Завтра відбудеться суд у справі образливих для віруючих рекламних плакатів компанії Coca Cola

30 червня, в цей четвер, в Ленінському районному суді Нижнього Новгорода буде вирішуватися аж ніяк не рядова справа - "Православні громадяни Нижнього Новгорода проти ТОВ" Кока-Кола Ейчбіси Євразія ". Міське відділення Союзу православних громадян Росії вимагає від компанії принести публічні вибачення за завдані образи і відшкодувати віруючим моральну шкоду. Заявлена позовна сума - чотири мільйони рублів. Справа ведеться з зими 2008 року.

Фото: AP

Про "кокакольном справі" в місті знали давно. Його обговорювали і на роботі, і на кухні будинку, і на форумах. Так само, як і з Самодуровское "виставкою", думки розділилися. Одні підтримували православних активістів, інші, навпаки, говорили, що "попи зовсім знахабніли". Якийсь час "кокакольное справа" мусувалася і в центральних газетах. Але пішли за ним світові події відтіснили його на другий, а потім і на третій план. Фінансова криза змусила думати про більш важливі речі, ніж церква, вписана в пляшку.

Варто нагадати подробиці цієї справи. У грудні 2007 року група жителів Нижнього Новгорода направила в ряд інстанцій звернення з вимогою порушити проти компанії "Кока-Кола" кримінальну справу. Ті, що підписалися під зверненням вважали, що рекламні щити компанії, встановлені восени 2007 року в місті, ображають почуття віруючих. Західна компанія розмістила в спотвореному вигляді святині Нижегородської землі під своїм логотипом.

У листі говорилося, що "Кока-Кола" "заполонила весь Нижній Новгород холодильниками, на яких зображені дорогі для кожного російського серця православні хрести і куполи, пам'ятник Великим патріотам землі російської - Мініну і Пожарському, набатний дзвін, встановлений в Нижньому Новгороді поруч з храмом Іоанна Предтечі, види нижегородського Кремля ". Більш того, "всі зображення при виготовленні реклами навмисне розташовані таким чином, що візуально сприймаються всередині пляшки Coca-Cola. Є і перевернуті зображення - православні хрести і куполи мало того, що опинилися всередині пляшки, ще й наклеєні хрестами вниз". Компанія не тільки не запитала ніжегородцев, чи можна їй розміщувати на своїх плакатах об'єкти історичної спадщини, вона пішла на блюзнірство. Марат Абдулін, один з членів ініціативної групи віруючих, вважає, що перевернуті на плакатах храми - це сатанізм. "Сатаністи використовують в своїх ритуалах перевернуті хрести. А зображення на плакатах православних храмів дискредитує Російську Православну Церкву." Кока-Кола "не виступає в якості напою для культових потреб", - написав активіст в зверненні. І резонно додав, що перш ніж використовувати об'єкт культурного значення в рекламних зображеннях, потрібно проводити опитування громадської думки.

Інші підписалися також заявили "Кока-Колі" законні претензії. На одному з плакатів компанія розмістила пам'ятник великим нижегородцам Кузьмі Мініну і князю Дмитру Пожарському. Герої війни проти польського ярма, як і храми, виявилися вписаними в пляшку, а збоку "нагороджені" написом "Вірність традиції". Протестуючі висловили думку, що такий плакат не «зберігає вірність", а навпаки, знецінює традицію. За логікою західній компанії, виходить, що в тому ж Нижегородському кремлі з моменту його створення тільки те й робили, що виробляли "Кока-Колу", що зберігається в кремлівських підвалах і охороняється кремлівськими стінами. Храм, вписаний в пляшку, може навести ще на більш неприємну думку. Про те, що під час таїнства Причастя використовують не освячене вино, а то, що подають в "Макдональдсі" на запивкою до гамбургерів. Православні ніжегородци вважають ідею проекту образою релігійних почуттів і національної гідності російських людей. "Ми ще не забули, як американці знищували православні храми в Сербії, у нас же вони почали з іншого - з осквернення святинь. Нас глибоко обурює факт знущання над православними, національними святинями російського народу американською компанією", - йдеться в зверненні ніжегородцев. Під текстом в 2007 році підписалися 440 осіб. Протягом наступних років число активістів значно зросла.

Після підписання в грудні 2007 року, звернення було відправлено губернатору, прокурору області і в Нижегородську єпархію.

Прес-служба нижегородського архієпископа схвалила ініціативу віруючих, про що відразу заявила в пресі. 16 січня 2008 року прес-секретар нижегородської єпархії, протоієрей Ігор Пчелинцев заявив РІА Новини, що "громадяни обурюються і правильно роблять", так як "перевернуті храми - це те саме богохульства". За словами отця Ігоря, у всьому цивілізованому світі подібна реклама заборонена, а Росія як на зло демонструє "величезна кількість аморальної реклами всюди".

Ініціативу ніжегородцев схвалили і в Патріархії. У відділі зовнішніх церковних зв'язків тоді сказали, що транснаціональна корпорація "Кока-Кола" не врахувала національних, культурних і релігійних особливостей того регіону, куди прийшла зі своїм виробництвом. Загалом, це проблема всіх транснаціональних корпорацій. У гонитві за мільярдними баришами вони готові на все. І ніколи в цьому не зізнаються.

Представники "Кока-Коли", дізнавшись про скандал, теж висловилися. Юрист компанії "Кока-Кола Ейч Бі Сі Євразія" Олена Виноградова взимку 2008 року заявила, що види Нижнього Новгорода на холодильниках з продукцією і на щитах не є рекламою ". Вони, за її словами, покликані залучати увагу не до продукту, а до красивих видам Нижнього Новгорода, щоб посилювати таким чином любов до міста. Сама Олена Виноградова особисто не вважає вписаний в пляшку храм образою релігійних почуттів. на її думку, такого правового поняття як "релігійний символ" немає, і якщо якийсь храм виявляється в центрі пляшки з бренд м "Кока-Кола", то це просто символ в символі, і нічого більше. Те, що храм раптом виявився перевернуть, то це технічна помилка, недогляд. Інша справа, як цей "недогляд" виявився розтиражований на інші великі міста Поволжя, наприклад , Уфу. Але, за словами представників "Кока-Коли", в Уфі невдоволень з цього приводу поки не помічалося. Нижегородське представництво "Кока-Коли" також опублікувало на сайті компанії офіційну заяву для громадськості. Компанія апелювала до того, що протягом майже всієї своєї історії займалася підтримкою соціальних і культурних проектів: "Розміщуючи на своєму торговому обладнанні і на упаковці продукції види об'єктів архітектури і мистецтва, компанія демонструє свою позицію щодо збереження світової культурної спадщини". Далі слід повний послужний список компанії в цьому напрямку, який включає проекти, приурочені до 300-річчя Петербурга і 1000-річчя Казані. Було видно, що американська компанія хоче не тільки не зіпсувати реноме, але і зберегти прибутку. Тим часом, в ліберальних колах спробували уявити нижегородських православних як "ксенофобів" і "ханжів", для яких "храм на рекламному щиті - це ненормально, а на упаковці пельменів, освяченої церквою, - нормально". Згадалися і давні чутки щодо того, що РПЦ замішана в тіньовий торгівлі сигаретами і горілкою. Загалом, як і під час процесу над "самодуровцамі".

У січні 2008 року провокаційні білборди і холодильники були все-таки демонтовані. Але не "під тиском православних", як про це говорили іноді на форумах і в блогах, а за настійною рекомендацією нижегородського управління ФАС. Компанія, згнітивши серце, була змушена прислухатися до ввічливому попередження Федеральної антимонопольної служби. Втративши на цьому мільйони. Вибачень на адресу ображених ніжегородцев, зрозуміло, не було. Справі про образу почуттів віруючих прокуратура "дала хід", і "кокакольний" скандал став кримінальною справою, переданим до суду.

Попереднє слухання у "кокакольному справі" відбулося 13 травня цього року. Черговий етап судових дебатів повинен відбутися в четвер, 30 червня.

У Союзі православних громадян Росії вважають, що позов до "Кока-Колі" в Нижньому Новгороді, - це не просто реакція на образу релігійних почуттів, а протест проти гедоністичного способу життя. "Ми виступаємо проти PR-кампанії з просування безвідповідального способу життя - і морального вибору в бік особистого насолоди", - заявив "Часу новин" Сергій Чесноков, представник СПГ Росії в Приволзькому федеральному окрузі. За його словами, подібна реклама - це "спекуляція на релігійних цінностях".

На жаль, недосконалість нашого законодавства і моральна безвідповідальність дають багатьом компаніям відмінний привід для таких спекуляцій.

Самий останній випадок стався в кінці травня цього року. У ліфтах житлових будинків Воронежа місцевий інтернет-провайдер розвісив плакати, на яких зображена жінка в чернечому вбранні з ноутбуком в руках, а знизу красується напис: "Він почув!" У міському антимонопольному управлінні визнали, що інтернет-компанія поглумилася над почуттями віруючих.

У 2008 році регіональне духовне управління мусульман Самарської області виступило проти журналу "Максим". Зовнішня реклама цього суто чоловічого глянцю була розміщена практично по всьому місту. Напівголі дівчата в пікантних позах були "виставлені" на загальний огляд. Це не тільки шкодило свідомості дітей, а й ображало почуття віруючих. До мусульманському протесту підключилися тоді самарські православні. Справа закінчилася тим, що на видавців "Максима" подали в суд. А провокаційну "наружку" з самарських вулиць прибрали.

Видавці "Максима" проте потім "відзначилися" на Україні. Голова духовного управління мусульман України шейх Ахмед Тамім поскаржився владі на ряд статей, які ображають почуття мусульман. Зокрема, на статтю Анатолія Шарія, постійного автора рубрики "Обозреватель". Заступник головного редактора "Максим" Тата Олійник на звернення шейха відповіла, що ці статті всього лише присвячені "аналізу світових релігій і деяких релігійних організацій". А сам автор "нетолерантності статті про мусульман" порадив українським мусульманам "качати права де-небудь в Арабських Еміратах". У своєму інтерв'ю українському журналу "Оглядач" Шарій сказав, що йому "до лампочки", що вирішать з приводу його статей. За його словами, українські мусульмани повинні бути вдячні за те, що їм дозволяють жити на споконвічно християнської українській землі. Але як тільки мусульмани спробують диктувати в Україні свої умови, вони моментально отримають таку "оборотку, від якої настрій у них істотно погіршиться". Сам Шарій позиціонує себе як апологет традиційних християнських цінностей. Дивно тільки, що шановний автор не бачить в своїх статтях і виступах явною провокації.

Ситуацію з протистоянням ніжегородцев і компанії "Кока-Кола" "Правде.Ру" прокоментував Валентин Лебедєв, голова Союзу православних громадян Росії:

"Я повністю підтримую позов НІЖЕГОРОД проти" Кока-Коли ". Тому що використання християнських символів, в спотвореному вигляді, при рекламі якихось продуктів, навіть таких, як води, - бридко і недозволено. Нехай це навіть не тютюн і не горілка, а газована вода. це типова історія з області постмодернізму. це, висловлюючись сучасною мовою, "невинний стьоб", а насправді - знущання. Духовне життя - найголовніше, що є у людини, і сміятися над цим грішно, тому що це насмішка над самим Богом. Дизайнер, спотворюючи традиційною Перші релігійні символи, працює заради прибутку. До того ж мова йде навіть не про твір художнього мистецтва, а про політичну рекламу. Компанія "Кока-Кола", повинна відповідати, в першу чергу, перед усіма православними громадянами Росії.

Ідеологія "Кока-Коли" відмінно вписується в нинішній час поп-культури, культури мас, яка базується на гедонізм, задоволенні своїх чуттєвих запитів. Мас-культура пропагує прагнення до багатства, до тілесного здоров'ю. Для православного ж людини, як і для будь-якої нормальної людини, базовими є духовно-моральні цінності, а не ті, які рекламують білборди, телебачення та інтернет. І справа навіть не в "Кока-Колі", а в самому насадженні культу матеріального благополуччя і задоволення ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация