Земельна реформа в Південній Африці і президент Трамп

Південноафриканська суспільство залишається надзвичайно суспільством нерівності

На початку серпня в парламент Південної Африки був внесений законопроект щодо зміни конституції країни, що має на меті проведення земельної реформи, перш за все експропріацію великої земельної власності без компенсації. І в процес тут же втрутилася адміністрація США. 22 серпня президент Дональд Трамп помістив в своєму «Твіттері» запис: «Я дав доручення державному секретареві Помпео уважно відстежувати ситуацію із земельною реформою в Південній Африці і широкомасштабними вбивствами фермерів». І далі, цитуючи FoxNews, Трамп написав: «Уряд Південної Африки відбирає землі у білих фермерів» ...

Публічне тиск американського президента на уряд Південної Африки важко розцінити інакше як вираз підтримки південноафриканським білим, який заявив про можливість початку в країні громадянської війни. А посилання на «широкомасштабні вбивства білих фермерів» прозвучала як схвалення планів застосування білими зброї «для самозахисту».

У репортажі каналу FoxNews, на який послався в своєму твіті Трамп, стверджується, що нібито «уряд збирається експропріювати землю у своїх власних громадян, тому що у них не той колір шкіри». Це навмисна дезінформація: експропріацію землі передбачається проводити в суворій відповідності з законом, передбачається всенародне обговорення і т. Д.

Як тільки заяву американського президента облетіло телеканали, звалилася майже на 2 відсотки південноафриканська валюта ранд. Це попередження Преторії: там повинні розуміти, що станеться з економікою країни, в разі якщо влада продовжить свою політику. У березні президент Трамп виключив Південну Африку зі списку країн, що користуються в торгівлі зі Сполученими Штатами режимом найбільшого сприяння. Цей захід найболючіше вдарила по експорту в США південноафриканської стали з загрозою звільнення майже 30 тисяч працівників. Для країни, в якій безробіття охопило майже третина працездатного населення, це серйозний удар, особливо з урахуванням наближення загальних виборів.

Земельна реформа в РЮА - набагато більше, ніж перетворення в аграрній сфері. Режим апартеїду створив систему, при якій мільйони чорних південноафриканців позбавлялися не тільки ділянок годувала їх землі, а й життєвого простору. В якусь подобу резервацій виселялися цілі села і міста. У цієї політики згону з землі була й інша мета, а саме - формування цілої армії рабської, по суті, робочої сили. Позбавлені землі селяни були змушені рухатися в міста, наймаючись на роботу до білих, а «звільнені» землі переходили в «законне» приватне володіння верхівки білих. Ця ситуація багато в чому зберігається до цих пір.

Нещодавно президент Південної Африки Сиріл Рамапоса писав у своїй статті, опублікованій в Financial Times, що режим апартеїду був знищений майже чверть століття тому, але південноафриканське суспільство залишається надзвичайно суспільством нерівності. І це нерівність визначається в основному расовою приналежністю: білі, що становить приблизно 8% населення, контролюють практично всю економіку. Відносно володіння землею справа йде ще гірше: чорним африканцям залишили всього 4 відсотки землі, практично непридатні для сільського господарства. ось деякі дані зі статті Рамапоси: 90 відсотків землі в Південній Африці знаходиться в приватних руках, причому 97 відсотків цього земельного фонду належать 7 відсоткам землевласників. 72 відсотки землевласників - білі (близько 8% населення країни), 15 відсотків - «кольорові», 5 ​​відсотків - південноафриканці індійського походження і всього 4 відсотки - чорні африканці, які складають 80% населення країни (загальна чисельність населення, за оцінкою, - 55 млн. чоловік). Звідси плани експропріації землі без компенсації.

Земельна реформа в Південній Африці, якщо вона відбудеться, буде дуже важкою. Так, союзниками спадкоємців режиму апартеїду виступили традиційні африканські вожді. Лише в одній з дев'яти провінцій Південної Африки (Східний Кейп) вожді заявили, що земля повинна належати народу. Вожді інших провінцій проголосили, що земля належить їм і вони «не потерплять» ніяку експропріацію. Непримиренну позицію зайняв король народу зулу Гудвіл Звелітіні, який пригрозив, що в разі експропріації «його» землі, провінція Квазулу-Наталь вийде зі складу Південної Африки. Президенту Рамапосе довелося їхати до короля і завіряти його в тому, що «свої» землі той збереже в недоторканності. Однак в цьому випадку південноафриканське суспільство нерівності таким і залишиться - лише капіталісти одного кольору шкіри змінять капіталістів з іншим кольором шкіри. Таке «перерозподіл» дійсно загрожує спалахом расової війни, тим більше якщо організацією земельної реформи в Південній Африці займеться адміністрація США. Що ж стосується націоналізації землі, про це майже не говорять.

Фото: Accredited Times

Якщо Ви помітите помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб відіслати інформацію редактору.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация