Живі камені - потрібні чи ні?

Оформляючи морські акваріуми, ми використовуємо «живі» камені (ЖК). На жаль, вартість «живих» каменів дуже висока, тому замовники часто задають нам два питання:

  • Чому вони стоять так дорого?
  • Чи не можна обійтися без «живих» каменів?

Так дорого «живі» камені коштують по двох причинах. По-перше, «живі» камені - по суті не каміння, а скелети коралів. Їх добувають не в кар'єрі, як, наприклад, піщаник, а отримують, плюндруючи кораловий риф. По-друге, щоб «живі» камені в дорозі не замерзли, не висохло, що не протухли, а залишилися «живими», їх перевозять тільки літаком. Велика частка в ціні ЖК - це витрати на авіаперевезення.

А чи можна обійтися без них? Адже будь-який пористий камінь, пролежавши кілька місяців в здоровому морському акваріумі під хорошим освітленням, придбає властивості «живого». Можна, можливо. Але з одним суттєвим застереженням: дозрівання морського акваріума без ЖК займе в рази більше часу.

Чи буде це дешевше? Буде, якщо всі роботи ви робите самі, вважаючи метушню з акваріумом своїм хобі. Якщо ж оформленням акваріума займається фахівець, його праця не може бути безкоштовним. Тому в кожному конкретному випадку варто зважити всі за і проти.

Слід врахувати, що «живі» камені в акваріумі виконують також і роль декорацій. Відмовившись від використання РК, вам Слід врахувати, що «живі» камені в акваріумі виконують також і роль декорацій доведеться чимось їх замінити. І тут ви з подивом довідаєтеся, що сухий рифовий камінь (СРК) теж варто аж ніяк не дешево. Взагалі, останнім часом ціна на камені, які не соромно покласти в акваріум, зробилася нез'ясовно високою. Тому економія на ЖК буде менше, ніж може здатися на перший погляд.

До бажанням заощадити на «живих» каменях ми ставимося з повним розумінням. Проте, своїм клієнтам ми рекомендуємо використовувати РК, оскільки це найбільш швидкий, а головне - стабільний шлях у становленні морського акваріума. Але цей шлях не єдиний, і, якщо ви готові терпляче чекати і розумієте всі ризики - можете спробувати обійтися без «живих» каменів.

Детальніше про живих каменях в морському акваріумі можна прочитати в статті Андрія Телегіна "Живі камені".

© Аква Лого
Олександр Лебедєв

Чи не можна обійтися без «живих» каменів?
А чи можна обійтися без них?
Чи буде це дешевше?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация