Зборівська битва - кузня чеського національної самосвідомості

  1. На східному фронті
  2. У Зборова воювали чехи проти чехів
  3. Нова концепція національних інтересів
  4. Точка відліку

Окопи Зборівського битви, Фото: відкритий джерело   «З Зборівським боєм пов'язана історія створення чехословацького підрозділу, який дуже серйозно вплинуло на хід Першої світової війни Окопи Зборівського битви, Фото: відкритий джерело «З Зборівським боєм пов'язана історія створення чехословацького підрозділу, який дуже серйозно вплинуло на хід Першої світової війни. В цьому відношенні військове значення боїв у Зборова неможливо ставити під сумнів. Що ж стосується участі Чехословацької стрілецької бригади (1-й стрілецький полк Св. Вацлава, пізніше Яна Гуса, 2-й стрілецький полк Їржі з Подебрад; 3-й стрілецький полк Янa Жижки з Трокновачехословацкой бригади), то під час так званого «настання Керенського »вона перебувала на одному з трьох напрямків, де дійсно вдалося здійснити прорив. Те, що потім російська армія через загального розкладання і відсутності резервів не змогла цим скористатися, це вже зовсім інше питання », - розповідає історик Томаш Якл, науковий співробітник Військово-історичного інституту.

На східному фронті

Томаш Якл, Фото: Яна Трпішовска, Чеське радіо   «Положення на східному фронті в цей момент визначив ще Брусиловський прорив 1916 року в ході якого було завдано важкого удару по арміям Австро-Угорщини і Німеччини і зайняті Буковина і Східна Галичина Томаш Якл, Фото: Яна Трпішовска, Чеське радіо «Положення на східному фронті в цей момент визначив ще Брусиловський прорив 1916 року в ході якого було завдано важкого удару по арміям Австро-Угорщини і Німеччини і зайняті Буковина і Східна Галичина. З того моменту, якщо скористатися словами класика, на східному фронті був спокій, що категорично відрізнялося від західного фронту, де практично без перепочинку проходили серйозні бої. На східному фронті німецькі та австро-угорські сили інвестували свої зусилля розкладання Російської імперії зсередини, наприклад, вельми ретельно обставляючи братання солдатів на передовій. Якщо ж і відбувалися будь-які зіткнення, то вони мали вельми локальний характер. У північній частині східного фронту стояла німецька армія, південний відрізок - від Пінська боліт до Румунських Карпат займали австро-угорські солдати. По-перше, ситуація російської армії була досить важкою після лютневої революції, по-друге на військовому положенні Росії дуже серйозно позначилася антивоєнна пропаганда, в результаті чого солдати відмовлялися підкорятися наказам ».

Окопи Зборівського битви, Фото: архів Військово-історичного інституту   Революційні зміни у воєнний період - великий ризик, що і принесло Російської Імперії свої чорні плоди Окопи Зборівського битви, Фото: архів Військово-історичного інституту Революційні зміни у воєнний період - великий ризик, що і принесло Російської Імперії свої чорні плоди. Метою наступу Керенського було змусить Австро-Угорщину і Німеччину почати мирні переговори, щоб війна закінчилася перемогою. Результат, однак, був протилежним. З трьох армій, які брали участь у наступі, лише 11-я армія, в яку входила Чехословацька бригада, а також 8-я армія на південному напрямку, домоглися успіху. 8-а армія поставила під серйозну загрозу німецькі частини. В результаті, однак, позначилося повне моральне виснаження російських солдатів. Наступ захлинувся, і на зміну прийшло відступ назад на стару австрійсько-російський кордон у Тернополя.

У Зборова воювали чехи проти чехів

«Австро-угорська армія поповнювалась, в тому числі, і за рахунок чеських земель. Там де стояла Чехословацька бригада, з іншого боку знаходилося два полки австро-угорської армії, поповнені рекрутами з областей міст Пльзень і Їндржихув Градец.

Чехословацька бригад потім перетворилася в еліту армії Чехословаччини міжвоєнного періоду. В рядах підрозділах служили майбутні генерали - Гусак і Сирови. Напередодні ввечері перед атакою вони були поранені. Однією ротою командує полковник Швець, інший майбутній генерал Гайда, тут же воює майбутній президент Чехословаччини Людвіг Свобода, а також майбутній прем'єр Зденек Фірлінгер »- каже історик Томаш Якл.

Карел Кутлвашр, Фото: ЧТ24   План настання підготували чеські лейтенанти Станіслав Чечек і Отакар Гусак Карел Кутлвашр, Фото: ЧТ24 План настання підготували чеські лейтенанти Станіслав Чечек і Отакар Гусак. Лейтенанти-легіонери Радола Гайда, Карел Клапалек, Карел Кутлвашр, Войтех Калюжа, Йосип Швець ознайомили з планом атаки солдатів і командували військовою частиною в ході битви.

Варта уваги була і тактика бою. Це була не класична лінійна атака ланцюгом, а атака, проведена невеликими групами, які самостійно проникали у ворожі розташування. При цьому солдати повинні були уникати місць, які захищала своїм вогнем австро-угорська артилерія. Таку тактику, коли солдати пробиралися окопами, ховалися, використовуючи особливості рельєфу, командування 32-ий австро-угорської дивізії назвало - котячої.

«Про те, як воювали чехословацькі солдати, свідчать військові документи, як чехословацькі, так і австро-угорські і російські. Немає сумнівів, що Чехословацька бригада не тільки виконала своє завдання, але і допомогла виконати наказ двом російським дивізіям. Чехословацька бригада зробила навіть більше, ніж від неї очікували ».

Нова концепція національних інтересів

Зборівська битва мала велике політичне значення.

«Я думаю, що, перш за все, треба говорити не про військове, а саме про політичне значення Зборівського битви. Воно зіграло позитивну роль в плані загальної місії зарубіжних чехословацьких формувань опору, а пізніше також дуже істотну символічну роль в рамках розвитку національної самосвідомості в період першої Чехословацької республіки », - підкреслює Вратіслав Доубек, історик Інституту імені Т. Г. Масарика.

Російська армія, Фото: відкритий джерело   «Значення Росії для Закордонних Частин опору, що діяли на Східному фронті, зростало вже за часів Першої світової війни з урахуванням активності легіонерів, груп добровольців з числа чехів, словаків, які втекли полонених, перебіжчиків, які перетнули лінію фронту для здачі в полон і були готові боротися вже на іншій стороні фронту Російська армія, Фото: відкритий джерело «Значення Росії для Закордонних Частин опору, що діяли на Східному фронті, зростало вже за часів Першої світової війни з урахуванням активності легіонерів, груп добровольців з числа чехів, словаків, які втекли полонених, перебіжчиків, які перетнули лінію фронту для здачі в полон і були готові боротися вже на іншій стороні фронту. Саме готовність воювати в ім'я реалізації плану чехословацьких політиків, заради незалежності і являє собою найбільшу цінність для сил зарубіжного опору. Ці бійці стали для ініціаторів опору свого роду перепусткою в сферу захисту національних інтересів ».

Більш того, звертає увагу історик Вратіслав Доубек, в цей час відбувається зміна концепції національних інтересів. Справа відбувається в 1917 р, в період лютневої революції і повалення царського режиму в Росії, і концепція чеських і словацьких політиків, що мала нестійкий характер, наближається до сепаратистської програмі. До того моменту в концепціях Чехословацького національної ради, запропонованих Т. Г. Масариком, простежуються ідеї «втечі» з Австро-Угорщини, віру в розпад Австро-Угорської імперії, очікування надання підтримки Чеському королівству і продовження його існування під владою бельгійської, датської корони. Ще в 1916 році Т. Г. Масарик в інтерв'ю російській пресі висловлює надію на те, що чеські землі прийме Росія, що вони могли б бути згуртовані узами конфедерації, - іншими словами, він шукає спосіб виходу з Австро-Угорщини і нову політичну опору.

Точка відліку

Австро-угорська армія, Фото: відкритий джерело   «Лютнева революція в Росії та бій у Зборова є тими факторами, які підсилюють національну самосвідомість чеських і словацьких політиків, їхню віру у власні сили Австро-угорська армія, Фото: відкритий джерело «Лютнева революція в Росії та бій у Зборова є тими факторами, які підсилюють національну самосвідомість чеських і словацьких політиків, їхню віру у власні сили. Все це знаходить відображення в програмі самостійної чехословацької держави. Внаслідок цього битва біля Зборова невипадково стала знаковою відправною точкою у формуванні історичної пам'яті і по праву другим найбільш значущим, - звичайно, після 28 жовтня - подією.

Вже 22 червня 1922 на місце пам'ятного бою прибула делегація, яка урочисто перевезла звідти на батьківщину останки невідомого чехословацького воїна. Спочатку вони зберігалися в Національному музеї, а 2 липня, з нагоди річниці з дня битви, були перенесені в каплицю Староміської ратуші, де з'явилася могила невідомого солдата. Це місце стало таким собі центром урочистих заходів, що проводитимуться у зв'язку з річницею події. А в 1927 році на місце битви з Чехословаччини в зв'язку з 10-річчям битви відправляється численна делегація в складі близько тисячі чоловік на відкриття пам'ятника героям битви біля Зборова. Роком пізніше тодішній міністр оборони Чехословаччини оголошує день Зборівського битви датою державного свята чехословацьких сил оборони. День, який і до того часу святкувався з усіма можливими почестями, таким чином, набуває офіційний статус », - робить висновок історик Вратіслав Доубек.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация