Заворушення в Лівії

Схоже, Захід вирішив всерйоз взятися за Справжнього полковника з Лівії, де також почалися масові заворушення. В першу чергу, мова йде про один з найбільших лівійських міст, Бенгазі. Протестуючі вимагали випустити одного з видних супротивників режиму Каддафі, правозахисника Фатхі Тербіля, годується з західних демократичних фондів і відставки самого Полковника. Схоже, Захід вирішив всерйоз взятися за Справжнього полковника з Лівії, де також почалися масові заворушення

Фото: AP

Правда, поки виступу вдалося придушити без особливих витрат. По-перше, вони були не такими вже й значними (в них брало участь не більше 600 осіб), а по-друге, на захист Каддафі вийшли куди численніші його прихильники.

17 лютого учасники протесту обіцяють влаштувати справжній День гніву. А поки прихильники Каддафі влаштовують мітинги, на яких шлють прокльони на адресу критиків Справжнього полковника. У зв'язку з цим особливо часто згадують телеканал Al-Jazeera, який нібито провокує безпорядки.

За інформацією офіційних лівійських ЗМІ, серед протестуючих було чимало родичів ув'язнених столичної в'язниці "Абу Салім", де містяться як "демократичні опозиціонери, так і ісламісти".

Каддафі намагається впоратися із загрозою власної влади застосуванням "батога і пряника". Тих, хто виходить на вулиці, поліцейські розганяють за допомогою гарячої води. Але з іншого боку, спостерігаючи події в сусідньому Тунісі, Каддафі поспішив знизити ціни на продукти харчування і випустив з в'язниць частину політв'язнів.

Втім, це не усунуло невдоволення. Здавалося б, чого треба ще лівійцям? Зрозуміло, багатьом може здатися, що Каддафі "заправився", оскільки при владі він знаходиться вже 42-й рік. Втім, прості громадяни на нього не схильні скаржитися: чи жарт, але де ще знайдеш таку країну, в якій влада не надавала б собі нафтодолари, а не забувала розподіляти їх серед народу?

Ті, хто бував раніше в Лівії, не могли приховати свого подиву від того, наскільки щасливі своїм життям пересічні громадяни. І хоча західні ЗМІ вказують на те, що нібито в Лівії "жахливо", бо там більше половини молоді не працюють, то це швидше за досягнення режиму Каддафі, ніж його упущення.

У колишні роки лідер лівійської Джамахірії розподіляв гроші від виручки нафти і газу таким чином, що багато в країні взагалі могли не працювати. Чи це не мрія для багатьох жителів арабських країн?

Фото: AP

Втім, в останні роки незадоволених правлінням Полковника ставало все більше. Не випадково, центром опозиційних виступів стало місто Бенгазі, який є головним інтелектуальним центром країни. Ліберальна інтелігенція вкрай незадоволена правлінням Каддафі. Їй хочеться демократії і ... влади. Їй вкрай не подобається популізм лідера Джамахірії і його "зрівнялівка". Чимало їхніх представників з тугою дивляться на інші країни, в яких контроль за ключовими галузями економіки знаходиться в руках обраних.

Поки що ці амбіції залишалися порожніми мріями, бо Каддафі заборонив діяльність політичних партій. Однак сьогодні, на тлі підйому протестних настроїв у всіх арабських країнах, ліберали сподіваються скинути Справжнього полковника.

Дивним чином вони зійшлися в цьому бажанні з ісламістами. З останніми Каддафі, який пережив кілька замахів, особливо не церемониться. Він називає їх "бродячими псами з Ірану і Афганістану". І хоча грунту для зростання ісламістських настроїв у Лівії практично немає, оскільки Каддафі виступає ревним прихильником і проповідником ісламу, йому як і раніше доводиться побоюватися терактів з їх боку.

Адже, з точки зору ісламістів, Каддафі не є таким вже ревним мусульманином. По-перше, багато хто звинувачує його в зраді інтересів арабського світу. І хоча Полковник перш активно підтримував терористів, які завдавали удари по Ізраїлю, в останні роки він пропонував арабам компроміси в справі мирного врегулювання на Близькому Сході. Чого, наприклад, коштує його ідея Ізратіна, з її концепцією співіснування в єдиній державі арабів і євреїв.

Читайте також: Полювання на російських по-алжирських

Або не менше обурливе для будь-якого ісламіста справу: "Каддафі заборонив багатоженство, дав жінкам купу прав і чи не зрівняв їх з чоловіками!" Звичайно ж, такі звинувачення з боку ісламістів не можна сприймати серйозно. Як і в будь-якій мусульманській і більшості арабських країн, в Лівії жінка знаходиться в підпорядкованому по відношенню до чоловіка положенні. Однак і ті послаблення, які лідер Джамахірії зробив по відношенню до слабкої статі, призводять істинних поборників ісламу по шаріату в лють: "Чи жарт, він дозволив жінкам працювати!" Зрозуміти хвилювання ісламістів можна, бо надання прекрасній половині людства можливості заробляти самостійно загрожує втратою контролю над оной.

І це не якась фікція. Взяти, наприклад, особисту охорону Каддафі, яка суцільно складається з арабських амазонок, кожна з яких готова віддати за улюбленого вождя життя, що їм не раз вже доводилося робити, відображаючи спроби замахів.

Втім, як ліберальна, так і ісламістська групи незадоволених вкрай незначні, щоб скинути Справжнього полковника, який володіє колосальними коштами, за допомогою яких він готовий гасити будь невдоволення і будь-яку "революцію". Однак не можна не враховувати того, що за спиною перших стоїть Захід, а друге підтримують своїми грошима шейхи з країн Перської затоки. І тому не можна виключати того, що розвиток подій піде за сценарієм, заданим закордонними кукловоламі.

І тому не можна виключати того, що розвиток подій піде за сценарієм, заданим закордонними кукловоламі

Фото: AP

Що стосується Заходу, то його невдоволення обумовлено не стільки екстравагантними витівками Каддафі, скільки побоюваннями: кого в черговий раз вкусить ця Скажена собака (як прозвав його свого часу Рейган). І хоча Полковник кілька років тому поклявся надалі не підтримувати терористів, як він цей робив раніше, підживлюючи їх по всій земній кулі, як відомо, важко чекати виправлення від "вистачить хмільного".

Лівійський режим сьогодні звинувачують в підтримці повстанців по всій Африці, в недавньому мінування Червоного моря, підтримці іракських бойовиків і антимонархічних груп в Саудівській Аравії та інших країнах Перської затоки.

Та й взагалі, дуже вже ласий шматок являє собою Лівія з її величезними запасами енергоресурсів, особливо в період безперервного подорожчання нафти.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Здавалося б, чого треба ще лівійцям?
Втім, прості громадяни на нього не схильні скаржитися: чи жарт, але де ще знайдеш таку країну, в якій влада не надавала б собі нафтодолари, а не забувала розподіляти їх серед народу?
Чи це не мрія для багатьох жителів арабських країн?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация