ЖИВИЙ СВІТ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ. ФАУНА

Владислав Холостяків (Санкт-Петербург)

Здатність до виживання диких тварин Сполученого Королівства залежить від їх здібностей пристосуватися до змінного навколишнього середовища і захистити себе від нападів з боку ворогів, з яких найнебезпечнішим є людина. Ссавцям щастить більше, ніж амфібіям і рептиліям - вони виживають в більшій кількості місць. Багато великі ссавці, такі як ведмідь, кабан і ірландський шляхетний олень, давно винищені в результаті інтенсивного полювання, а вовк був знищений як шкідник. Нині залишилося всього 56 видів ссавців, 13 з яких інтродуковані, тобто завезені людиною з інших територій.

На фотографії - найбільший представник ссавців - благородний олень, що живе на височинах Корнуолла, на Шотландських нагір'ях. Завдяки великому зовнішньому вигляду, цей звір займав важливе місце в міфології і віруваннях кельтів. Так, олень шанувався як символ родючості і життєвих сил, гідності, швидкості і агресивності. Асоціювався він і з іншими якостями. Роги оленя вважалися символічним відображенням гілок дерева, а дерева у кельтів шанувалися священними. Відгалуження рогів, як і сучки і листя на гілках, вважалися символами відродження і розмноження.

У лісах донині збереглося досить багато косуль (на фото вище), які зустрічаються на північ від Йоркшира і на півдні Англії. У гірських районах живуть дикі кози. У Великобританії немає великих хижих звірів. По всій країні, крім високогір'я, на узліссях лісів і в гаях зустрічаються лисиці і борсуки. Широко поширена видра, на яку інтенсивно полюють. З дрібних хижаків найбільш численні горностай і ласка, в Уельсі водяться тхори, а в горах Шотландії - дикі європейські кішки і американські куниці. М'ясоїдні (єноти, лисиці, видри, горностаї і ласки) виживають там, де найменше людей, також широко поширені гризуни (щури, миші, білки) і комахоїдні (їжаки, кроти, землерийки). Кролики водяться скрізь, і їх кількість збільшується. Інший представник цього сімейства, заєць, мешкає як в горах, так і на рівнині.

Кролики (на фото) настільки численні, що стали об'єктом народних прикмет і забобонів. Наприклад, рибалки вважають, що кролик приносить нещастя. Ця прикмета, поширена на узбережжях Шотландії та Англії, швидше за все, пов'язана з тим, що в давнину в багатьох релігіях кролики і зайці були посланцями або уособленням Місяця, що впливає на припливи і відливи і, як наслідок, досить значимою в житті рибалок. Тому навіть згадок про кролика перед виходом в море намагаються уникати. Однак в деяких районах Британії в молодика «закликають кролика», тричі промовляючи назву згаданого тварини - вважається, що в цьому випадку протягом місяця удача вас не покине.

У островів і прибережних скель Корнуолла і Уельсу водиться сірий тюлень, а звичайний тюлень воліє узбережжя Шотландії, східні берега Північної Ірландії і прилеглі до них острова (на фото вище).

Британські острови - рай для орнітолога. Острови лежать на вузловій точці міграційної системи, і прибережна, сільська і міська середовища проживання для птахів абсолютно різні. У зв'язку з великим роботами по осушенню боліт в країні значно зменшилася популяція качок, гусей та інших водоплавних птахів. Тому в останні роки виділені спеціальні території для охорони і розведення цих видів. Організація заповідників і резервацій сприяла значної зміни тваринного світу Британських островів. Але незважаючи на вжиті заходи, чисельність птахів, особливо водоплавних, скоротилася внаслідок осушення боліт; негативний вплив на деякі види птахів зробило знищення рослинного покриву. У той же час завдяки діяльності людини покращилися умови проживання горобців, голубів і - в меншій мірі - зарянок. Серед інших видів птахів Англії - зозуля, луговий коник, коноплянка, лимонний і сніжний в'юрків, зяблик, кропив'яник, садові горихвостка і різні види зябликів і дроздів, включаючи чорного дрозда і солов'я. Все ще зустрічаються фазани і граус - куріпка, поширена в північних графствах Англії. У Великобританії можна знайти близько 200 видів птахів, з яких більше половини прилітають з інших країн. Багато видів вміють пристосовуватися до умов, що змінюються, і вважається, що в приміських садах птахів більше, ніж в будь-якому лісі. Полюють англійці в основному на диких голубів, фазанів та куріпок. Найбільш численні види - горобець, грак, зяблик і шпак.

Сучасна версія Царськосельського ліцею - альтернатива англійською та швейцарським школам-пансіону: http://www.gorchakov.spb.ru/

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация