Житомир.info | Нацбанк заплатив понад 3 млн. Грн. за стабільність долара

  1. Скільки грошей витратив Нацбанк на те, щоб не зміцнювати гривню

Ось уже три місяці НБУ старанно не допускає зміцнення курсу гривні. На загальну думку банкірів, з якими поспілкувався «Лівий берег», курс вже зараз був би 7-7,5 грн за долар, якби головний банк країни не скуповував надлишок пропозиції американської валюти. Чому НБУ підтримує стабільність долара замість того, щоб піклуватися про гривню?

В кінці 2008 року, коли Україна зіткнулася з реальним впливом кризи, курс національної валюти обвалюється кожен день. Чиновники тільки руками розводили - попит настільки перевищує пропозицію, що курс неможливо утримати. Сам президент Віктор Ющенко і його чиновники кілька разів обіцяли стабільність, а потім курс знову обвалюється.

Навесні поточного року ситуація кардинально змінилася. Тепер валюти в країні так багато, що і компанії, і прості клієнти масово продають долари. Здавалося б, ідеальна ситуація для зміцнення курсу гривні. Однак замість того щоб залишитися в стороні і дивитися, як масовий продаж доларів зміцнює курс нацвалюти, Нацбанк послідовно скуповує дорогий долар, прибираючи тим самим надлишок пропозиції. Ще в січні і лютому НБУ продає долари, а вже в березні починає скуповувати їх. І так триває три місяці - всього з березня по червень НБУ викупив $ 3,321 млрд.

До чого це призвело? Курс залишився на рівні близько 7,9 грн, хоча все могло б бути інакше. «Не будь в Україні регулятора, обмінний курс долара знизився б зараз до 7 або 6,5 грн», - вважає голова правління ОТП Банку Дмитро Зінков. Інші цифри наводить відомий фінансовий експерт Ерік Найман: «Курс був би близько 7,5 грн за долар».

Виходить дивна ситуація - спочатку чиновники НБУ кажуть, що ніяк не можуть зміцнити гривню, а коли у них з'являється можливість це зробити, вони надходять навпаки.

Виходить дивна ситуація - спочатку чиновники НБУ кажуть, що ніяк не можуть зміцнити гривню, а коли у них з'являється можливість це зробити, вони надходять навпаки

Фото: ord-ua.com

У самому НБУ визнають, що в цій суперечливій політиці немає ніякої помилки: «Нацбанк сприяв тому, щоб ринковим силам вдалося не допустити тенденції надлишкового поглиблення подорожчання гривні», - заявив недавно Інтерфакс у керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький. При цьому чиновник, як повідомляє агентство, пояснив, що Нацбанк завжди буде остерігатися надмірного посилення курсу гривні, оскільки це може негативно відбитися на українському експорті.

Іншими словами, НБУ витрачає $ 3,3 млрд. Тільки для того, щоб кілька великих компаній країни, які отримують виручку в доларах, залишалися прибутковими. Хоча курсу 7,0 або хоча б 7,5 грн дуже зраділи б інші громадяни країни - боржники банків, які виплачують валютні кредити.

Самі банкіри вважають, що в цьому випадку стабільність важливіша. «Така політика НБУ цілком правильна з локальної точки зору. Тому що допускати будь-яку нестабільність - значить годувати спекулянтів », - вважає Ерік Найман. Таку ж точку зору висловив і Дмитро Зінков в інтерв'ю РБК -Україна: «Будь-яка нестабільність і коливання на ринку оголюють нерви і створюють паніку. Тому НБУ зараз дуже важливо утримувати стабільність, щоб суспільство і споживачі повернулися до спокійного посткризового стану. Щоб забулися коливання кінця 2008-2009 року, тому що вони ще дуже живі в пам'яті і сьогоднішня рівновага на фінансовому ринку досить крихке ».

Скільки грошей витратив Нацбанк на те, щоб не зміцнювати гривню

Травень - $ 1,050 млрд.
Квітень - $ 1,318 млрд.
Березень - $ 0,953 млрд.
Всього - $ 3,321 млрд.
дані НБУ

Лівий берег

Чому НБУ підтримує стабільність долара замість того, щоб піклуватися про гривню?
До чого це призвело?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация