Житомир.info | Як працює житомирська «Фармація»: про перспективи, конкуренції і прогнозованому успіху

Кілька років тому в Житомирі було створено комунальне підприємство «Фармація». Жителям Житомира влада обіцяла не ліквідувати міські аптеки, контролювати ціни, а головне - ставилося завдання зробити аптеки прибутковими, щоб не дотувати їх, а отримувати прибуток до міського бюджету. Створення цього підприємства тривало більше двох років, не обійшлося і без акцій протесту в 2007 році. Проте, сесія Житомирської міськради в кінці травня 2009 прийняла рішення про створення цього комунального підприємства. У КП «Фармація» входять 15 комунальних аптек Житомира.

Про те, як працює підприємство сьогодні і перспективи розвитку в ексклюзивному інтерв'ю Житомир.info розповів начальник управління охорони здоров'я Житомирської міськради Віктор Борщівський, призначений на цю посаду три місяці тому.

Наскільки Ви, як начальник управління охорони здоров'я задоволені роботою цього комунального підприємства?

- Ідея була прекрасна, то, що вона не реалізована в повному обсязі вже протягом тривалого часу - питання до колишніх керівників управління. Коли я був депутатом Житомирської міськради, я цю ідею підтримував, оскільки існування комунальних аптек, які працювали кожна сама по собі, зі своїми постачальниками, без загального менеджменту, за своїми цінами - це неправильно. Всім відомо, що опт в великих обсягах дозволяє закуповувати медикаменти за нижчими цінами, що в підсумку дозволяє комунальним аптекам вигідно конкурувати на фармацевтичному ринку з комерційними аптеками.

Ставилося завдання перед комунальними аптеками працювати ефективно і прибутково, до того ж, виконувати соціальні функції - забезпечувати ліками за пільговими рецептами, а також надавати знижки пенсіонерам.

-Що вийшло?

- Не вийшло в той час виконати обіцянки. Не було єдиної вертикалі, яка могла б від початку і до кінця втілити в життя таке непросте рішення. Керівники аптек, кожен з яких мав свої зв'язки і багаторічних постачальників, звичайно ж, чинили опір, оскільки аптека була їх вотчиною, а створення єдиного підприємство позбавляло можливості якимось чином впливати на процес. Під час об'єднання навіть ті аптеки, які працювали з прибутком, увійшли у новостворене підприємство не з такою прибутком, як розраховували: певний період був відсутній менеджмент, фактично, в останні місяці директора аптек не займалися ними - перехід в іншу структуру виявився болючим. У підсумку, КП «Фармація» до певного часу працювало з боргами: і зараз існує дебіторська заборгованість близько 900 тисяч гривень, яка ляже на це комунальне підприємство, а причина - неефективний менеджмент. Потрібно врахувати, що житомирська «Фармація» створювалася не шляхом об'єднання успішних бізнесів: доходи у аптек були різні, були і збиткові. За великим рахунком, «Фармація» - великий бізнес, яким потрібно керувати ефективно. Близько тижня тому призначений новий директор цього комунального підприємства, який входить в курс справи, він має успішний досвід роботи на фармацевтичному ринку.

- «Фармація» - «ахіллесова п'ята» управління охорони здоров'я міста?

-Не тільки вона. Більшість комунальних підприємств нашого управління мають прибутковість на рівні 1-5%. Тобто, працюють на себе і постачальників. І нічого суспільству. Управління охорони здоров'я має функції управління. Але вони, до недавнього часу, носили декларативний характер. Управлінню підпорядковані дві стоматполіклініки, КП «Аптека 127», КП «Здоров'я», КП «Профілактика» і КП «Фармація». Вони весь час існували самі по собі: їх перевіряли і КРУ, і податкова, в фіндепартаменту вони надавали звіти, а управління охорони здоров'я до них практично жодного стосунку не мало.

- Чи існує бізнес-план підприємства «Фармація»?

- Бізнес-план розроблений, і його реалізація повинна забезпечити збільшення прибутку за рахунок обсягів продажів, кількості покупців, зниження витрат. Але це може статися за умови лояльних цін, збільшення точок продажу, оптимізації існуючих площ.

Вже є рекомендації депутатської комісії міськради з питань економіки, транспорту, зв'язку, підприємництва та торгівлі про те, щоб з часом закрити всі конкуруючі приватні аптеки в лікувальних комунальних установах міста. Робиться це для того, щоб дати преференції для комунального підприємства, але при цьому обмежити націнку на ліки на рівні 20%.

Це дасть можливість жителям міста купувати ліки за нижчими цінами.

По суті справи, збиткові підприємства необхідно закривати - це закон бізнесу, ми ж намагаємося їх реанімувати з надією на успішну роботу в недалекому майбутньому.

- Які управлінські рішення допоможуть цьому комунальному підприємству збільшити прибуток. У чому резерв?

- Багато аптеки мають площу по 200-300 квадратних метрів. Така площа їм не потрібна. Стоїть завдання оптимізувати площі: формат аптеки - це 100 кв. метрів. Якщо ми не плануємо створення аптечного супермаркету, необхідно подумати над тим, щоб здавати вільні площі в оренду. Це може бути лікувальний кабінет - наприклад, стоматологічний, гінекологічний або будь-якого іншого профілю. Така співпраця з приватним медичним бізнесом допоможе і комунальним аптекам, оскільки збільшить кількість відвідувачів, таке сусідство буде зручним для пацієнтів. Це перевірений часом симбіоз, вигідний для всіх.

Житомир.info

Наскільки Ви, як начальник управління охорони здоров'я задоволені роботою цього комунального підприємства?
Що вийшло?
«Фармація» - «ахіллесова п'ята» управління охорони здоров'я міста?
Чи існує бізнес-план підприємства «Фармація»?
У чому резерв?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация