Згода на використання зображення громадянина - як клініці оформити права

  1. Оприлюднення зображення громадянина
  2. Судова практика
  3. Коли згоду на використання зображення пацієнта не потрібно
  4. Як повинно бути виражено згоду пацієнта на використання його зображення
  5. Завершуючи свою розповідь, визначимо способи і варіанти отримання згоди:

В роботі клініки досить часто виникає необхідність використовувати зображення громадян. Наприклад - матеріали рекламного характеру, а також розміщення фото пацієнтів або своїх фахівців для підвищення їх впізнаваності. Всякий чи раз ви запитуєте згоду пацієнта на використання його зображення для публікації? А в яких випадках потрібна згода громадянина на опублікування і використання його зображення? З чим зіткнеться клініка, якщо використовує зображення громадянина, не отримавши на це його згоду?

Оприлюднення зображення громадянина

Для початку визначимо, що є зображення громадянина, обмежується це поняття фото-зображенням.

У законодавстві відсутнє правове визначення зображення особи, хоча в судовій практиці під зображенням розуміються фотографії, відеозаписи або твори образотворчого мистецтва, в яких зображено громадянин, тобто до зображень відносять фото, відео, картини із зображенням обличчя, портрети і навіть в деяких судових рішеннях зустрічаються шаржі і карикатури. Відповідно до статті 152.1 Цивільного кодексу оприлюднення та подальше використання зображення громадянина допускається тільки за його згодою. Що значить оприлюднення? На жаль, законодавець також не подбав про включення у Цивільному кодексі України поняття оприлюднення зображення громадянина.
У законодавстві відсутнє правове визначення зображення особи, хоча в судовій практиці під зображенням розуміються фотографії, відеозаписи або твори образотворчого мистецтва, в яких зображено громадянин, тобто до зображень відносять фото, відео, картини із зображенням обличчя, портрети і навіть в деяких судових рішеннях зустрічаються шаржі і карикатури

Втім, під оприлюдненням зображення громадянина за аналогією з положеннями статті 1268 ЦК РФ і відповідно до роз'яснень Верховного Суду РФ необхідно розуміти здійснення дії, що вперше робить дане зображення доступним для загального відома шляхом його опублікування, публічного показу або будь-яким іншим способом, включаючи розміщення його в мережі інтернет. Приклад - публікація в журналі, газеті, на плакатах, листівках, публічний показ на виставці, розміщення на інтернет-сайті тощо

Слід також враховувати, що оприлюднення зображення громадянина, в тому числі розміщення його самим громадянином в мережі інтернет, і загальнодоступність такого зображення самі по собі не дають іншим особам права на вільне використання такого зображення без отримання згоди зображеної особи. Тому використовувати вже наявні в інтернет картинки із зображенням знайомих і не знайомих вам осіб без їх згоди є не правомірним.

Судова практика

Згідно з положеннями Цивільного Кодексу Російської Федерації (ст.12, п. 7 постанови пленумів ЗС РФ, ВАС РФ від 26.03.09 № 5/29 «Про деякі питання, що виникли в зв'язку з введенням в дію частини четвертої Цивільного кодексу РФ» компанію, неправомірно оприлюднити і використовує зображення громадянина, суд може зобов'язати видалити зображення, заборонити його подальше використання та виплатити громадянину компенсацію моральної шкоди. Крім того, згідно з пунктом 2 статті 152.1 Цивільного кодексу, суд може винести рішення про вилучення екзем ляров матеріальних носіїв, які містять неправомірно отримане зображення громадянина, і знищення їх без якої б то не було компенсації.

Прикладів застосування таких заходів відповідальності досить багато (скажімо, апеляційне визначення Московського обласного суду від 30.06.14 у справі № 33-14128 / 2014 року). Ще одна можлива міра - якщо зображення громадянина, отримане або використовується без його згоди, поширене в інтернеті, то громадянин має право вимагати видалення цього зображення, а також припинення або заборони подальшого його поширення (п. 3 ст. 152.1 ГК РФ).

Якщо розміри компенсації моральної шкоди найчастіше незначні і варіюються від 5 000 до 20 000 рублів, що не нанесе значного збитку компанії, то вимога про вилучення і знищення матеріальних носіїв із зображеннями громадянина можуть спричинити за собою значні матеріальні збитки. Так, на підставі апеляційного визначення Свердловського обласного суду від 16 травня 2014 по справі № 33-6264 / 2014 компанію-відповідача зобов'язали вилучити весь тираж рекламних матеріалів із зображенням позивача, розміщених в вагонах метро.

Коли згоду на використання зображення пацієнта не потрібно

Цивільний кодекс перераховує три випадки, коли згода громадянина на оприлюднення і подальше використання його зображення не потрібно (п. 1 ст. 152.1 ГК РФ).

1) використання зображення здійснюється в державних, громадських чи інших публічних інтересах (тобто використання зображення публічної особистості в області політики, спорту, культури, музики і т. П. Для висвітлення суспільно важливих подій (завершення спортивних заходів, концертів, політичних дебатів і т . п. Опублікування зображення зазначених особистостей для використання в рекламних та інших комерційних цілях в обов'язковому порядку вимагатиме наявності згоди такої особи)

2) зображення громадянина отримано при зйомці, яка проводиться в місцях, відкритих для вільного відвідування, або на публічних заходах (зборах, з'їздах, конференціях, концертах, виставах, спортивних змаганнях і подібних заходах), за винятком випадків, коли таке зображення є основним об'єктом використання. Тобто, якщо малюнок являє собою загальний план заходу, і на зображенні є деяка кількість людей, які не позують спеціально на камеру, то, згоди цих людей не буде потрібно. Якщо ж, наприклад, на показі або майстер-класі, майстер фотографує свою модель або клієнта, який брав участь разом з нею або роботодавець використовує фото свого працівника, який брав участь в будь-якому конкурсі, це вже буде використання зображення особи, яка потребує згоди.

3) громадянин позувала за плату (п. 1 ст. 152.1 ГК РФ). Факт отримання винагороди потрібно зафіксувати розпискою, актом прийому-передачі грошових коштів, банківським переказом з призначенням платежу. Однак наявність плати не тягне безмежне використання зображення. Так, фотограф користувався отриманими знімками моделі, яка позувала за плату, в цілях, що суперечать загальноприйнятим уявленням про мораль і моральність, приховавши дану обставину від моделі і порушивши тим самим умови оприлюднення та використання фотографій. Або якщо фото використання не в тій сфері і напрямку для яких вони були зроблені. Скажімо, модель була запрошена для реклами косметичних засобів, яка йшла в інтернеті, хоча насправді її фото взяли для реклами клініки пластичної хірургії, що явно суперечить принципу добросовісності дій виробників реклами та дозволяє громадянину звернутися до обґрунтованих претензіями.

Як повинно бути виражено згоду пацієнта на використання його зображення

В першу чергу, з самої статті 152.1. ГК РФ слід, що не потрібно саме письмової згоди фізичної особи. У статті йдеться просто про згоду, його форма законодавцем уточнена. Як роз'яснив Верховний суд, згода громадянина на оприлюднення і подальше використання його зображення являє собою угоду, тому підпорядковується загальним правилам про форму угоди. Згода може бути дано письмово, усно або шляхом вчинення конклюдентних (погоджувальних, які схвалюють) дій, якщо інше не встановлено законом. Верховний суд вказав, що згода громадянина може містити ряд умов, що визначають порядок і межі оприлюднення та використання його зображення (наприклад, про термін, на який воно дається, а також способі використання зображення). Зрозуміло, якщо згода запитується в письмовій формі, то включити в нього всі нюанси майбутнього використання і тим самим надалі убезпечити компанію від зайвих суперечок не складе труднощів.

Нижче ви можете завантажити згоду на використання зображення. Завантаження доступна тільки зареєстрованим користувачам.

Але як бути, якщо згоду пацієнта на використання його зображення дається усно або шляхом конклюдентних дій? У таких випадках згода охоплює використання зображення в такому обсязі і в тих цілях, які свідчать з обстановки, в якій було дано згоду (п. 47 постанови № 25). Знову ми стикаємося з тим, що обставини і умови використання зображення в конфліктній ситуації визначатиме Суд. У зв'язку з цим в процесі організації діяльності клініки ознайомленні пацієнтів з діяльністю клініки, щоб уникнути суперечок краще продумати можливі способи попередження учасників заходу і клієнтів про майбутній використання зображень з їх зображенням і про можливі способи використання. Тоді позування для фотозйомки можна буде розцінити як згоди, даного в конклюдентной формі. Детальний опис умов використання зображення дозволить виключити подальші претензії з приводу використання зображення не за призначенням або за межами рамок, на які погоджувався громадянин.

Можливо, вам буде цікаво

Завершуючи свою розповідь, визначимо способи і варіанти отримання згоди:

1. Висновок письмового двостороннього договору (доцільно і необхідно при організації фото-і відеозйомки за участю моделей (професійних і немає) за плату і без, а також в разі використання зображення відомої особистості в рекламних та інших комерційних цілей. У разі залучення осіб за плату необхідно передбачити наявність доказів оплати). У договорі необхідно детально описати умови самої фотозйомки, права на зображення, умови і межі використання зображень Замовником.

Медичні та косметологічні центри в будь-якому випадку зобов'язані укладати з пацієнтом письмовий договір на надання платних медичних послуг, тому в разі, якщо ви бажаєте використовувати фотографії клієнта «ДО» і «ПІСЛЯ» чи інші інші фото (в тому числі ми рекомендуємо отримувати згоду і на публікацію фотографій окремих частин тіла (грудей, тіла нижче талії, стегон, живота, так як подібні фото мають в деякому роді інтимний характер і питання їх використання досить делікатне. Прямої вказівки в законі на отримання згоди в вка анном випадку немає, проте, ми рекомендуємо його отримати) досить просто оформити письмову згоду на оприлюднення зображень у вигляді додаткової угоди до договору.

2. Усне згоду на відеозаписі, за допомогою цифрової комунікації. Наприклад, перед початком зйомки можна записати короткий відео повідомлення, в якому «модель» дає згоду на використання її зображення (в цьому випадку в ролику можна озвучити умови і межі використання зображення, «в рекламних цілях шляхом розміщення фото в соціальних мережах, на офіційному сайті клініки «Абажур», а також шляхом розміщення друкованого зображення в портфоліо фахівця (вказати ім'я) і в приміщеннях, що належать на будь-якому законному праві клініці «Абажур». Крім того, якщо ви ведете переговори з майбутньою моделлю / клієнтом по телефону, допустимо встановити функцію запису розмови, але з обов'язковим попереднім попередженням вашого співрозмовника, і попередити його під час запису на послугу про те, що після надання послуги можуть бути зроблені фото, відео записи, які планується використовувати певним чином, отримати схвалення або відмову таким чином.

3. Письмова згода, а також згоду шляхом вчинення конклюдентних дій можна виразити в документі, розміщеному в інтернеті на сайті або персональній сторінці в соцмережі. Наприклад, можна розмістити повідомлення (яке буде видно відвідувачам сайту або сторінки в соціальній мережі постійно) про те, що при наданні послуг ведеться фото і відео зйомка, Виконавець попереджає про використання, отриманих в ході надання послуг фото та відеоматеріалів певним способом. І в разі не згоди просимо заявити про це до початку надання послуги. В цьому випадку подальше позування буде вважатися згодою особи на використання його зображення способом, зазначеним на сайті.

Також часто клініки використовують анкети-опитувальники після надання послуги (в паперовому або електронному вигляді). У таку анкету можна включити питання про згоду на використання зображення клієнта.

ВАЖЛИВО!
Найчастіше згоду громадянина на використання його зображення отримують шляхом пропозиції зробити конклюдентное дію - натиснути кнопку або поставити знак навпроти позначки «я згоден» з умовами угоди. Таку функцію, наприклад, можна використовувати при наявності онлайн-запису на сайті.

Також узгодити можливість використання зображення і його умови можливо в діловому листуванні, в листуванні в соціальних мережах від імені компанії, месенджерах.

Як би там не було, не забувайте, що відповідальність за отримання згоди на використання зображення лежить на компанії-користувача, отже, намагайтеся максимально подбати про наявність достовірних доказів наявності такої згоди. Тому щоб убезпечити себе від зайвих вимог і клопоту, краще зайвий раз витратити трохи свого часу і сил для отримання згоди пацієнта на використання його зображення.

Всякий чи раз ви запитуєте згоду пацієнта на використання його зображення для публікації?
А в яких випадках потрібна згода громадянина на опублікування і використання його зображення?
З чим зіткнеться клініка, якщо використовує зображення громадянина, не отримавши на це його згоду?
Що значить оприлюднення?
Але як бути, якщо згоду пацієнта на використання його зображення дається усно або шляхом конклюдентних дій?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация