Затоплення «ядерної» шахти на Донбасі: радіаційне забруднення - до самого Азова

Окупанти вирішили зупинити відкачування води з шахти «Юний комунар». Так вони «заощадять» нам екологічну катастрофу ...

Нещодавно російська окупаційна адміністрація, яка називає себе «ДНР» анонсувала , Що 14 квітня буде припинена відкачка води на шахті «Юний комунар», де в 1979 році був проведений «експериментальний» ядерний вибух. Окупанти стверджують, що «мокра» консервація об'єкта «Кліваж» шахти «Юнком» не приведе до забруднення і погіршення екології. Однак українські фахівці попереджають, що в такому випадку радіоактивні відходи разом з неконтрольованими підземними водами поступово вийдуть на поверхню з глибини 1000 м, і це точно буде загрожувати всім екологічною катастрофою. Укрінформ з'ясовував, в чому саме полягає небезпека, які будуть її наслідки і як цих наслідків уникнути?

Як небезпечна «газова» шахта «Юний комунар» стала ще й ядерною?

Щоб повністю розуміти проблему, слід згадати історію з вибухом 1979 року. Шахту «Юнком», існуючу з 1911 року, вважали мало не найнебезпечнішою в Радянському Союзі через часті викидів метану і вугільного пилу. За 20 років, з 1959 по 1979, відбулося 235 таких викидів, 28 з яких спричинили загибель гірників. Тому радянські вчені разом з тодішнім міністерством вугільної промисловості вирішили усунути раптові викиди газу ... ядерним вибухом. Це повинно було знизити напругу в гірському масиві і таким чином підвищити безпеку відпрацювання вугільних пластів. Жителів Юнокомунарівська (нині - Бунге), де розташована шахта, тоді попередили про підривних роботах і на один день вивезли з міста. Втім, ядерний вибух істотно не допоміг зменшити частоту викидів газу, зате на місці вибуху утворилася небезпечна радіоактивна капсула - об'єкт «Кліваж».

Журналіст Денис Казанський, який сім років тому відвідував цей мало кому відомий донбаський місто, справедливо відзначає , Що такий «ядерний експеримент» був як мінімум не логічно. Адже ядерний вибух - це дуже дорого і дуже небезпечно. Простіше було б просто ліквідувати небезпечну шахту, адже окупити «ядерні» витрати на неї нереально. Тому журналіст передбачає, що це було, скоріше, військове ядерне випробування, замасковане під експеримент. Це підтверджує і те, що всю документацію про те ядерному вибуху вивезли до Москви - в повній секретності.

Окупанти вирішили зупинити відкачування води з шахти «Юний комунар»

Ще в 2002 році шахту «Юнком» закрили остаточно через нерентабельність. Але щоб радіоактивні речовини з капсули не були в грунт, було вирішено постійно відкачувати з шахти підземні води. Станом на 2008-й вартість таких робіт склала 350 мільйонів гривень на рік по тому ще курсу «вісім» - тобто майже $ 45 млн. Ці гроші йшли з бюджету країни, а тепер в умовах окупації витрачати їх Москві (а кому ще?) не хочеться, тому там і заявили: небезпеки для екології після того, як воду з шахти перестануть відкачувати, немає. Правда ще влітку 2017 го в українському Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій повідомили , Що, за непідтвердженою інформацією, відкачка шахтних вод на шахті «Юнком» припинена.

Постраждає весь Донецький регіон включаючи Азовське море

Наслідки ядерного вибуху місцеві жителі відчули на собі давно. Ще в 2008-му Любов Леоненко, голова громадської організації «Громада Юнокомунарівська», розповідала журналістам , Що люди тут схильні до раку, мають проблеми з органами руху. Але після того, як воду з шахти припинять відкачувати (або вже припинили) не тільки місцевим, а й жителям всього південно-східного регіону екологічні проблеми, як мінімум, гарантовані.

Залишається питання: а куди ж потрапляли води, які всі ці роки викачували з «поганий шахти»? В тому то і справа, що в такому випадку вони (води) залишалися чистими, не встигаючи потрапити в «камери» і змішатися там з продуктами ядерного вибуху. А так - «встигнуть», накопичаться і поступово вийдуть на поверхню.

Ми звернулися до фахівців.

Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників України підкреслює, що в ядрі вибуху шахти «Юнком» норма радіоактивних забруднення перевищена в півтори тисячі разів.

Михайло Волинець

«Брудні води, які піднімаються до певного рівня, потім потрапляють через струмки в притоки Сіверського Дінця. Ця річка, як відомо, це головна водна артерія регіону. Але проблема не тільки в забрудненні води радіоактивними речовинами. Коли ці речовини потрапляють в землю, вони стають ще більш отруйними, тому що з них утворюються нові шкідливі хімічні сполуки, які ще не вивчені. Понеділок, яке створилася на глибині 1000 метрів, має шкідливий «ресурс» мало не на мільйон років. І зараз вона вимивається і йде на поверхню.

Крім того, ці води витісняють і метан, який виходить на поверхню, проникає в підвали будинків, перші поверхи, де може вибухнути або отруїти кого-то ».

Навіщо ці проблеми окупантам? Михайло Волинець вважає, що бойовики таким чином хочуть заощадити гроші на відкачування води, а то і так за чотири роки вже заборгували 4 мільярди гривень за спожиту електроенергію.

Волинець каже, що на проблемний об'єкт потрібно допустити співробітників ОБСЄ, щоб вони могли поспілкуватися з місцевими «фахівцями», які зробили висновок, а також вчених, які б оцінили наслідки.

Еколог міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Олексій Василюк каже нам, що жодна з екологічних організацій не була допущена на одну шахту після того, як територія Донбасу стала окупованій.

Олексій Василюк

«Все шахти затоплюються, про що говорять і колеги з того боку, оскільки перебої з енергопостачанням були з самого початку. Наскільки мені відомо, «Юнком» теж затоплюється з самого початку окупації. ДНРовци заявили, що перестануть відкачувати воду - але це навряд чи. Ми вважаємо, що вони воду не відкачували і раніше », - говорить еколог.

До чого це може призвести? Василюк каже, що ми часто чуємо термін "екологічна катастрофа на Донбасі", але насправді ще ніякої катастрофи не було. Поки що. «Пожежі знищили близько чверті всіх лісів, колосальна площа рослинного покриву пошкоджена вибухами, а вибух, який за своєю суттю є хімічною реакцією, несе небачене вплив на навколишнє середовище. Хоча це не катастрофа з наукової точки зору. Але якщо затоплення шахт все ж дійде до фінальної позначки, то в майбутньому катастрофу можна очікувати.

Коли шахтні води, склад яких ми не можемо знати, вийдуть на поверхню, це дійсно принесе важкі наслідки для навколишнього середовища, - говорить Олексій Василюк. - Після ядерного вибуху радіаційні частинки точно є в шахтних водах «Юнкома». Куди перемістяться саме ці шахтні води - в річку Сіверський Донець або яку-небудь іншу, на півдні, сказати складно, але точно потім ця забруднена вода потрапить в Азовське море. Тоді і буде доречний термін катастрофа, адже ми просто можемо знищити безліч форм життя в Азовському морі, багато з яких є унікальними. Як живі організми відреагують на таке забруднення - точно невідомо.

Хоча це не відбудеться швидко, але якщо ми не зупинимо затоплення шахт, які не запломбіруем їх вчасно, щоб вода не виходила на поверхню, то наслідки будуть саме такими. Інша справа, що ми не маємо доступу до шахт, а Росія не буде цього робити, тому що їй в принципі не вигідно, щоб там жили люди з будь-якого боку. І якою б етапі зараз не знаходилося затоплення шахт, ще є шанс катастрофи не допустити, запломбувавши шахти. А врятувати їх вже неможливо ».

Юлія Горбань, Київ

Укрінформ з'ясовував, в чому саме полягає небезпека, які будуть її наслідки і як цих наслідків уникнути?
Як небезпечна «газова» шахта «Юний комунар» стала ще й ядерною?
А кому ще?
Залишається питання: а куди ж потрапляли води, які всі ці роки викачували з «поганий шахти»?
Навіщо ці проблеми окупантам?
До чого це може призвести?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация