю. До речі, заявниця зараз знаходиться за кордоном. Її адвокат пояснив "Фонтанці", що позитивне рішення КС має принципове значення для всіх росіян. Адже від в'язниці, як то кажуть, зарікатися нікому не варто.

У відкритому засіданні КС пильно придивлялися до четвертого пункту ст. 15 федерального закону «Про порядок виїзду з Російської Федерації та в'їзду в Російську Федерацію», який говорить, що "право громадянина на виїзд з країни може бути тимчасово обмежено у випадках, якщо він засуджений за вчинення злочину, - до відбуття (виконання) покарання або до звільнення від покарання ". Зі скаргою на пункт закону, який закрив доступ до заморських країн, в який базується в Петербурзі Конституційного суду звернулися двоє жителів Москви - Валентина Алдошина і Тимур Саїд-Магомедович Ідалія.

Як розповів кореспонденту "Фонтанки" адвокат заявниці Дмитро Шубін, в 2007 році бухгалтер Валентина Алдошина була засуджена на 2 роки умовно за ухилення від сплати податків. Відразу після вироку жінка захотіла оформити закордонний паспорт, їй потрібно було виїхати на лікування в іншу країну. Але московське Управління федеральної міграційної служби двічі відмовилося видати документ, посилаючись на пункт закону. Про другий заявника - Ідалове - в КС відомо тільки, що в 2003 році він був засуджений до 10 років позбавлення волі, а в 2007 році звільнений умовно-достроково.

Однак простий пошук в «Яндексі» дає приголомшливий результат. По крайней мере, повний тезка заявника, Тимур Саїд-Магомедович Ідалія, позиціонується на ряді сайтів як один з лідерів чеченської ОПГ, колишній співробітник МВС, якому після першої чеченської війни звинувачували у викраденні людей, а в 1996-му «авторитета» обміняли на 4-х захоплених в Чечні бійців ОМОН. Потім Ідалія повернувся в Москву.

Органи УФМС міста Москви відмовили йому у видачі закордонного паспорта через УДО, адже формально термін призначеного покарання ще не закінчився. Рішення УФМС в обох випадках підтримали районні та міський суди Москви.

За словами Дмитра Шубіна, такі дії влади порушують конституційні права громадян. Частина друга статті 27 головного закону країни гарантує право кожного вільно виїжджати за межі Росії, частина 3 статті 55 допускає можливість обмеження прав і свобод громадянина тільки в тій мірі, в якій це необхідно для захисту основ конституційного ладу, оборони країни і безпеки держави, а також для захисту моральності, здоров'я і прав інших осіб. На думку адвоката заявниці Алдошина, у випадку з його клієнткою не було ніякої загрози обороні країни, якби вона з'їздила на лікування.

"Норма федерального закону лише передбачає можливість обмеження виїзду, - говорить Дмитро Шубін, - там так і написано" може бути ", але практика показує, що це" можливо "на ділі означає фактичну заборону". Адвокат вважає, що кожен випадок треба розглядати окремо і, якщо дійсно є побоювання, що поїздка засудженого за кордон може привести до якихось небажаних наслідків, то це обмеження повинно обумовлюватись у вироку суду. А то виходить абсурдна ситуація, коли пересуватися по країні умовно засуджений або звільнений за УДЗ може абсолютно вільно, а ось за кордон йому їхати не можна.

При розгляді справи в КС одним з головних контраргументів боку захисту закону була неможливість контролю за засудженими в разі їх виїзду за межі країни. Однак Шубін назвав цей аргумент непереконливим, оскільки труднощі влади не повинні позначатися на правах громадян. Про те, як можна контролювати поведінку "умовних" і "дострокових", нехай болить голова у тих, кому це належить за службовим обов'язком. Можна направити, наприклад, запит за місцем поїздки і дізнатися, як себе там вів судимий турист. Адже якось спостерігають "ті, кому належить" за засудженим в Москві, коли той їде до Владивостока.

Про рішення Конституційного суду стане відомо через кілька тижнів. Свою постанову судді приймуть на закритому пленумі. Якщо КС надій заявників не виправдає, Дмитро Шубін пообіцяв "Фонтанці", що в Європейський суд вони не підуть. Аж надто тривалий, та й безглузде цю справу. В даний час Валентина Алдошина знаходиться за кордоном, термін покарання закінчився, і їй видали паспорт. Звернення до органу конституційного нагляду - це, скоріше, справа принципу. З метою отримання морального задоволення за те, що два роки тому з нею вчинили не по закону.

Юлія Нікітіна,
"Фонтанка.ру"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация