Житомир.info | Репресоване краєзнавство і український пантеон

Микола Костриця про науку географію та науку пам'яті в просторі і часі

Перераховувати почесні титули, які отримав за своє життя відомий житомирський науковий співробітник, завідувач кафедрою методики природничо-математичних дисциплін Житомирського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, президент Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині Микола КОСТРИЦЯ - невдячна річ. Сам він особливо пишається тим, що в 2001 році його біографія поміщена в довіднику «Who's is Who in World» в числа 2000 найбільших учених ХХI століття, а в 2003 році відзначений Міжнародним біографічним центром (Кембридж, Великобританія) спеціальним дипломом і медаллю «За досягнення в ХХI столітті ». А недавно в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка він захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора географічних наук за напрямком, яким саме він поклав початок в Україні, - історії географії.

- Щодо недавнього захисту докторської дисертації, не могли б ви сказати який шлях привів вас до цієї роботи?

- Оскільки ми живемо в тривимірній системі координат: простір - час - соціум, то національне краєзнавство, по-моєму, ділиться на ці три основні напрями. Простір - це географічне краєзнавство, час - історичне краєзнавство, і соціум - це інше, зокрема, літературне краєзнавство та інші види. У дисертації обґрунтовуються теоретичні та методологічні основи цього поділу. Серед етапів розвитку географічного краєзнавства, до яких я, зокрема, відніс витоки, початки (зародження), становлення наукових шкіл, виділено також час складних трансформацій 40-80-х років минулого століття, коли географічне краєзнавство служило аморфною базою спочатку для россійскоцентріческой парадигми розвитку наукової думки, а потім советскоцентріческой, і його твердження як наукової дисципліни в умовах незалежної України.

- Про які досягнення, особливості, колізії українського краєзнавства можна говорити в зв'язку з цим, як з початку минулого століття, так і часів незалежності?

- Перші намагання створити український відділ Російського географічного товариства припадають на 1871 рік, але буквально через два роки царський уряд ліквідував його, вбачаючи в цьому прояв відцентрових сил. А перша спроба зробити незалежну українську географічне товариство була в 1947-му (як відділення центрального органу в Ленінграді). Незалежне українське географічне товариство створене в 1992 році на установчій конференції в Рівному, і я з тих пір очолюю його обласне відділення на Житомирщині. Дуже важливо те, що серед напрямків роботи пріоритет віддається українському географічному краєзнавству. Нещодавно на конференції в Тернополі на державному рівні відзначалося 130-річчя з дня народження засновника української географічної науки Степана Рудницького. Саме їм було дано наукове обгрунтування географічного краєзнавства як важливої ​​складової географічної науки. Але його розвиток не слід розглядати у відриві від всього краєзнавства. Між географією та географічним краєзнавством різниця не в методах дослідження, а в об'єкті. З маленьких місцевих струмочків утворюється велика річка українського краєзнавства. Предтечею однієї з наукових шкіл початку минулого століття, які я виділив - волинсько-подільської, було житомирське Товариство дослідників Волині, засноване в 1900 році, і було одним з найпотужніших в тодішній Російській імперії. З його діяльністю пов'язані імена таких видатних вчених, як географи Павло Тутковський, Степан Бєльський, Павло Постоєв (репресований, як і багато його учнів і однодумців, в 1930-і роки), етнограф Василь Кравченко (вигнаний в ті ж роки з Житомира з клеймом українського буржуазного націоналіста). Після 20 років свого існування це товариство як незалежна громадська інституція було ліквідоване радянською владою, так як дослідження історії чи географії на місцях могло йти всупереч настановам цієї влади. Крім названих, в 1930 і роки репресували також таких відомих дослідників Волині, як етнограф Корній Черв'як, директор облархіву області, професор Волинського інституту народної освіти Володимир Гнатюк, академік Всеукраїнської академії наук Степан Рудницький та інші.

- Зі здобуттям незалежності Україною українське краєзнавство помітно активізувалося. Це можна побачити і на прикладі Житомирщини, де почали видаватися численні розвідки з цих питань.

- Ще в 1989 році, тобто до проголошення незалежності нашої країни, під егідою відділення регіональних досліджень Інституту історії Національної академії наук України, під керівництвом відомого вченого Петра Тронька відбулось організаційне засідання відродженого Всеукраїнської спілки краєзнавців. У 1990 році провело установчі збори Житомирське науково-краєзнавче товариство, яке оголосило себе спадкоємцем згаданого Товариства дослідників Волині, який діяв в 1900-1920 роках в Житомирі. Взагалі історія відродження цього товариства складна: на початку ХХ століття його дійсним членом був видатний український вчений, громадський і церковний діяч, уродженець Житомирщини Іван Огієнко, якого доля закинула спочатку в Європу, а потім до Канади. Там, за океаном, у Вінніпезі в 1949 році вихідці з Волині відновили Суспільство дослідження Волині. Існувало воно з 1949 по 1999 роки і саме цьому суспільству і інституту дослідів Волині Огієнко заповів бути повіреними всіх його робіт. І від них в 1999 році я, як голова Житомирського науково-краєзнавчого товариства отримав всю бібліотеку, яка включає понад 60 видань, серед них 20 томів робіт Інституту дослідження Волині і однойменного товариства, які вони вирішили передати на історичну батьківщину.

- В якому напрямку розвивалася ваша робота, і про які її підсумки можна говорити в даний час?

- Відділення Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині існують у всіх районах і містах Житомирської області, а також у багатьох регіонах України, близькому і далекому зарубіжжі, воно є складовою частиною Всеукраїнської спілки краєзнавців. Мета нашої роботи - в краєзнавчих дослідженнях, проведенні для популяризації цих досліджень наукових конференцій, присвячених знаменним віх в житті України, області, видатним уродженцям краю. У 2007 році, наприклад, такі конференції були проведені в зв'язку з 100-річчям від народження Олега Ольжича, який з'явився на світ в Житомирі, 70-річчю утворення області. До заходів подібного типу міжнародного рівня можна віднести проведення в 1996 році, коли під егідою ЮНЕСКО в світі відзначалося 150 річчя з дня народження Миколи Миклухо-Маклая, наукової конференції, присвяченій цій даті, оскільки його рідні довго проживали в своїй садибі під Малином. Ще один напрямок, який ми розвиваємо - це видання серій краєзнавчих книжок. Зокрема, «Вчені Житомирщини», в якій розповідається про видатних науковців (вже побачили світ книжки про геолога Володимира Бондарчука, президентові Українського географічного товариства Петра Шищенко, академіка Академії вищої школи Йони Винокуров та інших). Неодноразово видавалася книжка в допомогу учням шкіл «Рідний край», вийшло посібник «Географія Житомирської області». Виходить також серія «Міста Житомирщини», серед них за допомогою Житомирської міськради видана дуже популярна книжка про Житомир. Ця література розрахована на всі верстви громадян - учнів, студентів, вчителів і т.п. У наступному році будемо, зокрема, проводити наукову конференцію, присвячену 150 річчю від дня народження одного із засновників української географічної науки, вже згаданого Павла Тутковського. У січні 2009 року збираємося підготувати згідно розпорядження Президента України Віктора Ющенка і тепер уже колишнього прем'єр-міністра Віктора Януковича міжнародну конференцію в рамках святкування 125-річчя уродженця Чуднова, видатного діяча Української Народної Республіки, прем'єр-міністра її уряду в еміграції Івана Фещенка-Чопівського.

- Якщо спробувати визначити, ким зі своїх синів Житомирщина може пишатися найбільше, які б постаті увійшли в цей пантеон?

- Одним із напрямів нашої діяльності є створення біобібліографічного словника Житомирщини. Ваш покірний слуга є членом авторського колективу «Енциклопедії сучасної України», що представляє тих українців, які жили і працювали в ХХ столітті. Уже вийшло 5 томів з літери «А» по ​​літеру «Г», і тільки в цих перших томах вміщено понад 500 статей, присвячених уродженцям Житомирщини. А якщо взяти діячів ХVI-ХІХ століть, то такий словник по особистостям, уродженцям Житомирщини, налічує понад 1200 позицій першого рівня. Взагалі слід зазначити, що Житомирщина є батьківщиною засновника Запорізької Січі Остапа Дашковича, гетьманів Івана Виговського, Івана Самойловича, командувача військами Паризької Комуни генерала Ярослава Домбровського, а ще Олега Ольжича, І. Фещенка-Чопівського. Чого тільки варта ім'я Івана Огієнка? Не кажучи вже про Сергія Корольова, про який, можливо, не знають тільки одиниці, і ще про багато, багатьох інших видатних людей.

Розмовляв Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День»

№21, середа, 6 лютого 2008

http://www.day.kiev.ua

Щодо недавнього захисту докторської дисертації, не могли б ви сказати який шлях привів вас до цієї роботи?
Про які досягнення, особливості, колізії українського краєзнавства можна говорити в зв'язку з цим, як з початку минулого століття, так і часів незалежності?
В якому напрямку розвивалася ваша робота, і про які її підсумки можна говорити в даний час?
Якщо спробувати визначити, ким зі своїх синів Житомирщина може пишатися найбільше, які б постаті увійшли в цей пантеон?
Чого тільки варта ім'я Івана Огієнка?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация