Жінки в армію Норвегії призиваються нарівні з чоловіками

  1. школа рівноправності
  2. Цивільний інститут
  3. соціальний ліфт
  4. Армія на всі руки

Понад 100 років минуло з дати, коли жінки в Норвегії отримали право голосу. Зараз Норвегія закликає приблизно 10 000 чоловік в рік із загальної кількості 60 000 чоловік у відповідній віковій групі. При цьому бажаючих покликана більше, ніж потрібно армії.

«Ми вводимо заклик для жінок не тому, що нам потрібно більше солдатів, а тому, що нам потрібні кращі, незалежно від того, хто вони», - сказала міністр оборони Норвегії Анна-Грета Стрьом-Еріксен.

«Ми вводимо заклик для жінок не тому, що нам потрібно більше солдатів, а тому, що нам потрібні кращі, незалежно від того, хто вони», - сказала міністр оборони Норвегії Анна-Грета Стрьом-Еріксен

Тепер норвежки при досягненні призовного віку тягнуть солдатську лямку, як і чоловіки, хіба що термін служби у них буде трохи коротше.

Коли говорять про жіночу обов'язкову військову службу, відразу на думку спадає Ізраїль. Але там особлива ситуація: маленька держава оточене сусідами, які не відчувають до нього ніжних почуттів. Армія Ізраїлю потребує жінках-солдатах просто через нечисленність свого населення.

Норвегія - це зовсім інша справа. Країна не просто знаходиться в комфортному і доброзичливому оточенні, це одна з найстаріших країн - членів Північноатлантичного альянсу (НАТО). Здавалося б, їх точно захистять в будь-якому випадку. Але, судячи з усього, тут справа не в безпосередній загрозі, а в ставленні суспільства до рівноправного розподілу прав і обов'язків. І армія сприймається в цьому контексті як особливий соціальний інститут, значення якого набагато ширше, ніж просто проведення силових операцій проти зовнішньої загрози.

школа рівноправності

школа рівноправності

Призовна армія досі існує не тільки в Норвегії, фіни також можуть пишатися армією, що формується на основі військової повинності. При цьому і у норвежців, і у фінів ставлення до служби в армії дуже позитивне, оскільки бачать вони в ній набагато більше плюсів, ніж мінусів.

Мені доводилося брати інтерв'ю фінських офіцерів, які відповідають за заклик. У числі переваг саме призовної армії над контрактної (як в США, наприклад) називалася її особлива близькість до народу. У разі масованого нападу противника ця система дозволяє організувати серйозну оборону, збільшивши чисельність збройних сил багаторазово. Аргументи наводилися цілком військові - йшлося про розгортання сил, боротьбі з десантами, стримуванні противника на широкому фронті, що було б украй важко при наявності одних тільки контрактників. Та й у разі затяжного конфлікту у контрактній армії занадто коротка лава запасних.

Проте найцікавішим було звернення саме до соціальної ролі армії. Військовий чин говорив про те, що армія - це школа життя (які знайомі слова !!!), місце зустрічі людей різного соціального походження. В одному окопі можуть виявитися і син багатія, і син емігранта, які інакше просто ніде не перетнуться. І навіть майбутньому представнику еліти потрібно (це особливо підкреслювалося) знати, чим живуть люди на іншому соціальному полюсі. Крім того, армія зміцнює почуття відповідальності людини перед батьківщиною і дає йому відчути себе громадянином. Чи не служив в армії - це в першу чергу людина, яка позбавлена ​​вкрай корисного досвіду життя.

З цієї точки зору прагнення норвежок служити в армії цілком зрозуміло. Країна перемагає фемінізму не могла пройти повз такого нерівноправності, адже жінки не менше чоловіків хочуть і відчути себе справжніми громадянками своєї країни, брати участь в її захисті і отримати цей найцінніший соціальний досвід і коло знайомств.

Цивільний інститут

Жінки в Норвегії з точки зору решти світу давно вже стали рівноправними з чоловіками. Однак при погляді зсередини у них є ще перспективи для зростання. І одна з найцікавіших - це якраз служба в армії за призовом. Тобто як і чоловіки, без знижок на підлогу.

Тетяна Дале, головний редактор журналу «Права співвітчизників Північної Європи», розповідаючи про ситуацію, пов'язану з прийняттям нового закону, звернула увагу на виступ з цього приводу міністра оборони Норвегії Іне Еріксен Сорейде. За словами пані міністра, військова служба і захист країни є важливим принципом суспільного договору між громадянами і державою, тому її просто необхідно поширити і на жінок.

Армія, в тому числі норвезька, вимагає повної викладки навіть від дівчат Армія, в тому числі норвезька, вимагає повної викладки навіть від дівчат

У 2013 році Норвегія відсвяткувала сторіччя жіночого виборчого права. Відповідно до закону про рівноправність норвезькі чоловіки і жінки наділені рівними правами і обов'язками і щодо обох діють однакові правила і закони. При цьому в Конституції Норвегії сказано, що кожен громадянин зобов'язаний захищати країну, але до недавнього часу це стосувалося в основному чоловіків, і ось тепер нерівність виправлено. Однак привабливою армію робить не тільки можливість виконати свій обов'язок, а й ставлення суспільства до служби в армії, а також перспективи кар'єрного росту.

соціальний ліфт

В принципі норвежці розглядають службу в армії як природне участь в житті суспільства. При цьому армія відіграє роль соціального ліфта. Можна почати з того, що багато дівчат після закінчення середньої школи мріють вирватися з-під батьківської опіки і стати самостійними, отримати свої особисті гроші, а за 12 місяців служби якраз і можна щось накопичити.

Що ще важливіше, в армії існують численні професійні курси, безкоштовні для військовослужбовця, які дозволяють в майбутньому визначитися з професією. До атестату додається ще два очка за період несення служби, а запис в резюме про проходження військової служби робить привабливим здобувачку для роботодавців. Адже армія - і школа дисципліни і вміння жити і працювати в колективі, вона викликає відчуття ліктя і відповідальність за прийняті рішення.

Ну і, нарешті, після проходження строкової військової служби можна продовжити подальшу кар'єру по військовій лінії, що в Норвегії тільки вітається. Причина тут в тому, що змінюється ставлення до завдань військовослужбовців. Прогрес змінює армію.

Армія на всі руки

У Норвегії вважають, що на зміну часів, коли все вирішувала груба фізична сила, приходить час інтелекту і спеціальних навичок. Сучасні технології, системний підхід до вирішення завдань, стратегічне мислення роблять службу в сучасній норвезькій армії однаково доступною і для юнаків, і для дівчат. Адже потрібно не тільки швидко бігати, стріляти і володіти рукопашним боєм - все частіше потрібно розбиратися в роботі комп'ютерних систем.

Японські сили самооборони почали операцію з порятунку людей, які потрапили в зону землетрусу і цунамі Японські сили самооборони почали операцію з порятунку людей, які потрапили в зону землетрусу і цунамі

Але армія - це не тільки інструмент силового придушення зовнішнього противника. Ключове слово тут - інструмент. Це не вольниця збройних людей, в якій кожен сам собі отаман, а структура з навчених, підготовлених фахівців. Зрештою, армія може діяти і без зброї - в разі природних або техногенних катастроф.

З точки зору управління не має значення, чому гинуть жителі - від масованого авіаудару або виверження вулкана. У будь-якому випадку необхідно терміново вести евакуацію населення, надавати допомогу пораненим, розбирати завали і руйнування. І при цьому бути керованими.

Приклад служб Цивільної оборони в різних країнах, російського МНС, а також спеціалізованих пожежно-рятувальних частин показує, що саме воєнізовані формування здатні найефективніше діяти в умовах надзвичайних ситуацій. І ось там-то потрібні і фізично сильні чоловіки, і акуратні, інтуїтивно мислячі жінки.

Але тут ми знову повертаємося до питання, яка мотивація буде у цих жінок - чи підуть вони в армію з радістю чи ні. Досвід показує, що нічого з-під палки доброго не виходить. Тому навіть норвезький досвід варто переймати з акуратністю й обережністю.


http://naspravdi.info/mir/pochemu-norvezhskie-zhenshchiny-stremyatsya-v-armiyu

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация