Живий товар завжди в ціні: як стають рабами в XXI столітті

  1. Продам раба. недорого
  2. Акція проти работоргівлі в Лівії
  3. Рахунок на мільйони
  4. На благо корпорацій

Мільйони людей по всьому світу, всупереч декларованим повсюдно законам гуманізму, позбавлені всіх прав і фактично знаходяться в стані рабів. Для них звичний для цивілізованої людини уклад життя виявляється втрачений на місяці, а іноді і на роки. Незважаючи на те, що формально рабство заборонили ще в XIX столітті, за фактом закони Середньовіччя діють і в неблагополучній Африці, і в ситій Європі. Цивілізований світ вважає за краще дивитися на проблему крізь пальці. В цей час пройдисвіти всіх мастей заробляють стану на торгівлі людьми та експлуатації рабської праці.

Продам раба. недорого

В кінці минулого року CNN опублікував шокувала багатьох відео, в якому показувалася справжнісінька торгівля людьми. На аукціоні недалеко від лівійської столиці Тріполі продавали чоловіків по 400 доларів. Проведене журналістами телеканалу розслідування, а також провокаційна відеозапис, зроблений на мобільний телефон, в черговий раз привернули увагу громадськості до проблеми, на яку влада багатьох країн вважають за краще закривати очі. Однак десятки (а можливо, і сотні) публікацій в ЗМІ змушують визнати: торгівля живим товаром і в XXI столітті ведеться майже настільки ж жваво, як в давнину.

Так, аукціони з продажу рабів проходять в, здавалося б, звичайному місті в Лівії, населеному людьми, зайнятими своїми повсякденними справами. Діти грають на вулиці, дорослі поспішають на роботу, розмовляють з друзями, готують обіди для своїх сімей. Але під час проведення аукціонів з продажу рабів складається відчуття, що потрапив в минуле. Єдине, чого не вистачає потрапили в рабство чоловікам, - кайданів на руках і ногах, відзначається в репортажі CNN.

Лівія - основний транзитний пункт для біженців і мігрантів з африканських країн, які намагаються дістатися до Європи морем. В останні кілька років приблизно по 150 тисяч чоловік щорічно здійснюють повне небезпек подорож з Лівії через Середземне море. За даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), за останні чотири роки загинуло близько трьох тисяч біженців. причому, за даними ЗМІ, буває, що човни з нелегалами топить лівійська берегова охорона, підтримувана фондами та ресурсами з ЄС.

Згідно з оцінками правозахисного агентства ООН, в Лівії перебуває від 400 тисяч до мільйона нелегальних мігрантів з інших африканських країн, що прагнуть перетнути кордон і морем дістатися до ЄС. Центри утримання порушників міграційного законодавства переповнені, а їх «постояльці» можуть бути не тільки пограбовані, зґвалтовані або вбиті, а й продані в рабство. При цьому, за даними міжнародних спостерігачів, ринки з продажу рабів розтягнулися вздовж усього маршруту міграції біженців з Північної Африки.

Мільйони людей по всьому світу, всупереч декларованим повсюдно законам гуманізму, позбавлені всіх прав і фактично знаходяться в стані рабів

Акція проти работоргівлі в Лівії

© Copyright Paco Freire / Zuma \ TASS

Рахунок на мільйони

Жертвами сучасної работоргівлі, як правило, стають біженці і мігранти з африканських держав, охоплених міжусобними війнами. Але не тільки вони.

У положенні рабів фактично знаходяться близько 40 мільйонів чоловік, повідомляється в доповіді Міжнародної організації праці (МОП) та правозахисного агентства ООН. Причому кожен четвертий з них - дитина. У 2016 році приблизно 25 мільйонів чоловік займалися примусовою працею під загрозою розправи або насильства, ще 15 мільйонів були одружені з примусу, майже 5 мільйонів чоловік примушували до проституції.

Це лише одна з оцінок, які дають різні правозахисні організації щодо чисельності сучасних рабів. Причина в тому, що рабська праця часто приймає завуальовані форми, його складно виявити і викрити - викрити організацію, в тому чи іншому вигляді торгує послугами рабів. Крім того, дослідження по-різному трактують рабство, зокрема не всі враховують примусову видачу заміж жінок і неповнолітніх дівчаток.

Зазначені вище цифри більш ніж про 40 мільйонів рабів у всьому світі, найбільш часто використовувані ЗМІ, наводяться в так званому індексі рабства за 2017 рік, підготовленому МОП та правозахисною групою Walk Free Foundation. В даному випадку враховуються всі форми незаконної експлуатації з «застосуванням сили або загрози застосування», що порушують міжнародні положення про права людини і норми трудового законодавства. Сучасне рабство в даному випадку трактується як ситуація експлуатації, від якої людина не може відмовити або втекти через погрози, насильства або обману. МОП в цій статистиці враховує також людей, що потрапили в боргову кабалу і виконують примусову працю для державних структур.

Згідно з цим дослідженням, більшість сучасних рабів - жінки (71%), чоловіки становлять лише третину. Саме жінки і дівчатка найчастіше зазнають сексуальної експлуатації (чоловіків в цій категорії всього 1%), а також їх примусово видають заміж. Діти складали близько 37% осіб, які змушені вступати в шлюб з примусу, 18% жертв рабської праці і 21% жертв сексуальної експлуатації.

В середньому в рабстві люди проводять від декількох днів до декількох років (у випадку з сексуальною експлуатацією) до того моменту, поки їм не вдається втекти. Приблизно 4 мільйони осіб є жертвами примусової експлуатації в інтересах державних органів. Їх використовують, як правило, в сільському господарстві і будівництві для стимулювання економічного зростання.

На благо корпорацій

Підрахувати доходи торговців людьми, експлуататорів і ділків секс-індустрії практично неможливо. Офіційної статистики, ясна річ, немає. Однак очевидно, що мова йде про обороти в сотні мільйонів або навіть мільярди доларів. Причому частина цих доходів отримують і великі міжнародні корпорації, що випускають одяг, взуття, товари повсякденного попиту, а також великі торгові мережі.

І рабська праця використовується не тільки в неблагополучній Африці. Як з'ясували світові правозахисні організації, активно залучають рабів, наприклад, в Туркменії при зборі бавовни. Зокрема, дешевий туркменський бавовна використовувала мережу IKEA для випуску постільної білизни Malou і Nyponros, яке продається по всьому світу. Після того як в пресу просочилася інформація про використання рабської праці на туркменських бавовняних полях, в тому числі дітей, компанія відмовилася від його закупівлі.

Adidas, Puma і H & M, до цього спокійно торгували виробами з туркменської бавовни, розгорнули цілу кампанію, закликаючи відмовитися від його закупівель. До них також приєдналися Walmart, Marks & Spencer і Tesco. Під офіційною забороною, до якого приєдналися багато світових брендів, також знаходиться бавовна, вирощений в Узбекистані і Сирії. Після того як кампанія проти застосування примусової праці набрала чинності, правозахисникам стало відомо, що раби використовувалися і при випуску інших товарів, в тому числі на різних підпільних фабриках і фермах. Буває і так, що рабами на приватних фермах стають люди, які приїжджають на сезонні заробітки до країн СНД.

За даними МОП, сучасне рабство найбільш поширене в Африці (7,6 жертви на тисячу чоловік), за якою слідують Азія та Тихоокеанський регіон (6,1 на тисячу осіб). Залучення до примусової праці найбільш активно практикується в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (4 жертви на тисячу жителів), а примусовий шлюб - в Африці (4,8 на тисячу).

Однак не потрібно думати, що проблема сучасного рабства, яке офіційно було заборонено у всіх цивілізованих країнах ще в XIX столітті, актуальна тільки для депресивних регіонів світу. Досить поглянути на нібито благополучний Євросоюз. Не секрет, що щорічно десятки тисяч жінок, які вирушають на заробітки в країни ЄС, проти своєї волі опиняються в борделях. У людей відбирають документи, залякують, садять на наркотики і змушують виплачувати міфічні борги. Наприклад, у Великій Британії, згідно з офіційними даними, налічується близько 13 тисяч рабів, причому мова йде не тільки про надання сексуальних послуг.

Страшна ситуація складається з примусовою сексуальною експлуатацією в Індії, де дівчаток викрадають, залякують і змушують в нелюдських умовах займатися проституцією. Багато з тих, кому вдається вирватися з цього пекла, потребують тривалої реабілітації, а деякі божеволіють в борделях.

При цьому дослідження міжнародних організацій не враховують важка праця за мізерну плату, який за фактом сміливо можна прирівняти до рабської. Зокрема, в 2016 році повідомлялося про збірку румунами іграшок для кіндер-сюрпризів, а в 2017-м - про роботу українських швачок, які за копійки трудяться над випуском одягу відомих європейських брендів.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация