Здоров'я мами і дитини: правильне харчування вагітної жінки

  1. перший триместр ↑
  2. другий триместр ↑
  3. третій триместр ↑
  4. Корисні продукти ↑

Як відомо, харчування вагітної особливе. Адже вона повинна не просто бути здоровою і в змозі винести плід, а й забезпечити всім необхідним свою дитину. Але тут дуже часто існують помилки, що призводять, часом, до небажаних наслідків для здоров'я матері.

вагітність - один з найважливіших періодів у житті жінки. У цей час багато звичок, в тому числі і харчові, змінюються. Виношуючи дитину, майбутні мами приділяють велику увагу своєму харчуванню, але іноді підхід до щоденного меню варто переглянути.

Велика помилка майбутніх мам полягає в тому, що йдуть на поводу у стереотипів. Суспільство і рідні починає буквально «загодовують» її, нав'язуючи думку, що треба їсти за двох. Так-то воно так - дитина отримує все необхідне від матері . Та тільки от закінчується це частенько простим і звичайним «жором». Буває, що дотримує принципи здорового харчування жінка, починає безконтрольно поглинати їжу, виправдовуючи себе тим, що повинна годувати дитину. А дитині не так вже й багато і треба. Точніше не так - потрібно багато, але важлива якість, а не кількість.

Часта картина - жінка, яка набрала під 20 кілограм, що поїдає тістечка і торти. «Ну я ж вагітна», - думає вона.

І тоді, вона, згадавши, що треба ж дитині і корисне, починає робити другу помилку - поглинати вітаміни. Причому просто будь-які, не залежно від показань лікаря і потреб свого організму. А з вітамінами не все так просто, як про це говорить телевізор. Передозування деяких вітамінів може привезти навіть до патологій розвитку плоду.

Фармтерапія під час лактації та вагітності: що небезпечно і чого боятися не варто >>

Необхідно розуміти, що організм жінки в подібному стані знаходиться в стресовій ситуації. І майже все йде на дитину. Дитина своє отримає неодмінно, як би ви не харчувалися. І якщо ви будете голодувати, то недоотримувати буде не дитина, а ваш власний організм. В цьому і весь парадокс. Дитині не потрібні тонни тортиків і картоплин фрі. Йому потрібні мікроелементи і вітаміни. І він буде забирати з організму мами. Але отримувати їх мамі потрібно через в продукти, а не через препарати. До них краще вдаватися в тих випадках, коли організм дійсно потребує, і скаже про це лікар, а не сусідка-подружка.

Саме тому так важливо правильно харчуватися. Одержувати належні мікроелементи і вітаміни можна і не об'їдаючись «за двох».

А ось все зайве відкладається в жінці баластом, і зовсім не дає додаткові сили малюкові.

Головне правило майбутньої мами - здорове харчування. Ну і обов'язково треба заповнювати ті вітаміни і речовини, які особливо потрібні для формування дитини.

Через повної перебудови організму, жінці необхідно в півтора рази більше кальцію, цинку, йоду. Відсотків на 30 більше звичайної норми вітамінів В6 і В12. Заліза і фолієвої кислоти - в два рази більше.

Так, наприклад, за деякими даними, у кожної сотої вагітної виявляється дефіцит вітамінів групи В.

Фізичні навантаження при вагітності - протипоказання і рекомендації >>

Найчастіший діагноз у вагітних - анемія. Це недостач заліза в організмі матері. Коли ставлять такий діагноз, як правило призначають прийом заліза. Але цього часом можна уникнути, якщо з самого початку вагітності почати харчуватися продуктами, багатими на залізо. Це яблука, гранатовий сік, гречка, яловичина, перепелині яйця, печінка тріски, чорнослив. Подібні продукти в належних обсягах здатні сильно підтримати організм, і не допустити падіння гемоглобіну (анемія).

Ще існує вітаміни, які життєво необхідні на різних етапах вагітності.

перший триместр

У перші три місяці жінці необхідна фолієва кислота. На інших етапах вона не матиме значення. За своєю суттю, це є водорозчинний вітамін В9. Лікарі навіть рекомендують починати додатковий прийом його ще за три місяці до початку вагітності. Вважається, що саме фолієва кислота сприяє зародженню життя, підтримує бурхливий поділ клітин, забезпечує правильну передачу генетичної інформації, сприяє правильному формуванню плаценти, яка виключає завмерла вагітність і викидень. Найбільш важливо отримувати в повній обсязі це речовини в перший місяць вагітності. У разі нестачі його, можливо різні пороки розвитку у малюка.

11 корисних продуктів, які варто включити в раціон >>

Де можна отримати фолієву кислоту? З курчачими і яловичої печінки, сочевиця, спаржі, шпинат, бобових, брюссельської капусти і виробів з борошна грубого помелу.

Саме фолієву кислоту прописують в першу чергу на першому прийомі у гінеколога під час вагітності.

Вітамін Е просто необхідний в першому триместрі. Справа в тому, що він нормалізує вироблення жіночих гормонів, запобігає викидні, бере участь у створенні плаценти і нормалізації обміну речовин у дитини. Прийом вітаміну Е може бути небезпечний передозуванням. Тому найкраще споживати його в продуктах, багатими на нього. Це, по-перше, рослинні олії (соняшникова, кукурудзяна, обліпихова). По-друге, це овочі, такі як томати, шпинат, салат, шпинат, петрушка, горох.

другий триместр

Йод - один з найбільш необхідних речовин для організму не тільки вагітної, а й людини в цілому. Ми навіть не підозрюємо наскільки він важливий і яку велику роль відіграє в нашому організмі. Брак йоду призводить до того, що часто жінки не можуть завагітніти, ожиріння, до слабкості, ламкості волосся і нігтів. Саме брак цієї речовини може призвести до неповноцінного розвитку дитини.

Тому на ранніх термінах вагітності навіть здають спеціальний тест на гормони, що відповідають за щитовидну залозу (основний споживач йоду), щоб запобігти багатьом важкі і невиліковні захворювання дитини.

Приймати додатково йод у вітамінах можна тільки після того, як виключать у вас різні захворювання щитовидки. Однак в будь-якому випадку, можна харчуванням підтримати організм. Йода багато в морській капусті, йодованої морської солі, водоростях, сушеному інжир. Деякі вважають, що його багато в волоському горісі.

Кальцій. Всім відома історія про поїдають вапно і шкаралупу яєць вагітних. Так, нестача кальцію призводить до випадання зубів у жінок. Справа в тому, що саме він відповідає за формування скелета і багатьох органів в дитині. Тому майже весь кальцій забирається у матері. Багато лікарів вважають, що кальцій в їжі неможливо заповнити, і настійно рекомендує додатковий прийом у вигляді харчових добавок. Однак, існує маса продуктів багатих на вміст кальцію, і якщо ними харчуватися в достатній мірі - в будь-якому випадку буде дуже корисно для мами і дитини. Це молочні продукти - сир, сир, молоко, сметана. У рослинних продуктах - це капуста, брокколі, кольрабі, кунжутне насіннячко. Також пам'ятайте, що засвоєнню кальцію заважає кави, газована вода і шоколад.

Також у другому триместрі обов'язково необхідно залізо, про який ми писали вище.

третій триместр

По-перше, по-друге і по-третє - залізо. Згадаємо його ще раз, і підкреслимо, що він необхідний на всіх етапах вагітності. Дефіцит саме цього елемента є найчастішим діагнозом у майбутніх мам.

Вітамін С є дуже важливим на всіх етапах вагітності, але особливо на третьому, коли організм жінки особливо ослаблений і схильний до різних вірусних захворювань. Адже саме він допомагає нашій імунній системі протистояти хворобам.

Крім аскорбінової кислоти, якої не варто захоплюватися, вітамін С міститься в таких продуктах як - чорна смородина, полуниця, цитрусові, зелень, ківі, капуста, морква.

Вітамін Д - є головною профілактикою рахіту у майбутньої дитини. В основному він засвоюється від сонця, але в районах, які не багатих сонячними днями, краще додавати в раціон продукти, багаті цим вітаміном. Багато цього вітаміну міститься в рибних продуктах: риб'ячому жирі, печінці тріски, оселедця, макрелі, лососі, сардинах.

Корисні продукти

Найменування продукту

Вітаміни та мікроелементи

Капуста біло- і червонокачанна

Кальцій, магній, калій, фосфор, бета-каротин, фолієва кислота, вітамін С, вітамін Е, вітамін К, йод

Кольорова капуста

Цвітна капуста перевершує всі інші види капусти. Вона багатша білокачанної капусти за вмістом білків в 1,5-2 рази, а аскорбінової кислоти в 2-3 рази. Багата вітамінами C, РР, А, вітамінами групи В. Містить натрій, калій, кальцій, магній, фосфор, залізо.

Брюссельська капуста

Містить велику кількість сирого білка (він відрізняється багатим амінокислотним складом і не поступається білку м'яса), його в ній в 4-5 разів більше, ніж у білоголової капусти. У порівнянні з білокачанної в ній також міститься в 3 рази більше вітаміну С. в 2 рази - більше вітаміну РР (нікотинова кислота), а також вітаміни В1, В2 і А. Зміст рибофлавіну практично як в молоці і молочних продуктах.

Буряк

Кальцій, магній, залізо, фосфор, марганець, фолієва кислота, вітамін С

морква

Кальцій, магній, калій, фосфор, бета-каротин

Цибуля

Кальцій, магній, фосфор, калій, бета-каротин, фолієва кислота, кверцетин

квасоля

Кальцій, магній, фосфор, калій, фолієва кислота, білок

часник

Кальцій, фосфор, калій, вітамін С, алліцин і інші органічні сполуки сульфідної групи (фітонциди)

редис

Містить калій, натрій, кальцій, фосфор, магній, залізо, вітаміни РР, С, а також тіамін, рибофлавін і нікотинову кислоту

лосось

Кальцій, селен, вітамін D, вітамін Е, омега-3 поліненасичені жирні кислоти

Більшість фахівців вважають, без м'яса і молочних продуктів вагітним дуже складно виносити дитину. Однак зараз все більшої популярності набирає вегетаріанство і веганство.

Вагітним вегетаріанкам непросто буде з харчуванням. Необхідно заповнювати у вигляді численних добавок дефіцит заліза, кальцію. Це найкраще робити, консультуючись з лікарем. Якщо ви просто не їсте м'ясо, то варто посилити харчування морськими продукатамі і харчовими добавками.

В саму сложнуюсітуацію потрапляють вегани. Їм дійсно складно заповнити потрібний обсяг кальцію, заліза без «молочки». Багато гінекологів вважають, що це може бути небезпечно і для організму дитини і матері. В цьому випадку життєво необхідно посилено харчування рослинними продуктами, що містять всі необхідні вітаміни, речовини і мінерали, рд.с доповнити раціон пізевимі добавками після біс в срач.

Існує багато думок з приводу вегетаріанства і веганства. Починаючи від того, що це шкідливо, до того, що це не проблема. Однак помічено, що у багатьох буремних вегетаріанок і веганів набагато частіше виникають проблеми, пов'язані з дефітом дуже багатьох речовин. Ми б порекомендували вагітним веганам дозволити собі хоча б молочні продукти під час вагітності.

Так чи інакше, хотілося б підкреслити, що прийом будь-яких вітамінів і полівітамінів, не дивлячись на те, що реклама нам їх бадьоро призначає як цілющу воду, можна починати тільки після консультацій з лікарем. Передозування вітамінів може бути чревата, оскільки з засвоєння з їжі природніше. Якщо подивитися список, багато продукти багаті на багато необхідні вітаміни. І список цей не такий уже й складний для дотримання. Якщо вести правильний спосіб життя, не курити, не вживати шкідливих продуктів, таких як смажене і дуже жирне, то вагітність проходить легко і непомітно. Головне, не переїдати, стежити за собою і не приймати поради «знаючих людей», не порадившись попередньо з лікарем.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация